'Herin jldtool tit lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. kweekt zijn, m. a. w. geen boomen elders in goeden grond gekweekt, mogen bij ons in slechte worden overgezet. Men kieze de planten zoo klein mogelijk, oculatiën van een of twee jaren, de planten hebben dan nog weinig geleden en men kan ze meer naar eigen keuze kweeken. Bij het planten zij men zeer voor zichtig, men schudde niet de aarde van de wortels, maar legge de wortels open, plantte in een gat van 1 vk. el de plant, strooie er de aarde kruimsgewijze op en vuile dan de ruimte met mest en aarde aan. Bij het snoeien zij men vooral bedacht dat er licht, lucht en warmte, onmisbare eigenschappen voor eiken boom, goed bij kunnen. Overigens zij men voorzich tig, want van alles wat men wegsnoeit behoort men zich rekenschap te kunnen geven, zoowel de baas die het gelast, als de man die het doet. Dat er aan het bezit van vruchtboomen groote voordeelen ver bonden kunnen zijn toonde spreker uit de tegenwoor dige prijs van de witte calville-appelen, die niet per mud of half mud, maar tegenwoordig per stuk met 60 ets. worden betaald. In de pauze werden door spreker eenige platen tentoongesteld, de voornaamste peerensoorten voorstel lende. Na de pauze werden de aanwezigen opmerk zaam gemaakt op het nut van het planten van een scherm van populieren, ten N. en N.W. van den boomgaard, die van deze winden het meest te lijden heeft. Over het planten en snoeien van populieren, olmen, wilgen enz. gaf spreker nog eenige opmerkin gen ten beste en hiermede was deze voordracht afge- loopen. Op verzoek van het hoofdbestuur zal ze bin nen ld dagen nog eens herhaald worden. Ondanks de ondervonden tegenwerking verklaarde spreker zich bereid, (onder het luid applaus der op- gekomenen) nog eenmaal op te treden, daar het zijn doel is verlichting, veredeling en vooruitgang te be vorderen. De heeren W. W. van Lennep, J. A. Levy, C. Pijnacker Hordijk, H. J. Schimmel, J. A. Alberdingk Thijm, J. VV. Tydeman en C. M. J. Willeumier heb ben zich tot eene commissie gevormd, //die den 19en Maart e. k. het levensbeeld van AeöIobb BjaasU tfalck voor oogen wenscht te stellen." Het is dien dag 100 jaar geleden, dat deze Nederlandsche staatsman geboren werd, die zoo ijverig werkte aan de samenvoeging van alle Nederlanden tot één Rijk en de bondgenooten wist te overtuigen, dat Neder land en Belgie vereenigd moesten worden. De commissie richt zich tot allen, die in de ge schiedenis van ons land belang stellen, met verzoek om door eene geldelijke bijdrage de volvoering van haar voornemen mogelijk te maken en de beoogde hulde bij te wonen. Zij acht Amsterdam tot de voorgenomen herdenking aangewezen. Hier was hij lid der munioipaliteit. Hier eindelijk nam hij deel aan het bevrij dings werk van 1813, waarna en waar door zijn politieke loopbaan aanving. De feestviering zal plaats hebben in het Odéori, waar dr. Theod. Jorissen een rede zal uitspreken, en 80 dames en heeren, onder leiding van den heer Iieinze, medewerken zullen om het feest door muziek en zang op te luisteren. De directeur van 's Rijks veeartsenijschool ver zoekt dat veeartsen, die verlangen in aanmerking te komen voor eene tijdelijke benoeming van ten hoogste drie jaren, tot adsistent aan voormelde inrich ting. op eene jaarlijksche bezoldiging van f 1200, zich, met. opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts, voor 15 Maart schriftelijk tot hem wenden. De Burgemeester van Arasterdam heeft als voor zitter der A ge mi eebic WateavsMOtósl-c.osusmssie eenige giften ontvangen, maar verzoekt, hem voor- loopig geen verdere bijdragen te zenden. De tot heden geleden schaden zullen hoogstwaarschijnlijk nit de nog voorhanden gelden grootendeels kunnen ver goed worden. Mocht zulks onverhoopt het geval niet zijn of mochten nieuwe rampen de medewerking der welgezindeu vereischen, dan zal de Algemeene Water snood-commissie daarvan mededeeling doen en onder steuning verzoeken. Beroepen tot predikant bij de N. II. G. te Den Burg (Tex.el) D. v. Arkel Broek op Langend. Breskens J. G. W. Krol Dinther. Hoofdplaat A. H. Dekking Candidaat. Vïezepe II. G. Hargcr Giethoorn. Nichtevecht W. J. Weiier Bunnik. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Ambt Vollenhoven E. van Loo Geuemuiden. Bed. voor het bcr. tot pred. bij de N. H. G. te Yerseke J. Wisse St. Laurens. Montfoort. P. C. v. tl. Horst Gorinchem. Sommelsdijk G. H. V. Kasteel Giessen Nieuwkerk. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. Ie Henvijuen S. A. v. tl, lloori) Breukelcn. Bij de militairen, in garnizoen te Vlissingen, doen zicli in de laatste dagen een toenemend aantal lijders aan oogziekte voor. Vrijdag werd te Vlissingen het Engelsche stoom schip Jutland in de haven gesleept. Den nacht te vo ren was die bodem op de reede met de Noord-Duit- sche driemastschoener Paul in aanvaring geweest. De bark, die eenige dagen geleden op de Wielingen gestrand is, werd tijdens de jongste stormen door de bemanning verlaten. Het wrak zal eerstdaags verkocht worden. Men ziet thans groote hoeveelheden materialen aanvoeren lot herstelling van den dijk te Westka- pelle, die door de aanhoudende stormen en hooge watergetijden veel heeft geleden. Vooral aan den noor delijken kant, zijn, op verschillende diepte, gezamen lijk over een lengte van 150 meter vrij belangrijke gaten in den dijk geslagen. Door gebrek aan mate rialen kon niet onmiddellijk in het grondverlies wor den voorzien. Een ploegbaas van werklieden aan de staats spoorwegen te Tilburg is betrapt, terwijl hij een klomp boter wegnam uit een ter verzending met deu spoor trein bezorgde gesloten mand. Te Labischiu, in de Pruisische provincie Po sen, is den 25n Eebruari Johann Budzinski, een ve teraan der Poolsche armee, in den ouderdom van 112 jaren overleden. Een soldaat van het dezer dagen van Deventer naar Milligen vertrokken detachement infanterie kreeg te Apeldoorn twist met een meisje, hetwelk hij met zijn bajonet een steek toebracht. Later werd hij te Deventer gevankelijk binnengebracht, om voor dit feit voor den krijgsraad terecht te staan. Alweder wordt een geval gemeld van het plotseliug breken van hardglas. Ditmaal gebeurde het te Noordwijk. Een karaf gevuld met water, die op een lessenaar stond, sprong, zonder dat zij aangerrakt werd, met een geweldigen slag in honderdeu stukken, die overal door de kamer werden versjrreid. Voor het venster van het hulppostkantoor te Warffum staat een brief met het volgende opschrift (in antediluviaansehe letters), postmerk Onderdendam: Aan jaaKop Vernuis, naast jaan in birrntje, zij hel pen Elwaar te Koob. toe tinalinche, en bessemsstrat. ,/Dat is ongetwijfeld de schrijver van 't Oera Linda Bok ten minste familie er van," zegt de Gr. Ct, Volgens waarneming te Eredriksoord is in Ee bruari jl. 112 mitimeter (streep) regen of sneeuwwater gevallen. Die hoeveelheid is buitengewoon groot in vergelijking met de vier laatste jaren. Eebruari 1873 gaf" 24, die van 1874—13, 1S75—27 en 1876—66 ra. m. Dat is voor die 4 Eebruari-maanden te zamen 130, of gemiddeld 32'/2 m. m, per maand. De pas geëindigde maand overtreft dat middencijfer dus met 797-2 m. ra. In de maand Eebruari zijn door de Rijkspolitie te Utrecht niet minder dan 83 vreemdelingen, meest Pruisen, Belgen en Eranschen, via Arnhem en's Bosch over de grenzen van het Rijk geleid. ..In de tapperij. „De vroolijke Matroos" aan het Eransche Watertje te Rotterdam, is het Zaterdag avond alles behalve vroolijk toegegaan. Twee vrouwen zijn daar namelijk handgemeen geweest, en de ééne heeft de andere met een bierglas vrij ernstige verwondin gen aan het hoofd toegebracht. De daderes is door de politie in voorloopige bewaring gesteld en de ver wonde vrouw, na aan het bureau aan de Pauwensteeg voorloopig te zijn verbonden, naar het Ziekenhuis gebracht. Te Wanneperveen is men thans geheel van de buitenwereld afgesloten tengevolge van den slechten toestand der wegen. Eene begrafenis welke Dinsdag zou plaats hebben moest onbepaald worden'uitgesteld, omdat de doodschouw niet had plaats gehad geen arts had deze gemeente gedurende een week kunnen bereiken. Als bewijs dat familie-regeling lang nog niet tot de zeldzaamheden in ons land behoort we gelooven dat Gelderland daarin boven andere pro vinciën uitmunt kan dienen, dat de heer van Kerkwijk, die onlang zijn 2ojarig jubileum als bur gemeester van Gameren herdacht, verklaarde, dat het ambt van burgemeester, schout enz. enz. reeds 220 jaren in handen zijner familie is geweest. Dagelijks komen nieuwe aanvragen in om plaatsing op Zr. Ms. opleidingschip" Wassenaer, liggende te Amsterdam. Het schip is ingericht voor 500 jongens, welk cijfer weldra zal zijn bereikt, zoodat het in dienst stellen van een tweede derge lijke inrichting noodig schijnt te worden. De heer M. Bottema, te Oldeboorn, heeft sedert eenigen tijd een machine in werking gesteld, om kunstboter te fabriceeren. Hoewel de bereiding vrij geheimzinnig toegaat, weet men, dat daartoe gebruikt wordt hoofdzakelijk zuiver rundvet nit Weeuen, veel zoete melk en een weinig