ïierli, School rit lending. GEMENGDE BERICHTEN. karakter van de staatsschool in de voorgestelde wet nog wat beter en duidelijker dan in de vroegere omschreven en gewaarborgd; weest daarmede dan tevreden, en erkent dan nu toch het uitsluitend recht dat die school op de staatskas heeft. Laten we onder zoeken, hoe het inderdaad gesteld is met het karakter der staatsschool, ook volgens de voorgestelde wet. Middelburg, 21 Februari 1877. Aan het verlangen van de Middelb. courant van 12 dezer, om inlichting omtrent liet gevoelen van den heer jhr. J. L. de Jfonge, over de nota, door acht andere antirevolutionaire kamerleden over het school-wetsontwerp aan de tweede kamer ingediend, hebben wij voldaan in ons nommer van 13 dezer (zegge 13 Februari). Wij schreven toen: „Verder vernemen w ij uit goede bron dat de heet de Jonge, afgevaardigde voor Middelburg, door ongesteldheid ver hinderd is, naar 's Hage te'vertrekken, en deze ongesteldheid te meer be treurt, daar het ZEd. nu onmogelijk was de nota van de meerderheid zijner geestverwanten mede te ondertee kenen." Heden, zegt de M. C. van 21 dezer, (dus acht da gen later,) wordt aan dat verlangeu voldaau. Aan een brief van dien afgevaardigde ontleent de Standaard het volgende: „Krankte was, en is nog, de oorzaak, dat ik, hoe gaarne anders ook, niet op mijn post in de kamer kon en nog niet kan zijn. „Dat ik de door u bedoelde nota van onze vrien den niet heb mede-onderteekend, ligt niet daarin, dat ik ze niet van ganscher harte beaam. Verre van daar. Volgens het reglement van orde wordt zooda nige nota alleen toegelaten, wanneer zij onderteekend is door leden, die persoonlijk de afdcelingsvergade- ringen bijwonen. Ziedaar de, mij dunkt alles afdoende reden, waarom ik die nota niet heb kunnen ondertee kenen, 't geen ik zonder eenigen den minsten twijfel zou gedaan hebben, indien ik tegenwoordig ware ge weest, 't geen nu, geheel buiten mijne schuld, niet het geval is geweest. „Gij kunt van die mededeeling het gebruik maken, dat gij noodig of nuttig oordeelt, voor het geval dat men uit het ontbreken van mijn naam onder de nota zou willen afleiden (t zij te goeder of te kwader trouw) dat ik in deze met onze vrienden niet een stemmig zou denken." Het Dagblad van 's Gravenhage heeft verno men dat Z. M. Maandag, op II<1. jjiaa'dag; plus minus 1200 telegrammen van gelukwensching heeft ontvangen; een diner werd ten llove gegeven, waar aan ook de te 's Hage verblijf houdende buitenland- sclie prinsen deelnamen. Armen en verpleegden wer den door Z. M. onthaald. De departementen van al gemeen bestuur waren verlichtin hot Voorhout, waar door het gemeentebestuur eene schitterende illumina tie was ontstoken, speelde het muziekcorps der jagers. De nieuw benoemde Oostenrijksche gezant bij het Nederlandsche Hof, graaf von ftlialssaea» is in de residentie aangekomen. Wij hebben ontvangen eene circulaire in betrekking tot de JtufjÊBec-xiaKgers, welke in de Zuiderkerk te Botterdam voor het. eerst in ons vaderland den 27 dezer zullen optreden. Onze lezers kennen uit vorige berichten het doel van het optreden, het is om de ontwikkeling en beschaving van liet negerras te bevorderen. Zij stel len zich voor in uiterlijk vijf weken, hoogstens 25 concerten te geven, voor Rotterdam, Arasterdam, den Haag en Utrecht zijn er reeds minstens 14 bespro ken. Aan bekende liefhebbers van de toonkunst te Middelburg is zoo vernamen wij het voorstel gedaan om die heeren en dames ook daar te doen optreden. Het. spijt ons zeer dat door die heeren gemeend is, dat Middelburg niet de geschikte plaats voor zoodanig optreden is. De Arnh. Ct. meldde, dat op de eerlang te openen |MP.gt>El!c385ci8Qol in dit jaar niet meer dan 50 jon gelingen zouden worden toegelaten. Dit bericht was, naar het D. v. Z. II. verneemt, niet volkomen juist. Er moet namelijk alleen beslo ten zijn met geen hooger aantal dan het genoemde de inrichting te openen en haar daarmede in werking te brengen, maar zoodra zij eenmaal behoorlijk geor ganiseerd en de machine goed loopende is, wel dege lijk meer knapen dan 50 aan te nemen. Ten behoeve van werklieden en bedienden werk zaam bi] 's rijks zee- en landmacht is een ouilca'- 8cheii!fi»Jg;3*€eke»B en eene gratificatie inge- I steld. Voor 12jarigen dienst is bepaald een bronzen medaille, voor 24jarigen dienst een zilveren medaille en f 50; voor 36jarigen dienst een gouden medaille en f 100. Mevrouw Una Schneider uit Keulen, eene