|DrIi, School cir bending. GEMENGDE BERICHTEN. dat er eigenlijk geen afdoend antwoord te geven is dat beroep op de grondwet maakt dan nood zakelijk den indruk van een uitvlucht of van een noodschot. In geen geval behoeven we ons dus daardoor tot zwijgen te laten brengen eerder wekt het ons op, om bezwaren die dus blykbaar wel gewicht hebben, bij vernieuwing en met nadruk te octwikkeleu en aan te dringen. Of dat soms onedel is, zooals de tweede tegenwerping luidde, omdat bet bedoelen zou de openbare school slecht en onbruikbaar te maken Laten we dit in het volgend artikel eens onderzoeken. Middelburg, den 2 Maart 1877. Gisteren namiddag is door den ontvanger der regi stratie en domeinen in het opeisbaar- aan besteed het herstel en onderhoud gedurende de jaren 1877 en 1878 van het Oost-Indisch huis te Middelburg. Er is ingeschreven door de volgende heeren C. J. Goethals, f 3490. L. J. v. Page, f 3400. II. van der Ree. f 3390. W. P. v. Page', f 3370. P. Krijger, f 3320. M. K. Jeras Zonen, f 3300. J. Sonius, f 3295. J. F. M. van der Heil, f 3290. P. J. van Puffelen Zoon, f 3111,50, allen wonende te Middelburg. Velen, zeer veien, waren jl. Woensdagavond in de con certzaal te Middelburg aanwezig om de begaafde dame te hooren, die gelijk dr. Vögler opmerkte, onze letterkunde in den vreemde zoozeer heeft doen waardeeren. Me vrouw 8-iaa Scbcseiilci* droeg met eenvoud, maar met. kracht met diep gevoel maar zonder uiterlijk vertoon eenige stukken der zoo rijke Duitsche poezië voor, welke ingeleid werden met eenige opmerkingen over de omwikkeling der Duitsche literatuur in onze eeuw. Menig bekend en geliefd vers van onze Nederlnnd- sche dichters werd door Mevr. Schneider in de Duit sche taal voorgedragen, vvaarin ze door haar zijn ver taald. Het is voorwaar een voorrecht dat niet alle vrouwen van geest en talent zich bezig houden met echtscheidingen en ongelukkige huwelijken te beschrij ven. maar dat er ook worden gevonden gelijk Mevr. Schneider die degelijker en practischer arbeidveld kiezen, Het onderhoud van den straatweg 's Gpavcïspol- waarover zeer geklaagd wordt, is sedert lang een betwist punt. De provinciale Staten van Zeeland verklaarden in hunne najaarsvergadering van 1871 dat de onderhoudsplicht van dien weg niet op de pro vincie rustte, maar tevens verklaarden de Staten be reid te zijti met andere de kosten te dragen. Gede puteerde staten vraagden daarop aan den minister van binnenlandsche zaken of er uitzicht kon worden ge geven op eene verhooging der rijks-bijdrage voor groote wegen met f 1000. De minister antwoordde dat de bedoelde verhooging zou worden voorgedragen, indien de provincie voor den goeden staat van den weg zorgen wilde. Door den hoofdingenieur werd een begrootïng opgemaakt, waaruit bleek dat het in orde brengen van den weg in vijf jaren f24,300 zou vor deren eu het onderhoud voortaan jaarlijks f 1200. Nn volgde een langdurige correspondentie met be langhebbende gemeentebesturen over het afkoopen van den tol op dien weg; het resultaat van die onder handelingen werd medegedeeld in de vergadering der provinciale staten van 7 November 1873. De ge- meent ebesturem alleen Fort Bat.li uitgezonderd, hebben gemeenschappelijk zich verbonden f 800 'sjaars bij te dragen gedurende 25 jaren, als afkoopsom voor den tol. Deze bijdragen gevoegd bij die van het rijk zijn dus. zoover wij weten, de bronnen waar uit het onderhoud van den weg moet bestreden wor den, waarover zoo bitter wordt geklaagd. Blijkens mededeeling van de Goessche Courant is niet dr. C. A. van Renterghem van Goes, gelijk we in ou3 vorig nommer meiden, maar dr. A. W. van Renterghem, van Erp (Noordbrabant) tot gemeentege- neersheer te SleianReaiwzaml benoemd. Voor de tweede maal in korten tijd is de IPiers- sesas poliler bij Sluiskil Dingsdag door het zee water overstroomd. Men had een ringkade gelegd, na het vloeien van 31 Januari, maar de storm en het hoogtij deden deze kade bezwijken. Daardoor zoo wordt ons uit Neuzeu geschreven zijn de te veldstnande vruchteD, en de in de schuur geborgen oogst, van den landbouwer, die in dien polder woont gebed vernielt. Tot voortzetting van ons bericht in het vorig nom mer omtrent het eerste oppnbare optreden der JUabi- te Rotterdam deelen we mede, dat de Zuidetkerk overvol was. De een schat het aantal hoorders op 2000, de ander op 