CIIRISTILIIk-llISTIRISCH BLAD. 117. Zaterdag 31 Maart. 1877. MAAR HOOG ER! HET ZU Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers - 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, tb IVEIDDELB URG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Maandag Sen Paaschdag1 zal GEEN nommer van dit blad verschijnen. Het is niet te miskennen (en waartoe zou het ook dienen) dat het strijd kost, onopliou- delyken strijd, om den blik te richten op de boogere wereld. Niets doende, slapende zelfs is de mensch voortdurend in de macht eener wereld, die in het booze ligt. In de lagere we reld woont men zonder inspanning, maar tot de hoogere komt men niet dan door strijd. Men moge in heerlijke visioenen of dichterlij ke vlucht gaarne van die ideale wereld hooren gewagen, maar als na die fantastische verhef fing het koel verstand de stem laat hooren, dan is het gedaan met engelen en duivelen, met hemel en hel, met toekomst en oordeel. In naam der wetenschap, op straffe van uit de Pijen van het denkend deel der natie geschrapt te worden, predikt u in onze dagen zoo menig man neen menig jongeling, wiens levenser varingen nog met geen microscoop te ontdek ken zijn dat de gansche schepping een reusachtig proces van stofwisseling is, en daarom le mensch ook stof en niets dan stof. Zeker heid voor hetgeen buiten ons is zoo zeggen ze bezitten we niet, dan voor zoover het onder 't bereik van onze persoonlijke waarne ming valt. Vóór den mensch ligt een bergtop te be stijgen, vanwaar hem een heerlijk vergezicht waclit, waar hij de grenzen van een heerlijk land naderen zal, maar helaas hij is zoo ge woon geraakt aan het wandelen in het dal, lan het staren op dat lagere, dat het uitzicht iem geen bekoring meer biedt. Hij heeft ge noeg. En toch in het leven komen van die oogen- dikken, die van iets anders spreken, daar zijn ;oo van die verlangens, welker bevrediging tot lken prijs moet gezocht worden. Ach dat •uis en opstanding ons die vervulling nader •achten Kruis en opstanding zijn boden van hoogere wereld, welker bezit ons wel wat •ijd waard is, want in den strijd zelve ligt de vervulling onzer behoeften. Is daar e verzoeking in de kracht Gods overwonnen, is die overwinning wel niet zonder strijd id, maar ze brengt blijdschap en sterkte aar een hart met onbegrensde behoeften derwerpt aan Gods moeielijke, maar uitgesproken beschikkingen, dan is of eene onzichtbare hand het ;de keertals daar smart en rouw God vasthouden, dan wordt niet zelden het leed gelenigd, en de blik ge wend naar hooger. Onduidelijk en onzeker is door de zonde die hoogere wereld ons geworden, maar toch zoo onduidelijk niet, dat we haar altijd ontveinzen kunnen. Hoewel zooveel mogelijk geloochend, komt toch ook tot ons wel eens de stem Van nu aan zult gij zien den Zoon des Menschen zittende ter rechterhand der kracht Godsen ko mende op de wolken des Hemels. In het licht des eenvoudigen geloofs aan de leer der Schrift en haar middelpunt, kruis en opstandingwordt alles anders en heerlijk. Dan komfc er een geloof in de dingen, die niet ge zien worden, maar die de liefde van eenvou digen en wijzen ten volle waardig zijn. Middelburg, 30 Maart 1877. De Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch-Indie heeft, vóór dat hij op den 25sten van Atciiiu naar Java terugkeerde, aan het Departement van Koloniën bericht dat de radja's van Simpang Olim en van Peda- wabesar, de oudste zoons der radja's van Perlak en van Pedir, zoomede een neef van laatstgenoemden radja (Toekoe Ibrahim, te Penang verblijf houdende en vroeger de leider van den raad van achten) naar Kotta Radja waren opgekomen, en dat ook de radja van Gighen, die aan den adsistent-resident der Noordkust een bezoek had gebracht, zich bereid verklaard had om daarheen te gaan. (St. Ct.) Als leden der gtroviiacialr stnteu van Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreding in het hoofdkiesdistrict Middelburg de heeren mr. W. Ph. Vis, te Grijpskerke H. P. Winkelman, te Vlissingen mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, te Middelburg J. P. I. Buteux, te Middelburg, mr. J. Snijders, te Veere, en mr. G. A. Fokker te Mid delburg. in het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heeren mr. B. C. Cau, te Zierikzee J. Hoogenboom Bz., te Renesse jhr. J. L. de Jonge, te Zierikzee in het hoofdkiesdistrict Tholen de heer mr. T. A. Wagtho, te Tholen in het hoofdkiesdistrict Goes de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, te