ïurfi, Echoot tit ^mdtnrj, GEMENGDE BERICHTEN. (wij gebruiken de mee9t bekende namen) gaan in zoo verre te zamen, dat zij beiden overtuigd zijn van de onvolmaaktheid des raeuschcn, er moet een stre ven zijn naar hooger, maar hoe is dat streven te bereiken I)e een zegt door zedelijke verbetering, de ander door het offer van Christus. In deze weinige woorden is zoo meenen we het verschil getee- kend en ook dit schrijven samengevat. Werkt al de gure weersgesteldheid niet bijzonder tot het welslagen mede, toch wordt heden in oen onzer Walchersche gemeenten, in Serooskerke, feest ge vierd. Was hel op den dag van gisteren 25 jaren ge leden dat de heer Pictci* "lelis, door Z. M. daar toe geroepen, het bestuur over de gemeente Sei*oos- kei*kc aanvaardde, waarvan ook zijn vader onder scheidene jaren in gelijke betrekking de belangen be hartigd had, de dag van heden wa9 bestemd om dit feest plechtig te gedenken. Door eene commissie uit den Gemeenteraad per rijtuig van zijne hofstede Petersburg afge haald, werd de algemeen beminde Burgemeester door de schooljeugd onder leiding van haren ver dienstelijken onderwijzer, den Heer Visser, aan eene opgerichte eereboog begroet en door die jubelende kleine schaar naar het Gemeentehuis begeleid, waar den jubelaris een fraai aandenken werd overhandigd bestaande uit een zilveren inktstel met toepasselijke inscriptie hem door den gemeenteraad bij monde van den Wethouder Brouwer aangeboden. Was het de begeerte van den jubilaris om dezen dag voor grooten en kleinen beide tot een aangena- men dag te maken, al aanstonds begaf de Burge meester zich met de feestcommissie naar het school gebouw, waar een der kinderen op eenvoudige wijs den burgemeester begroette en namens de jongens een sigarens:el en namens de meisjes een gouden potlood- en penhouder overhandigde. Was dit den jubilaris eene aangename verrassing, weldra verblijdden zich wederkeerig de kiemen in het onthaal hun door bur gemeester Melis bereid. Doch ook de leden der gemeente zeiven hadden zich niet onbetuigd gelaten. Ten ongeveer half vier ure werd de jubilaris op nieuw naar het schoolgebouw geleid, waar bij monde van den Heer Visser, uit den boe zem der gemeenteleden twee sierlijke souvenirs werden aangeboden, bestaande in een fauteuil met sierlijk be werkt lofwerk te midden waarvan op een zilveren schild het wapen der gemeente en toepasselijke inscriptie was aangebracht; benevens in eeue pendule, waaraan mede op een zilveren schild eene toepasselijke inscriptie verbonden was. De jubilaris noodigde de aanwezige gemeentenaren tot een vriendschappelijk diner, dat terwijl wij dit schrij ven in vollen gang is, en waaromtrent wij in ons vol gend nummer iets meer hopen te kunnen mededeelen. Met zekerheid verneemt de Amst. Ct., dat mr. .0. raSes-scSaua't van Vollcniiuven, die bij de aanst. verkiezingen voor de Tweede Kamer volgens rooster moet aftreden, zich alsdan niet weder verkies baar zal stellen. Het D. v. Z. II. en 's G. bevat ook zoodanige mededeeling. In den Monilcur Beige van 24 Februari is afge kondigd een Koninklijk besluit van 23 Februari, be vattende de volgende bepalingen De IhivouB» c:ï ddai'vocr van ruauleren, schapen, en andere herkauwende diereu, afkomstig uit de Nederlanden, over de oosler- en noordergrenzen van Gemmenich tot Lommei, is verboden. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit, waarbij het recht op pasJwisscls, strekkende tot het beleggen of terugbetalen van gelden in s|>aaa»b;uiken, gebracht wordt op de helft voor het van andere post wissels bepaalde recht en alzoo op 27a cent voor elke f 12,50 of gedeelte van f 12,50. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Maartensdijk I'. C. v. d. Horst Gorinchem. Leers um E. Bargcr Lunteren. Dubbeldam II. A. v. 0. Snede St. Jansga. Vuursche J. H. Guldenarm Oosthem. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te 3 Wormerveer J. Contant Brielle. Beetgum A. Koppc Nijcveen. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te: Vries A. J. Zouling Oenkerk. Het Bestuur der Inrichting tot opleiding van jongelingen tot predikant, te Doetinchcm, heeft eene circulaire verzonden aan de predikanten der Ned. Hcrv. Kerk, om hunne aandacht te vestigen op de oplei dingsschool te Doe*iochem. Daaruit blijkt, dat het getal jongelingen, die van deze golegenheid ter op leiding gebruik maken, steeds toeneemt. Op dit oog.enblik heeft zjj 16 kweekclingen aan de Academie te Utrecht, terwijl bijna 100 zich in Doetinchein voor de Academie gereed maken. 8 der oudste leelingen zijn deels reeds in de gemeente werkzaam, deels gereed zich tot haar dienst beschikbaar te stellen. 