GEMENGDE BERICHTEN. den strijd hebt in den steek gelaten, dan kon uw bereidwilligheid tot medestrijden wel eens voor allen te laat komen. Onze strijd is ook nu reeds in vollen zin uw strijd. Het is de Christelijke opvoeding der jeugd, het woord Christelijk daarbij opgevat in zijn waren ge schiedkundigen zin, waarover eigenlijk het verschil loopt. De aanval daartegen richt zich thans nog niet tegen u maar het zou een slechte berekening zijn, als men met verde diging tegen een vijand wilde wachten, totdat die vijand ook op het eigen terrein verschenen was. Laat toch worden ingezien en erkend, dat de groote strijd onzer dagen, die zich ook op schoolgebied openbaart, alle Christenen aangaat, en dat allen geroepen zijn om daarin te doen wat de hand vindt te doen. Laat het niemand der onzen blijven ontbreken aan be langstelling, ijver, offervaardigheid en gebed; en laat velen daarin volharden en nog toene men. Laat ons daardoor vooral onze tegen standers willen beantwoorden, overtuigen en winnen. Al wordt die bedoeling dan ook misschien niet bereikt, het Christelijk onderwijs zal er toch zeer zeker bij winnen we zullen voor onszei ven met des te meer vrede en kalmte de onzekere toekomst kunnen afwachten en we zullen dan in de laatste toekomst althans ons reeds nu verblijden kunnen vrij heid en recht zullen toch ten slotte over dwang triomfeeren. Middelburg, 9 Maart 1877. In no. 91 van ons blad hebben we aan de hand van een der meest gevierde schrijvers aangewezen dat ware liberaliteit waardeering is; we klaag den toen over de weinige waardeering die andere partijen, of personen tot andeve partijen behoorende, van de liberalen ondervinden. Een drietal staaltjes uit de pers kunr.en heden onze meening toelichten. Wij zullen uu geen bladen citeeren, gelijk het Week blad van Zeeuwsch-Vlaanderen W. D., welks redacteur kennelijk door vrees of verachting voor dominé's en pastoors leelijke partijen gespeeld wordt, maar aan de fatsoenlijke liberale pers zullen we eenige uitingen ontleenen, die tot maatstaf voor hunne waardeering A Tri no. 55 van de Middelburgsehe Courant wurdt een citaat uit een der artikelen van dr. Kuyper in de Standaard aangehaald, waarin, na het verlies van zoovele der verdienstelijkste leden der partij wordt geraden tot ,/reculcr pour mieux sauter" (terugtrekken om te krachtiger den aanval te kunnen hervatten). Hierbij komt deze aanteekening„Zou de partij ten slotte beginnen in te zien dat de heer Heemskerk het met de anti-revolutionairen toch zoo kwaad niet meent Wat dunkt u, lezers van de Standaard of van ons prrsoverzicht, wat dunkt u van deze vraag na de nota der anti-revolutionairen Ons tweede bewijs van waardeering ontleenen we aan het Vaderland. Mr. de Beaufort wenscht de be zwaren tegen de schoolwet uit den weg te ruimen. Watroept het Vaderland uit, iu den regel zijn ze kunstmatig opgewekt. De ouders zouden er nooit aan denken, maar de dominé of pastoor noemen de openbare school godsdienstloos en nu zal het ook wel waar zijn, en bovendien bet staat immers ook in de krant, die dominé gezegd heeft dat ze lezen moeten. Zoo komt de kunstmatige teelt van gemoedsbezwaren in de wereld, en op die wijze wordt het geld voor de bijzondere scholen bijeengebracht. Tot zoover liet Vaderland. In onze eenvoudigheid hadden we altijd gedacht dat het eene der edelste kenmerken van het liberalisme was, dat het zonder aanzien des persoons alleen zonder te vragen wie segt het naar waarheid zag, eu nu wordt volstrekt niet naar waar heid, maar naar herkomst geoordeeld, men spreekt niet over de zaak, maar over de personen die ze verdedigen. Zooveel onbekendheid met den waren toestand van zaken, zooveel oppervlakkigheid in de beoordeeling van andcrer leven, kan ons slechts de gedachte van partijblindheid doen koesteren. Nog een staalije en onze bloemlezing zal ten einde zijn. De Arnhemsche courant beeft ook het gerucht gehoord dat dr. Kuyper zal aftreden. Nog eene ster die verdwijnt, zegt ze. //De heer Kuyper zal dus, na zijn profetenmantel te hebben neergelegd, ook zijn mandaat ncderleggen. Zijne korte parlementaire loop- baan tusschen den Wijngaard des Heeren en liet land waar de citroenen bloeien wis rijker aan voornemens dan aan daden. Hij ga in vrede Juist op tijd is misschien het maandschrift //Stem men over staatkuudige en maatschappelijke vraagstuk ken" onder leiding van