ilcrh, School en ^cndiitg. IDE BERICHTEN. BUITENLAND. door, al hebben zij geen vermogty, vertrouwen in geldzaken verdienen, zeer goed mogelijk is, vooral wanneer zij zich onderling verstaan, zoodat verschil lende ploegen, ieder een of twee perceelen pachten om voor gezamentlijke rekening te bevisscken of om ze te verdeelen, zoodat ieiler zijn eigen perceelsge deelte kan bevissoheji dat tm het bijzonder de vis- schers wel zullen (j3*n, ro^t zich op de doelmatigste wijze voor te bereiden op mededinging bij de eerst daags te houden openbare verpachting van het Oostelijk deel der Ooster-Schelde, bij welke niemand als pachter of borg zal worden aangenomen, die dan achterlijk is in de betaling van aan liet bestuur der visscherijen verschuldigde sommen. Beroepen tot pred. bij de N. H. O. te Oudewater E. Barder Lunteren. Hoogvliet I). 0. Escher Steenwijk. Ter Aar W. II. J. 1». <1,1. Faille Leiden. Hindeloopen J. van Kiosbergen, emeritus. Sleen C. Diebl Grarasbergeu. Beroepen tot pred. bij de C. G. G. te Wissenkerke l). J. Ie Grcotenlwis Haarlem. Colijsplaat M. II. K. Mol Dirkshorn. Yeenwouderstal Rhoon Noordewier Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Hellevoetsluis V. Cocvemlen Adriani Harderwijk. Zundert J. II. Kunst Someren. Aangenomen het ber. tot pred. bij de N. II. G. te: Hoorn (Texel) J. II. Stamrooil v .Brandwijk. "Wesepe A. li. Harger Giethoorn. Diever R. II. Dreiber" Akkerwohdê. H.'VI ft Door een dronkeman werd Woensdag uit een slagerswinkel te Middelburg een mand met vleesch weggenomen, die hij echter in nuchteren toestand buiten de stad in een sloot wierp. Om de verwarde begrippen van //mijn en dijn" die blijkbaar die man had, is de justitie voornemens hem een kleine cursus te doen doorloopen. Ook te Middelburg anders zeer sluimerende op het onderwijsgebied is thans eene afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs opgericht. Het be stuur bestaat uit de heeren rar. W- A. van Hoek, mr. F. C. van Deinse, J. de Kanter, J. J. II. Doorn bos eii mr. E. Pokker. Het getal leden bedraagt 51. De heer E. van den Bosch te Goes heeft, naar de Goesche Courant meldt, aan de Rijks- land'oouwschool te Wageningen eene belangrijke verzameling granen en zaden ten geschenke gegeven. Tal van adressen uit vele gemeenten van Zee land zijn aau de eerste Kamer opgezonden om het adres te ondersteunen hetwelk uit Goes is opgezonden tot behoud van de rechtbank aldaar. De Neuzensche courant verneemt dat opnemin gen worden gedaan voor het aanleggen van een kunst weg van den rijksweg van Hulst tot in het dorp Clinge en verder naar Belgisch Clinge. Donderdag avond zouden de leden der Rotter- damsche afdeeling van Volksonderwijs bijeenkomen om het advies in behandeling te nemen dat door het hoofdbestuur over de aanhangige wet was uit gebracht. Aanvankelijk waren, behalve het bestuur, twee leden aanwezig, een cijfer dat weldra aangroeide tot twaalf. Door deze kern van het geavanceerd liberale Rotterdamsche publiek werd het advies van het bestuur der afdeeling gearresteerd het advies bevat alles, wat wij van die vereeniginge» gewoon zijn en vermelden het daarom voor onze lezers niet. Bij Vhgtwedde (Groningen) is een infanterie patrouille door het veen gezakt en met moeite op'het droge geraakt. Of ze ook behoorden tot hen die ver gunning hadden gekregen klompen te dragen De rangeermeester aan het station Zutfen werd, na eene flauwte gekregen te hebben, zoodanig door een trein overreden dat hij spoedig overleed. Het schaatsenrijden, een genot, dat de natuur slechts zeldzaam meer aanbiedt., wordt thans kunstmatig den liefhebbers aangeboden. Reeds eenigen tijd bestaan enkele Skating-rinks d. i. banen waarop men rijdt met rolletjes. Meer natuurlijk belooft een uitvinder het weldra te 's Hage te zullen maken. Hij wilgroote schaatsbanen met natuurlijk ijs bevloerd, in een tent, bij wijze van circus, aanleggen en daarop gelegenheid tot rijden geven. Op de Noorderhaaks is Zaterdag gestrand de Nederlandschc schoener Onco, kapt. Teuling. Het schip is verloren maar de manschappen zijn gered. Per telegraaf zijn van 's Rijks magazijnen groo- te hoeveelheden schoeisel aangevraagd en reeds verzon den voor de verschillende detachementen, op de grenzen tegen den invoer van vee wakende. Te Amsterdam is Zaterdag alweder eens een man aan een jeneverberoerte gestorven, en twee personen hebben zich successivelijk opgehangen. j Tegen een fabrikant te 's Bosch is proces-ver- baal opgemaakt wegens het in zijne fabriek werkzaam hebben van kinderen beneden de 12 jaren oud. Donderdag jl. overleed te 's Bosch jhr. U. J. K. Ridder