3000. Geen wonder want met levendige belangstelling, en groote nieuws gierigheid was hunne komst te gemoet. gezien. Naar aller oordeel overtrof de uitslag de stoutste verwach ting. Op zeldzame wijze gaan bij deze zangers van het negerras natuurlijkheid gepaard met beschaving van stem, eenvoud van compositie met het vermogen om te treffen. //Steal Awaij" was het eerste lied dat gezongen werd. Dit lied was weleer gezongen aan den oever van de Red. River, alwaar aan de eene zijde slavernij, en aan de overzijde vrijheid heerschte: daarop volgden eenige slaven liederen en een zevental nommers uit het gezangboek der negers. Een der zangers betuigde, in de Engelsche taal aan Nederland en aan Rotterdam dank voor de gulle ontvangst aan dit kleine gezelschap bereid, dat daar optrad als ver tegenwoordiger van vier millioen stamgenooten. Tot onze blijdschap vernamen we heden, dat ook te Mid delburg pogingen worden gedaan om dat gezelschap daar te doen optreden. De berichten omtrent den hoogen waterstand in onderscheidene deelen van ons land, wettigen het vermoeden dat velen met angst en zorg de eerste dagen dezer week hebben doorgebracht. Te Zwolle was men verplicht overal kistdammen te plaatsen, om het watct te keeren dat op menige plaats reeds op de stoepen stond. De Vecht was zoo gewassen dat eenige huisgezinnen op den zolder eener wijkplaats moesten zoekeu. Op enkele plaatsen liep het water over den dijk. Te Rotterdam bereikte de vloed eene hoogte van 2.70 M., verscheidene gedeelten der stad stonden onder waler. Het Kampereiland is ook thans weder on- dergeloopen. Elburg, Harderwijk en omliggende plaatsen stonden onder water. H. M. de Koningin heeft eene groote gouden me daille en een dubbele gouden medaille toegezegd voor de lotcs'aaatioaale Tiaiuboeiw-Teiatoostel- liaig, die in April dezes jaars te Amsterdam zal ge opend worden. Bij gelegenheid der Tentoonstelling zal er een ver loting werden gehouden van 100000 loten a f 1 por stuk. De prijzen zullen voor een deel bestaan uit voorwerpen van groote waarde. De eerste prijs is een wintertuin, die op f 15000 geschat wordt. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de in richting van het Frederiksplein is een aanvang ge maakt. Er zullen daar gebouwd wordeu, behalve eenige gebouwtjes voor de dienst bestemd, een aantal plantenkassen, waarin alle planten, die een plaatsing in zoodanige kas noodig hebben, zullen worden op genomen voor koude kasplanten worden groote wa randes en tenten gemaakt. Door deze en andere schikkingen van dien aard is het mogelijk, de Ten toonstelling van Tuinbouwvoortbrengselen drie weken geopend te houden, zonder dat de planten zooveel zullen lijden als op andere Tuinbouw-tentoonstellingen gewoonlijk het geval is. Uit het buitenland worden vele en belangrijke in zendingen opgegeven. De vertegenwoordiging van de Tentoonstelling in België is, op aanzoek onzer Regeering, door het Bel gisch Gouvernement opgedragen aan de //Federation des Sociétés d'Horticulture de Belgique." De lichting dea* suiiUie voor het jaar 1877 is bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee te bestemmen. Volgens bericht in de St. Ct. van gisteren (no. 50), waarin de voorwaarden en vereischten zijn opgeno men, kunnen dit jaar aan het Kon. flBistituiit voor de 38ai*2aae te Willemsoord geplaatst worden 26 jongelieden als adelborsten voor den zeedienst en 4 als adelborsten voor de mariniers. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Hagestein J. I). Sigal Lisse. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te: Wouterswoude A. J. Eijkman Groningen. Meeuwen 11. Bax Doornspijk. Kollum J. C. Eijkman Benschop. Men deelt aan de H. Ct. mede, dat de zendeling C. Poensen, van Kediri, op Java, is benoemd tot darektenr van bet Semissarie tc Depok. Met verlangen ziet men uit naar antwoord van den benoemde. Donderdag 1 Maart was het juist vijf en twintig jaar geleden dat L. van Molenbroek, koopmansbode tusschen Vcere eu Middelburg, die betrekking onafge broken mocht waarnemen. Voor hem en zijne familie, maar ook voor vele ingezetenen van Veere, is dit tot blijdschap, daar genoemde bode bekencf j nH trouw en eerlijk man, en zijne betrekking meesten ijver vervult. Spare en zegeni. Vrii^H verder, ook tot ondersteuning zijner vier m', I kinderen. Op de vergadering van de dorpsve?'e$H Wolf aartsdijk