D. C. Nijhofl" uitgegeven. Het zedelijk ideaal der politiek stelt de redactie van dit tijdschrift voorop. Dat het krachtige verdedigers, opmerkzame harten vinden moge Dinsdag nacht is in den zeedijk, aan de binnen zijde, van den polder de Brcede watering; be westen Yerscke, tusschen Wemeldinge en Kattendijke een scheur ontstaan van 70 meter lengte, die over 25 meter eene wijdte heeft van 20 cM., loopende over du kruin naar de buitenzijde. Gisteren was men met circa 200 man begonnen met het leggen van een inlaagdijk. Naar wij vernemen bestaat vooralsn0g geen dade lijk gevaar. (N. G. C.) Tot vasttelling van het g;rc«i9overschrIjding;9- puut van den spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grenzen in de richting van Antwerpen wordt een internationale commissie door de beide Regeeriu- gen benoemd. Zoodra die commissie haar werkzaam heden zal hebben volbracht, kan de richting worden vastgesteld. De hiertoe vereischte plans zijn inge komen. De maatschappij Grand Centraal Beige" is van regeeringswege aangeschreven, uitvoering te ge ven aan art. 9, al. 2, van de wet op de spoorweg diensten (opneming van minstens één Nederlander in haar bestuur). Blijft de Maatschappij in gebreke, dan zal de strafbepaling, bedreigd op het niet-naleven van de bepalingen der wet, tegen haar worden ingeroepen. JUrlt, School fit Ending. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te Oudewater C. P. van Tooren Schoonhoven. Goes 11. A. Leemans Anjum. Maassluis W. Vlicgenlhart Enschedé. Oud-Beierland J. P. v. d. Linden Hillegersberg. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Enschedé J. Graansma L;er. Friesland Michigan G. Hemkcs Bunde. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Niezijl II. G. de Jonge Driesura. Voor de stichting eener christelijke normaalschool te Zetten, ter herrinnering aan ds. 0. G. Heldring, is door Z. M. den koning eene jaarlijksche bijdrage van f 100 toegezegd. De giften zijn thans gestegen tot f 10,600. De schepen, die zoo langen tijd op de reede van Vlissingen en Itaramekens op gunstigen wind lagen te wachten, zijn eindelijk vertrokken. Sommigen hadden reeds 3 maal getracht in open zee te komen. De stoomboot Hartlepool, die door den kapitein tegen den wal was gezet om daar voorloopig hersteld te worden, is naar Antwerpen vertrokken, en zal dus niet op de Kon. fabr. te Ylissingen worden hersteld. Aan de N. G. C. wordt van Hansweert ge schreven Ten bewijze van het drukke scheepvaart verkeer langs dit kanaal, kan dienen dat 11. Vrijdag ruim 40 en gisteren ruim 30 schepen aan het kautoor der rechten alhier zijn ingeklaard, komende van Belgie. Het getal der uitgeklaarde schepen bereikte nog een hooger cijfer. Wanneer men hier nu bijrekent het aantal schepen dat niet behoeft te klaren, als zijnde bestemd voor binnenlandsch vervoer, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de drukte aan de schutsluizen alhier. Die drukte levert dau ook geen kleine verdiensten op voor de ingezeten. De voor- deelen van een drukke scheepvaart zijn dan ook voor deze plaats niet te verwerpen. Bij een landbouwer onder Oud-Vossemeer werd Zondagnamiddag 11. tijdens de afwezigheid van eenige bewoners, inbraak gepleegd, door drie person n. Met het gestolene zijn ze spoorloos verdwenen. Het ge recht doet onderzoek. Volgens de Goesche Courant is de veehouder C. Ileijboer, te 's Heer Arendskerke, door het Kan tongerecht te Heinkenszand vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging, als zou door hem zijn verzuimd aangifte te doen van het uitbre ken van besmettelijke longziekte onder zijn rundvee, en is de veearts P. Bosdijk daarvoor veroordeeld tot eene geldboete van f 5, Op den zuidelijken oever van den polder Schouwen heeft weder een belangrijke oeverafsehui- plaats gehad. In de op Woensdag te Goes gehoudenc verga dering van het Comité tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken is besloten om pogingen aan te wen den het 25jarig jubilé van den geachten Burgemeester te Goes in September a. op waardige en luisterrijke wijze te vieren. Het Comité is voornemens omtrent dit feest later mededeelingen te doen aan de burgerij. Binnengekomen te Vlisringen de Zeemeeuw, kaptein Meijboom, met tal va" kabeljauwen, schelvischen, tarbotten enz. morgen werd een gedeelte op den afslag kabeljauw gold f 4 a f 5 per stuk, 9chelvisch cent. Schipper J. O. van den Zuid-Kraaiert