ikrlt, School eit Weirding. GEMENGDE BERICHTEN. den naam van „oude heer Smits" was de overleden bij velen geliefd. In den laatsten tijd vernam men herhaaldelijk on rustbarende berichten omtrent de spoopwcgwer- Keaa te Amsterdam. Dezer dagen lazen wij dienaan gaande het volgende in het N. v. d. D. „Nog altijd worden de scheuren wijder in het lin- kerlandhoofd van de viaduct. Eiken morgen worden een paar steenbreedten aangevoegd in de scheuren, om na te gaan of er nog werking is in de massa, en den volgenden dag is het aatigevoegde weer geregeld gebarsten. „Thans is men begonnen, vloeibaar Portlandcement in de scheuren te storten, doch dit schijnt een Da naïden-werk te worden. Hoeveel er ook van die stof in de spleten gegoten wordt, zij raken niet gevuld. „Een onrustbarend verschijnsel is het tevens, dat zich nu ook aan het andere landhoofd barsten begin nen te vertoonen. „Een officieel onderzoek van ingenieurs naar de vermoedelijke oorzaak van een en ander is inge steld." Naar wij vernemen, is de Directie der Ned. Rhijn- Spoorwcgmnatschappij in ondcrhajfitlcling met die van den Keulen-Mindener spoorweg, om, in a-in sluiting met een trein van laatstgenoemde onderne ming, gedurende den aanstaanden zomerdienst te on geveer 9 uur des voormiddags van Amsterdam. Rotter dam en 's Hage sneltreinen te doen loopen, die, na hunne vereeniging te Utrecht, zonder eeuig verder opouthoud van daar tot Emmerik zullen doorrijden. De administratie der in- eo uitgaande rechten heeft er in toegestemd, dat de uitklaring van dien trein te Utrecht plaats liebbe. Het doorstoomen van zulk een afstand zonder'op onthoud is hier te lande nog zonder voorbeeld. (N. li. Ct De commissie van oppertoezicht cn beheer der kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bekend, dat op Maandag 26 dezer in voor noemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eeue verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Behalve veel eer en vele toejuichingen zullen de Keger-zaiïf&crs waarschijnlijk ook veel geld uit Nederland medenemen. De eerste openbare uitvoe ring in de Park-zaal te Amsterdam bracht aan entree gelden f 2300 en aan vrijwillige giften ruim f 600 88reiuM lgFieid offers geSracftl" word en om den zegen der christelijke beschaving ook aan onze zwarte na- t.uurgenooten to brengen. Doch, bedriegen we ons niet, dan worden binnenlandsche nooden door deze verschijning vergeten. Het is goed, dat ook Neder land eene bijdrage levert voor den grootschen en edelen arbeid der zending onder de vrijgemaakte slaven en de bevolking der Afrikaansche binnenlanden, maar misschien zou het eene opgeschroefde beweging kunnen worden, die meer vraagt van de nationale kracht dan met redelijkheid te vorderen is. Dat Nederland uit't gelijk worde aan Mevrouw .lellyby een der heldinnen uit Dickens verlaten huis die zich geheel wijdde aan de ontwikkeling van Afrika, maar haar eigen huis en kroost aan haveloos heid ten prooi lietMen denke ook aan de talrijke hulpbehoevende instellingen in ons eigen vaderland Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Harlingen W (1. v. Üoslcrzcc Heiiió. Nijenga lb van Drulen Warns. Oud Alblas 0. üoxmao Elspeet. Brninisse Dedemsvaart (1. il. van Kaslccl G. Nieuwkerk. Oppenhuizen Bei", tot pred. bij de C. G. G. ie Meeden M. 'Drumden Idskcnhuizen. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Ylissingen, Ds. Pifcaai', Rhenen. Lienden J. G. Bruining Beierland. Hallouw G. H. v. Kasteel G. Nieuwkerk. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te: Veen wouden J. G. \Y. Wissink Rottevalle. Aang. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Tholen L. Tobi Serooskerke. Op Zaterdag 10 Maart herdacht H. Pieterse, tim mermansknecht te Middeibbrg dat hij voor vijf en twintig jaren in dienst kwam bij den heer P. J. van Puffelen (thans firma P. J. van Puffelen en zoon). Voor zijne trouwe en onafgebroken diensten ontving de jubilaris van genoemde lïrma blijken van waardee- riug. Ook zijne tegenwoordige medemakkers vergaten hem bij deze gelegenheid niet, maar toonden hunne achting, door hem een geschenk te vereeren. Men schrijft ons uit Vlissiugen, dato 12 Maart! Op de bijzouder hooge vloeden der laatste weken zijn zulke lage gevolgd dal de „Erasmus" een paar dagen verhinderd was uit te loopen. Het water in het kanaal is dan ook door het aanhoudend schutten een paar d. M. beneden gewoon peil gedaald. Daarom kon de „Minister Fransen van de Putte" niet uit het droogdok gehaald worden, om plaats te maken voor de „Gebroeders Smit" van Alblasserdam. 