Serlt, School nr lending. GEMENGDE BERICHTEN. Voor de correspondentie met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika zal, door middel van de Britsche pakketbooten, voortaan viermaal 's weeks ge legenheid zijn en wel's Maandags per trein van 12.44 's middags, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Ant werpen. Onder de leden der eerste kamer, die dit jaar in de periodieke aftreding zijn begrepen, en ter ver vulling van wier plaatsen de verkiezing door de provinciale steten den 10 Juli a. s. moet geschieden, behoort voor Zeeland de heer mr. C. J. Pickè. Voor leden van de tweede kamer moeten af treden voor Zeeland, de heeren mr. D. van Eek, Middelburg en J. J. van Kerkwijk, voor Zierikzee. Bij de op gisteren te Neuzen gedane aanbe steding door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen is bet minst ingeschrevenvoor het leveren en verwerken van gewonen Doornikschen steen (eerste perceel) door den heer C. van der Hooft te Neuzen voor eene som van f 2566,en voor het leveren van rijsmaterialen en droogriet (tweede perceel) door den heer C. Roskam Jz. te Sliedrecht voor een som van f 15S5, Blijkens het officieel verslag omtrent den toestand vau het kroondomein gedurende het jaar 1876 is van de bevoegdheid tot het afkoopen van tienden in dat jaar gebruik gemaakt voor 94 tiendblokken. Daarvan behoorden 11 blokken tot het rentambt Middelburg, voor eene som van f 43,804;11 blokken tot het rentambt Goes, voor f 22,983,80 en 55 blok ken tot het rentambt Zierikzee, voor f 54,922,7772. Wat de onteigening van land en tienden betreft zijn, teneinde te voorzien in de behoefte aan wonin gen in de gemeente Hontenisse, drie perceelen grond, toebehoorende aan het kroondomein en in die ge meente gelegen, verkocht voor f 121 0,2 8 72. -V. C. In de gisteren gehoudene openbare zitting van den gemeenteraad te Neuzen, heeft de heer J. Donze Az. voor zijn betrekking als ambtenaar bedankt, ter wijl in die zelfde zittiug door den raad is besloten tot stichting eener openbare lagere school op het ge hucht Sluiskil, gemeente Neuzen. In het N. v. d. D. wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, om een eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen den kinderschrijver AisdriessCBi te plaatsen, uit bijdragen, door kinderen bijeen te brengen. De bekende hoogleeraar te Luik, EiuiBc tBc La- vcleye, is door Z. M. den Koning-Groothertog tot commandeur van de Eikenkroon benoemd. Men mag thans in de hoop leven dat de dreigende veepest spoedig zal geweken zijn. De Staats-Cou- rant van Maandag bevatte het verblijdende bericht dat dc beperkende maatregelen die de Duitsche re- gecring voorzichtigheidshalve heeft gemeend te moe ten nemen, thans opgeheven zijn, omdat de ziekte verdwenen is. Ook ons land schijnt tot heden vrij te blijven van ernstige gevallen. Dankbaarheid aan Hem die van dit oordeel ons verschoonde brenge ons dit bericht Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te Bergsclienhock J. J. Gilijs Hoevelaken. Westbroek A. Renier Wilnis. Niouwland H. Ba\ Doornspijk. Aangen. het beroep tot pred. bij de N. II. G. Ie Oud-Beierlaud H. .1. P. v. (I. Linden Hillcgersberg. Oud-Alblas 6. ilosehman Elspeel. Hiiuleloopen V. Ili lisbergen Empred. Bed. voor het bcr. tot pred. bij de N. H. G. te Hardenberg Baarland G. Vlug Heerjansdam. Veen endaal Groote Lindt A. li. de Hikt Jaursveld. Harlingeu Y. Ooslerzee Iieino. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om in de loop der volgende weck te Middelburg eene vergadering te houden in 't belang der Noordpool- expedit'e, en zou de heer Koolemans Beijnen als spre ker optreden. Maandag werden te Goes 468 kinderen door het comité tot wering van schoolverzuim bekroond. Aan 91 kinderen, die in het vorig jaar niet een en kele schooltijd verzuimd hadden, werden spaarbank boekjes met eene inschrijving van f 1 a f 1,50 uit gereikt. Te Krabbendijke denkt men eene spaarbank op te richten. Zaterdag avond zonk een man in het kanaal bij Wemeldinge, die, in opgewonden toestand, wilde overzwemmen. Zijn lijk werd Zondag morgen opge haald. Het N. v. d. D. geeft een sprekend voorbeeld van „de treurige gevolgen voor de werklieden van het te hoog opvoeren der werkloonen." Te Sheffield verkoopt men thaus Duitsche scharen, door de fabri kanten als zeer goed erkend, welke uit Sheffield-staal zijn vervaardigd en