CHRISTILÏJRHISTORISUI L1 i). 112. Dinsdag* 20 Maart. 1077. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0}07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,— Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per. regel. De -van lieden af tot 1 April a. ver- scliijnende nommers, worden gratis gezonden aan lien die zich op dit blad wenschen te aboneeren. Middelburg, 19 Maart 1877. Wekelijkse!» overzicht vau de christelijke pers. Het groote politieke nieuws van den dag is zegt het Wageningsch Weekblad het besluit der tweede kamer jl. Dinsdag genomen, met 41 tegeji 32 stemmen, om de nieuwe concept-kieswet niet voor Pasclien in de afdeelingen te onderzoeken, en dus in deze zitting die wet niet in behandeling te nemen, of om 't anders uit te drukken, om zich alleen tot de onderwijswet te bepalen eu daarop 't ministerie te laten vallen. Hoewel de minister van justitie ver klaarde dat het den wensch der regeering was in deze zitting de wet af te doen, of indien dat onmo gelijk was, toch daarvan in werking fe brengen, wat voor de aanstaande verkiezingen in werking kon ge bracht worden, het kon niet baten, de centrale sectie en met haar de geheele liberal? partij was onverbiddelijk. Allerlei redenen waren er om dit ontwerp niet te behandelen, de groote vraag was, hoewel onuitgespro ken, „schoolwetherziening of kieshervorming? Beiden af te doen was onmogelijk, en als er nu gekozen moet worden, dan, meende de kamer, moest de kies wet blijven rusten en de onderwijswet in behandeling komen. Het blad meent dat door deze beslissing het ministerie Heemskerk reeds werkelijk gevallen is. De kieswet was het eenig anker dat het schip nog voor stranden behoeden kon, en nu het anker gekapt is, is stranden en vergaan slechts een kwestie van tijd. De beslissing wordt door het blad niet betreurd, wel heeft ze met leedwezen gezien dat zoo menig lid onzer partij, dat anders nog wel buiten het conservatieve vaarwater wist te blijven, nu ten volle er in verzeild raakte. Als dr. Kuyper tegenwoordig geweest ware, hij zou zich moedig aan de zijde dei- liberalen geschaard hebben. Het is in strijd met alle gebruiken om zulke diep ingrijpende wetten dade lijk na de indiening in de afdeelingen te onderzoe ken, men moet eerst de publieke opinie gelegeuheid geven zich uit te spreken. Waarom de kieswet niet eenige maanden of weken vroeger ingediend Eerst draalt de beer Heemskerk zoolang mogelijk met zijne onderwijswet, en dan komt hij weder niet ter elfder ure maar met klokslag van twaalven met zijn kies wet. Is dat blijkbaar niet om tijd te winnen, ten einde de stembus gelegeuheid te geven nog een keer in den loop der zaken te brengen Al is het dat ook vrij gelooven dat de liberale partij hoog spel speelt, dan gaf dat den heer Heemskerk nog geen vrijheid, om, nu hij beloofd had onderwijs- en kies wet aan de orde te stellen, daarmee tot het uiterste oogenblik te toeven wat de onderwijswet betreft, eu daarna, ziende dat (leze vallen zou, tie kieswet tot bliksemafleider te doen dienen. Aan de omzichtigheid der slang, behoort ook de staatsman de oprechtheid der duif te pareu. De crisis is door dit besluit ver haast, de naaste toekomst behoort naar bet iuzieu an het geciteerde blad het eerst aan Kappeyne, rna aan van Lijnden. Levendig heeft de kamer bij het nemen van dit luit gevoeld, dat er door de regeering maatregelen in genomen worden om, volgens eisch der wet, tabel te herzien. Het zal den heer Heemskerk len, maar er zit niets anders op, de Grondwet eder niet gedurende twee jaren geschonden llótsom strekt de Standaard uit hare toer de veranderingen, die in het ieger- genstanders der anti-revolutionairen hebben plaats gegrepen. Ten eerste leert Heemskerks tweede kabinet den anti-revolutionairen de hebbelijk heid af, om