van Rappard, kolonel-kommandant van het 2e reg. hussnren, ridder van de Eikenkroon. Hij werd in 1843 aangesteld tot 2n luit. en telde dus ruim 33 dienstjaren als officier. Geboren in 1825, bereikte hij slechts den ouderdom van 51 j. In eene vergadering der afdeeling Amsterdam van de maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde deed de voorzitter, dr. G. F. Westerman, eene mede- deeling, die men als hoogst gewichtig in ruimen kring wenscht te verspreiden. Men heeft den heer Westerman, in zijne hoedanigheid van directeur van Artis, een getal van 20,000 (zegge twintig duizend) gevilde spreeuwen aangeboden, in Nederland gevan gen, en waarvan de huid voor het opmaken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwen lijken konden binnen betrekkelijk korter, tijd worden geleverd. De heer Westerman noemde het een schan daal, en wij beamen die krachtige veroordeeling ten volle, dat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwen, dus eveu zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en velden, te vermoorden, zonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven, het vee van parasieten, dc tuinen van schadelijke insecten landbouw, boschbouw, tuinbouw, veeteelt worden door hem gebaat, en ter wille van speculanten op de ijdel- heid vinden deze nuttigo (lieren bij raassa's hun dood. De mededeeling des heeren Westerman ver dient de algeraeene aandacht. De besmettelijke ziekte blijft te Capelle in den Langstraat met kracht woeden en sleept menig offer ten grave. Woensdag avond is eene opzettelijke open bare bidstond gehouden, om de afwering dezer droevige plaag af te sraeeken. Uit Limburg wordt, aan de N. Rott. Ct. ge meld, dat op verzoek van den pastoor Maassen de •paus toegestaan heeft dat in de kapel van Thienraay bij Swolgen, dezelfde gunsten en aflaten kunnen ver kregen worden, als te Lourdes in Frankrijk. Een in de Köln. Zeit. geplaatst artikel over //slech te tijden", gevolgd door de vermaning om te sparen en de tering naar de nering te zetten, gaf een eerzaam huisvader gereed e aanleiding om thans in^datzelfde blad de vraag te behandelen, waar men met sparen beginnen moet. Als galante heeren der schepping, zegt hij, moeten wij voor dezen keer de dames den voorrang laten, en wel met veel meer recht dan in vele gevallen. Ik weet wel, zegt hij, dat men even goed het vat der Danaïden zou kunnen vullen, als de spilzieke mode overwinnen dat men zijne vingers in een wespennest steekt als men dit nimmer ver zadigde monster sterk aanpaktniettemin wordt de strijd tlians lichter gemaakt door den algemeenen nood en de vermindering van veler inkomsten. Hoe menige familie heeft een goed inkomen, zij leeft niet op te hoogen voet, houdt eene eenvoudige tafel, ver oorlooft zich geene buitensporigheden en toch zit de huisvader aan het eind van elk jaar met de handen in 't haar, want het tekort komt even als de nieuwjaars morgen. Maar waar is hier tie haas van de hazenpeper? Enkel en alleen in de omstandigheid, dat de toiletten van vrouw en dochters ongeveer het drie- of vier voudige gekost hebben van 't geen zij in de verhou ding tot de middelen van het gezin kosten mogen. En is dit te verwonderen Men vergelijke de prijzen der dameskleeren van thans met die van voor acht of tien jaar en men zal zien dat zij drie- tot vier maal duurder zijn. Zijn zij daarom fraaier, smaakvoller? Neen, maar zij kosten alleen inepr. Vroeger kon eene spaarzame moeder uit kleeren, die uit de mode waren, nog zeer goed ;/wat nieuws" maken voor het jongere volkje, maar nu eilieve, zulk een ding, dat men een kleed noemt, is zoodanig geknipt, gelapt, met knoopen en knoopsgaten bezaaid en ontsierd, dat het, als de mode nog wat dwazers uitvindt, voor niets meer deugt dan voor de voddenmand. En toch heeft het ding wellicht meer gekost dan een volledig hee- renpak van goede stof. Als er van sparen iets zal komen, moet hier een begin gemaakt worden. Geene verandering in dc leefwijze zal zoo afdoende werken ten aanzien van de mode, als de terugkeer tot een voudige, verstandige kleeding. Want afgezien hiervan, dat de bovenmatige weelde in kleeding de hoogere klassen zelfs plundert, verleidt zij ook den middel stand, eu de lagere klasse door zijn ongelukkig voor beeld, tot eene voor deze althans zeer verderfelijke gewoonte. Zegt het voort, voegen wij er bij. t a t e ii - G e 11 e r a a 1» Eerste Kamer Zitting van Vrijdag 23 Maart. Ingekomen zijn de door de tweede kamer aange nomen wetsontwerpen. Heden middag zijn aan de orde gesteld eenige kleine wetsontwerpen waaronder het tractaat met Duitscliland betreffende