lierh, School mt lending. GEMENGDE BERICHTEN. State n-Gene raai. BUITENLAND. Bij de opening van de civiele terechtzitting der rechtbank te Arnhem op Maandag deelde de president mede, dat de rechtbank had besloten, om met het oog op de aanhangige rechterlijke wetsont werpen en op de onzekerheid van de toekomstige samenstelling der rechtbank, geen pleidooien meer in civiele zaken te doen houden, terwijl de rechtbank evenmin meer uitspraken zon bepalen in zaken, waarin door partijen eenvoudig recht op de stuk ken zal worden gevraagd. Hiervan werden alleen uitgezonderd verstekzaken en spoed eischende gevallen. De president voegde er bij, dat de rechtbank slechts noode tot dit besluit was gekomen maar meende verplicht te zijn het te nemen in het belang der justitiabelen en van eene goede afdoening van zaken. De pleidooien, welke op gister morgen waren bepaald, werden daarop niet gehouden. Op de prijsvraag over aanschouwelijk on derwijs in de aardrijkskunde van Nederland door den heer H. Pierson destijds te 's Herto genbosch, thans te Zetten, uitgeschreven en waarvoor de termijn van inzending op 1 Maart jl. bepaald was, zijn 15 antwoorden ingekomen. De ontwerpen zijn aan de Jury toegezonden de uitslag van de beoordeeling zal later worden medegedeeld. Een der lezers deelt van de Standaard hedeu het navolgende feit mede ,/Woensdag-namiddrg 7 Maart 11. is in de openba re school, gelegen aan het Nieuwe Tuinpad (gem. Nieuwer-Amstel) in cle voor het onderwijs bestemde uren, door een goochelaar eene voorstelling gege ven. Door den hoofdonderwijzer was den kinderen des morgens medegedeeld, dat elk naar goeddunken ecnig geld kon medebrengen, welke gelden door den goochelaar zijn geïnd. Behoort dit wellicht ook bij de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden Aan de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam komen a. s. Donderdag gereed de stoomwerktuigen voor Zr. Ms. scliroefstoom- schip le klasse Afjcli. Ook dit werk zou voorzeker aan de Engelsche industrie gegund zijn, indien onze Minister van Marine, de heer Taalman Kip, niet le dezen opzichte beslist gebroken had met het; dwaze vooroordeel, dat de Nederlandsche industrie voor der- gelijken arbeid niet bekwaam was. De plannen zijn aan de fabriek vervaardigd. Deze werktuigen verte genwoordigen, zooals zij daar staan, een kapitaal van ruim twee tonnen gouds, en zullen, zonder overdrij ving, feitelijk 2750 paardenkrachten kunnen ontwik kelen, met een scheepsvaart van 141/, mijl, en met 500 paardenkracht een 8 mijls vaart loopen. De ma chines zijn, bij zulk een groot vermogen, betrekkelijk beknopt, en toch zijn alle deelcn bereikbaar en onder het oog van den machinist en gemakkelijk in gang te brengén. Een en ander heeft groote zorg vereischt, vooral daar men gebonden was door een bepaling van den minister, dat alle deelen der machines en ketels onder de waterlijn geplaatst moesten worden, en dan nog in het achterdeel van een zeer scherp schip. Dezer dagen zal door het Noordzee-Kanaal naar de rcode van Texel stoouieu Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Batavia. Dit. schip is, met de werktuigen, geheel cn al aan de Kon. Fabriek vervaardigd. De uitkomsten bij gemelden stoomer hebben, wat stooin- verdeeling cn kolenverbruik aangaat, de in Seholland gemaakte machines vap dezelfde type en dezelfde schepen voor de Engelsche marine verre