BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. eeniging tot studiereizen in Frankrijk is een tocht rondom de aarde in 320 dagen ,611 het station Gognij in Frankrijk botsten een - en goederentrein met den ongelukkigen dat drie personen gedood en twintig gekwetst Frankrijk betreurt het verlies van een zijner te ontdekkings-reizigers, de markies de C -.li ne. De man kwam om door een tweegevecht te 'soom. Staten-Generaal. Tweede Kamer Zitting van Woensdag 7 en Donderdag 8 Maart. De Kamer beraadslaagde over de rechterlijke wetten; paling van de zetels der rechtbanken en kanton- a-echten in het ressort van het hof te 's Bosch is geloopen, die in het ressort Arnhem wordt heden portgezet. Alle voorgestelde amendementen in be- tot rechtsgebied van het hof te 's Hertogen- werden verworpen, zoodat arrondisseraentsrecht- anken zullen behouden blijven te 's Bosch, Breda, laastricht en Boermond. Ook bij de regeling van e rechtbanken en kantongerechten in het ressort .rnhem werden alle amenderaenien verworpen. Tot eden toe is bepaald dat de rechtbanken te Deventer n Nijmegen zullen opgeheven worden. Heden zal waarschijnlijk het ressort 's Hage aan de orde ko len en daarmede over het lot, der rechtbank te Goes der kantongerechten te Heinkenszand en Cortgene beslist. Onze politieke schotel bestaat tegenwoordig uit wei- ig gerechten. Amerika en Rusland leveren ons al stof tot bespreking aan. Het nieuws uit de an- ere landen is zoo schaars en zoo wij meenen van >0 weinig belang dat het nauwelijks der vermelding aardig is. Of het hooge gerechtshof van het Duit- Rijk te Berlijn of te Leipzig gevestigd wordt onzen lezers wel hetzelfde zijn. Wij kunnen er al en uit leeren, dat alles is, comme chez nous; ook in is land wordt dezer dagen om het behoud of bezit rechtbank een volhardenden strijd gestreden. Of de Bonapartist Paul de Cassagnac, lid van de vergadering, om zijn schrijven in den Pays wordt of niet, is ook al niet van algemeen ïlang. Of de graaf van Chambord opnieuw al eens eene aflegt, dat hij en de legitimisten in Frank- jk in het strijd om de kroon voor het Bourbonsche niet ontmoedigd of ter nedergeslagen zijn, maar strijd voor de zegepraal hunner zaak denken te irvatten als het gunstige oogenblik zal aangebroken n, ach wij nemen het voor notificatie aan, en zien Fransche koningstroon nog niet door de witte lelie roverd. Van meer algemeen belang is de maatschappelijke in B>uitsclilaud. Als één lid lijdt, lijden ïen, zoo is het ook hier. De maatschappij is gelijk n een keten waaruit niet één schakel kan gemist Er zijn in Duitschland op vele plaatsen mas- werklieden zonder werk, op andere zijn de loonen rlaagd. Bij den voortdurenden achteruitgang van de voegt zich de hardnekkigheid waarmede men tegen dien achteruitgang aankant. Bij de snelle twikkeling der industrie in de laatste 4 a 3 jaren zijn loonen hooger gestegen, dan ze op den duur blijven nnein De nood, zegt de Germania, drukt voor- fideloosn hard op een deel van de middenstand, en de werklieden heerschen honger en vertwijfe- g, men zint op wanhopige middelen. Men moet keeren. omkeeren in het godsdienstig leven en aken van een groot deel van het protestantsche (dc Germania is een ultramontaansch blad), om- in de wetgeving, zoowel op godsdienstig als oeconomiscli gebied. l&Mslami is het oog vau heel Europa ge Het is niet genoeg dat generaal lgnatieff er gegaan is om de mogendheden omtrent hunne te polsen, maar bovendien heeft Gortscha- aan de Russische gezanten te Londen, Weenen, rlijn, Parijs en Rome nieuwe inslructiën gezonden, aan te dringen op een antwoord op de circulaire 31 Januari. Rusland zou gaarne weten of, na werping der voorstellen van de conferentie door te, de mogendheden van oordeel zijn of het van Parijs nog van kracht is, dan wel of de rechten welke uit dat tractaat voortvloeien chouwen als vernietigd