|iiTk, jlritool tn ;&ndiiig, GEMENGDE BERICHTEi State n- Generaal. BUITENLAND. een heel eind verder zijn; en het is voorwaar niet tot eer van de liberale" partij, dat zy zooveel leden telt die van zuik een toepassing in 't geheel niet willen hooren. Naar ons oor deel moet ieder die zich zelf kan helpen, niet alleen geen hulp van anderen aannemen, veel minder ze met dwang eiscben, maar ook hulp, die wordt aangeboden, met een zekere fierheid van de hand wijzen en beslist weigeren en bepaaldelijk ten aanzien van het onderwijs moesten alle ouders het zich tot een duren plicht rekenen, om, zoo mogelijk, ook in dat opzicht de verzorging hunner kinderen voor hunne eigene rekening te nemen, en alleen in deu uitersten nood anderen daarmede lastig te val len of te bezwaren. Het is die beschouwing die tot op zekere hoogte aan art. 42 der concept-wet ten grondslag ligt; en in zoover wordt dat artikel met blijdschap door ons begroet. Maar we voegen er bij. dat het op het oogenblik ons nog weinig zal geven. Ook al gaf het ons zooveel, als er door den minister van verwacht wordt, die berekent dat er voor het gansche land een vermeerderde opbrengst van schoolgel den uit volgen zou, ten bedrage van ongeveer twee maal honderdduizend gulden per jaar, ook zelfs dan zou er toch geen verlichting van druk voor ons uit voortvloeienwant de ook aan ons opgelegde jaarlijksche kosten der neutrale" school zouden bij de nieuwe wet, op andere wijze, reeds terstond met meer dan elf maal honderdduizend gulden vermeerderd worden en later zouden die kosten, altijd nog volgens de berekening van den minister zeiven, geenszins verminderen, meer integendeel telkens hooger worden. De slotsom zou dus zijn, dat er ieder jaar ongeveer een millioen meer dan thans Voor de neutrale" school zou moeten opgebracht worden, waarvan een evenredig gedeelte natuur lijk voor onze rekening komen zouterwijl de meerdere kosten, die de nieuwe wet voor onze scholen zou medebrengen, en die ook niet gering zouden zijn, geheel door ons/elven zouden moeten betaald worden. De voorgestelde verplichtingfcothet heften van schoolgeld zou dus nooit kunnen voor komen, dat onze vrijheid toch nog veel meer dan vroeger belemmerd werden al is de bepaling van art, 42 ook goed gemeend, zelfs wanneer zij in de wet mag blijven zal voor onze chris telijke scholen de druk toch nog zeer gevoelig toenemen. Middelburg, den 28 Februari 1877. Het Nederlandsche vorstenhuis viert heden een heuglijk feest. Z. K. II. prins Frederik herdenkt heden zijn 80ste verjaardag. Moge God dezen edelen Oranjevorst nog lar g sparen en moge Nederland zich nog hing verheugen in het bezit van zulk een vorst Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen met «ene kleine toelichting op het behandelde in de tweede hamer* Vrijdag en Maandag was aan de orde de conclusie over artikel 2 no. 27 van het Indisch strafreglement. In dit artikel was straf be dreigd tegen werknemers, die in strijd met hunne aangegane overeeukomst, weigerden het beloofde werk te verrichten. Deze strafbepaling is gemaakt door den gouverneur-generaal, en 37 residenten, gouverueurs en assistent-residenten en bijna alle inlandschc hoofden hebben de afschaffing van dit artikel ontraden. De heer Mirandolle wilde deze bepaling afschaffen, de kamer benoemde eene commissie die zich splitste in «ene meerder- en minderheid. De kamer heeft thans gelijk onze lezers, onder de rubriek „Staten-Ge- neraal" zien zullen de conclusie der meerderheid aangenomen, maar in zooverre gewijzigd dat thans de wenschelijkheid en niet de verplichting tot afschaf fing werd uitgesproken. Tot gemeentegeneesheer te Heinkenszand is be- noemd de heer dr. K. A. van Elcsatcr^iicm van j Goes. Tot correspondent voor de provincie Zeeland is door de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiede nis en kunst benoemd de heer mr. «3. P. N. Er- siicraai!» te Zierikzee. Zondags in de beide kerken het feest plechtstatig her dacht werd, en wat nu den feestdag zeiven betreft: voor de receptie in het schoollokaal had nog de heer Melis in de gemeentekamer een hartelijk woord ge sproken, waarin hij, aan verleden en heden herinnerend, menigen steun herdacht, hem vroeger en later door den dood of op andere wijs ontvallen, terwijl