overtroffen. De machines voor de Atjeli zijn naar hetzelfde stelsel vervaardigd. Aan belangstellende, die dit meesterstuk van Nederlandsch industrie wenschen te bezichtigen, zal voorzeker op hun verzoek, door de directie der fabriek daartoe welwillend de noodige toestemming worden verleend. Tot cn met Zaterdag a. s. blijven dc werktuigen in huu geheel. Standaard Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland hebben het aandeel bepaald, door de verschillende gemeenten te dragen in de lichting der nationale militie voor dit jaar. Het is als volgt Aardenburg 6, Arnemuideu 6, Axel 7, Baarland 3, Biervliet 4, Biggekerke 1, Borsele 2, Boschkapellc 5, Breskens 6, Brouwershaven 6, Bruiuisse 3, Burgh 2, Cadzand 3, Cats 2, Clinge 4, Colijnsplaat 8, Corlgene 3, Domburg cu Aagtekerke 3, Dreischor 2, Duivendijke 2. Eedc 5, Élkerzee 3, Ellemeet en Serooskerke 1, Ellewoutsdijk en Driewegen 3, Goes 19, Grauw 6, 's Gravenpolder 2, Groede 10, Grijps- kerke 2, Haamstede 2, 's Heer Abtskerke 1, 's Heer Arendskerke 8, 's Heerenhoek 4, Heille en St.. Anna ter Muiden 1, Heinkenszand 6, Hengstdijk 2, Hoede- kenskerke 2, Hoek 3, Hontenisse 10, Hoofdplaat 3, Hulst 6, Kapelle 6, Kattendijke 4, Kerkwerve 3, Kloe- tinge 4, Koewacht 5, Koudckerke 5, Krabbendijke 2, Kruiningen 6, Meliskerke 2, Middelburg 44, Neuzen 12, Nieuwerkerk 3, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwvliet 2, Nisse 3, Noordgouwe 3, N oord web e 2, Oostburg 4, Oosterland 3, Oostkapelle 2, Oost- en West-Souburg 3, Ossenis9e 1, Oudelande 2, Oud Vosseraeer 8, Ou- werkerk 2, Overslag 2, Ovezand 2, Poortvliet 6, Renesse 3, Retranchement 2, Rilland en Bath 3, Ritthem 2, Sas van Gent en Philippine 3, Scher- penisse 5, Schoondijke 5, Schore 2, Serooskerke (Walcheren) 2, St. Annaland 6, St. Jansteen 5, St. Kruis 1, St.. Laurens 1, St. Maartensdijk 7, St. Philipsland 7, Sluis 3, Stavenisse 5, Stoppel dijk 3, Tholen 7, Veere 2, Ylissingen 23, Yrouwe- polder 2, Waarde 2, Waterlandkerkje 2, Wemel- dinge 3, Westdorpe 3, Westkapelle 5, Wissekerke 9, Wolfaartsdijk 8, Yerseke 6, Yzendijke 6, Zaam- slag 9, Zierikzee 27, Zonnemaire 7, Zoutelande 1, Zuiddorpe 3, Zuidzande 3. Tot adjunct-archivaris der provincie Zeeland is be noemd den heer Jl. Brockema, leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Middelburg. De heer D. Lako van Middelburg is aan de burgeravondschool te Gouda benoemd tot leeraar in het teekenen en hoetseeren. Door de arrondissements-rechtbank te Goes is, in hooger beroep, uitspraak gedaanin de zaak van den heer C. W. S. hoofdonderwijzer aan de bijzondere scIbooI te 's Gravenpolder en, met vernietiging van het vonnis des kantonrechters te Heinkenszand, van den 2en November 1876 waarbij hij veroordeeld werd tot één dag gevangenisstraf, eene geldboete op gelegd van f 10, een dag cell, gevangenisstraf be nevens de kosten. Als verdediger was voor den beschuldigde opge treden mr. M. Jacq de Wilt Hamer, advocaat te Goes. Zooals men zich herinneren zal is deze veroordee ling een gevolg van het niet naleven der wet van 1872, op de vaccinatie. Op een' morgen dat de politie een bezoek bracht aan die school was genoemde onderwijzer bezig les te geven aan kinderen uit ver schillende huisgezinnen, van welk niet één bewijs voorhanden was of getoond kon worden dat zij ge vaccineerd waren of de natuurlijke kinderpokken ge had hebben. Beroepen lot pred. bij de