is het gerechtshof tc 's Hage, wegens misbruik van V\ trouwen veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf zes geldboeten van f 50. Een deskundige commissie onderzocht deze dagen de melk of de water-en-melk van 2; Dordtsche melkverkoopers. De resultaten waren treu rigSlechts éen verkooper voegde minder dan 1( I pCt. water bij zijn melkvier verkochten 10 a 2( pCt. water voor melk negen gingen nog verder er. i leverden 20 a 30 pCt. water afvier waren daar- i mede nog niet tevreden en verdunden hun waar met 30 a 40 pCt. water, en drie verkochten ongeveer half-en-half, d. i. melk met 41 a 47 pCt. water. Zou een dergelijk onderzoek in andere plaatsen overbodig zijn Wij vreezen. Tot geruststelling van hen, die, denkende aan den zomer van 1816, na een zachten winter ongun stig zomer-weder vreezen, wordt opgemerkt, dat na zachte en regenachtige winters in 1833, 1834, 1846, 1857, 1858 en 1859 zeer fraaije zsmers zijn gekomen. De opening van de nieuwe spoorlijn Rotterdam Mallegat is thans bepaald op primo Mei aanstde aanleg van de rijkstelegraaflijnen langs dien spoorweg zal nog deze maand worden aanbesteed. Eenige burgemeesters eu secretarissen van ge meenten in de Betuwe, hebben zich tot Gedep. Staten van Gelderland gewend, met verzoek om bij Z. M. eene verhooging hunner jaarwedde te willen bevorderen. Waartoe dienen gevangenissen Tot straf verbetering van hen die misdaan hebben, is het antwoord. Maar hoe is het dan te verklaren, wat nu 11. Zaterdag te Amsterdam weder plaats had, dat een man, die den vorigen dag ontslagen werd, onverwijld het middel aangrijpt om weder in de gevangenis te worden gebracht Is het uit besef, dat hij zelf nog niet beter is, of wel dat hij het in de gevangenis beter heeft Er schijnt iets aan ons strafstelsel te haperen. In het begin der 15 eeuw werd te Doesborgh door den hertog van Gelre een huis gebouwd, dat later tot een klooster werd ingericht, en waarin in den jongsten tijd een apotheek was gevestigd. Dit huis dat nog als zeer solicd wordt beschouwd, is dezer dagen door het Rijk aangekocht voor de som van r yUDO, ten einde het voor post- en telegraaf kantoor te gebruiken. Dinsdagmiddag is op 's lans marinewerf te Amsterdam, een 12jarige jongen van een 13 meter hoogen steiger gevallen, waardoor de knaap vreeselijk gekwetst werd. Met zijn borst op een ijzeren pen en met het hoofd tegen een staaf terecht gekomen, waren de in- en uitwendige beleedigingen van zulk een aard, dat hij, veivoerd naar het Binnengasthuis en na daar verbonden te zijn spoedig overleden is. Een der torens van het Muiderslot is in zijn oorspronkelijkcn toestand hersteld, zoodat in plaats der afgeknotte borstweringen thans zich de aloude kanteclen der 13 eeuw weder vertoouen. De verzending van zalm, in ijs gepakt, naar Duitschlaud en Engeland heeft thans op zulk een groote schaal plaats, dat deze visch op de Hollandsche markten nagenoeg niet voorkomtde prijzen zijn buitensporig hoog. Het Leidsche Dagblad bevat de mededeeling dat het, alleen de Kerstdagen uitgezonderd, thans 117 dagen onafgebroken veel of weinig heeft geregend. Van af 18 October hebben we geen frisch, droog en helder weer gehad. De wind was meest altijd noord west of zuidwest. Een enkele maal noordoost of oost, zonder het echter ooit een etmaal te blijven. Te Goor heeft verleden week bij de loting een vechtpartij plaats gehad. Een loteling uit Markelo werd zoodanig aan een der oogen gewond, dat hij het gebrnik er van zal moeten missen. Ook te 01- denzaal is bij de loting gevochten. De luit.-adj. Stumph te Paramaribo heeft eene verzameling West-Indische slangen (op spiritus), waar onder fraaie exemplaren aan de Rijks-Landbouwschool I ten geschenke gezonden. Tot aandenken aan Zr. Ms. zilveren jubileum is te Lichtenvoorde op het marktplein een steen gepkiatst, waarop een leeuw komen zou. Thans is men in on derhandeling met een Duitsch fabriekant over het gieten van dien leeuw iu te galvaniseeren zink' naar een teekening van prof. Wolf, te Berlijn. Des, kundigen roemen het omwerp zeer. Eieren kan men bewaren door ze met lijnoli in te smeeren. Zoo zegt men althans. Het nieuwe Amerikaansche Kabinet is al zamengesteldEvarts, Buitenlandsche Zaken; Sherman, Finantiën; Mac Racy, Oorlog; J Thompson, Marine; Devens, Justitie; Key, P. Carl Schurz, Binuenlandsche Zaken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2