uerh, School eir Hendiitg. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. jaar na afgelegd examen, geschikt voor hün leeftijd, zonder een africhtings-sy9teem te eischenmet vrij heid om de kennis daarvoor noodig te verkrijgen, ah dus geen directe aansluiting aan de hoogere burger school. De cursus duurt voor alle wapenen vier jaar, waarna eindexamen moet worden afgelegd om als tweede luitenant te kunnen worden benoemd, bij welk eindexamen eischen zuilen worden gesteld waar aan de lcadetten met gewone geestvermogens zonder overspanning kunnen voldoen, en zonder den noodi- gen tijd aan de militaire vorming en de lichamelijke ontwikkeling van den kadet te onthouden. