BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. kruidkunde, afd. Amersfoort, is het onder blaadje bij honderdtallen verspreid op de re lagere scholen „Het publiek wordt beleef- verzocht, om de verspreiding der zoo dikwijls endo waarheid iti ondersta uide regels vervat, zoo mogelijk bevcrdelijk te zijn. fleeren ouderwij- rs in onze afdetliug. will gij ook niet een handje elpen? „De egel. Voedt zich met muizen, kleine naagdieren, slakken en wormen, voor den landbouw schadelijke dieren. Doodt geen egels. „De pad. Een hulp voor den landman, vernielt tusschen de 30 a 30 insecten in het uur. Doodt geen padden. „De mol Roeit rusteloos wormen, maskers, en andere voor den landbouw schadelijke dieren uit. Nooit wor den overblijfsels van plantaardige stoffen in zijne maag gevonden; hij doet meer goed dau kwaad. Doodt geen mollen. „De meikever er. zijn masker. Gezwo ren vijand van den landbouw, legt tusschen de 70 en 100 eieren Roei meikevers uit.. „Vogels. De vogels zijn de vijanden der insecten, die jaarlijks den land bouw voor vele duizenden schade doen ze zijn uit muntende rups verdelgers en helpers van den landman. Ouders staat het uwen kinderen niet toe eieren uit te blazen, aan een draad te rijgen en die in uwe vertrekken op te hangen. Gij helpt mede om uwe goede vrienden te vermoorden. Kinderen haal toch geen nesten uit l)e politie te Arasterdam is op het spoor geko men van een belangrijken diefstal van ruwe Ameri- kaansche katoen, in het Entrepotdok gedurende een geruimen tijd op groote schaal gepleegd. Woensdag werden drie der schuldigen, allen knechts van make laars, gearresteerd en ter beschikking der justitie naar de gevangenis overgebracht. In de woning van zeke ren J. D., wattenfabrikant op den Zeedijk, is een aanzienlijke voorraad van die katoen door de politie ontdekt en in beslag genomen. De gemeenteraad van Zwolle heeft eene veror dening tegen het uithalen van vogelnesten en het vangen en dooden van vogels vastgesteld, en daarte gen eene straf bedreigd van f2 tot f5 boete. De vele in het Nieuwe werk aanwezige kraaien zullen niet verdreven worden. Voor de betrekking van geineente-genees-heel- en verloskundige te Domburg worden sollicitanten opgeroepen op zeer gunstige voorwaarden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de Keizersgracht te Amsterdam eeti schandelijke misdaad gepleegd. Een man, kleermaker van beroep, wonende in de Ridderstraat, had op aanraden van den kaste lein uit een tapperij in de Keizerstraat zich naar buiten begeven, om eeue twist, die tusschen hem en drie andere personen ontstaan was te doen eindigen. Nauwelijks echter, was hij op straat, of de drie mannen volgden hem. Een hunner gaf hem toen een slag op het hoofd, zoodat hij oniniddelijk neerzonk. Een ander evenwel heeft hem op de meest afschuwelijke wijze aan het onderlijf verminkt, ten gevolge van welke aanvallen hij Maandag middag is overleden. Een der boosdoeners is in hechtenis, ter wijl de twee anderen in verhoor genomen zijn. t a t e n - G e n e r a a I. Ticeede Kamer. Zitting van Woensdag 28 Fcbr. Donderdag 1 Maart. De beraadslagingen over de rechtelijke wetten zijn aangevangen, j. 1. Woensdag stonden verdedigers en bestrijders in aantal gelijk. De heeren Wintgens, van Baar, Saayraans Vader en Schimmelpenninck van der Oije bestreden de wet omdat eene goede regeling van het geheele rechtswezen daardoor schade lijden zou, of omdat door het verminderen van rechtbanken de belangen der rechtzoekenden zouden worden benadeeld. Aan de a.idere zijde stonden de heeren Mackay, van Rappard, Gratema en Lenting. Zij verdedigden voor al het regeeringsontwerp, omdat het een gevolg was van de uitkrimping der voormalige, provinciale Hoven; vooral daarop werd den aandacht gevestigd dat plaat selijke belangen niet in aanmerking mogen komen daar waar het belang van het recht en de finautieële belangen der rechterlijke ambtenaren wijziging vorde ren. Gisteren (Donderdag) werd het ontwerp mede verdedigd door de heeren Godefroi de Vries en Des Ajnorie van der Hoeven, die betoogden dat inkrim ping van personeel en verbetering van bezoldiging samen moeten gaan, en dat dit ontwerp het uitzicht opent op eene volledige organisatie der rechterlijke macht. Daar tegenover stonden de heeren Smits, Tediug van Berkhout, de Jongen en Begram die meenden at, indien dit ontwerp wet wordt, het doel, vereen- oudiging en mindere kostbaarheid niet zal bereikt rden. Plaatselijke belangen zoo spraken deze en zullen worden gekrenkt zonder dat lands- n bevorderd worden. De minister van justitie e het ontwerp. De verhooging der tracte- s z. i. onafscheidelijk van vermindering Het is waarlijk voor den publicist eene verkwikking als hij na zoovele onzekere berichten, die hem als grcote en verontrustende sneeuwvlokken om het hoofd zijn gedwarreld, eens op een klein, vast zonnig puntje het oog vestigen kan. Aau den somberen, bewolkten hemel van Europa is zoodanig verschijnsel waarte- nemen, Nadat Servië en Turkijë gedurende 3/., jaars iu onmin hebben geleefd is de verzoening gekomen. Het Servische parlement is bijeen gekomen en het is der regeering gelukt een goedkeurend votum op hare daden te verkrijgen. Of het een gevoel van noodzakelijkheid was dat hare afgevaardigden tot goedkeuring dwong Hoogstwaarschijnlijk, want de stemming tusschen regeeriug en vertegenwoordiging is ook nu nog niet zeer vriendschappelijk; onmiddelijk toch na het vaststellen der vredesvoorwaarden ging de ver gadering uiteen. De wapenstilstand met £Soiatc- sicgro is mede met 20 dagen verlengd, daar de hoop bestaat dat ook dan met dien staat vrede zal kunnen gesloten worden. Of we ons in deze uitkomst verheugen mogen Ongetwijfeld, de grootste geesel der volken is deu oorlog, maar laat ons bij dit bericht, dat van vrede spreekt niet voorbijzien dat de Oostersche kwestie onopgelost blijft. Het is de wondeplek van Europa die wel ongeneeslijk schijnt. Daar komt bij dat B&uslaiici ook thans nog dreigend antwoord vraagt op de circulaire van vorst Gortschacoff. Bovendien blijkt heden uit onzeberichten dat te Petersburg een ministeraad is gehouden, welke door den keizer ge presideerd werd, en dat niet beslotenis tot het afdanken van het leger. Toch is er geen enkel feit aan te voeren waaruit men zou kunnen opmaken dat de Russen over de Pruth (de grensrivier) zouden trekken. Hebben we dus ter eenerzijde reden tot goede hoop, terandere zijde blijft dreigeud een toestand voortduren die als de vulkaan, in ontzettende kracht kan uitbarsten. Meer en meer wordt het gezegde van lord Derby waar heid „de toestand van Europa is in de hand van èèu man, en die man is Ruslands Keizer„, toch die man hoe machtig en groot ook heeft ook zijn Meerdere, niet waar In Amerika telt men, de dagen, de weken zelfs gaan door onder het tellen van stemmen. Heden blijkt dat de stemmen van Zuid-Carolina aan Haves zijn toegewezen en dis van Tenessee en Texas aan Tilden. Het einde is er nog niet, men spreekt thans over de man, die zoouoodig, tijdelijk het president schap op zich nemen zal en. is het daarover niet eens. Burgerlijke stand van Vlissingen. van 1724 Eebr. Gehuwd J. G. P, Posolimann, jm. 26 j. met A. C. de Rijke, jd. 28 j. Bevallen J. J. Lems, geb. Dommisse, z. A. F. Woltering, geb. de Raadt, z. E. A. Schenk, geb. Bos nians, z. L. M Standaart, geb. Slaakweg, z. N. J. Kor- teubout, geb. Pijl, z. J, But, geb. Masson, z. A. E. van der Klift, geb. Engelse, z. P. J. Jansen, geb. Hol len, z. A. J. Devoghel, geb. Blij, z. Overleden M. Koole, weduwe van J. Groenen- berg, 62 j. J. J. van Willsem, jm. 32 j. P. F. Daa- men, 4 j. A. J. Louwerse, z. 3 w. A. A. P. van Riet schoten, d. 15 j. J. Groenenberg, d. 7 j. L. Prince, d. 4 m. Graanmarkten enz. Middelburg, 1 Maart. De aanvoer en omzet waren heden klein. Men noteerde de tweejarige Walcher- sche tarwe f 11,50; blanke nieuwe fl0,S0 a fll; min dere f 10,50 a f 10,60; rogge f8: wintergerst f6,75; zware Walehersclie zomergerst f6, a f 6,25 harde Wal- cliersche witte boonen f 17 bruine boonen i'14paar- deboonen voor zaaiïng f7,75 Walcherschc groene koolc- erwten f 10 a f 10,25; winterkoolzaad f 15 en kanarie- zaad f 10. Het aangevoerde ter veemarkt bestond alleen in ma gere varkens welke van fll tot f30 verkocht werden. Boter per kilogram f 1,35 a fl.45, Eieren f3,60 per 100 stuks. Vlissixgen, 2 Maart. Boter per kilogram f 1,45 a fl,40. Eieren f4,40 per 104 stuks. Prijzen van effecten. Van af heden worden alle effecten percents gewijze berekend, zoodat daardoor in de no- teering der vroeger in guldens berekende ef fecten wijziging is gebracht. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 2 Maart. 1877. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 21/- pet. 643/16 dito dito dito 3 76?