te zijn door de weige- Porte. Welk antwoord de mogendheden of lgnatieff zal medebrengen is onbe- eronderstelt dat Rusland om uit zijn te geraken, door de Europeesche mogendheden pressie op Turkije uitoefenen wil, opdat het zoodanige waarborgen geve voor de deugdelijke uitvoering zijner aangekondigde hervormingen dat Rusland met eere terugtrekken kan. In het Engelsche Lagerhuis werd gisteren door den heer Bourke gezegd, dat het antwoord van Engeland op de circulaire gereed was, en de vorige week zou verzonden worden, maar dat op verzoek van Rusland zelve daarmee gewacht werd, totdat nadere raededeelingen zouden ont vangen zijn. Intusschen hoort men van eene Keizer lijke verordening tot het vormen van nieuwe leger corpsen en eene nieuwe finantieele operatie: heden wordt van beiden verzekerd dat ze slechts strekken zullen om den vrede meer bestendig te maken. Het is ons te geleerd. Reuter verkondigt heden de wereld, dat alle pogin gen die men, hetzij van de zijde van Rusland of van de zijde der mogendheden, zou willen aanwenden om pressie op TiBB*këjc uit te oefenen geen doel treffen zullen. De houding door de Porte tijdens dé confe rentie aangenomen is vast ook voor het vervolg. Noch direct, noch indirect zal zij toelaten dat inbreuk ge maakt worden op de onafhankelijkheid en vrijheid van Turkije. Uit vrijen wil zal zij hervormingen bren gen, en die hervormingen zullen van veel ruimer strekking zijn, als die welke de Mogendheden voor sommige provinciën hebben verlangd. Wil men den oorlog, welnu de Porte deinst er niet voor terug, zij verkiest die in elk geval boven de bestendiging van den tegenwoordigeu toestand van onzekerheid. Ziedaar, Turkijes antwoord op al de geruchten en planneu der laatste dagen. Gewis, het woord is fier, en een vrij en onafhankelijk volk waardig. Indien woorden ook daden worden, dan zal het lijden der laatste maanden niet vergeefs geleden zijn. Burgerlijke stand van Vlissingen. van 24 Febr. tot 3 Maart. Gehuwd Geene. Bevallen C. Yader, geb. Sohier, d. E. M. J. van der Schaft, geb. Hardenhorst, d. C. Ruben, geb. van Schijndel, z. P. de Visser, geb. Uiterschout, z. H. Milot, geb. Meinders, z. E. J. Zeunen, geb. van Wel, z. A. J. Leenhouts, geb. Florschutz, d. P. C. Willems, geb. Plaisier, z. OverledenP. Roos, z. 20 w. J. van Maasbom mel, man van J. C. Baljeu, 54 j. T. Mulot, jd. 34 j. J. Pierens, weduwnaar van A. Adatnse, 82 j. Graanmarkten enz. Middelburg, 8 Maart. Ter markt van heden was weinig aanvoer en geringe prijsverandering. Tweeja rige Walchersche tarwe f 11,50; blanke nieuwe f 10,90 a f 11; mindere soorten f 10,60 a f 10,70; rogge fS; wintergerst fG,75; Walchersche zomergerst f 6,25; Zeeuw - sche f6; Walchersche witte boonen f 17; bruine boonen 113,80 a 1*14; paardeboonen f7,75; groene kookerwten f 10 N 110,25; kanariezaad f 8,50. Boter per kilogram 11,30 a fl.38, Eieren f3,40 per 100 stuks. Vlissingen, 9 Maart. Boter per kilogram f 1,40 a f 1,36. Eieren per 104 stuks f4,a f3,80. Amsterdam 7 Maart. Raapolie op zes weken l'lO'L Lijnolie- 283/.,. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 9 Maart 1877. Nederl. Oerlilic. Werkelijke schuld. 2'/2 pet. 641/s dito dito dito 3 761 /s dito .dito dito 4 101 Loten stad Rotterdam 3 10ü:,/4 'dito dito Amsterdam 3 100'/8 Rusland Obligation 179S/1S16 5 97;,/s Certific. Inscr. 5 serie. 5 68'/4 Obl. Ilope Co. 1S55 6e serie 5 82 dito f 1000 1864 5 ditoL. 100 18725 82Vs dito L. 100 1873 5 S2'/4 Loten 1864 5 „142 Loten 1S665 1413/-. Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 GS1/» Obligatiën 186769. 4 72'/2 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1013/8 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. .3 „47 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 8S3/.» dito dito Jelez-Griasi 5 87 dito dito Jelez Orel 5 „88 dito dito Churkow Azovv. 