CHRISTEL1J&-HISTORISGH BLAD. 114. Zaterdag 24 Maart. 1877. vroeg sluiters:. HET ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nominers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De van heden af* tot 1 April a. ver schijnende nommers, worden gratis gezonden aan hen die zich op dit blad wenschen te aboneeren. Schilder- en dichtkunst, historie en kroniek mogen ons vergunnen een diepen blik te slaan -in het dagelyksch leven onzer voorouders, toch zijn alle bijzonderheden daarvan ons niet vol komen bekend. Al zouden wij willen, wij zou- i den in gedachte niet meer een geheelen dag I met hen kannen mede leven, werken, eten, drinken, genieten, rusten. Op welk uur zij in verschillende vakken en neringen den arbeid begonnen en staakten weten wij niet. Wèl weten we dat zij zich zoo niet afsloofden als het tegenwoordige geslacht. Zij hielden den Zondag in eere, en vonden in de week tijd voor allerlei gildevergaderingen, voor hand- en voetboogschieten, kolfspel enz. Zij kolfden en schoten niet naar 't wit bij het licht hunner smeerkaarsen; in den zomer althans kon er een gedeelte van den dag gewijd worden aan ont spanning. Wèl weten we dat sedert het begin dezer eeuw steeds later werd gewerkt, alle huiselijke verrichtingen langzamerhand naar later uren werden verschoven. Na het verdwijnen der gilden ontstond de in menig opzicht heil zame concurrentie. De eene winkelier voor, de andere na, stelde zich later en later ter beschik king van 't publiek, en, zooals tot het uiterste gedreven concurrentie »de markt be derven" kan, tot schade van alle concur renten, zoo ontnam de een den ander ook het vrije avonduur. En in die jacht naar later uren werden natuurlijk ook de be dienden medegeslee.pt, aan hunne persoonlijke belangen werd niet gedacht. Zoo gebeurt het dat èn winkeliers èn hunne bedienden uit den winkel in 't bed, uit het bed in den winkel rollen." Sedert bijna overal gas gebrard wordt, is het licht niet meer een hulpmiddel gedurende het eerste gedeelte van den vroeginvallenden win teravond, het is, nu ornamenten" de lamp ihebben vervangen, een versiersel geworden, (waarmede men gaarne pronkt. Meer en meer het gewoonte geworden, vooral op Zaterdag, de winkels zoolang open te houden als er kopers believen te komen, en zoo worden zij 't ware uitgenoodigd om het steeds later worden. winkelier en winkelbediende ge- juist genoeg rust om in den ctijd achter de toonbank wakker te kunnen blijven; en juist zij, die op geen rustig uurtje voor het middagmaal kunnen rekenen, wat zelfs den minsten werkman vergund is, zij mogen wel des avonds een paar onafgebroken vrije uren hebben. In het manufactuurvak is met het uur van sluiten nog niet de werktijd ten einde. Er is dan nog veel te rollen, te vouwen en op te ruimen; de rusttijd breekt daar nog later aan dan in andere winkels, vooral op Zaterdag, na marktdag de drukste dag der week. Het is gewoonte om op Zaterdag de winkels later dan op andere dagen open te houden. Daar de winkelgoederen in orde moeten gehou den worden door hen die er mede weten om te gaan, is op den morgen van dien dag het winkelpersoneel reeds vroeger dan gewoonlijk in de weer om »te poetsen en te vegen." Het ware te wenschen dat daarom reeds op Zater dag wat vroeger dan anders kon gesloten wor den, en ook omdat vele winkeliers en hunne oeaienaen nu geuwongen zijn aen «-„dm, mor gen te wijden aan bezigheden en zorgen, die aan den rustdag geheel vreemd behooren te blijven. Menige huismoeder ontvangt eerst op Zaterdag avond het weekgeld, dus kan zij niet vroeg aan 't inkoopen gaan, en derhalve moet de winkelier ook wat langer op blijven. Maar is het eene wet van Perzen en Meden dat werklieden steeds op Zaterdag avond moeten uitbetaald worden Is het niet veeleer een misbruik? Werden op Zaterdag middag, of beter nog op Vrijdag, de loonen uitbetaald, dan hadden de vrouwen der werklieden beter gele genheid om hij daglicht te koopen, dan ware er ruimer gelegenheid om het geld nuttig te besteden, eer op Zondag een deel daarvan naai de lade der kroeghouders verdwaalt. Door