/8 dito dito dito 4 lOO'/g Loten stad Rotterdam 3 ÏOO1/» dito dito Amsterdam 3 lOO'/s Rusland Obligation 1798/1816 a pet. 97'/s Certific. Inscr. 5 serie5 6S Obl. Hope Co.1855 6e serie-» 5 Sls/8 dito f 1000 1864 5 92 dito L. 100 1872 5 82»/4 dito L. 100 18735 825/»« Loten 1864 ,5 143 Loten 1866 5 1423/4 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligation 186769. 4 71"/s Aand. Spoorvv. Gr. Maatsch. 5 101 dito dito4 74 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 477s Oblig. spoorweg Poli-Tiflis. 5 897s dito dito Jelez-Griasi 5 871/« dito dilo Jelez Orel 5 877s dito dito Charkow Azow. 5 80l/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 56!/4 dito dito Weenen. 5 531/- Oostenr. Oblig.metal. in zilv. Jan ./Juli. 5 54"/tS6 dilo dito April/Oct. 5 53!5/i dito in papier Mei/Nov. 5 501Aj dito dito Fcbr./Aug. 5 505/8 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 éÓ'/f Spanje. Obligation Buitenl 1 Ilu/i6 dito Binnenlandschc 1 lO/s Portugal Obligatien3 523/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 ll'/o Obligatiën 1S69 - 6 105/s Egypte, dito 1868 7 dito 1873 7 ^é3/., Amerik. Obl. Vex-eenigde Staten 1904. 5 1043/4 dito dito dito 1885. 6 100 Brazilië. Oblig. 1863 472 857a dito 1865 5 943/s Prijzen van coasposia. Amsterdam, 2 Maart. Metall f 20,20; dito zilver f 22,80; Div. Eng. per f 11,82l/«; Eng. Portugal"per li' t Spaansche.piasters f ,597s; Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,457a. Amsterdam 2 Maart. Raapolie op zes welcen f 413/4 Lijnolie 283/4. Amsterdam, 1 Maart. Metall. j 20.177e! dito zilver f 22,SO Div. Eng. per li/' 11,827e; Eng. Russen per ft* ƒ11,821/.,; Eng. Portugal per u; /'U.S27-; Frans 47,55, Belg. 47,55; Pruis 5S,55; Hamb. Russen Rus sen in Z. R. Poolsche per 11 Poolsche oer Z. R. Spaansche piasters ,60; Spaansche binnen- landsche f .48; Amerikaansche doUaJrs /2.457a papier f2,28. Waarde Vriend Het doet mij genoegen dat Ge meer en meer van Uwe belangstelling in h e t Zuiden doet blijken. Ge neemt notitie van de stukken die er in geschreven worden, zoo behoort het ook Of ik ook instem met uwe op of aanmerking over de schrijvers der Zeeuw- sche brieven De schrijver IC. geeft ons iets te lezen dat waar lijk van beslistheid getuigt, het zijn voor mij en ik geloof voor velen aantrekkelijke stukken, de volkstoon wordt er in aangetroffen. Al redeneereiule of liever al pratende maakt hij ons nieuwsgierig en komt dan zco juist ter zake, Toch stem ik met 11 in en had liever K. onder een anderen titel z:en schrijven, b. v. Middelbnrgsehe brieven of zoo iets. En waarom Wij eenvoudigén en ik wil eerlijk bekennen ook on kundigen gaan zoo spoedig iets verwarren met elkau- kander, L. was ons nu de oude bekende geworden als schrijver der Z brieven. Hun stijl in schrijven verschilt en wanneer we met elkander of tegen ande ren aan 't vertellen moeten of willen, dan raken we van koers, de eene zegt L heeft het geschreven de andere K heeft het gedaan, wij gaan den een van den ander wat toedichten. Daarom zag ik met u zoo gaarne dat K wat anders boven zijne brieven plaatste. Hoe meer we dan van hein krijgen hoe liever. Ik twijfel ook niet of hij zal ons wel ter wille zijn. We waren al zoo gewoon te zeggen: de schrijver der Z. brieven heeft dat'geschreven, dat we er moeïe- lijk af kunnen. Spoedig hoop ik, kunnen we zeggen de schrijver der brieven (K) heeft dat geschreven. Om de namen geven we niet, niet waar W. V. als de geregelde schrijvers maar een titel er boven heb ben, eenvoudig als we ziju is het ons 0111 de zaken te doen. Ziedaar vriend U openhartig aangaande dat punt mijne meening geschreven. Bij deze ook een woord, ik geloof aan L. schrijver der Z. brieven, die in een dier brieven vraagde of aan gaf, ieder deelgenoot of abonné, ik weet niet goed meer hoe het er staat brenge één abonné er bij. Is dat reeds gebeurd? of zijn we te traag? ik ben te traag er in geweest dat beken ik, doch nu zal ik er een bij geven en verzoeke U heer uitgever met April een no. van het Zniden te zenden aan het adres vante Ben ik een der laatste die er een bezorgt het zij zoo, een der eerste het vinde dan spoedig navolgers. Waarde Lde tegenstand der vrienden is erger dan de strijd tegen de vijanden, ook wanneer men het Zuiden met zijne behoeften hen aanbeveelt. Mijn naam doet niets ter zake en daarom teeken ik als vroeger W.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3