conservatieve kabinetten als redder in den nood te begroeten. Tot drie malen toe had in elk dezer kabinetten een der hunnen zitting. Van daar dat zij tot drie malen toe het conservatieve kabinet zijdelings bij de stembus en rechtstreeks in de kamer steunden. Maar met de uitkomsten voor oogen, slaan zij voor de toekomst elk aanzoek om medewerking onvoorwaardelijk af. Die uitkomsten waren toch, dat het conservatieve kabinet hun tel kens een hunner beste mannen ontstolen heeft, zoo nu weer van Lynden eens in den zadel, met hun bede om recht den spot dreefsteeds de heraut werd van een nog erger, meer radicalistisch kabinet. Ten tweede is de schijneenheid, door den zoen van Kappeyne en van de Putte op liberaal terrein verkregen, als onzedelijke combinatie te betreuren. Bij beiden was het een prijsgeven van iets, dat hun heilig moest zijn, ter bereiking van een willekeurig gekozen doel. Ook nu weer heeft transactie boven waarheid gegolden en heeft men, wat partijen waren, in een allegaartje samengesmolten. Ten derde werd de schoeiing onzer staatspartijen op nieuwe leest sints lange jaren het parool voor politiek herstel der natie, weder voor onbepaalden tijd verschoven. Het gehaspel tusschen conservatieven eu liberalen mist al wat verheffen kan; eenmaal een strijd in 's lands belang, is het thans slechts een strijd om persoonlijken invloed. Het onzedelijke en dus verlammende, dat in de bestendiging van zulk een omvaren toestand lag, inziende, trachtte men van alle zijden een transformatie, door vorming van een cen trumpartij in 't leven te roepen. De afscheiding van zeventien radicalen van de liberale partij was een voorbode van betere dingen; ook de conservatieven splitsten zich: de oud-liberalen deden, onder leiding, van Godefroi, een merkbare schrede achterwaarts naar een eigen standpunt. Bijna was men er maar het liberalistische vergelijk slaat aan die schoone verwachting den bodem in en bederft weer voor lan ge jaren ons staatkundig leven. Ten vierde wordt de anti-revolutionaire partij ook door deze gebeurte nis tot een tijdelijk zich terugtrekken gemaand. Door het vallen van den veldheer van haar legerke is haar taak veranderd van aard, is zij van volgen tot zelf standig optreden geroepen. Maar juist voor zoo ster ken overgang is een overgangstijd onmisbaar. De om standigheid, dat althans in de eerste jaren, de strijd zon der leader moet worden voortgezet, maant tot voorzichtig heid. Voor zulk een strijd is kalmte noodig. En daarom roept het blad den anti-revolutionairen het „naar uwe tenten zoo al niet „naar uwe haardsteden toe. Nu liet saamgaan met de conservatieven zelfs den conservatiefsten onder ons voor goed verleerd is, viel voor stembusoverijling elke gangbare veront schuldiging weg. Nu de nieuwe formatie der staats partijen weer voor langen tijd verschoven werd, kregen we voor transformatie in eigen boezem vrije uren. Nu de zedelijkheid op politiek gebied al meer te loor ging bij andere partijen, werd opseherping van den plicht der moraliteit bij eigen geestverwanten te strenger geboden. Eindelijk: nu Kappeynes admiraals vlag ons een Armada op onze kust dreigt te werpen, ware het te ver vooruitwagen van ons weerloos smal deel in strijd met alle regelen der kunst." Aan den eisch van de liberalen om den Almachtige buiten den strijd te laten zegt de Sdarsdaaa'd kan door ons niet werden voldaan. Integendeel hoe meer van liberale zijde die heilige naam bedekt en verzwegen wordt, zullen wij ons te sterker gedrongen gevoelen, om ten aanhoore van vorst en volk, zoo zelfs dat het onze liberale pers gestadig in de ooren dreunt, ook op politiek gebied dien naam te belijden, zonder welke onze politiek zich slechts verloopeu kan op paden van zelfverblinding en vergoding van den mensch De eisch ons gesteld