1877 zal wegens de buitengewone verschijnselen in de natuur nog lang in veler herinnering blijven. Onze nieuwe dokken zijn zoo goed als ledig. Gisteren was er slechts één brik, 2 mailbooten en 1 loodskotter in te zien. De mailbooten hebben tegenwoordig gemiddeld een twintigtal passagiers en zeer veel goederen over te brengen. Onlangs ging een verzending van 180000 eieren naar Engeland. Donderdag vierde de griffier bij het kantonge recht te Oostburg de heer M. Theri, het feest zijner 50-jarige ambtsvervulling. De jubilaris ontving zoo wel van binnen als buiten de gemeente vele blijken van belangstelling. Door eenige autoriteiten werd ZEd. eene prachtige pendule als bewijs van hoogach ting vereerd. Te Sluiskil heeft een melkschaap in 3 jaren tijds 10 lammeren geworpen, de vorige week weder 4. Een zeer oppassend milicien van het te Bergen op Zoom in garnizoen liggend le. bat. 6e. reg. inf. is Zaterdag avond, terwijl hij in de cautine bij de kachel zat, in elkander gezegen en onmiddelijk over leden. In eene op 9 dezer gehouden vergadering van de commissie over de belangen van den dienstboden- stand te Middelburg heeft, onder eene toepasselijke toespraak van den voorzitter, de uitreiking plaats gehad van een loffelijk getuigschrift aan P. de With, die gedurende een tijdvak van 50 jaren als timmer mansknecht werkzaam is bij de firma M. K. Jeras Zonen aldaar. Eene gelijke belooning is ook toe gekend aan eene dienstbode, die gedurende 42 jaren bij dezelfde familie in dienst is. Ook in de omstreken van Hontenisse heeft het binnenwater in de verschillende polders eene onge kende hoogte bereikt, waardoor vele landerijen onder water staan of door het aanhoudende natie weder buiiengewoon drassig zijn. Eenige partijen wiuter- vruchten, die anders over het algemeen alle zeer goed o1- njutu „.x eene bruine kleur. Wrt de landbouw-werkzaamheden betrett, die in gewone jaren om dezen tijd reeds zeer druk werden uitgevoerd, daaraan zal vooreerst nog niet te denken vallen, hoezeer wij bij eenig droog weer en gunstigen wind, zooals op dit oogenblik, in weinige dagen liet grootste gedeelte van liet water kunnen kwijt zijn. Zoover langs het Steenwjjkerdiep, et oog reikt, slaat alles onder water. Zelfs kunnen enkele wo ningen in het geheel niet meer bewoond worden; doordien de wind in den noordelijken hoek blijft, is de vermindering niet merkbaar. Algemeen verlaugen de ingelanden vurig naar oos.ewind, die alleen dien overvloed van water kan doen verdwijnen. De zeedij ken in 't le. district van Overijssel zijn allen reeds aanvankelijk weder hersteld. De stormen hadden langs den geheelen dijk het zeewater zoodanig opge zweept, dat er op enkele plaatsen reeds aanmerkelijke verwoestingen waren aangericht. De voor een paar jaar vernieuwde, verzwaarde en verhoogde dijken waren aanzienlijk beschadigd. Op de gewone jaar- lijksche verhuringen van binnen- en buitendijksch hooi- en weiland bleek weder herhaalde malen, dat de huurprijzen allengs geëvenredigd worden aan de, tegenwoordig vooral, zoo hooge koopprijzen. Sedert eenigen tijd is het vervoer van vee, voornamelijk met bestemming naar Holland, in vollen gang. De prijzen zijn, ofschoon vrij hoog, niet zoo hoog als de beide vorige jaren. Naar evenredigheid gelden vette ossen en nuchtere kalveren het meest. Twee jaren geleden verloor de Timmerman K. tusschen Voorschoten en Leiden 7 bankbilletteu van f 1000. Alle nasporingen bleven toen vruchteloos thans hoopt men echter de geheimzinnige zaak nog tot klaarheid te brengen, daar er grond is gevonden voor een verhoor van eenige personen, destijds bij K. werkzaam. Gedep. Staten van Drenthe hebben in publieke verkooping voor f 802,20 voor de provincie in eigen dom verkregen het zg. Grollerhort (gem. Rolde,) een plek waar overoude Drentsche herinneringen aan verbonden zijn. Die maatregel tot behoud van een historisch gedenkteeken wordt door de Pr. Ass. Ct zeer toegejuicht. Als een bewijs voor de groote mate van vrij heid of wilt ge, noemt 't dan ordelievendheid kan dienen 't bericht, dat de bekende voormalige pater Hyaointbe (Loyson) van de fransche regeeriug geen vergunning heeft kunnen krijgen, voorlezingen over gadsdieustige onderwerpen Tv Slechts 't gebied der moraal mag hij betre<A( dat onder een republikeinsche regeering n v Jules Simon aan 't hoofd Voor een broed den gewezen minister vau oorlog, die de Zon A viering uit een zedekundig en godsdienstig oogk', wil beschouwen, stelt echter de aartsbisschop Toulouse een kerk ter beschikking, hoewel in Fr£| krijk de kerken staatseigendom zijn. Bekend isVi fransche spreekwoord „de vrijheid is nog niet komen, maar zij zal komen." 