kanaalver binding, de quarantaincwct enz. Indien liet bericht waarheid bevat dat tot ons komen is, dau zal een arm land weldra in het ge'A kig voor zoover goud gelukkig maakt b>v zijn van groote schatten. In Perzie zou een goh mijn ontdekt zijn, die in rijkdom wedijveren ki^ met de rijkste goudlagen in Californie en Australia Dc mijn zou ontdekt zijn door een persoon die zij: geheim wel bewaarde; een Perzisch officier vond hen gravende en bracht het nieuws aan den Shah te Teheran die natuurlijk niet nagelaten heeft er dadelijk de hant op te leggen en even natuurlijk is het dat nu van eene geheele reeks mijnen gesproken wordt, die fabel-, achtige rijkdommen zullen opleveren en Perzie ia eens zullen maken tot hetgeen het nu niet is. een aardsch paradijs. Nu het kon wel ongelukkiger uitvallen, Perzie met zijn telkens terugkeerende Iion- gersnooden kan het best gebruiken. Maar die zijn er meer, men raadplege slechts de, in de laatste dagen sterk terugloopende fondsen-markt. Onder a\ het schrijven en wrijven der diplomaten over ontwapening of niet, moeten eiken dag schatten worden uitgegeven om slagvaardig te blijven, want van ontwapening is nog geen sprake. Rusland stelt zijne ontwapening niet alleen afhankelijk van het sluiten van den vrede tusschen Turkije en Montenegro en van de ontwapening van het Turksche leger, maar ook wil Rusland afwachten of er misschien door de Turksche ontwapening rustverstoring zou kunnen ko men, in welk geval de Russische troepen de orde zouden moeten herstellen. Men begrijpt dat op die wijze van geen ontwapening sprake kan zijn. De Porte die hoe ziek ook, niet vrij van pretenties is zal daarin wel niet toestemmen. Het Esigclsclie Lagerhuis stelt motiën voor, en de Engelsche Pers wijdt tal van beschouwin gen over den stand der kwestie, die naar wij meenen in bovenstaande regelen kort en duidelijk is uiteen) gezet. In de Belgische hoofdstad had onlangs een' alleraardigst tooneeltje plaats. Men zag gedurende) eenige uren een groep mannen de straten doortrek-? ■ken uitgedost in het meest iji 't oogvallend gewaad van de roomsche geestelijkheid. Het"waren echter' geen geestelijken maar leeken, die een offer van tie Brusselsche burgerij kwamen vragen voor de school. Onder den naam schoolpenning verstaat men daar het, fonds om minvermogende kinderen onderwijs te doen geven op scholen, die niet onder het gezag der g telijken staan. (Misschien was, eenigszins gewijzigd,! deze maatregel wel toe te gassen in landen, "waar j ook vele offers worden .gevraagd voor de vrije school.). De clericale partij in België ngm dit echter niet goed' op. Zij is gekant tegen de scliolen, waarvoor de pen-' ningen gevraagd werden en zij zag in 't gewaad dat de collectanten droegen eene bespotting van den gods-* dienst, lees van de geestelijkheid. Nu, dat er niet wat plagerij onderloopt zouden wij ook niet gaarne ontkennen, de partijen in België zoowel de libe rale als de clericale houden nog al van gerucht makende vertooningen. Maar dat het van die dingen zijn waaraan, indien alles in orde en rust gaat, geen regeering ter wereld iets doen kan, dunkt ons niet wel voor tegenspraak vatbaar. Dat bleek ook Vrij dag toen een clericaal afgevaardigde van Eecloo de regeering over' deze zaak interpelleerde. Hft debat.; was stekelig, maar leidde tot geen resultaat.. Na eene zitting die weinig geruchtmakends (andersj ook nog al der Franschen aard) opgeleverd heeft isj de FE'atisehe Kamer van afgevaardigden tot 1 Mei" uiteengegaan, en ook de Duitsche Rijksdag ging, met' het oog op de stille week, tot 10 April uiteend Particuliere brieven. (ingezoöden.) W aarde Vriendl Gij vraagt mij, wat de geloovigen hebben te doen,| bij de verkiezingen in Juni e. k. Uwe vraag brengt! mij eene ontmoeting te binnen, die ik eenige jarenj geleden te Middelburg, buiten de Noordpoort hadji Er was daar een gezelschap van zeven Engelsche zee-;' lieden, gepakt en gezakt, dat, bij monde van een hun J ner, mij vraagde naar den weg naar Rotterdam,, De vraag was duidelijk en bepaald, maar toch liet. mij vrij wat moeite, de lieden onder het oog brengen, ten eerste, dat ze op een verkeerden w i waren, en ten tweede, dat men om van Mid. Rot. te komen zoo maar niet te voet kan w; maar scheepsgelegenheid noodig heeft, tot ik liet genoegen smaakte, hen op de Rouaansche, zien, aan het kantoor van de Rotterdamsche/ De door U gedane vraag laat, eveui/ van dc Engelsche zeelieden, in duidelijk paaldheid iets te wenschen over, en t kosten, ze zóó te beantwoorden, da^ genomeue moeite loont. Doch

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2