is oneerlijk, want feitelijk durven zelfs de liberalen de godsdienst niet uit ons ons staatsleven verwijderen, en ons valt men hard als wij den naam des Heeren in een persdebat men gen. Hebben de liberalen niet den eed in stand ge houden, zweeren zij zeiven niet, en straffen zij niet hem, die valschelijk zweert Wordt met deze daad die de belijdenis inhoudt dat God Almachtig den eedbreker straft niet eene belijdenis uitgesproken of er mede gehuicheld Jaar aan jaar hebben ook libe rale ministers in de troonrede den zegen Gods over volk en vaderland ingeroepen; toen men het eene en kele maal niet deed, beleed men dat het bij vergis sing, niet uit beginsel geschiedde. Belijdt men daar door niet dat er, ook afgezien van menschelijk over leg, eene bovennatuurlijke openbaring is, waaraan het heil van land en volk hangt, zegen Gods genoemd Bij alle wetsontwerpen ook door Thorbecke ingezonden kwam de betuiging „En hiermede. Mijne Heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming; wil dat niet zeggen, dat ook de personen eu de overleg gingen der Staten-Generaal eene hoogere leiding be hoeven, die ze niet anders vinden kan dan in (le hei lige hoede Gods Men zegge niet dat dit verouderde formulen zijn. Er is zooveel veranderd; indien het in strijd met het beginsel was, dan had men het moe ten veranderen, vreesde men voor het publiek oordeel, men oordeelt clan zich zeiven. Aan zoodanig dualisme doen wij niet mee, geen meten met twee maten. Ter wille van de liberale pers zullen wij niet nalaten den naam des Heeren te noemen, maar het meer doen. Of het geduld of niet geduld wordt, wij zullen, zelfs met weglating van verbloemingen als„hoogeren zegen, hoogerhandGod Almachtig, den Heer der Heeren, openlijk en onbedekt, blijven noemen, bij Zijn onverkorten naam ook op politiek terrein. Geen gods dienst voor de binnenkamer. God houdt op te zijn wat gij Hem noemt, of I-lij moet in alles erkend en beleden worden. Een God enkel voor het gemoeds leven is een ijdele klank, maar niet „de Almach tige, Schepper des hemels en der aarde. X. ftfl. dcu SKoaaiaig' zal van 10 tot 10 April het gewone juarlijksche bezoek aan Amsterdam bren gen. Tengevolge der door de tweede kamer aangenomen wetsuntwerpen op Saet B'ecEafiwezcaa zullen, voorzooverde provincie Zeeland betreft, gevestigd blijven twee rechtbanken, te Middelburg eu Zierikzee. De rechtbank te Middelburg zal beboorea tot de 1ste klasse zoodat de voorzitter f 4000, ondervoorzitter f 3500, rechters f 3000, officier van justitie f 4000, substituut officier f 3000, griffier f 2000 en sub stituut-griffier 1500 tractement zullen genieten. De rechtbank te Zierikzee zal behooren tot de tweede klasse, bij welke de pres deut f 3500, rech ters f 2500, oflicier van justitie f 3500, substituut- officier f 2500, griffier f 1600 en substituut-griffier f 1200 zullen genieten. Voorts zullen in Zeeland gevestigd zijn zeven kan tongerechten nl. te Middelburg, Zierikzee, Goes, Oostburg, Hulst, Neuzen en Tholen. Het kantonge recht te Middelburg zal bcliooren tot <L 1ste klasse, met 1 kantonrechter die f 2500, griffier f 'J00 en ambtenaar bij het O. M. die f 1200 zullen genieten. Goes eu Zierikzee tot de tweede klasse waarbij de kantonrechter f 2500, griffier f 800 en ambtenaar bij het O. M. f 1200 tractement zullen bekomen. De kantongerechten te Oostburg, Neuzen, Hulst en Tho len vallen onder de 3de klasse, waarbij de kanton rechters f 2200, de griffier f 800 en de ambtenaar O. M. f 1200 zal geuieten. Ouder de tegenwoordige wet genieten de presidenten der rechtbanken en de officier van justitie f 3000, 2300, 2000 of 1800, de rechters en substituut-officieren f 2000, 1600, 1500 en f 1800, de griffiers f 1600, 1500, 1200 eu 1000,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1