5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 533/4 Oostenr. Oblig.metal. in zilv. Jan ./Juli. 5 547,6 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 503/16 dito dito Febr./Aug. 5 50Vi. Italië. Oblig. Z.-rtal. spoorweg 3 41 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 ll9/i« dito Binnenlandsche 1 107,6 Portugal 3 52,7t, Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 1174 Obligatiën I860 6 Egypte. dito 1868 7 497i dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 100'/, Brazilië. 5 9478 Prijzen va» couponsj Amsterdam, 9 Maart. Mctall f 20,20; dito zilver f 22,85; Div. Eng. per E' 1' 11,827s; Eng. Portugal per u; t Spaansche piasters f ,60; Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,45'/e- Amsterdam, 8 Maart. Metall. j 20.227sj dito zilver ƒ22,85 Div. Eng. per R- f ll,82l/2> Eng. Russen per 11,9772; Eng. Portugal per ÖT f Frans f 47,55 Belg. 47,55; Pruis 58,45; Hamb. Russen f 1,4073; Rus sen in Z. R. f 1,4674 Poolsche per 11 Poolsclic oer Z. R. t Spaansche piasters f ,60; Spaansche binnen- landsche f .50; Amerikaansche dollars 2.457s papier f 2,29. Mijnheer de Redacteur! De heer Schwartz schreef indertijd in de Herant 0. a. „velen weten alleen wat zij niet willen, maar wat zij willen weten zij niet". Opdat ook dit op 011s landbouwers niet zou wor den toegepast, dacht het mij niet ongepast ook eens te zeggen wat wij willen aangaande de landbouw voordrachten, waarover in den laatsten tijd nog al eens werd gesproken in uw blad, doch waarin door gaans alleen werd gezegd wat wij niet willen. Wij, Walchersche landbouwers, willen over het algemeen wel onderwezen worden in den landbouw, maar met erkenning van de voorzienigheid van God. Wij willen wel onderwezen worden, maar door ie mand die ook practische kennis heeft van den land bouw, zooals clie over het algemeen op Walcheren wordt gedreven, om alzoo te kunnen oordeelen wat ons het meeste schaadt. Wij willen wel onderwezen worden, maar door ie mand die ook practische kennis heeft van de grond stoffen op Walcheren; die niet alleen klei- en zand grond uit elkander kent, maar die de vijf, zes, of meer soorten van onze kleigronden weet te onder scheiden en alzoo behandeling weet aan te bevelen, naardat de grond verdragen kon. En dat onze begeerte naar iemand met praktische kennis niet ongegrond is zal dunkt mij ieder toe stemmen. Wie toch heeft gaarne een arts van weinig ervaring Wie toch heeft gaarne een knecht of meid die pas van school gekomen is Wie toch ziet gaarne ons leger besturen door iemand, die nimmer in het vuur geweest is? Wie toch maar neen genoeg, waar ieder (ook bij hoogachting der theorie) ook praclische kennis begeert in eigen belang, zoo moet ieder toestemmen, dat zij niet kan worden gemist bij het geven van onderwijs in den landbouw, dewijl toch de landbouw zeer practisch moet aangevat worden. Wij willen wel onderwezen worden, maar liefst in zaken, die ons winst kunnen geven, dewijl dit bij de dure pachten ons te pas komt. Gaarne zouden wij onderwijs hebben in de navol gende zaken, of liever middelen tegen de navolgende zaken, die den landbouw op Walcheren nog al bena- deelen, indien de wetenschap daar middelen tegen heeft, of in zoover zij die heeft, maar dan ook midde len, die met hoop op winst uitvoerbaar zijn. Voor koolzaad middelen tegen (vergun mij onze land bouwers benamingen) spinger en rups, die de plant in haar jeugd afknagen; geel worden der plant, knol aan den wortel, beestjes die de bloei-kopjes afknagen, maan peul en dood string. Voor tarwe middelen tegen lamheid der plant, doode aren eu kwade aren. Voor blauwe erwten middelen tegen den grauwen worm, die de plant in haar jeugd in den grond af knaagt; grauwbroeder die hetzelfde doen boven den grond; geel worden der plantluizen en in secten, die de vrucht in de peul doorknagen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3