N. H. G. te Muiden 11. A. Lccnmans Anjum. Zeddam J. J, N. (le Groot Kollum. Ridderkerk G. N. van Kasteel G. Nieuwkerk. Aangenomen het hev. tot pred. bij de N. H. G. te Vuursche ,1. II. Guldcnarm Oosthem. Dubbeldam A. v. 0. Socde St. Jansga. Door het bestuur van de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk te Middelburg is de gelegen heid tot het kweeken van jonge planten voor den werkenden stand weder opengesteld. Reeds zijn 1423 planten door 229 personen aangevraagd. Deze week zal nog gelegenheid zijn om zich aan te melden tot het 'bekomen van planten bij de secretaris der veree niging. Een deugniet die Zondag in de Gravenstraat bezig was een ruit stuk te slaan en een horlogeket- t.ingje tot zich te nemen werd door de politie op heeterdaad betrapt en op eene plaats gebracht waar geen ruiten stuk te slaan of horlogekettingen te ste len zijn. Men schrijft ons uil Ylissingen dato 14 Maart: Het is te bejammeren dat onze Kon. fabriek, //de Schelde" zoo weinig eer van hare machines heeft. De sleepboot Concurrent I verloor 2 schroeven en de Concurrent II eveneeus. Daarenboven had deze laatste het ongeluk te Dordrecht tegen de spoorbrug te loo pen. De schoorsteen viel en bracht veel schade aan. De loodsschoener, die Maandag 11. naar zee was gegaan, kwam den daaropvolgenden nacht weer terug om den schipper en een matroos aan wal te brengen, die door het slaan van de hiek gekwetst werden; de eerste aan de hand, de tweede aan het hoofd. - Woensdag avond omstreeks 7 ure ontstond er door ongekende oorzaak brand in de archiefkast van het kantoor van den rijks-ontvanger te Hontenisse. Spoedig aangebrachte hulp bewerkte dat de brand zich bepaalde tot de voor de kast hangende gordij nen en het gedeeltelijk verbranden van een enkel pak registers. Voorzichtigheidshalve werd het geheel voor den archief in des ontvangers woning in veiligheid gebracht. Den 10 dezer 's avonds kwam Gharles Gijsel, landman te Westdorpe met zijn rijtuig van de Axel- sche markt huiswaarts in gezelschap met Louis Claeijs, expediteur te Selzaete, Belgiëdoor een noodlottig toeval viel het rig tuig boven van den afrid voor de hofstede van den dijkbeiden werden be wusteloos van onder dit rijtuig gehaald, en op de hofstede gebracht, alwaar ze door de doctors Rade makers en Muijshond van Selzaete werden Claeijs werd Zondag naar zijne woning t Y overgebracht, alwaar hij dienzelfden avond leden; Gijsel verkeert nog in bedenkelijken ff, Eene belangrijke rechtzaak zal 5 April dc& hof te 's Hage worden behandeld. Twee personT Zierikzee hebben zich (met hun beiden) schuldig x] maakt aan het stelen van twee groene flesschen waarde van acht centen De Nieuwe Gorinchemsche courant, verschee Zaterdag met een rouwrand, tengevolge van het bi sluit der aanstaande opheffing van de rechtbank al daar. Te Zierikzee wapperden dienzelfdeu dag onder scheidene vlaggen om de vreugde der ingezetenei over het behoud hunner rechtbank te verkondigen. Dat de dweeperij haren volgelingen soms zwart eischen stelt, bleek dezer dagen in de gemeente Bres kens. Siuls ruim een jaar is er te Schoondijke éér. lid van de gemeente der wederdoopers. Dat lid doopte dezer dagen een zekeren M., die de kunst om te doopen ook al spoedig leerde en nu reeds ver scheidene anderen van heider kunne heeft gedoopt, Of het nu zedelijk en redelijk heeten kan, zulks voor beide geslachten des nachts om