HeinkenszandJ. H. Bybau, te ColijnsplaatJ. W. Vader, te Cortgene jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, te Goes in het hoofdkiesdistrict Sluis de heeren M. Ma- zure, te Groede mr. F. J. Brevet, te IJzendijke H. G. Hammacher, te Groede in het hoofdkicsdistrict Hulst de heeren A. G. V. Homback, te IlulstC. C. P. Pierssens, te Hulst; P. F. Dierick, te KoewachtII. A. A. baron Collot d'Escury, te Kloosterzande. De verkiezingen, ter voorzieuing in de door die aftreding ontstaande vacatures, moeten den 8eu Mei a. geschieden. Als leden van gedeputeerde staten moeten dit jaar aftreden de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, J. P. I. Buteux en mr. G. A. Fokker. Zonderling is de redeneering van de M. C. die wenschelijk acht dat zoolang zooveel driugende be hoefte in ons land onbevredigd blijft «Biets gege ven worde aan buitenlandsche bedelpartijen bijv. aan de neger-zangers of voor den nood der Jeruzalemsclie inwoners. Ongeveer dezelfde redeneering treft men wel eens aan bij vrienden P van binnenlandsche zen ding, die, wijzende op den geestelijken nood in ons eigen vaderland, niet verlangen te contribueeren aan eenige buitenlandsche zending. Op het overdrevene en opgeschroefde van eene mo de-collecte voor het buitenland hebben wij ook reeds gewezen, maar hier meen en we de opmerking te mo gen maken, indien ee«*st alle behoeften in ons eigen land finantieele zoowel als geestelijke be vredigd moesten worden, wanneer zou dan de tijd om voor het buitenland iets te doen komen Immers nooit. Bovendien, is ook hier de verschillende smaak van het publiek, de een kiest dit een ander dat arbeidsveld, niet nuttig? Het eene doen en het an dere niet nalaten dunkt ons een gulden regel. De verkiezingen voor leden van de tweede kamer in de districten Tic! en Amsterdam hebben dit maal buitengewoon belang. Bij de verhouding der partijen kan, vooral in Tiel, van een stem reeds veel afhangen. Nu de schoolwetherziening aan de orde komt wordt met de grootste belangstelling den uit slag van den kiesdag te geinoet gezien. In het district Tiel wordt van zuiver-liberale zijde genoemd mr. H. J. Dijkmeester, andere liberalen, minder consequent, stellen jhr. mr. W. II. de Beaufort de bekende schrij ver van het Godsartikel tot verdediging van de on derwijswet tot candidaat; de conservatieven zullen waarschijnlijk opkomen voor mr. W. Baron van Golt- stein, oud-minister van koloniën. Men noemt ook nog van conservatieve zijde de heer S. Gille Heringa oud schoolopziener thans postdirecteur ie Utrecht; en de anti-revolutionairen De uitslag der stemming te Amsterdam is minder onzeker. De liberale partij is daar overmachtig. Vooral is nu hunne overwinning te wachten daar de heer E. II. 's Jacob, die door de con servatieven begeerd werd verklaard heeft zich niet verkiesbaar te stellen. De stemming zal, gelijk men weet, plaats hebben op 17 April a. Om onze lezers door versSagCBB niet verslagen te maken nemen wij tot nu toe, de vele verslagen der eerste en tweede kamer niet op. Slechts dan wanneer het voor het land of de belangen van velen belangrijke wetten geldt, z. a. bij de onderwijswet of de militaire academie zeggen we er iets van. Ten bewijze (eens voor al) dat we gerust de mede- deeling van sommige verslagen kunnen na laten kan dienen het verslag door de eerste kamer uitgebracht over de rechterlijke ontwer pen. Men weet de eerste kamer telt 39 leden en nu staat er in het verslag te lezen dat een zeer groot aantal dit zeer velen dat anderen wat anders en nog eens anderen alweder wat extra's meenden. Zoo was er een een brigadier der marechaussee, die twee man onder zijne bevelen had. De man rappor teerde dat hij een detachement oostwaarts en een de tachement westwaarts had gezondeu, en met de ove rigen zich in het dorp zelf had geposteerd Of de meerderheid voor of tegen de ontwerpen is, is niet ie ontdekken. De op- en aanmerkingen die van zoovele zijden gemaakt zijn. stemmen overeen met dat gene wat wc reeds lang in de tweede kamer hebben hoo ren bespreken. Tijdens de internationale tentoonstelling van tjBÜüB- Hobbw te Amsterdam, zullen daar eenige feestelijkhe den worden gegeven. De tentoonstelling zal 12 April in tegenwoordigheid van Z M. den Koning en van leden van het vorstelijk huis worden geopend. Vele inzendingen van bloemen, van kunst en nijverheid op tuinbouw toegepast, en eenige producten uit het plantenrijk zijn toegezegd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1