STOiHSfll BLAD. CHRISTELIJK- Dinsdag 13 Februari. 1877. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teil 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WllDötNd, te MIDDELBOBi}. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 Februari 1S77. Wekclijksch «verzicht van «Ie christelijke pers. Het Wagcniiigscli Weekblad bespreekt de circulaire door de lieeren Vos c. s. in 't belang der weezenverpleging verspreid. Ook in ons blad werd deze circulaire indertijd medegedeeld en 1 ter bespro ken. Het blad heeft den nood van honderden verla tene kinderen eene schrijnende geheeten; elke poging die aangewe.nd wordt om in de lichamelijke en gees telijke behoefte te voorzien verdient waardeering. er kan verschil over de middelen zijn, en dan meent het W. W. dat de weg, dien genoemde heeren wenschen in te slaan niet de geschiktste is. Zij zouden begeeren eene vereeniging met afdeelingen in 't leven te roepen, welke dan naar de algemeene vergadering afgevaardigden zenden, die daar discussieëren zullen en stemmen. Niets saaiers, ondoelmatigers dan zulk eene algemeene vergadering, in den regel uittermatc slecht bezocht, waar, vooral als de zaken goed mar- cheeren weinig te doen is, waar men met allerlei onbekookte voorstellen te horde komt, en waar de wij zen en verstandigen al zeer dankbaar mogen zijn, in dien het hun aan het eind der samenkomst, gelukt is, de leden voor dwaze of onberaden stappeu te bewa ren. Dubbel groot is dit gevaar voor deze vereeni ging. De zaak die men beoogt is uiterst eenvoudig. verlatene of slecht verzorgde kinderen geholpen worden. Is men het nu eenmaal de wijze van verzorging eens, hetzij door uitbeste bij particulieren, hetzij door opname in een ge dan hebben de afgevaardigden ter algemeene vergadering al heel weinig te doen. Verder zou liet W. W. de vraag willen doen, waarom de beslaande en zeer geprezen inrichting van den heer Van 't, Lin denhout niet krachtiger gesteund, die nu, indien deze stichting slaagt, ongetwijfeld afbreuk zal worden ge- Aangenomen zelfs, dat liet weeshuis te Neer zal 't goed blijven, geene vergrooting meer ondergaan, en dat derhalve in den nood van de resteerende hulpbehoevende kindeven moet wol len voorzien, waarom dan niet den weg ingeslagen, lien de heer van 't Lindenhout met zooveel succes leeft bewandeldEen man, die daartoe door den Heer geleid wordt of daartoe roeping gevoelt, doet meer lan eene vereening van duizenden leden. Eene vereeni- ng is iels onpersoonlijks, en God werkt niet door t onpersoonlijke, maar door personen, die zich aan die allen wijden. Dat is 't geheim waarom Iiel- IIring, Muller te Bristol, van 't Lindenhout en van zoo uitnemend geslaagd zijn. Eene vereeniging ïeeft een wisselend bestuur, waarvan dikwijls het ;ene lid het op het andere laat aankomen. Menig- naal hebben de leden te veel bezigheden, daarom noet een ondergeschikte het werk doen, zoo iemand men niet gemakkelijk en in elk geval zal hij te ondergeschikte plaats bekleeden, om te kunnen wat het belang der stichting vereischt. En dit niet alleen bij 't stichten van een weeshuis, maar worden de kinderen in huisgezinnen verzorgd, ook dan s er veel noodig 0111 op de hulpbehoevenden toezicht e houden en de belangstelling te wekken of te 011- lerhouden. "VVelk plan zal er gevolgd worden, ver- orging in gezinnen of in een gesticht? Van die liangt het welslagen af. Het W. W. kiest par- een gesticht. Uitbesteden in gezinnen is te Wil men de kinderen besteden bij menschen, ^Èrcnigeu waarborg geven dat men zijn doel be- .