dame die, misschien meer dan iemand, onze letterkunde in het buitenland bekend en gewaardeerd doet zijn, zal 27 dezer te Goes eene letterkundige voordracht hou den. Met genoegen vernemen wij dat ook in Mid delburg pogingen zullen worden aangewend om de bekende vertaalster van zoovele dichtstukken, onder anderen van da Costa's P a r ij s en Vijfentwi n- t i g jaren, ook in ons midden te doen optreden. Benoemingen en Besluiten. Benoemd bij den grooten staf tot generaal-majoor Z. K. SI. prius Alexaudcr, welke tevens be vorderd is tot schout-bij-nacht a la suite. Beroepen tot predikant bij C. G. G. te Enschedé J. Graansma de Lier. Tiel A. H. Gezelle Meerburg Almkerk. Herwijnen S. A. v. (1. Hoorn Breukelen. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te 's Gravenpolder H. A. "v, Oostrum Soedc St. Jansga. Diever Drijber Akkerwoude. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. li. G. te Nieuweschans E. II. lluizinga de Lier. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Groningen P. Doeiles Zutfen. Maassluis Cli. Knap Kampen. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Oppenhuizen P. C. van öoslerzec Heiuo. Op nieuw zal te Middelburg eene poging worden beproefd om eene bad- en zweminrichting te vestigen. Men verzoekt daartoe door rondgezonden lijsten in schrijvingen, ten einde deze nuttige zaak tot stand te brengen. Ten einde de grieven te bespreken, welke vele neringdoenden scheneu te hebben tegen den herijk der maten en gewichten, gelijk ze dit jaar te Mid delburg heeft plaats gehad, waren Maandagavond eenigen in het Schuttershof bijeengekomen. De ver gadering leverde echter om het weinig bepaalde der klachten g^en resultaten op. Het bleek dat men meer de nadeelen, door het afkeuren van vele maten en gewichten, welke de winkelier in 't algemeen te lijden heeft, op het oog had, dan dat men bepaalde fei ten kon noemen, welke klachten wettigen. Mochten er klachten zijn, zoo werd den aanwezigen gezegd, men kan zich dan vervoegen tot de heeren, door wie de bijeenkomst was belegd. Het zijn de heeren W. G. Bal, C. Verhage en S. van Straten. Men schrijft ons uit Ylissingen dato 21 Fe'or.: De parade is bier evenals op vele andere plaatsen in ons rijk cp 's Kouings verjaardag niet gehouden. De schutters alleen hadden het voorrecht een uur lang, op een zeer tochtige plaats, met natte voeten ouder de wapens te staan om te worden geinspecteerd. De soldaten waren dien dag voor hun pleizeir uit, zoo als men wel eens zegt. Ze hadden elk 35 cents en 5 sigaren extra gekregen en konden dus teren naar hartelust, 't Is natuurlijk niet twijfelachtig waar dat geld is gebleven, 's Avonds verzamelde zich een groote schare van soldaten in het militaire „Te huis". De zaal bleek te klein voor zulk eene schare. Het be stuur deed alles wat in zijn vermogen was om den soldaten een genoegelijken avond te bezorgen. Moge het goede onthaal er toe bijgebracht hebben om meer dere soldaten dan gewoonlijk naar het „Te huis" te lokken en zij er zich waarlijk thuis gevoelen. Steune ieder het bestuur door allerlei middelen opdat de sol daat toch ergens eene plaats vinde, waar men er niet op uit is wat te nemen, maar wat te geven, vooral in hoogeren zin Verleden Vrijdag vermiste de hofmeester van de mailboot „de stad Vlissingen" eene som gelds. Een der manschappen werd in voorloopige bewaring genomen, doch spoedig qp vrije voeten gesteld. Nu is het geld op eenigc guldens na teruggevonden op eene plaats waar het opzettelijk is neergelegd. Het is te hopen dat de dader spoedig worde gevonden, op dat dergelijke vergrijpen der maatschappij geen schade doen - Met 5 machines is men tegenwoordig bezig aan het heien aan het nieuwe werk, en met eene dergelijke machine is men bezig bij de keersluis een rij palen in te slaan in het belang van de groote schepen, die dan niet weder, zooals de Marv, tegen de veel te lage keersluis zullen oploopen. Daar de toon die de Werkmansbode - het orgaan van den Ned. Werkliedeubond aanslaat te beza digd is, en daarvoor niet in den smaa^^H valt, is Zondag te Amsterdam besloten totv^H van een sociaal-democratisch blad. Algemeo tJ^B blad." Dat er aan de hooggeroemde verlichv^H wel een en ander ontbreekt bewijzen zulkeK overvloedig. Helaas! men moet ruw en gro^y^^B zal men de massa bereiken Terwijl een tapper op de Oudeschans te sterdam eergiste en avond met zijne vrouw het vuurU.lB op den Amstel was gaan zien, zijn dieven