nogtans, niettegenstaande de dub bele transportkosten, van 13 tot 30 pCt. goedkooper zijn dan de Engelsche, het gevolg van de hoogere werkloonen te Sheffield. Te Arnhem is weder eens een hekserij-historie voorgevallen, Een meisje, dat ziek was en niet spoe dig herstelde, werd door een paar vrouwen, „die er verstand van hadden'7, voor behekst verklaard en de heks was een naai-jufvrouw, die 't kind een appel had gegeven. Dit is even natuurlijk als het feit dat men onttoovering-maatregelen nam en de juf vrouw een pak slaag toedacht. Dergelijke domheden zijn treurig, ergerlijk en schandelijk. Maar erger nog is 't, dat de arme jufvrouw, een weduwe, haar broodwinning verloor, daar ook de andere ouders hun kinderen van de naaischool namen. Foei, foei De Arnh. Ct. voegt bij dit verhaal„Vóór men de ne gers iu Afrika opheft, is er hier te lande toch ook nog wel wat te doen." De Minister van Oorlog heeft aan de detache- ments-kommandanten der veepest-linien machtiging verleend, voor Rijksrekening waterlaarzen aan te schaffen. Met 13 tegen 5 steramen besliste Zaterdag de orde van advocaten, (de Haagsche balie telt 80 advo caten) door den deken mr. A. de Pinto opzettelijk bijeengeroepen tot bespreking van dit ontwerp, dat op de vraag „of men de opheffing der procureurs wensclielijk acht" een ontkennend antwoord moet wor den gegeven. De commissie voor het Internationaal Congres, dat in verband tot en gelijktijdig met de Internatio nale Tuinbouw-tentoonstelling in de volgende maand te Amsterdam zal worden gehouden, heelt het uitvoe rig programma in de Fransche taal het licht doen zien. Het congres wordt den 13n April, in Artis, geopend. Een aantal adhaesiën zijn reeds ingekomen; het programma noemt daarvan een 4Stal namen van aanzien uit allerlei steden van Europa. Voor f 2,50 kan men zich als lid laten inschrijveneenige spoor- weg-directiën hebben vrachtvermindering voor de leden toegestaan, door tusschenkomst van den heer H. Groenewegen (Oetewalervveg, 5, Amsterdam) te beko men. Twee en dertig vraagpunten zullen worden in geleid en besproken, behalve dc nog nader in te dienen. Me:i kan gebruik maken van de Nederlaud- sche, Fransclie, Engelsche of Duitsche taal. Men schrijft uit A ra ei de van 25 Maart aan de N. R. Ct. De leden van zeker huisgezin in die ge meente, bestaande uit de moeder, dochter en schoon zoon, zijn gisteren, na gezamentlijk soep te hebben gegeten, plotseling ongesteld geworden. De moeder is hedeu overleden. Men vermoedt dat in de soep vergiftige bestanddeelen waren. De schoonzoon en de dochter zijn herstellende. Naar men uit het kiesdistrict Tiel meldt, heeft men daar, ter voorziening in de vacature in de Tweede Kamer, het oog gevestigd op den heer mr. V/. baron van Goltstein, oud-Minister van Koloniën. Vrijdag voormiddag is op de lijn Breda Roosendaal, tusscken de halten Hoeven en Seppe, het lijk gevonden van P. M. te Hoeven woonachtig, echtgenoot en vader van zes kinderen. Het lichaam was door den trein geheel vermorseld. Ook op de spoorwegen hier te lande beginnen zich ook al meer de treurige gevolgen te doen gevoe len van den gespannen toestand, waarin zich de Eu- ropeesche handel bevindt. Hoewel de zachte winter er veel toe bijdraagt om het goederenvervoer in vergelijking met dezelfde maanden van de andere jaren zeer te beperken, toonen de spoorweg ontvangsten duidelijk het kwijnen van handel en iudustrie aan. Op de meeste stations ziet men een groot aantal wa gens ongebruikt staan, terwijl anders gewoonlijk in dezen tijd van het jaar de spoorwegmaatschappijen ter nauwernood het benoodigd aantal wagens beschik baar hebben om aan de talrijke aanvragen te kunuen voldoen. De tweede aflevering van het Rundvee-Stam boek is verschenen. Op het graf van den ten vorigen jare ontslapen gouverneur vau Celebes, de heer J. A. Bakkers, zal een monument verrijzen, dat te 's liage vervaardigd, volgens het Dagblad, door schoonheid uitmunt en een eenvoudige, bescheiden hulde, zal zijn gebracht aan een edel en nuttig burger. Maandag bad te Posterholt, onder Roermond, een treurig geval plaats. Eed huzaar aldaar geposteerd, om te waken tegen invoer van vee, nam zijn op en mikte schertsenderwijze op een meisje va'i. jaren. Ongelukkig ging het wapen af en binnen- nige oogenblikken was het meisje een lijk. De hu had verzuimd zijn karabijn 's avonds te ontladen. A Zeker persoon, gewoon