CHRIST1LI4K-IIIST0IMSCII I!I, II. Donderdag- 8 Februari. 1877. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdao- lVond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te AIIDDELBURl 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De volgende week moet voor het district Hulst., bij herstemming, gekozen worden een lid voor onze prov. staten. I Een man van onze beginselen, een man, die 25 ^aren lid van den gemeenteraad te Neuzen, een man, die vele jaren in verschillende polderbesturen heeft gezeten, dijkgraat en voorzitter vau den nieuwen Neuzensche polder is, een man dus van ervaring eu van practi3che kennis de heer J. Lensen, komt er in herstemming met den candidaat der Roomschen, den lieer van Ongliena. En nu spreekt het van zelf dat „het Zuiden" bij deze herstemming partij kiest voor den man, dipn we als een onzer medestanders kennen en waardeeren. Begaat men in de districten, houdt het ons ten goede als we zeggen, de dwaasheid om meer dan één van christelijk historische richting candidaat te stellen i en aan te bevelen, dan kan ons „Zuiden" hoogst "Eoeilijk, slechts in enkele gevallen, zich doen hoo- Iren. Namelijk alleen dan, wanneer de eene van wege zijne meerdere bekwaamheden in het oog loopend veel voor heeft bij den anderen candidaat onzer richting, ('t Is waar, we kunnen in elk geval de dwaasheid blootleggen, om er twee in het krijt te brengen.) Moest alleen op de capaciteiten worden gelet, dan ware het minder moeielijk; maar er is geene partij, die tegenwoordig niet in de eerste plaats, op de be ginselen van den candidaat achtneemt. Men moge dit betreuren; het is desalniettemin een Wij betreuren echter het meest, dat het verschil van zulke diepliggende beginselen ons vaderland zoo imachteloos maakt, zoo verdeeld doet zijn. Hoe jammerlijk ook, het is eenmaal zoo. En om dat het zoo is, is ja ook al aan de verkiezing van de leden der prov. staten te veel gelegen om het te kun nen verantwoorden dat onze stemmen versnipperd, of im bijzaken, die niet de beginselen raken, niet uit- ;ebraoht. worden. Bij vernieuwing trad bij deze verkiezing, bij de jerste stemming nl., de eenheid der roomschen tegen - )ver de jammerlijke verdeeldheid der protestanten ermanend en dreigend in het licht. De eersten hebben wijselijk en terecht blijkbaar de laatsten daarentegen op 4 a 5 candidaten nne stemmen uitgebracht. Dat de roomschen bij de herstemming op den Onghena hunne stemmen zullen uitbrengen, is uurlijk te wachten. Wat de moderne protestanten, hun candidaat niet in herstemming konden krij- nu moeten doen, is niet onze, maar hunne zaak medestanders het gewicht ook van deze verkie- te doen gevoelen, is het doel van ons schrij- willen er hun op wijzen, dat met het oog materieele belangen, die de prov. Staten en te behartigen hebben, een bij uit- jscli inensch in hun midden geene ^chade zou wezen. Staten reeds zoo vele Hee- ren, die we meer mannen der theorie dan der prak tijk moeten heeten. Gaarne en uit volle overtuiging erkennen we, dat we de meer theoretisch ontwikkelden evenzeer behoe ven. De practisch en theoretisch gevormden vullen, ook in de prov. Staten, elkander aan; ze maken t e zamen één voor hun doel zeer geschikt lichaam uit. Zouden echter de practisch gevormden in onze dagen niet te laag staan aangeschreven? Zou men, op verschillend gebied, met de theorie niet te veel dwee- pen Mannen van naam beginnen het te gelooven. Maar nog meer dan onze provinciale stoffelijke, ook onze hoogere politieke belangen staan bij deze ver kiezingen op het spel. Doorgaans vergeten de kiezers te veel: dat door de prov. staten de leden der eerste kamer wor den gekozen; en dat de eerste kamer volstrekt niet meer een dood lichaam is, waarvoor ze voor nog weinige jaren in het publiek werd verklaard. Ook deze kamer schijnt door den feilen strijd on zer dagen uit haren slaap te zijn ontwaakt. Ze lijkt zoo niet meer op de oude matrone, die uit haren aard conservatief is, die ja wel eens pruttelen kan, maar toch de kracht mist om te handelen. Ze heeft in de laatste tijden, wij zouden haast zeggen in ieder zit tingjaar, aan het ministerie en de tweede kamer een teeken van leven, een votum van afkeuring ge geven. Ze hief zelfs in hare laatste zittingen, in zake de groote, de zoo belangrijke quaestie van den dag, de opvoeding en het onderwijs, dreigender dan de tweede kamer den vinger omhoog. Ze liet meer dan eens het ministerie gevoelen, dat eene (wij zeggen gerustelij k) rechtvaardige schoolwet, dat eene wet, die niet de staatsheer- s c h a p p ij maar het recht der ou ders in hare artikelen schrijft hare revue niet zou passeeren, door