ierli, School ra bending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. staatsruif en de kleine anti-revolutionaire ïnusch enz. Wij hopen van den uitgever weldra eene aankondiging van den prijs te ontvangen en raden dan alle onze lezers, die in deze groote, alles beheersehende strijd belang stellen, dit boekje aan te schaffen. Het kan na het lezen van zooveel proza over de schoolwet en schoolstrijd eene ware verfrissching zijn. Te Breda heeft eene bijeenkomst plaats gehad van leerlooier» uit het geheele rijk. Over de 300 waren opgekomen met het doel eene commissie te benoemen en een bond op te richten, om dan stap pen te doen bij het rijk, tot invoering van inkomende rechten en belasting op de huiden, leder enz., ten ein de met het buitenland te kunnen concurreeren. Het in de algemeene vergadering der sedert ontbon den Maatschappij Tot Nut van den Javaan benoemd permanent comité voor een fonds, opgericht tot bevor dering van het Iiilandsch onderwijs iaa Ned. laadië, heeft zich terstond na afloop der vergadering ge constitueerd, en in overleg met den heer Neurenberg, di recteur van het Zendelinghuis te Botterdam besloten de renten van haar toevertrouwde kapitalen voor het eerste jaar toe te kennen aan de kweekschool voor in- landsche onderwijzers te Tanawangke (de Minahassa.) Het comité stelt er der. hoogeten prijs op door rui me bijdragen bij voortduring in staat te worden ge steld aan haar opgedragen mandaat de meest onbe krompen nitvoering te geven en heeft daarom tot de leden der ontbonden Maatschappij Tot Nut van den Javaan het verzoek gericht om de contributie, die zij als lid der Maatschappij betaalden, ten behoeve van het fonds te blijven bijdragen en daarvan aan den penningmeester, den heer J. P. Bredius, bericht te zenden. Benoemingen en Besluiten. Tot Staatsraad in buitengewone dienst is benoemd, iisr. A. F. X. Lnijbcn, lid van de Tweede Kamer. Herbenoemd tot burgemeester van Arnemuiden de heer C. «M. Crucq en van Nieuw- en St. Joosland de heer C. Jl. J. A. van TeylSngca». Benoemd tot lid van den raad van state de heer mr. G. «Ie Vs-ies, lid van de 2de kamer der Staten- Generaal en oud-minister van justitie. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te Groote Lindt A. H. de Doer Jaarsveld. Beroepen tot pred. bij de C. G. G. te Her wijn en II. J. Srlioollaud Maasland. Ureterp Dekkers Joure. Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N, H. G. te Grijpskerke Dirksland P. Dartstra Klundert. Nienwe Touge Hoofdplaat W. Dekking Candidaat. In eene herberg onder de gemeente Kerkwerve ontstond Dinsdag brand, waarbij alleen de inboedel gered kon worden. Huis en schuur verbrandden. Op den spoorweg Turnhout-Lier liad Maandag eene botsing plaats, waardoor een stoker gedood en een machinist zeer verwond werd. Zeven wagens wer den verbrijzeld. Een wagon kwam met zulke kracht tegen een wachthuisje terecht dat dit ten deele omver werd geworpen. Een in de wieg slapend kind werd eeuige schreden verder, tusschen een aantal vernielde voorwerpen, ongedeerd gevonden. Het door haar vader deerlijk mishandelde kind te Roigneux werd begraven in tegenwoordigheid van ongeveer 7000 menschen. De maire sprak bij het graf de algemeene smart der gemeente uit over de treu rige vermaardheid, welke deze plaats door die gebeur tenis had gekregen. Gedurende de a. s. internationale tuinbouwten toonstelling, zal te Amsterdam in de Hollandsche en Eranscbe talen verschijnen een dagblad, uitsluitend aan de tentoonstelling gewijd. Bij eene verkooping van schiderijen in de Brakke Grond te Amsterdam heeft o. a. een waterval van A. Calame f 4400 opgebrachteen P. G. van Os, hoer te paard, werd voor f 1320 verkocht. Het ,/Nederlandsch Museum" op de Prinsegracht te s' Iiage is onlangs door aankoop in het bezit ge komen van een met zilver gemonteerd musket, dat in 1781 door prins Willem V, aan Zoutman, den held van Doggersbank, vereerd werd. Yan dit feit wordt nog bijzondere melding gemaakt op een plaat, die met inschrift voorzien en boven op de kolf aangebracht is. Naar men verneemt, zullen zoolang de oogziekte onder de garnizoenen te Utrecht en Amersfoort lieerscht geene miliciens van de aldaar in garnizoen liggende regeraenteu onder de wapenen komen bij de opkomst van de miliciens in Mei hoopt men echter, dat de epidemie geëindigd zal zijn. Naar men verneemt zal bij het Nederl. Indische leger een nieuw unitorm worden ingevoerd. De lijf rok, onder anderen, zal door een korten huzarenrok worden vervangen, zonder galon om de knoopsgaten, en de hoofddeksels door een soort van lichten bain- boezem