.1 lerlt, School rit lending, GEMENCtDE BERICHTEN. aal En wat ons intussehen te doen staat Laten we op die twee vragen nog eenig ant woord geven, om dan daarmede deze artikelen reeks te besluiten. Middelburg, 7 Maart 1877. In de zitting van den gemeenteraad van Middelburg gisteren gehouden, werd mededeeling gedaan van de herbenoeming van jhr. mr. J. W. M. Schorer tot burgemeester der gemeente. De voorzit ter betuigde dank voor de medewerking van het da gelij ksch bestuur, den raad en den secretaris ondervon den. Bij eeujterugblik op de zes afgeloopen jaren mag men raet vreugde opzien naar de nieuw aangebroken dage raad van een beteren toestand; men mag de hoop voeden dat de maatregelen door den raad genomen zullen strekken om handel en nijverheid te doen her leven, de opvoeding van het aankomend geslacht te bevorderen, en de ingezetenen te bevrijden van den drukkenden schuldenlast en knellende administra tieve banden in vroeger tijden op de schouders ge legd. Toch moeten ook nu alle krachten worden in gespannen om de behoeften te vervullen en nieuwe te voorkomen. De wethouder mr. Lambrechtsen van Riithem betuigde ook namens zijne medeleden den voorzitter dank voor die woorden. Hem van harte geluk wenschende met de herbenoeming, wenscht spreker dat de burgemeester nog lang aan 't hoofd der gemeente mag staan. De ervaring der laatste zes jaren heeft bewezen dat de leiding der gemeente is toevertrouwd aan iemand, bezield met vurige liefde, ijver en moed om hare belangen voor te staan en te bevorderen, waartoe ook de raad en het dagelij ksch bestuur alle medewerking belooft. In handen van B. en W. werd gesleld een nader adres van den koren molenaar Th. Machielse om terug te komen op het raadsbesluit van 14 Febr. betreffende het rooien van hoornen; aan den heer J. Hogerland wordt eervol ontslag verleend als hulponderwijzer op school G.; afwijzend wordt beschikt op een verzoek van den heer W. Leenhouts om grond van de gemeente in koop- en goedkeurend op gelijk verzoek van den heer J. P. Akkerman. Eeue subsidie van f 100's jaars wordt toegestaan aan den heer J. A. Snijders AJCz. voor de uitgave van het verslag der handelingen van den gemeenteraad. Na de mededeeling van eenige ingekomen stukken wordt de vergadering ge sloten. Dmr dan voorzitter van het ixibSerbesteasaa» van Walcheren is de volgende circulaire gericht aan commissarissen van den polder wDe schade door de stormen van 25 Februari tot 1 Maart ontstaan, bestaat in beschadigen van rijsbe- slag, krammat en steeaglooiingterwijl van het sta ket tusschen de dijkpalen 22 en 24, 4 rijen over een lengte van 22 meters zijn weggeslagen. De kram werken hebben liet meest geleden. z/Aan de herstelling van een en ander wordt met kracht gewerkt; terwijl de herstelling van de rijsbesla- gen, waarvoor de matrialen in den polder voorhanden voldoende waren, Zaterdag was afgeloopen. z/Het gat den 3o,31en Januari jongstleden tusschen de dijkpalen 28 en 29 ontstaan, is niet belangerijk toegenomen hetzelve is voorloopig voorzien met een paalregel en bezetting van Doornikscben steen het duin aldaar heeft nog eene breedts van 25 lot 50 meters. z,De schade te Domburg is niet toegenomen, terwijl die aan de West, Zuid- en Oostwateringen van onder geschikt belang is. z/Daar de schepen met rijsmaterialen tevergeefs be proefd hebben Westkappelle te bereiken, zijn 24,000 bos Brabantsch rijs, 12,000 stuks staken en 1200 bos latten per spoor te Middelburg aangevoerd; ruim de helft dier levering is reeds aan de Noord watering aan wezig; de materialen worden in reserve gehouden om zoo noodig tot herstel van mogelijke schade te die nen; terwijl te Ylissingen nog een lading rijsmateri alen aanwezig is, die ieder oogenblik naar de Noord watering kan worden vervoerd. „Een cijfer der geleden schade te noemen is nog niet wel mogelijk; echter heeft er nu, evenmin als in Januari, eenig gevaar voor den polder bestaan. Een der dijken van de Wester-Schelde onder Woens- drechi is jl. Dingsdag «BooK'&eSis'e&en, waardoor de polder, genaamd Van der Duijnspolder, met de zich daarin bevindende twee hofsteden, in eigendom toe- beheorende aan den heer Van der Duiju van Maas dam, te 's Hage, gedeeltelijk onder water zijn geraakt. l)e schade aan den dijk benevens aan de roerende goe deren in den polder, bedragen te samen f 2S,400. (V. C.) Wij hebben eene circulaire ontvangen van het hoofd bestuur der vereeniging