de betaling te vervroegen zouden fabrikanten en werkbazen niet alleen het welzijn hunner oii- derhoorigen bevorderen, maar ook dat van me- nigen winkelbediende, en eene betere Zondags viering bovendien. De vraag is maarwie zal beginnen? Slechts door samenstemming van winkeliers, slechts dooi'1 medewerking van 't publiek is verbetering van het lot der kleine winkeliers en winkelbe dienden te verkrijgen. Zonder twijfel zal menig een'bereid zijn aan 't levensgenot, van velen zijner medeburgers iets bij te dragen zonder dat het hem iets kost. Gelooft men niet dat het mogelijk is ver vroegde sluiting in te voeren In een volgend stukje willen wij verhalen wat elders op dit gebied mogelijk bevonden is. Middelburg, 23 Maart 1877. De Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, die zich met 's koning machtiging naar Atchin begeven heeft, om er persoonlijk den staat van zaken op te nemen, is aldaar den 14n dezer aangekomen en heeft den 19n aan het Departement van Koloniën bericht dat hij den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend gevonden heeft. De radja's van Rigas, Tenom, Telok Kroet en Sabi (Westkust van Atchin) hebben zich onderworpen en zijn den 18n dezer te Kotta-Radja beëedigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atchin een togt over land naar Pedir gemaakt. Men ondervond geenerlei tegenstand. Door den commissaris des konings in Zeeland zijn aan de verschillende gemeentebesturen toegezonden aanplakbiljetten en vliegende blaadjes door de Maat schappij tot reddiug van «BreukclÊngeia in grooten getale verspreid, inhoudende aanwijzingen op welke wijze men met drenkelingen en schijndoo- den te handelen heeft. Ieder dagblad heeft gisteren en heden zijn eigen bericht over de wijziging van de kiestabel, die door den minister van biunenlandsche zaken zou voorge- ruslencTe" op^heft11 ue§iu^e/Hmn°enYeTè'"'disfncteu, aan den raad van state was gezonden, maar dat deze ge weigerd heeft dit in behandeling te nemen. Een an der zegt dat de minister van voornemen zou veran derd zijn. Dit is in elk geval zeker en daarom dunkt ons ook alle gissingen nutteloos dat voor het uiteengaan der kamer geen ontwerp is ontvangen, zoodat waarschijnlijk aan den wensch van een Haagsch correspondent zal worden voldaan, die in een heden verschenen dagblad meent, dat er nietj zoo groote haast moet zijn om aan art. 99 der kieswet te vol doen. In 1859 werden het eerst de nieuwe kiesdis tricten ingedeeld, dat was dus vier jaren te laat. Zonderling betoog voor hen, die zoo gaarne aan de letter van de wet b. v. aan art. 194 willen voldoen Te Rotterdam hield gister de Eaoeb. Ncd. JacBitf- club, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik eene algemeene vergadering. De hooge voorzitter deed gunstige mededeelingen omtrent den toestand van het genootschap, dat in bloei toeneemt, evenals omtrent de meteorologische comm., die door hare jaarlijksche verslagen en de bekroning van scheeps- gezagvoerders voor uitmuntende extract-journalen veel nut doet, en krachtige aanbeveling verdient. Dooi de goede zorgen van het bestuur en van den hr. Obreen is het maritiem museum een uitgebreide en belangrijke inrichting geworden, waarop de vereen, recht heeft trotsch te wezen. De met het oog op verwacht bezoek van Z. M, den Koning en verdere vorsten op luisterlijke schaal ingerichte wedstrijd van verleden jaar had groote kosten veroorzaakt. Z. K. H. schonk edelmoedig een belangrijke som tot tegemoet koming daarin. Na het afdoen van huishoudelijke aangelegenheden bedankte de vice-voorzitter, de heer Joost van Vol lenhoven, Z. K. H. voor bij voortduring en thans we der op nieuw betoonde belangstelling, waarop de Prins voor de hem te beurt gevallen ontvangst zijn dank betuigde. Na behalve den spoorweg door de stad de werken, op Eeijenoord bezichtigd te hebben, maakte Z. K. H. gebruik van een diner ten huize van den heer Joost van Vollenhoven, waaraan de leden van den Raad van Bestuur en eenige andere genoodigden mede deel namen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1