zijne 9 ning binnengedrongen en hebben de aldaar aanwent» contanten, ten bedrage van ongeveer f 1000, o> n vreemd. \si Te Utrecht zijn Maandag een groot aantal vise- A venters bekeurd, die bedorven visch ten verkoop hunne kruiwagens voorhanden hadden en niet voor zien waren van een bewijs van keuring. Er worq aldaar blijkbaar scherp toezicht gehouden. V Sedert 15 dezer zijn de Provinciale Staten vaje Groningen buitengewoon bijeen, om te beraadsla>, gen over hetgeen gedaan behoort te worden in de eer ste plaats tot redres der stormschade onlangs aan dt'j- provinciale werken te Zoutkamp eu elders teweeg ge-;» bracht. De Staten zullen waarschijnlijk goedkeuren da' overeenkomst, die dienaangaande met den tegenwoor-V digen aannemer van die werken door of wegens Ge—u duputeerde Staten is aangegaan. Te zamen beloopen de te maken kosten (waaronder ook voor andere wa- terstaatswerken, die geen schade hebben geleden) bijna een half millioen guldens, waarvoor eene geldleening zal uitgeschreven mpeten worden. De heer Van Mussenbroek, laatstelijk president van Menado, than9 hier te lande, wiens verdiensten voor de kennis onzer Indische fauna ook in het buitenland zoozeer gewaardeerd worden, heeft dezer dagen het Rijks museum te Leiden met een hoogst belangrijk geschenk verrijkt. Het betreft een vijftal exemplaren, mannetje, wijfje, jong en bijbehoorende skeletten van een op Ce lebes voorkomend zoogdier, nog geheel nieuw voor de wetenschap en een afzonderlijk ondergeslacht vormen de, waarvan het bestaan in onzen archipel aan alle vo rige reizigers onbekend is gebleven. Door mevrouw de douairière barones van Rij- senburg, geb. Hommer van Poldersveld, te Utrecht, is aau het Rijk, ter bewaring in het Koninklijk kabi net van schilderijen te 's Gravenhage iii bruikleen at- j gestaan een schilderij in olieverf op doek, toegeschre-' ven aan Antonie van Dijck, voorstellende de boetvaar-1 dige Magdalena. De dijkcolleges van deu Lekdijk, de vijf Heer- 1 landen en den Alblasserwaard zijn naar hunne stations vertrokken. Alle uiterwaarden zijn iugeloopen. De stoomboothoofden langs de Lek staan geheel onder, zoo-; dat met het aanleggen de meeste voorzichtigheid moet gebruikt worden. Het water blijft stijgend. Het water in den Rijn is nog steeds wassende, zoodat de zomerkaden er nog slechts een gedeelte bo ven uit steken. Men hoopt echter, dat de waterstand spoedig lager zal worden. De heer de B. te Roozendaal heeft een goud - vink, die de geheele Brabanqonne zingt. Onze visschers klagen weer over de baldadig heid en roofzucht der Eng. visschers. Ernstige klach ten van onze regeering hebben daarin wel eenige verandering gebracht. Zij ontzagen zich toch een jaar geleden volstrekt niet om onze visschers aan boord te overrompelen, mee te nemen wat hun aanstond, de beugen stuk te snijden en de lijnen met visch weg te halen. Zij zijn nu genoodzaakt een duidelijk zicht baar nommer op hun logger te hebben, zoodat men, bij aanrading of roof, dat nommer slechts heeft te ont houden maar nu zijn ze ock voorzichtiger geworden en voeren hunne slechte praktijken des nachls uit. Zoo hebben zij in de afgeloopen week de beugen van een te Nieuwediep tehuis behoorenden logger afgesneden en zijn met den visch, die aan de lijnen zat. doorge gaan. Ook aan andere loggers moet datzelfde over komen zijn. Bij den storm van 30 Jan. jl. in hetFluessen- meer gezonken stoomboot Willem III is weder gelicht. Een ongehoord feit heeft te Cardiff in Engeland plaats gehad. Eene vrouw werd door haai* man mis handeld, die haar o. a. eenige steken met een mes toe bracht. Zij ging naar een heelmeester, die haar ver bond, omdat zij zeide hem te zullen betalen. Toen zij daarop verklaarde geen geld bij zich te hebben, open de hij weder de voornaamste wond. De Engelsche justitie heeft tot nog toe geen termen gevonden, om tegen den heelmeester eene vervolging in te stellen. Sommige rechtsgeleerden zijn van oordeel, dat deze her nieuwing van bloedverlies enz. moet gesteld wordeij met verwonding; anderen meenen, dat de heelmeestdj in zijn recht was, evenals, volgens hen, een genees^-" in recht zou zijn, die een geneesmiddel gaf en, bij betaling, een ander, dat de werking van het /Gra neutraliseerde. i Uit Keulen wordt gemeld, dat de Ehrcnfeld eene drukkerij vaiu valsche mjp heeft ontdekt. Twee daarin werkzame gearresteerd. Een eerzaam burger van Chevil1^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2