hij hoopte nog menig jaar onder Gods zegen ten nutte zijner gemeente te kunnen werkzaam zijn, waarbij hij zich in den voortdurenden steun van ziju gemeenteraad aan beval. Ook de gemeenteraad van St. Laurens meende thans bij monde van den wethouder Rooze zijne hulde en heilgroet aan burgemeester Melis te moeten bren gen; immers ook deze gemeente geniet bijna 24 jaren reeds het voorrecht den heer Melis tot haar hoofd te hebben. En nu het feest door burgemeester Melis zijne ge- meentenaren bereid. Er heerschte een frische opge wekte geest, en uit menige treffende toespraak bleek hoe algemeen bemind de burgemeester is. Het zanggezelschap te Serooskerke, waarvan ZEd. Achtb. beschermheer is, en dat te St. Laurens wed ijverden in het uitvoeren van fraaie zangstukken, ter wijl men algemeen van zijn opgewekte stemming deed blijken. Zoo liep het feest, ook door de goede zorgen der feestcommissie, die alles flink geregeld en georganiseerd had. in de beste orde af. Wij kunnen hiermede besluiten, maar eindigen toch niet zonder den wensch over te nemen, waar mede een onzer correspondenten zijne mededeelingen besloot: //Behage het God Almachtig ons ook door zijne hand nog jaren lang te regeeren 1" De Standaard meldt, dat er in de maand April e. k. te Utrecht eene algemeene vergadering zal gehou den wórdeu van de Vereeiaigiug voor cbistc- lijk-mttiouaal schoolonderwijs. Tevens verneemt men, dat er eerlang van wege de Hoo'fdkommissie eeue uituoodiging zal gericht worden aan de Hulpvereenigingen, tot liet houden van een Bid- siond op Vrijdag den 16den Maart e. k. De Amerikaansche Jlubilc-zaugers traden Maandag-avond voor het eerst voor eenige ge- noodigden in een zaal op de Leuveuhaven te Rotterdam op. Het gezelschap bestaat uit tien leden, vier zangers eu zes zangeressen. Zeven hunner zijn vroeger slaven geweest. Het gezel schap geeft zanguitvoeringen ten voordeele van de Fisk- Universiteit, eene stichting opgericht met het doel om leeraars en onderwijzers op ie leiden voor de talrijke kerken en scholen welke door het Amerikaansche zen dingsgenootschap onder de negers ziju opgericht. En kel door hunne uitvoeringen waren zij in staat te Nash- velle een gebouw op te richten met 120 vertrekken voor f 220.000. In de laatste vijfjaren ziju ruim 1000 kweekelingen uitgegaan om als leeraars of onderwijzers in verschillende staten te arbeiden. Ruim 100000 kinde ren van vrijgemaakte slaven zijn door hen hei laatste jaar onderwezen, lntusschen is het denkbeeld gerezen om een Levingstones Zendingshuis te stichten, ter op leiding van negers tot zendelingen naar Afrika. Voo- de gelden, begroot op f120.000, benoodigd voor deze stichting en voor het onderhoud van Fisk-Universiteit worden de zanguitvoeringen iu ons land gehouden, waarop we in ons volgend nummer nader ho pen terug te geven. Wij beloofden in ons vorig nummer nog eenige mededeelingen te zullen doen omtrent het zilveren 4'ecaA van burgemeester Melis te Serooskerke Daar aan voldoende deelen wij thans nog merle, dat reeds des Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Keukelen L. 0. Sl. Peursum Helvoirt. Grijpskerke i Dirkslaud P. Barlstra Klundert. Niemve-Tonge Katwijk P. C. van Ooslcrzce Heino. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te: Sprang A, Mac Plicrs.cn Ooltgensplaat. 's Hage J. A. de Vlieger Katwijk. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Stads-Mussel Kanaal E. Bronsema Wapenveld. Tholen L. Tobi Serooskerke Het aantal vacatures in de Ned. Hervormde Kerk (de binnen eenigen tijd te vervullen niet, de eerlang vacant wordende standplaatsen wel medegere- kend) bedraagt thans 185. In Znid-Holland zijn 38, in Friesland 33, in Zeeland 24, in Gelderland 18, in Groningen 17, in Noord-Holland 16, in Utrecht 13, in Noord-Brabant en Limburg 13, in Overijsel 10 en Drente 3 vacatures. In de classes Dordrecht, Middelburg, Goes, Sneek en Dokkkm zijn of worden respectievelijk 12, 10, 9, 9 en 8 plaatsen vacant. A. s. Zaterdag zal ten huize van mevrouw de ba ronnesse van Wassenaer Catwijck een sorée worden gegeven, die ook door de tegenwoordigheid van H. M. de kosinaigiii zal worden vereerd en waarop zich de Amerikaansche jubilé-zaugcrs zullen doen hooren. Men schrijft ons uit Vlissingen dato 