helm. Ook in de wapening komen eenige veranderingen. Javabode Te Wageningen arresteerde de politie gistermor gen een persoon uit Yeenendaal, die de vorige week aan een kruidenier te Wageningen boter had verkocht, welke van binnen niet anders bleek te bevatten, dan een onbruikbaar smeersel. Voor eenige dagen werd te Yenlo uit de haven opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijke geslacht; het vermoeden viel op een bij haar ouders inwonend meisje, wier be /ailing door de geneesheeren werd geconstateerd, evenals 't feit dat het kind bij de geboorte had geleefd. Naar men verneemt zou de moeder bij de bevalling hebben geassisteerd en de hand in deze treurige zaak hebben gehad. Zoowel de moeder als dochter zijn dan ook in verzekerde bewaring genomen. Gisteren nacht heeft zich te Amsterdam een man, woonachtig in de Eoeliestraat, zoo te buiten gegaan aan sterken drank, dat hij in een jenever beroerte gestikt is. Men zegt dat hij niet minder dan acht maatjes jenever had gebruikt Te Schiedam wordt onderzoek gedaan naar het huis, waarin Spinoza gedurende twee jaren tusschen 1658 en 1677, een toevlucht heeft gevonden, nadat hij elders om zijne godsdienstige gevoelens werd verdreven. Dinsdag avond trad de heer L. J. van Bhijn te Bolsward op ter verdediging van 12 stellingen tegen de openbare school. Deze stellingen en de toelichting werden bestreden door de heeren Ankringa, van der Meulen en Lieftinck en verdedigd door den heer van der Land te Wons. Het debat kenmerkte zich door openhartigheid en waardigheid. De Amerikaansche generaal Berdan heeft een toestel uitgedacht, waardoor men in den oorlog in een of twee minuten met de grootste juistheid kan berekenen, op welken afstand zich een doel bevindt, waar men op vuren wil. De toestel bestaat uit twee telescopen, op één meter afstands van elkaar geplaatst, die men in een oogwenk kan richten, waardoor tri gonometrisch de afstand is te berekenen een re sultaat dat men dan echter reeds niet meer heeft te zoeken, want de generaal verbond aan zijn toestel te vens een wijzer-systeem, dat de gezochte uitkomst da delijk aanwijst. Op die wijze wordt het oorlogvoeren werkelijk in 't geheel geen quaestie van moed, beleid en trouw meer. In het laatst van het vorige jaar werd Lon den gestolen een van de kostbaarste meesterstukken van Gainsborough, voorstellende de beeldtenis der be vallige hertogin van Devonshire. In het Trippenhuis is thans aangeplakt eene in Dresden vervaardigde fotografie, blijkbaar genomen naar eene staalgravure, inderdaad naar het prachtige doek van Gainsborough vervaardigd. Daarbij staan in het Duitseh de noodige aanwijzingen, o. a. dat de kleeding der hertogin op dit doek van verblindend schoone witte en blauwe zijde is, en voorts, dat ieder, die eenige aanwijzing omtrent het stuk doet, f 12,000 belooning zal ont vangen. Wat een Amerikaansch kerkganger betaalt. In de kerk van Henry Ward Beecher Stowe te Nieuw-York zijD, blijkens de laatste van daar ont vangen dagbladen, de voorste banken verhuurd voor 720 dollars, d. i. f 1800, terwijl nog eene premie van f 1500 er bij werd gevoegd. Een ander betaalde f 1600 en f 1500 premie; een derde f 1250. De geheele som voor zitnlaatsen betaald bedroeg f121,000 terwijl de predikant ze maar op f 100,000 had ge raamd. Uit de inkleeding van het bericht maken wij op, dat dit geld voor den predikant is en deze daarvau de kosten der exploitatie bekostigt. Is dit zoo, dan blijkt, dat het predikersambt in de Nieuwe Wereld betere, althans geldelijke, vruchten oplevert dan de Oude. Wat zou daar het Weekblad van Zeeuwsch- Ylaanderen W. D. wel van zeggen Ik denk de redacteur zou het er niet uithouden. Frankrijk brengt jaarlijks aan granen voor 2030, aan groenten 282, aan vruchten 180; aan wijn 1200, aan diverse andere producten van den bodem 531, aan hout. en boomkweekerij 350 aan stroo en kaf voor 250, aan meel voor 310 millioen fr. in 't geheel dus voor 5533 milioen fr. voort. Naar aan de Eiber f. Ztg. uit Berlijn gemeld wordt, is in de provincie Porameren voor den prijs van ruim een half millioen. Mark een groot land goed aangekacht voor den prins von Wied. liet behoorde tot de bezittingen van den vrijheer v. Bibra, den liberalen afgevaardigde voor NeuwieA-Al tenkirchen. (Herplaatsing wegens misstelling.) Dat de dweeperij haren volgelingen soms zware eischen stelt, bleek dezer dagen in de gemeente Bres- kens. Sints ruim een jaar is er te Schoondijke één lid van de gemeente der wederdoopers. Dat lid doopte dezer dagen een zekeren M., die de k te doopen ook al spoedig leerde en nu reeds