des nachts te 's Hfai met zijn doghond op de kattenvangst te gaan, weq heden nacht, weder met dat bedrijf bezig zijnde, do«t\ de politie op heeter daad betrapt. Het gelukte hec,\ echter te ontsnappen, doch de hond, die er op geleert was de katten den strot af te bijten, werd naar het. 1 politiebureau vervoerd. De vorige week had een schermutseling tus- schen eenige Pruissische boeren en onze grenstroepen j plaats. De wachtmeester der hussaren van Posterholt had een door een Pruissischen boer op ons gebied achtergelaten kar aangehouden, wijl de Pruis een koe over onze grenzen had gebracht. Terwijl de wachtmeester een persoon, die tot de vlucht van den boer had medegewerkt, hierover zijn ontevredenheid te kennen gaf, daagden in de richting van Haren (Pruissen) een 30 of 40-tal personen op, die met rieken, stokken en dergelijk gewapend waren en van welke een den wachtmeester een riek op de borst zette, terwijl eenige andere riepen „Hij moet er aan, het is dezelfde, die den mest aangehouden heeft." Inderdaad had de wachtmeester eenige dagen te voren ter zelfder hoogte een hoeveelheid mest in beslag genomen, die uit Pruisen over de grens was vervoerd. De wachtmeester, die even voor de nade ring der bedoelde personen te zijner verdediging den sabel had getrokken, weerde de bedreiging met den riek nog tijdig af, en gaf den aanvaller met zijn sabel een stoot op de borst, die vermoedelijk tot in het vleesch is doorgedrongen. Middelerwijl werd hij v door de van alle zijden op hem aandringende aanval lers bestookt en bekwam daarbij verscheiden slagen met rieken en stokken op rug en armen, waardoor hij kneuzingen ontving, die hem wel pijn veroor zaakten, doch hem niet verhinderd hebben zijn gewone dienst te verrichten. Tegen de hem velerzijds toege- brachte slagen weerde hij zich zooveel mogelijk met zijn sabel en bracht meerderen aanvallers daarmede flinke houwen toe, zoodat wel eenigen hunner er door gewond zullen zijn. Daar intusschen dë wachtmeester van Caraerijk genaamd, den hem vergezellenden hus- I saar last had gegeven adsistentie te gaan inroepen bij j een detachement infanterie niet ver van daar, te i Echterbosch, zag men spoedig drie manschappen J naderen, die hun geweren in de richting der vreem- delingen afschoten, zonder echter iemand te treffen, t waarop deze zich in de richting van Pruizen ver wij- derden. Geen der aanvallers is bekend. Voor 't verongelukken van den Schotschen sneltrein nabij Morpeth, verleden Zondagochtend, is j geen andere oorzaak op te geven, dan dat de trein, die verloren tijd moest inhalen, te snelle vaart had, en daardoor, bij 't maken van een bocht, ontspoorde. Er bleven op de plaats, te midden van den hoop verbrijzelde wagens, vijf dooden en een negental em- I stig gekwetsten. De Londenscke bladen geven ijsse- -I lijke beschrijvingen van den toestand waarin de lijken - gevonden werden, 't Is onnoodig, die hier over te- nemen. Ex-president Grant zal een toer door Europa - maken en vertrekt den lOen Mei van Phiadelphia - naar Liverpool. In het Engelscli tijdschrift Nature worden de navolgende belangrijke opgaven gevonden omtrent de uitgestrektheid der steenkolen-velden, welke over verschillende gedeelten onzer aard-oppervlakte zijn. \i verspreid, en hoeveel de opbrengst in tonnen gedu rende het jaar 1874 bedroeg. Uitgestrektheid Opbrengst in tonnen. Groot-Brittannië Duischland Vereenigde Staten Frankrijk België Oostenrijk Rusland Nieuw-Schotland Spanje Overige pinden in vk. Mijlen. 11 900 1 800 192 000 1 800 900 1 800 11 000 18 000 3 000 28 000 gedurende 1874. 125 070 000 46 658 000 50 000 O00 17 060 000 14 670 000 12 280 000 1 392 000 1 052 000 580 000 5 000 000 273 762 000 270 200 Na er op gewezen 1e hebben, welk een grootsche^ toekomst Amerika waarvan de uitgestrektheid der3S steenkolen-veld en ruim 19 maal die der Engelsch'- en ruim het 7/g van die der geheele aard-globe be draagt vooral op het gebied der industrie te g moet gaat, geeft de schrijver nog eene belang] mededcelingen omtrent de beweegkracht, welke lijks te loor gaat, doordat men nog niet het i heeft gevonden om haar op behoorlijke wijze nuttigen. Als voorbeeld haalt hij o. a. ten waterval van Niagara, waar zich millioen tonnen water van een hoo loodregt naar beneden storten, met aan die van 16 800 000 paarde^Jc;

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2