^^kzal, dan moet f 150 a f £00 worden betaald 't Lindenhout kost ieder k'nd circa f 80 ^^)vendien hoe zal voor honderden plaats in ^fccezinnèn te vinden zijn. Daar komt nog voor de verzorging in een gesticht de is te vinden. Het publiek wil zien Al Denkt u van 't Lindenhout zon der zijn weeshuis, waar hij u gastvrij ontvangt, uwe sympathie gaande maakt door den aanblik van die bonderden, en hij zal geen vierde ontvangen van wat hem nu bereidwillig met milde hand wordt toege voegd. Betreur, zoo ge wilt, de kleingeestigheid van het publiek, maar reken er mee, op straffe van anders niets te kunnen uitrichten. Hetzelfde blad verklaart de nota der anti-revoluti onairen in de Kamer als eene aankondiging, dat de oorlog tot het uiterste zal aangebonden worden. Ze is eene aanwijzing van het felle van den strijd, die is aangevangen, een bewijs te n eer dat het nieuwe ont werp, door alle partijen afgekeurd met ver plet terende meerderheid zal verworpen .worden. Noch de regee- ring, noch de liberalen zullen dit voorstel acceptee ren, zelfs niet ongewijzigd de conservatieven of roomscheu. Zou het echter geen zaak zijn de beslis sing nog eenige maanden uit te stellen? Moet de wijziging der Kieswet niet eerst, tot stand komen? Geruchten zeggen dat de indiening eiken dag kan gewacht worden. Art. 77 der Grondwet beveelt na drukkelijk „Het getal van de leden der Tweede Kamer wordt bepaald naar de bevolking op elke 15000 één." De Kamer telt thans 80 leden, maar er moeten er 84 zijn. Meermalen is eene poging aange wend om tot hét vereisclite tal kalen te komen, maar het is niet gelukt. Dit nu mag zoo niet. blijven. De vier leden die ontbreken kunnen de meerderheid ver plaatsen. De natie heeft recht aan de regeering cn volksvertegenwoordiging den eisch te stellen, geen ingrijpende wet;en tot stand te brengen, alvorens zij volgens de Grondwet naar eisch is vertegenwoordigd. Zal dc liberale partij dien eisch, als niet met hare belangen of inzichten s'rookeiuk, stoutweg afwijzen? Dan zou zij de wetseheunis tot het uiterste drijven. Bovendien het is nu de juiste tijd om ten deze eene beslissing te nemen. Een nieuwe inde ling der kies districten is wel niet mogelijk zonder ontbinding dei- Kamer. Welnu, dan gaat bet met Juni in eene moeite door, dan kan het stemhebbend deel uitspraak doen over dc grooic kwestie van den dag. Dat Heemskerk liet dien weg wil opsturen is duidelijk en ieder zal deze gedragslijn moeten goedkeuren, niet omdat we zoo gunstige verwachting hebben van die ontbinding. O neen, zoolang er geen nieuwe partij formatie komt. '/al '1 haspelen blijven, maar omdat het reclit, voldoening aan de eischeu der grond wet, is. De Tweede Kaaaaei» houdt heden nog geen openbare zitting, daar het onderzoek in de afdeelin gen van de schoolwet nog niet is afgeloopcn. Het Vaderland meent dat het voorstel Haffmans in de afdeelingen algemeen ongunstig is ontvangen. Door den heer Biehon van IJssehnonde zal eene afzonderlijke nota over het ontwerp tot wijziging dei- schoolwet worden ingediend. Verder vernemen wij uit goede bron dat de heer de Jonge, afgevaardigde voor Middelburg, door ongesteldheid verhinderd is, naar 's Hage te vertrokken, en deze ongesteldheid te meer betreurt, daar het ZEd. nu onmogelijk was de nota van de meerderheid zijner geestverwanten mede te onderteekenen. Het bij dc Tweede Kamer ingekomen ontwerp tot wajjztgifiag van het Wetboek vaai Ksas-gesdHJfee Siccsai§v«>a»d£B,,a:ag strekt tot algemeene afschaffing van het procuraat, tot invoering der summiere proces orde in alle zaken en, in verband daarmede, tot zoo danige regeling van de afdoening van exception en incidenteele vorderingen, dat door de daarop te wijzen vonnissen de zaak in den regel niet van de rol geraakt. De bestaande procureurs zullen bevoegd zijn om, evenals de advocaten, partijen te vertegen woordigen, en houden pleidooien in burgerlijke