28 Maandagavond 5 minuten voor 7 uur, is hie'., vuurbol, ter groote van een vierde der maan, gel. die in de richting van 't O. naar 't W. verdwe Slechts enkele seconden duurde dit ongewone v schijnsel. Toch had men gelegenheid genoeg kleuren er van op te merken. Alle maatregelen zij genomen om te maken, dat de hooge vloeden die aanstaande zijn niet zooveel schade zullen aanrichten als de laatste maal. Maandag verloor de Amerikaansche bark Mel- bourn op de reede van Vlissingen ankers en kettingen en kwam met hoogwater achter den Oostdijk te Neuzen j terecht, waar het nog zit. In plaats van den heer Endert is benoemd tot I cipier in het hnis van arrest en bewaring te Goes de heer H. Moezelaar, thans als zoodanig te Leiden. Naar wij met zekerheid vernemen is Zaterdag het geladen tjalkschip van A. van der Klooster, beurt schipper van Goes op Rotterdam, door de stoomboot Telegraaf no. 1 in den grond gevaren iu de nabijheid van IJsselmocde. Met moeite hebben de opvarende hun leven gered. De lading bestond uit granen en koopmangoederen. (j\r. G. Ct.) Zondag had te Aardenburg een ongeval plaats dat licht vreeselijke gevolgen had kunnen hebben de landbouwer D. kwam mst zijn wagen met twee paarden naar de vroeg mis. Nabij de kom der ge meente werd een der paarden schichtig en verbrijzel de het tuig. Gelukkig bleef het rijtuig aan een boom steken, zoodat de landbouwer en zijn dochtertje uit den wagen stortten. De eerste bekwam een gat in het hoofd, en eene kneuzing aan de hand die de lijn hield waardoor er vrees bestaat dat hij eene pink zal moeten missen, overigens kwamen allen met den schrik vrij. Men beeft bij de gedachte wat gebeurt zou zijn zonder den boom. Des avonds hadden we hier eene afdeelino- der zangers van het Gentsche Willemsfonds die °eene zanguitvoering gaven. Het ijs is gebroken, de Zon dagavond heeft eene nieuwe bestemming ontvangen. Zij van wien deze soort manifestatie uitging mogen zich wel eens afvragen wat ze gedaan hebben Van de meeste plaatsen wordt omtrent den water stand tbans melding gemaakt van val, of althans dat het water tot staan is gekomen. Hier en daar blijft nog was, maar dit moet worden toegeschreven aan op stuwende winden. Wegens de te Ltrecht heerschetide besmette lijke oogziekte zullen de milicien-verlofgangers van de lichting van 1875, behoorende tot de daar in garnizoen liggende kompaguiën van het 2 regiment vesting-artillerie, die tegen 1 Maart onder de wa pens zijn geioepen te huis worden gelaten. Bij de vele finantieële rampen die België treffen kan heden het failliet gevoegd worden van de maat schappij Rijssel-Valenciennes, met een tekort van eenige millioenen franken. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 26 Febr. De beraadslaging werd voortgezet over het verslag)' betreffende art. 2 van het politie-reglement voor in—j landen.s De commissie wijzigde, na bezwaren door denj heer Messchert van Vollenhoven uitgesproken, de bewoordingen van hare conclusie. Na eene verdedi ging van de conclusie der meerderheid door den heer Fransen van de Putte werd deze mst 39 tegen 2! stemmen aangenomen, luidende de Kamer verklaart, dat, behoudenr de verplichting der regeeriug om d, rechtverhouding tusschen werkgevers en van elder? aangevoerde arbeiders bij afzonderlijke verordening U regelen, het wenschelijk is art. 2 no. 29 van het polilie-strafreglement voor inlanders (Ind. Staatbl. 187! no. Ill) in te trekken. Daar zijn op di' oogenblik twee moeilijke vraag' stukken aan de ord.Het is de uitslag van de prt sidents-verkiezing in Amerika en de vredesondei handelingen tusschen Turkije en Servië, met de aankleve van dien. Van het eene zoowel als van h< andere zijn de berichten zeer onbestemd. De verkil zing in Amerika is volgens de een beslist teil gunsi van den candidaat der republikeinen Hayes, volg^ een telegram van gisteren bestaat er alle hoop ze voor a. s. Woensdag beslist zal zijn. Hoogst1 schijnlijk ligt de waarheid in het midden; definj beslissing is nog niet geuomen, maar de uitsj zich met bijna wiskunstige zekerheid berekei 1 stem meerderheid zal, naar het zich jaa zege aan de republikeinen verblijven, craten, die in November zoo ten gunste van hunnen candid.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2