voor landbouw en veeteelt drtnlS der leden een dichtstuk voor over //de landbo^$| veeteelt als het achtste wereldwonder." De hfjj van der Baan sprak eene inwijdingsrede uit ove?'j onderwerpWanneer men zijue geestvermogen b j laat liggen, maakt men zich aan groote verkwis schuldig. Het luchtverschijnsel Maandag avond te A singen gezien, is ook te Borsselen door een knechts van een landbouwer waargenomen. In richting van yt noordwesten spatte de vuurbol een dat een prachtig gezicht opleverde. Bij een boerenkoopdag te Hoedekenskerke was getal verkoopers van gedistilleerd zoo groot als in zelden het geval was. Treurig cn kluchtig, zegt G. C. was het de pogingen te zien die aangewt werden om het bedwelmend vocht aan den man brengen. De betrekking van wethouder voor publie werken te Amsterdam schijnt geen begeerde betre! king te zijn, na het ontslag aan den tegenwoordig titularis verleend, heeft een der benoemde bedankt, heer Tromp heeft die betrekking aangenomen Uit. Rotterdam wordt gemeld dat eene circula; is verspreid, waarvoor ieder gewaarschuwd zij. K geschrift schijnt een slecht gestelde bedelbrief te zij in vrome termen, beginnende met /,Ziet de Heer hel ons" Op een tochtigen hoek van den Singel te Ai sterdam, zoo verhaalt het N. v. d. D., stond Woei dagmorgen in de vinnige sneeuwbui eeue vigilante wachten. Het oude paard liet zijn bejaard hoofd la neerhangen, terwijl de vroolijk dwarrelende sueeui vlokken spoedig een dik dekkleed over zijn strami leden trokken. De koetsier was even om den Ik in het drankhuis gewipt, waarschijnlijk om door i wendige bevochtiging de uitwendige te keer te ga; Zoo luidde ten minste des koetsiers theorie Lan zaam kwan na een kwartiertje toevens de koetsier de kroeg geloopen: hij klom op den bok, en 't lui z/vort bles" De bles bleef echter pal staan, toen de voerman aan den teugel rukte, viel zijn be omver. De oude bles had zijn laats.e vrucht getrc ken en de laatste kou geleden op een hoek bij - kroeg. Reeds sedert jaren klaagt te 's Hage het bi biersgilde over een al te karige belooning van klanten. Ondanks den herhaalden aandrang hout deze zich vot 't meerendeel nog altijd aan het oi tarief, waarmede de barbiers, die, gelijk iedereen, i hun tijd wenschen mede te gaan, zich niet kunn vereenigen. Na lang' wikken en wegen zijn de b biers tot het orgineele compromis gekomen, om vo taan alleen de ingezetenen, die hun een billijke kle verhooging toestaan op het gewoon morgen-gespr stadsnieuws enz. tc blijven vergasten, terwijl de va houders aan het tarief hunner voorvaderen geen ti of jota meer zullen vernemen van het nieuws van c dag. De heer M. Symons, architect te Rotterdam blijkeDs eene door hem rondgezonden circulaire, vo nemens aldaar eene inrichting op te richten, w. aan kleine industieelen stoomkracht (eene draaier as) verhuurd wordt. In Duitschland hebben der lijke ondernemingen reeds lang gewerkt voornamel te Berlijn hebben zij reeds vasten voet gekregen, heer Symons heeft aldaar verschillende dezer inri tingen zoowel van hare technische als administrati zijde onderzocht, waarvan het resultaat van dien a. was, dat hij meeat door het oprichten eener derg lijke inrichting aan de kleine industrie een groo 1 dienst te bewijzen, terwijl dit voor hen, die hun g aan deze onderneming tevertrouwen, eene sol geldbelegging belooft te worden. Voor een gebot hetwelk 8 ruimten van pl. min. 120 M3. aanbi is, met inbegrip van machine en andere benoodij heden, slechts een kapitaal van pl. min. f 40,C noodig, welk bedrag de heer Symons te gering om veel aandeelhouders bijeen te roepen hij zich voor, slechts met eenige belangstellenden*, kapitaal bijeen te brengen. De huurprijs wordt paald op f 260 per paardenkracht zoodat bv. ierai die twee paardenkracht noodig heeft betaalt f voor stoomkracht voor het lokaal van circa 120 oppervlakte f 360; d. i. f 1080 in het geheel.,.- deze voordeelige voorwaarden kan men zich eigene machine en localiteit aanschaffen alleip berekend, heeft men daarvoor f 1578 noodig. In de afgeloopen week bezocht een No bantsche vrouw een der koffiehuizen op den J weg te Utrecht. Zij vroeg aan de kastel haar een kop koffie overhandigde, of all- houders familie van elkander waren, d koffiehuizen den naam //Biljard" zag Van wege het Utrechtsch ge

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2