8 vacatures worden daardoor nu reeds vervuld. Eén der 8 bovenbedoelden heeft voor weinige weken den doctoralen graad in de theologie verworven en een tweede zal weldra volgen. De lieer D. Lako van Middelburg is door B. en W. van Gouda voorgedragen als tweeden leeraar in het teekenen aan de burgeravondschool. De Amsterdamsche bladen waarschuwen met den meesten nadruk liet publiek tegen een paar vreemde lingen, die aldaar pogingen aanwenden, om aandeelen in een onbekende buitenlandscke maatschappij te ver- koopen, of door fictieve verkoopen de commissionairs dupe te maken, welk laatste temeer waarschijnlijk is, daar zij de stukken niet afgeven, maar aan elkander telkens verkoopen en een buitensporig hoog commis sieloon voor het sluiten van dien koop aanbieden. Vrijdag Lebben aan het lokaal van het Provin ciaal Gouvernement te Middelburg bij enkele in schrijving, de volgende aanbestedingen plaats gehad lo. het maken en inhangen van een paar nieuwe vloeddeuren en het herstellen van de nooddeuren aan de Oostbuitensluis te Neuzen 2o. het aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve, noord westzijde van Schouwen. Minste inschrijvers voor het lste perceel de heer D. P. 3. Van Rees te Neuzen voor f 8500, en voor het 2de perceel de heer H. Hage alhier voor de som van f 47,672. Wegens het nu reeds langdurig en al toe nemend gebrek aan werk te Zierikzee en omstreken verlaten vele arbeiders hun woonplaats om elders werk te zoeken. Het zijn vooral de aard- en dijk werkers die aan deze emigratie deelnemen eergis teren is een convooi van zestig man te gelijk op reis gegaan, en wel naar de gemeente Ulrum in Groningen waar zij aan dijken en waterwerken onder Zoutkamp bezigheid kunnen vinden. Een aantal anderen, reeds vroeger vertrokken, bevinden zich op de groote werken op Fijenocrd en elders. Ook vele andere werklieden zooals metselaars, timmerlieden, enz. hebben in den loop van ruim een jaar deze gemeente verlaten. Een en ander laat zich reeds gevoelig waarnemen door winkeliers, huizenverhuurders en dergelijken voor wie vermindering der bevolking eigenaardige nadeelen meebrengt. Naar aanleiding van den dezer dagen vermelden diefstal bij een Amsterdamsche tapper schrijft de Arnli. Ct.„Zij, die in de nabijheid van een tapperij wonen, weten welk publiek er hoofdzakelijk gebruik van maaktde geringe man. De inkomsten van een tapper worden in den regel bij drie of vijf centen te gelijk ontvangen. Nogtans vonden een paar dieven, die dezer dagen bij een tapper in de Batavierstraat inbraken, een som van ruim duizend gulden aan bankpapier. Het is niet waarschijnlijk dat de houder van de herberg zijn geheele vermogen zoo gemakkelijk binnen het bereik van dieven liet; maar in hoeveel of liever hoe weinig dagen zal dan die som zijn in gebracht? Dit is misschien na te gaan. maar niet na te gaan is wat door die som onthouden werd aan de huisgezinnen, wier kostwinners daarvoor jenever koch ten." Het groote werk ter recoustructie van de Honds- bossche zeewering in Noord-Holland, waarvan de kosten ruim f 2100000 hebben bedragen, is in den loop dezer week na vijfjarigen arbeid, geheel voltooid door de aannemers de heeren van Haaften opgeleverd. De uitvoering strekt zoowel den aannemers'als den hoofdopzichter en den opzichters tol eer. De storm van 30 Januari 11., die zooveel zeeweringen in'ons land belangrijk heeft geteisterd, heeft aan deze nieuwe zeewering, die een lengte heeft van 4400 M, en een oppervlakte steenglooiing van bazalt op den kop van ruim 13 bunders, geen schade toegebracht, niettegen staande de uitloopende golven op sommige plaatsen de dijkskruin boven de steenglooiing hebben bereikt. Te betreuren is het, dat de heer Dijkgraaf, nu wijlen Jhr. mr. C. van Foreest, die in 1870 het plan lot reconstructie van deze zeewering heeft, ontworpen, de voltooiing van dit, voor een groot deel van Noord- Holland belangrijke werk niet heeft mogen beleven. Zaterdag ging van IJmuideu naar zee de Telanak, kapitein Lusink, met bestemming naar Batavia. Het schip ging 55 palm diep. Toen het uitsleepen begon, seinde de semaphore 54 palm, maar de peilschaal wees 55 aan. Het schip raakte vast bij den duinrand omstreeks tien uur, toen seinde de semaphore 55 palm. Met behulp van drie slcepbooten en de uit muntende wijze, waarop deze werden gebruikt, kwam het schip vlot, ging verder naar buiten, maar raakte in de buitenhaven, in het vaarwater, weder aan den grond. Gelukkig kwam het weder vlot en behouden in zee. Naar men verneemt, heeft in de Gemeente Ooststellingwerf dezer dagen 't