zaken bij hunne colleges. Jl. Zaterdag hield de heer G. A. Vors! er man van Oijen eene landfoonw* voordracht te Middelburg. Spr. begon met in herinnering te brengen dat in de vorige door liem gehoudene voordrachten was betoogd: dat godsdienst eene hinderpaal tot ontwikkeling zijn kan; velen meenen dat kennis van de natuur onvat baar maakt tot erkenning van den Schepperin eene volgende voordracht had spr. gewezen op bet bidden, door sommigen gedaan om hunne tekortko mingen te bedekken; van velen wenschte spreker dat gedaan mocht, worden ge1 ijk door de burgers van Athene met Paulus gedaan werd, zij zeiden wat wil toch deze „klapper" zeggen, maar ze kwamen toch om te luisteren; velen moesten gebruik maken van deze landbouw-voordrachten, niet alleen landbouwers, maar ook hunne onderhoorigen. De dienstboden, waarover in onze dagen zooveel geklaagd wordt, moe ten beter onderwezen en beter behandeld worden. Het beste middel om te leeren de dienstbaren wel te behande len, zeide spreker, is uzelvcn iu hunne plaatste stellen en dan te vragen, hoe zou ik zelf wenschen behandeld te zijn. Maar ook de dienstbaren zijn geen halve hei ligen, men kan huil door geschreven contracten, waar bij wederzijdsche rechten en plichten omschreven zijn verplichten tot het volbrengen van hun taak, men kan door een gedeelte van liet loon eerst bij liet volein digde jaar uit te betalen en door het onderhuren na te laten in betere conditie komen. Het eigenlijk onderwerp der voordracht was, de voeding en spijsverteering bij bet dier. De maag en het. hart waren tei verduidelijking op een bord getec- kend. Uitvoerig werd dc voeding der dieren bespro ken, die meer of minder zijn moet, naarmate liet dier werken moet of melk geven. Om te léven behoeft, de koe of het paard 1.60 van het levend gewicht in goed hooi, 1 30 bij gewone werkzaamheid en 1.20 als het paard zwaar werken moet. In den almanak van de maatschappij van landbouw is dit gu wicht herleid in andere voedingstoffen, maar onmisbaar, tot zoodanige voeding is op elkhofstede ccne bascule. Voor liet paard behoort liet voedsel gebroken (niet gemalen) te worden, dan wordt bet verlies van onver teerde granen, die in korrels zetmeel worden uitge worpen, en dat in gewone omstandigheden 21 pet. bedraagt, teruggebracht- tot 4 pet. Na de pauze werd dc werking aangewezen, die plaats heeft met het in dc maag opgenoincne voedsel, zuiver bloed en zuivere lucht en rust op de stallen werden aangewezen als onmisbaar voor eene goede spijsverteering. Ten slotte werd nog de kunstmest besproken, welke, met voorzichtigheid gebruikt, nuttig zijn kan, maar die ook niet zelden slechts 35 pet. meststoffen bevat, de andere 65 worden niet geguarandeerd, iets wat waarschijnlijk wel geschieden zou, als ze er in aan wezig- waren. Deze vot rdracht werd door de aanwezigen met blijk bare belangstelling aangehoord. Blijkens een telegram van Zr. Mr. gezant te Lon den .is van Zaterdag af de isav©ea» van rundvee en schapen, uit Nederland afkomstig verboden. Een vau den Nedelandscben consul te Keulen ont vangen bericht bevestigt hetgeen in onderscheiden dagbladen is medegedeeld omtrent het uitbreken der veepest in die stad, en omtrent de zeer gestrenge maatregelen aldaar verordend om den voortgang dei- ziekte en hare verdere verspreiding naar buiten te ver hoeden. Naar wij vernemen, zegt het Vaderland, zouden de pogingen onzer Beg-eering, om de esaaSga'Agiie van landbouwers uit Britsch-Indië naar Suriname te doen hervatten, met een gunstigen uitslag bekroond zijn, en zou reeds vergunning- zijn verleend om nog ge durende liet loopende seizoen een aantal van 300 koe lies te verschepen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1