voor Chae3«1^25j2i naal ©isdh'R'vvajü, waarin bekend gemaakt wordt dat eene algeraeeue vergadering D. V. in de maand April te Utrecht zal gehouden worden, teneinde te overwegen wat in de mogendheid onzes Gods zou kunnen gedaan worden, om het kwaad dat ons dreigt te keeren. Verder richt het hoofdbestuur tot alle be langstellenden in Christelijk onderwijs de uitnoodiging om op Vrijdag 23 Maart 's avonds zeven ure eene algetneene bidstond te houden, om den Heer aan te roepen, dat Hij zich ontferme op het ootmoedig gebed. Allerlei geruchten worden verbreid over de a. vea'kieziiïg rbb Jliaeif en zelfs worden nu reeds de candidaten daarvoor genoemdditmaal zijn het echter niet de anti-revolutionaire bladen, die „de loopgraven gereed maken." De Goudscke Cou- raut meent dat dr. Kuyper, bij die gelegenheid zijn mandaat nederleggen zal, om redenen van gezond heid. Oordeelende naar de jongste opstellen in de Standaard en den beterenden toestand van dezen afge vaardigde, meenen wij aan dit bericht weinig waarde te moeten hechten. Heden wordt medegedeeld, dat in plaats van den heer Messchert van Vollenhoven, de heer mr. W. H. de Beaufort candidaat zijn zal. Deze heer schreef in het jongste Gids-nommer een artikel over het wets- j ontwerp tot herziening der wet op 't Lager Onderwijs. Dit artikel verraadt groote ingenomendheid zoowel met het wetsontwerp als met het ministerie. „De regeeriug heeft helderonbewimpeld, voor ieder ver staanbaar gesproken." „Niemand zal ontkennen dat de minister de kronkelpaden eener dubbelhartige staat kunde versmadend, den rechten koninklijken weg be wandeld heeft," zijn ontwerp is eene „zeer ernstige poging, om aan de bezwaren der kerkelijke partijen te gemoet te komen, met volkomen handhaving van het hoofdbeginsel der wet van 1857". In deze korte aanhaling meenen wij genoegzaam deze eventueele candidatuur te hebben toegelicht. Uit Zwolle schrijft men 4 Maart Naar wij vernemen, is bij de regeering een mis verstand ontstaan, aangaande het Verbod vaat QDBVocr vaaa vee ia Belgë. De grenzen tusschen België en Duitschland zijn afgesloten, doch tusschen Nederland en Belgie bestaat geregeld transport en uoornamelijk via Tilburg Turnhout Diest Mechelen. U. D. Beroepen tot pred. bij de N. H G. te Streefkerk C. \Y. A. Versprille Rozenburg. Waspik \V. R, Walsh oven Ede. Bed. voor het bcr. tot pred. bij de N. IT. G. te Yerseke J. Wisse St. Laurens, 's Bosch E. W. Heinccken Renswoude. 's Gravenpolder II. A. v. 0. Sucrdc St. Jansga. Hilversum J. J. du Sart Karaerik. Op de drietallen tot het beroepen predikanten bij de N. H. G. te Groningen komen ook voor de heeren J. H. L Roozenieijer en F. L. Rulgens pred. te Middelburg en Vlissïngen. Drietal te Arasterdam de heeren BronsvJd, Gunning; en Renier predikant te Haarlem, 's Hage en Utrecht. Toezegging van beroep bij de N. II. G. te: Vreeswijk G. II. van Kasteel G. Nieuwkerk. Beroepen tot pred. bij de C. G. G. te Enter E. Brcilsnia Assen. Gisteren} werd door de leden van den gemeen teraad van Middelburg, een diner in St. Joris aan den burgemeester, bij gelegenheid van zijne herbenoe ming aangeboden. Voor de geldleening, uitgeschreven door liet polderbestuur van Walcheren, groot f 50,000 rentende 4>/s pCt. 's jaars is ingeschreven voor f 193,000. Het stoomschip Stad Middelburg van de maat schappij Zeeland, dat geruimen tijd te Londen in re- raratie is geweest, is thans weder in de vaart gebracht. De stad Vlissingen is nu naar Londen vertrokken om herstellingen te ondergaan, zoodat het stoomschip Snoe- fel nog eenigen tijd dienst zal blijven doen. De nieuwe inrichting tot het vervaardigen van drink- uit zeewater waarmede de stad Vlissingen on langs verrijkt is, voldoet volkomen aan de verwachting. Het water daarmede verkregen straalt zuiver, koud en klaar en is van uitstekenden aard. Te Goes is bij een kind een geval van keel ziekte voorgekomen, met doodelijken afloop. Dezer dagen hoorde eene vrouw te 's Heerenhoek verdacht geluid. Hulp van buren en politie werd in geroepen en liet onderzoek leidde lot de ontdekking- van een uit zijn bok gebrokenvarken. De verjaardag van Z. M. den Koning is ook te Smyrna onder onzui landgenooten gevierd. De N. G. C. meldt dat eenige erfgenamen naar eeue verkooping in den Craaiert rijdende, en rijtuig van den dijk rolden, en in de slod kwamen, en niet dan met een nat pak kleereift vasten grond onder den voet kregen. Dit zoo meent men is