haar niet zou aangenomen worden. Nu is het wel waar, dat de tegen-candidaat van den heer Lensen, zoowel als hij, tegen de staatssouvereiniteit zal zijn gekant; doch het is ook waar, dat de roomschen de souvereiniteit (al is het dan ook, gelijk het heet, ont leend aan God) in de handen van een mensch zien gelegd, wat wij, onder meer ten slotte ook staatsge vaarlijk achten. Boven cn behalve dit alles zal een ingezonden stukje in dit nummer u doen zien, dat de keus van de leden voor de prov. staten wel ter dege van groot belang is, dewijl tegenwoordig door en in dit besluiten worden genomen, waarbij aan per sonen en lichamen gelden worden toegelegd, die ook al weer van allen komen; doch ter bestrijding van de heiligste overtuiging van velen, van zeer velen worden g e-, worden mis bruikt. Geen man van christelijk-historische beginselen blijve thuis; de laatste kome in het gelid; om des be ginsels wille uwe stem uitgebracht. En de uitslag Hoe die ook zijn moge! stemmen is plichtsbetrach ting. We moeten eenmaal rekenschap geven, ook van het gebruik der rechten ons door de Voorzienig heid gegeven. Middelburg, 7 Februari 1877. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ne- derlandsch-Indië is den 31sten Januari het navolgen de uit Atchin aan de Indische Regeering bericht De bij Koerong-Raja gedebarkeerde kolonne trok, zonder tegenstand te ondervinden, over het gebergte dat tusschen genoemden riviermond en Kwalla Loe tot aan zee uitloopt, en vereenigde zich in den mor gen van 28 Januari met de kolonne van kolonel Van der Heyden. De reeds bij den vijand ontstane paniek werd daardoor aanmerkelijk vermeerderd. Geheel Lamnga werd den 29sten Januari verlaten gevonden en daarop bezet. Den 30sten werd opgerukt naar Lam bada, de voornaamste versterking van Toekoe Paija, waar vroeger het 8ste bataljon het hoofd stootte. De ze versterking werd na hevigen tegenstand genomen en bezet, waarbij 12 stukken geschut veroverd werden. Van onze zijde telde men 4 gesneuvelden en 10 gewon den. De gezondheidstoestand was gunstig. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen 1c- legraiM van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië bevat het bericht, dat de generaal-majoor Diemont den 31sten Januari naar Kotta-Radja is te ruggekeerd, aangezien door de bezetting van Kwalla- loe, Lamnga en Lambada de verlangde kustlijn in ouze macht was gekomen. Drie schoeners, 22 stukken geschut, 14 vaten patronen, eenige zakken kruit en verschillende wapens van den vijand waren buit gemaakt. Nog wordt vermeld dat de luitenant Roest van Liraburg den 28sten Januari een schampschot aan het hoofd bekwam, en dat de kapitein van het Britsch-Indische leger Lockhardt (die met vergunning van den Gouverneur-Generaal de krijgsverrichtingen medemaakte), bij Lambada door een matten kogel aan het scheenbeen gekwetst werd. De Tweede Siamei» der Staten-Generaal heeft Maandag eene zitting gehouden, waarbij de reeds aan onze lezers bekende wetsontwerpen zijn ingekomen. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren de Vries, de Roo van Alderwerelt, Kappeyne van de Coppello, Fransen van de Putte en Messchert van Vollenhoven. Thans houden de afdeelingen zich bezig met het onderzoek van het wetsontwerp op het lager onderwijs. De lieer A. Kuyper was in de zitting aanwezig en werd door verscheidene leden met zijn aanvankelijk herstel geluk gewenscht. De Kamer van koophandel en fabrieken te ."SSiUl- delEiass'g heeft van den minister van binnenland- sche zaken antwoord ontvangen op de bekende bez.varen door de Kamer ingebracht tegen de dicshst- rcgclaisg van den staatsspoorweg. De minister meent dat nu reeds verbeteringen aangebracht zijnen stelt zich voor de verdere bezwaren tot een punt van overweging te maken. De Kamer, zich niet kunnende tevreden stellen met dit antwoord heeft besloten den minister een Dader adres toe te zenden en tevens het oorspronkelijke en het nu volgende adres aan de le den der tweede kamer te doen toekomen, met verzoek om hare tusschenkoinst te willen verleenen tot weg neming van grieven. Voor den bouw der kweekschool tot vormino- van christelijke onderwijzers te Doetinchem, ter na°-e- dachtenis van wijlen mr. G. ftrocaa vasa Praai* sici'ea», is zooveel ingeschreven, dat de oprichting- voor een goed deel verzekerd is, zoodat men het plan heeft in Maart a. met het bouwen te beginnen. Men vraagt alsnu nog dringend om een gift voor ééns, ter gebeele voltooiing van het gebouw, en tevens een jaarlijksche contributie voor de instandhouding- der kweekschool, die men zoo gaarne zou zien, dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1