't Duurt evenwel lang. Dan zijn we in Nederland er toch beter a^ toe Volgens de Kieler Zeitung heeft op last d" admiraliteit te Wilhelmshave, de toepassing pla^ gehad van eene nieuwe uitvinding van scheepsbt kleeding. Een engelscliraan, de heer Thomson, lied een middel bedacht om glas en ijzer zoodanig saai te smelten, dat daaruit ontstaat een glasachtige raas: door hem genoemd „vitreous schips streating". I op die wijze gevormde scheepsbekleeding heefd d hardke.d van ijzer en gladheid vau glas, zoodi schelpdieren en planten zich bij het doen van zee tochten niet aan de huid der schepen vasthechtei Ten einde spoedig en met zekerheid de waarde dezi uitvinding te kunnen beoordeelen, is een gedeel van de kiel van de Boreas op die wijze bekleed. In de diergaarde te Badapesth is tusschen eer leeuwin cn een vrouwelijk luipaard een vreeselij gevecht geleverd, dat men den dood van de laats' geëidigd is. Ziehier in het. kort hoe de beide diere bij elkander kwamen. De kooi waarin de leeuwi zich met haar heer gemaal bevond, grensde aan dit welke de luipaard huisvestte. Om welke reden wei men niet juist, misschien wel uit jaloerschheid ove de mooie glanzende huid van de luipaard, haatte d leeuwin hare buurvrouw met gloeienden haaf. O zekeren dag nu vergat de oppasser de in het leeuwen hoki hangende keten te verwijderen, waarmede c sche ding tusschen de beide kooien kan worden op gehaald. De leeuwin profiteerde van die gelegenhei' greep de keten, trok de schuif naar de hoogte e was met één sprong haar vijandin genaderd, die aar vaukelijk trachte te ontkomen, doch eindelijk zie genoodzaakt zag het tweegevecht te aanvaarden. Twir tig minuten lang hield de verwoede strijd aan die bloedende sporen waren zichtbaar in den hals en t schouders der leeuwin, maar zij overwon. De leeu\ kon zich in den strijd niet mengen, doordien d schuif nadat de leeuwin de keten bad losgelatei weer onmiddelijk was neergevallen iTtttu ïüiüieicnng van het melk-^i<a<-iz,ueic t Dordrecht, waarvan de Arnli. Ct. constateert dat tc eer van die industrieelen mag worden gezegd, da geen hunner meer dan 50 pCt. water voegde bij zij melk of liever, bij de melk van zijn klanten - schrijft genoemd blad verder „Dit onderzoek is var belang voor de beantwoording van de vraag' wat wi eten en drinken en het ware niet kwaad, zoo he ook in andere gemeeuten werd toegepast. Maar noj beter zou het wezen, indien het mogelijk ware eei periodieke proef in te stellen en bepalen, dat de uit slag de eerste maal slechts als wetenschappelijk resul taat zou worden medegedeeld bij de tweede proefne ming de verkoopers der minst aangelengde mell zouden bekend gemaakt worden, en bij het derde on zoek alle namen met het peroentscijfer er bij vermeh publiek zouden worden gemaakt. „Langs dien weg ware misschien beterschap in de zaak te verkrijgen.7' Multapatiors-Bond, ter bestrijding zan misbruik van bedwelmende dranken, neemt in den laatsten tijd zoowel in ledental als in het aantal zijner afdeelingec zeer toe zoo deelt de Haarl. Ct. mede. Dit ver heugt ons; immers hoe grooter het aantal leden word zooveel algemeener zal ook de wensch worden om eindelijk door dien Bond ten minste eens'één resul taat te zien verkrijgen, of althans één pogiug daartoe te zien doen. „Over de middelen tot ontwikkeling vau het schoonheids-gevoel" hebben negen personen hun denk beelden aan 't papier en aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen toevertrouwd, daartoe uitgelokt door een prijsvraag van de maatschappij. De werkzaamheden voor het tentoonstellingsge bouw te Parijs vorderen goed. Van de 70,000 kub^ meter metselwerk zijn er reeds 44,000 g:reed. Het park voor het gebouw is 11 hectaren groot, het ge-] bouw 1060 meter lang en 5000 meter breed. Dag lijks zijn 1500 arbeiders aan 't werk. De koning van Mie heeft het ridderkruis HDs. Kroouorde geheclu op de borst van den lij Boyton ter belooning van diens vorderingen inl drijfkunst. Het idéé, ora de echtscheiding zoo gemak1 mogelijk te maken, is aanstekelijk, hetgeen te Gouda ten duidelijkste is gebleken. J geleden werd een paar door den kuwelijl eenigd en bracht de eerste helft dei- ken in de grootste oneenigheid man uit de stad geweest en bij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2