volgende g gehad Zeker koopman van Oosterwolde presen aan de vrouw van den landbouwer H. eene groot f 48. Zij ging daarop naar de secretaire, in dien tijd. quiteerde de koopman de rekening. To zij van de secretaire terugkwam met een bankbilj in de hand, nam zij de nu gequiteerde rekening i de hand en borg die met het muntbiljet achter slot. Toen de koopman om zijn geld verzocht, zeide zij „Ik heb quitantie" en bij kon zonder betaling heen gaan. De Justitie heeft zich de zaak aangetrokken. De zaak ven den oplichter Schoorl zal heden bij de Arrondissemeuts-Rechtbank te Breda behandeld worden. Hij In efi in het huis van arrest aldaar reeds zijn schuld bekend. Ten aanzien van de premie, groot 1000, uitge loofd door de nagelaten betrekkingen van mevr. de wed. Vander Kouwen, verneemt 't Vaderland thans dat al de betrokken personen met de verdeeling vol komen genoeg hebben genomen, uitgezonderd Roelfs, die de hem toegedachte f 200 geweigerd heeft aan te nemen, bewerende op de volle premie recht te hebben. Voorde betrekking van koster bij de Ned. Her vormde gemeente te Nijmegen waaraan vrije woning en pl. m. f 600 jaarwedde verbonden is, hebben zich 229 sollicitanten aangemeld. le Leiden is in het chemisch laboratorium een philosofisch doctorandus tamelijk erg gekwetst door het springen van een buis, terwijl hij bezig was proeven te nemen. Het aangezicht van den patient moet door de glasseherven zeer geschonden zijn. Zijn oogen zijn er goed afgekomen, doordien hij een bril droeg. Deze is echter tot gruis geslagen. Zaterdag jl. werden door de kommiezen te Hoogeveen twee koeien door een slager te laag aan gegeven, benaderd. Maandag daaraanvolgende werden de dieren door hen naar Assen getransporteerd om verkocht te worden. Een hunner verkocht de beide koeien, doch te gelijk werd door een ander, die van dezen verkoop niet wist, een der koeien aan een tweeden slager verkocht. De kommiczed die na tuurlijk dezelfde koo niet tweemaal konden levereu, worden nu met een vervolging tot schadevergoeding bedreigd. Aangaande den spoorweg RotterdamHouten zijn, volgens de Sch. Ct., geruchten in omloop, dat die lijn voor rekening van liet rijk zal worden aange legd. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich in hoofdzaak vereenigd met het voorstel van de „maat schappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen", betrekkelijk héV bestraten, rioleeren en verlichten van het terrein, door deze maatschappij indertijd aange kocht tot uitbreiding der stad. Uit Haaften meldt, men dd. 23 Febr. aan de Arnh. Ct. Niettegenstaande alle aangewende pogin gen om door het versterken der kaden het water te keeren, is toch de Kerkewaard ondergeloopen. Dien tengevolge zal het kwelwater op de akkers rijzen. Voor de met veel kosten pas herstelde dijken is bo venbedoelde instrooming voorzeker zeer schadelijk. Uit Deventer wordt wederom van eenigen val van den IJsel gewag gemaakt. De last, die men er weder door het wegnemen van de schipbrug onder vindt, doet het verlangen naar een vaste brug opnieuw levendig worden. Uit Maastricht wordt weder een belangrijke val van de Maas gemeld. Op de verkooping van den inboedel van mevr. de wed. D. C. aan het St. Janskerkhof te Utrecht, werd eergister o. a. voor 4 potten, waarvan 2 met en 2 zonder deksel de aanzienlijke som van f 750 besteed. In Londen is een Chinees tot advocaat gepro moveerd. Hij heeft achtereenvolgens al de vereischte examina met goed gevolg afgelegd en gaat thans in de groote stad de praktijk uitoefenen. De Anglo-Amerikaansche telegraafman tschappij. verlaagt den lsten Maart haar tarief op een shilling per woord. De sultane favorite van Abdoel Hamid is tegen woordig een jong Belgisch meisje, Flora Cordier ge naamd. Haar broeder is een eenvoudig werkman in de kolenmijnen van La Louvière in de Belgische provincie Henegouwen. Deze arrae^ drommel ver keert in de grootste verlegenheid, omdat hij niet weet, hoe hij aan zijne zuster een brief zal doen toe komen. Hij heeft hare toestemming noodig om een huisje te verkoopen, dat zij beiden in gemeenschappe lijk eigendom hebben. De pogingen, die hij to dusver heeft aangewend, om zijn brieven aan zijn zu ter in handen te spelen, zijn alle mislukt. Te Bannen is de runperpest uitgebroken in e stal met 80 runderen, die uit het oosten van Prr sen waren aangevoerd. De Oberburgeraeist Barmen en Elberfeld zijn dientengevolge bes klaard. De Elberfelder veemarkt is voo gesloten de handel in runderen en scha slachtbank, uitsluitend voor verbruik a wordt voorlsopig nog vrijgelaten.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2