scheidene anderen van beider kunne heeft ged Of het nu zedelijk en redelijk heeten kan, zulks beide geslachten des nachts om half twaalf uren L doen, in een waterput op een der nabijgelegene wi landen, laten we aan het verstandelijk denkeu ovo,\ De getuigenis van een der gedoopte was dan oor1 zeer eigenaardig. ffNiet alleen zoo sprak hij dat het koud was, men stak mij zoo diep in hei^ water, dat mijn kop nagenoeg in het slijk neder kwam". Dat zijn 's mans eigen woorden. Een ding is zeker,'. Davids bedeLiever in de hand des Heeren dan in die der menschen te willen vallen, ware voor die arme lieden ook wel verkieslijk. Arme dwaling Gewichtig teeken des tijds Staten- tien er aal. Tweede Kamer Zitting van Woensdag 14 en Donderdag 15 Maart. In de zitting van Woensdag werd behandeld het wetsontwerp betreffende de rechtbanken en kantonge rechten behoorende tot het gerechtshof te Leeuwarden. Alle voorgestelde amendementen werden verworpen en het ontwerp zelve aangenomen met 53 tegen 20 stem men. Met 39 tegen 34 stemmen werd het amende ment tot behoud van de rechtbank te Hoorn verwor pen, en het wetsontwerp Amsterdam aangenomen met 52 tegen 19 stemmen. Gisteren was aan de orde het wetsontwerp betreffende de klassen en tractementen bij de rechtbanken en kantongerechten. De heer Yerheyen had voorgesteld om het tractement der sub- stituut-grifliers bij de rechtbanken op f 1200 te bcps>< len, dit amendement werd door den minister van., justitie overgenomen, alsmede het amendement van de heeren Wijbenga, Bredius, de Jong en Harinxma om alle kantongerechten van de 4de naar de 3de- klasse te doen overgaan, en enkele van de 3de naar de 2de klasse. De jaarwedde der kantonrechters 1ste klasse bedragen f 3000; der 2de klasse f 2500; 3de- klasse f 2200. Aangenomen werd nog het amende ment van den heer Harinxma om het tractement der griffiers bij de kantongerechten op f 800 en'J f 900 te bepalen. Het wetsontwerp werd aangeno-f men met 66 tegen 2 stemmen. Men zegt dat onlangs op eene hoogere burgerschool verkondigd werd, dat van lieverlede eene wijzigin zou zijn gekomen in de stand onzer aarde, ten opzichte van de zon. Eenigermate zou ze zuidwaarts afge draaid zijn; daaraan hebben we dan ook nu reed» meer dan één buitengewoon zachten winter te dan-- ken, en zomers zonder die ouderwetsche buitengewone hitte. Als die theorie opgaat - wij stellen ons na- tuurlijk, onwetenden als we zijn, geen partij dan zouden we wel willen vragen, staan daar ook soms nog andere verschijnselen mee in verband? Is soms- ook daaraan het stelsel van arbitrage en non-interven-" tie toe te schrijven, hetwelk tegenwoordig een deel uitmaakt van de politiek der verschillende staten Zou het daarom zijn dat Rusland niet zoo fier en krachtig, als zijne woorden voor eenige maanden deden vermoeden, optreedt, maar nu bijdraait gelijk men zegt dat onze aarde doet naar den vrede? Is het daarom dat Engelaud uiet den toon aanslaat, welke eiseh der menschelijkheid zijn zou, na al het gebeurde Is Turkije daardoor door het draaien der aarde meen ik zoo gematigd geworden dat het een grondwet heeft aanvaard en een parlement te gen a. Maandag bijeengeroepen We zouden haast ge neigd zijn toestemmend op die vragen te antwoorden, indien niet aan de andere zijde een verschijnsel was, dat juist het tegenovergestelde leert. Al is het dat onze oude aarde er aan denkt lauw te worden, hare rede lijke bewoners zijn, naar het schijnt, dat nog geens zins van plan. Integendeel de hitte, waarmee op godsdienstig en staatkundig gebied wordt gestreden neemt toe. In onze gematigde luchtstreken worden de geesten over 't algemeen niet gematigder. Bepu- blikeinen en legitimisten, ultramontanen en sociaal democraten, liberalen en conservatieven, fortschritts-" mannen en anti-revolutionairen bekampen elkander dag aan dag met eene hevigheid, die aan den tropi- schen gloed van warmer luchtstreken herinnert. Niet dikwijls jgebeurt het in G Heken] aud bv. dat het ministerie een votum van vertrouwen van do volksvertegenwoordiging krijgt. Men is daar te land 2 gewend alle 14 dagen ongeveer een nieuw minister/! j te bezitten. A%| Maar laten we heden de partijstrijd laten ru'é.S^J en ons bepalen tot den algemeenen toestand 5.0l Europa. Gisteren avond vertrokken Iguatij jjj/M zijne eehtgenoote naar Londen, misschien wfY te dringen op het antwoord van Engelan^.sp jJIH de nota van Gortschakoff, dat nog ma^ 1.1 afgezonden is. Gisteren avond zou er 1 zitting plaats hebben, tot vaststellr jjj^k woord, maar men verlangde eerst

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2