boter. De beide eerste producten worden gekookt en zoo tot een vloei bare massa gemaakt, die eerst ter bekoeling koelen kelder geplaatst en eindelijk in eeA^, volmachine bewerkt wordt, althans zoo verhaaP In vier uren tijds zou men op deze wijze 4 kilo kunstboter kunnen bereiden, die verkocht w voor f 1.20 het kilo en volgens vele gebruikers duurzaam en lekker is. Bij den tegenwoordigen pi der boter f 2 per kilo wordt van deze kunstboter i y Eriesland reeds veel gebruik gemaakt. De neger-predikant Henson het origineel van Oom Tom uit de „Negerhut" van mevrouw Harriet Beecher Stowc is op dit oogenblik te Edinburg. Koningin Victoria heeft te kennen gege ven, dat zij hem op Buckingham Palace bij zich wenschte te ontvangen. Als een bewijs dat er ook in Erankrijk gebrek aan werk heerscht, wordt uit Metz gemeld, dat aldaar sinds eenige weken voortdurend een aantal Eransche werklieden aankomen en om arbeid vragen bij de vesting- en andere openbare werken, die er ten uit voer worden gebracht. Daar zoovele Duitschers werk zoeken en er bij de fortificatiën zoovelen zijn aange steld dat er dikwijls voor menigeen gedurende eenige dageu gecii werk te vinden is, kannen de Franschen er natuurlijk niet terecht komen. Ook het aantal Eransche bedelaars en landloopers is sinds eenigen tijd in Elzas-Lotharingen zoodanig toegenomen, dat er voortdurend velen over de grenzen worden gebracht. In de gemeente Potka, Plongarije, zijn een dag- looner en zijne vrouw plotseling van hnn gezin, be staande uit vier kinderen, beroofd. De man deed petroleum in de nog brandende lamp, plotseling vatte de petroleum in de peer vlam, waardoor de man zoo verschrikte dat hij de lamp omver wierp. Het bran dende vocht liep lang3 de tafel op de kleederen der vier kindereu, die er omheen zaten. In een oogwenk stonden de kinderen geheel in de vlammen. Zóó ver schrikt waren de ouders, dat zij niet in staat waren hulp te bieden. De oudste der kinderen, een knaap van elf jaren, liep naar den tuin, waar hij zich op den grond wierpzijn zesjarig zusje volgde hem; een driejarige knaap en een kindje dat nog niet loopen kon eu op den schoot van het meisje had gezeten, bleven in het vertrek achter; toen zij eindelijk bij stand ontvingen, was het reeds te laatzij bezweken kort daarna aan de bekomen wondenPlet lijden der twee in den tuin gevluchte kinderen was van langeren duur, maar eindigde mede met den dood. S t a t e u - e n e r a a I. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 2 Maart. Nadat de heer Geertsema nog eenige bedenkingen tegen de voorgestelde rechterlijke wetten had voorge steld werd de algemeene beraadslaging gesloten. Het eerste der wetsontwerpen werd aangenomen, hetwelk ten doel heeftintrekking der art. 46 en 49 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, en wijziging van art. 10 der wet. Art. 46 wordt vervangen door deze bepalingBijzondere wetten regelen het rechtsgebied en de zetels der arrondisse- ments-reohtbanken, alsmede hare samenstelling, de klassen waartoe zij behooren en de jaarwedden dei leden en ambtenaren bij die rechtbanken." Art. Z( bepaalt o. a. dat zwagerschap voortaan geen beletse zal zijn om in dezelfde rechtbank te zitten, indiei de vrouw is overleden, die deze bloedverwantschap veroorzaakte. De heer Lenting had een amendemen. voorgesteld, om rechterlijke ambtenaren die tot ledm der 2de Kamer benoemd zijn, op non-activiteit t»l stellen en 2k hunner jaarwedde als tractement toe t< staan, dit amendement werd verworpen. Aangen ome werd het amendement van den heer Lenting om d aanbevelingslijsten voor opengevallene rechtersplaatsei te behouden. De heer Saaymans Vader heef een amendement voorgesteld tot behoud der Goessch rechtbank. Wij spraken de vorige week over twee duistei punten in de geschiedenis onzer dagen. Het eei is geheel, het andere half opgehelderd. Maand» lang sints November was het de vraag, wie zal pn sident van de Vereemigde Staten zijn in Mae, a. Op die vraag kwam nu eens (fit, dan weder dj antwoord. Tilden, zoo dacht men langen tijd, met die eer gaan loopen, maar het democrati vaandel verbleekte, de troepen smolten weg, de missie belast met het tellen der stemmen de twijfelachtige Staten het meerendëel aan Jjgi den republiekeinschen candidaat, toe, Vrijdag in den vroegen morgen (het was ruijj werd Hayes in eene vereenigde zitting Senaat tot president der republiek Heden (Maandag) komt de Senaat^ Geen wonder dat de republiekeinca positie verspeeld te hebben

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2