half twaalf uren te doen, in een waterput op een der nabijgelegene wei landen, laten we aan het verstandelijk denken over De getuigenis van een der gedoopte was dan ook zeer eigenaardig. ^Niet alleen zoo sprak hij dat het koud was men stak mij zoo diep in het water, dat mijn kop nagenoeg in het slijk neder kwam". Dat zijn 's mans eigen woorden. Een ding is zeker, Davids bede Liever in de koude des Heeren dan in die der meuschen te wiUen vallen. Ware voce die arme lieden ook wel verkieslijk. Arme dwelling i Gewichtig teeken des tijds Van Overijsels Zeekust meldt men, dat een ge weldige sneeuwstorm uit het Zuid-westen liet watei sedert 't jongste etmaal wederom zoo sterk doet rij zen, dat de landerijen op nieuw uren ver blank staan. Onder Zwartsluis, Genemuiden, enz. liggen een mas sa vaartuigen, met turf voor de steenbakkerijen aan Maas en Waal beladen, op reisbaar weer te wachten; de toestand is akelig; veer- en vrachtschepen, stoom- booten en beurtlieden kunnen niet doorschutten, we gens 't groot water verval aan de zeesluizen. Op de Tielsche stoomboot, liggende in den Bin- nen-Amstel te Amsterdam, is een matroos gestikt, door kolendamp in het gesloten vooronder, waarin hij zich te slapen had gelegd met den machinist en nog een matroos, die door doelmatige behandeling in het le ven teruggeroepen werden. Ttveede Kamer. Zitting van Maandag 12 en Dinsdag 13 Maart. Bij de verdere behandeling vanjiet wetsontwerp betreffende de rechtbanken en kantongerechten behoo- rende tot het gerechtshof 's Hage, werd door den minister een amendement overgenomen om vier ge meenten van het kanton Lisse over te brengen naar Leiden, het kanton Lisse werd Haarlemmermeer, en een amendement aaugenomen om Loosduinen bij 's Hage te voegen. Het wetsontwerp 's Hage werd daarop aangeno men met 48 tegen 22 stemmen. In deze zitting was ook een nieuw ontwerp ingediend op het notaris- ambt. In de zitting van gisteren stelde den heer Corver Hooft voor om het wetsontwerp tot herziening der kieswet voor het reces in de afdeelingen te on-1 derzoeken. Dit voorstel was in strijd met het besluit door de meerderheid der centrale sectie genomen. De heer van Houten herinnerde aan het voornemen der kamer om eerst de wet op het lager onderwijs af te doen, de minister van justitie, drong namens' de regeering, op de behandeling der kieswet aan, vooral met het oog op de herziening van den kies tabel. Sommige heeren wenschten de regeering in overweging te geven nog vóór de verkiezing de herziening van de kiestabel mogelijk te maken. Het voorstel Corver Hooft werd verworpen met 41 tegen 32 stemmen. De kamer zette verder de behandeling der rechterlijke wetten voort. De strijd liep over de rechtbanken Haarlem, Hoorn, Alk maar. De heeren v. d. Kaay en de Bruijn Kops wenschten alle drie te behouden, met 57 tegen 18 stemmen werd dit verworpen. Een ander voorstel wilde Alkmaar opheffen, Hoorn en> Haarlem behouden, hierover staakten stemmen 36 tegen 36. Heden voortzetting. De interpellatie van); den heer Haffmans over de wegneming der pauselijk"'7J consultaten is bepaald op a. Maandag. De heer Le,f,l ting heeft op no. 9 der rechterlijke wetten, een ame"'*B dement voorgesteld, om ook de thans bestaande ké11* tongerechten te ontbinden. Eigenaardig moet het gezicht gewe<*jj^Ê Zaterdag de vergadering te Versail'^g®

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2