een gevolg van he tooverij l)e Kamer van Koophandel tc Middelburg 1 bij adres de hulp der Tweede Kamer ingeroepen, wegneming der bezwaren tegen de wijze waarop cL| zuiderlijn dor Staatsspoorwegen wordt geëxploiteerd, v] Wel is waar is in den laatsten tijd eenige verbetering waar te nemen in de aankomst der treinen, maar uit een bij het adres gevoegd staatje, gegrond op policie- berichlen, blijkt dat toch nog herhaaldelijk vertraging plaats heeft. Bovendien bestaan er andere grieven, waarop reeds bij herhaling de aandacht van den Minister en van de Exploitatie-maatschappij gevestigd is, waaraan volgens het adres, tot dusver niet is te gemoet gekomen. De bewoners van de eilanden Z-Beveland en Tholen waren de laatsten in Zeeland, die voor 3 eeuwen zich van het Spaansche juk verlost zagen. Nadat op den 26en Februari 1577 de laatste vreem de krijgsbezetting uit Goes was getrokken, kwam deze stad met al de omliggende gemeenten op den 22 Maart daaraanvolgende, bij acte van satisfacatie onder het gezag van den Prins van Oranje, en onder dezelfde voorwaarden, op den 17en April, ook het eiland Tholen, van welke heuchelijke gebeurtenissen het 2de eeuwgetij, in 1777, op plechtige wijze is gevierd geworden. Van Oud-Vossemeer meldt men dd. 4 Maart Sedert meer dan 30 jaren is het water hier en in de omstreken niet zoo hoog geweest, als het nu is. De weg van Nieuw-Vossemeer naar Steenbergen staat op sommige plaatsen geheel onder. Gelukkig zijn de sluizen aan de Heen en op de Roosendaalsche Vliet zeer groot, zoodat zij het vele water kunnen tegenhouden, anders zoude de geheele omtrek onderloopen. De vloeden zijn in de laatste dagen zoo hoog, als zelden plaats heeft gehad. De menschen aan het veer te Oud-Vossemeer, die op een dijk wonen, hebben de vloedplanken moeten stellen, en soms loopt het water daar nog over. Gelukkig neemt het dijkcollegie krachtige maatregelen, en eerst ziet men hier recht in hoeveel dank men verschuldigd is aan den ijverigen Zeeuwschen weldoener, wijlen graaf van Lijnden, com missaris van Zeeland, die zoo krachtig gewerkt heeft, om verschillende polders van Zeeland kaiamiteus te doen verklaren, en daardoor het beschermen der dij ken daarin meer tot rijkszorg te maken. In Nieuw- Vossemeer zal de schade aan de wintergewassen groot zijn de jarige meekrap, die er evenwel niet veel is, lijdt inzonderheid. Te 's Heerenhoek heeft een arbeider den man bij wien hij inwoonde, zoodanig met een dissel aan het hoofd gewond, dat men vreest, dat de laatste er het leven bij zal inschieten. De dader is gevankelijk naar Goes getranspoteerd. Onder de curiositeiten, die op de wereldten toonstelling van 1878 ter bezichtiging zullen worden gesteld, behoort, in de maritieme afdeeling, eene boot dit uit één stuk gehouwen is uit een blok mahonie hout van 15,000 kilo's. De boot is zeven meter lang l1/2 meter breed en 90 centimeter diep. Zij is in Guatemala door inboorlingen, die zeer bedreven zijn in die kunst, gehouwen. In het tijdperk van vier weken, 28 Januari tot 24 Februari 1877, zijn blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetastin Zuidholland 89 runderen; in Noordhotland 10 runderen in Utrecht 4 runderenin Friesland 18 runderen. Totaal 121 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 108 runderen door die ziekten aangetast. In de beide eerste tijdperken van vier weken in 1876 waren respectivelijk 236 en 237 ge vallen van longziekte waargenomen. S t a t e n - G e ii e r a a 1. Ticeede Kamer Zitting van Maandag 5 en Dinsdag 6 Maart. J De kamer zette (na het inkomen van een wetsontwerp tot bekrachtiging van een handelsverdrag met Zuid-Afrika) de beraadslaging over de rechterlijke wetsontwerpen voort. Bij de behandeling van de plaatsing en benoeming van kantonrechters waren drie amendementen voorgesteld nl. om ongegradueerde personen tot griffiers bij het kantongerecht te benoe men, verworpen met 49 tegen 21 stemmen, tot be noeming voor onbepaalden tijd, met ontslag door dj|}.| hoogen raad, verworpen met 47 tegen 23 stemm en benoeming tot wederopzeggens toe verworpen 50 tegen 20 stemmen, zoodat de kantonrechters voj] aan voor hun leven benoemd worden. De van justitie verklaarde bij het ontwerpen eene ledige rechterlijke organisatie nader te zu" wegen, om ter tegemoetkoming van eenige kantonrechters twee zetelplaatsen ln de zitting van gisteren werd he!-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2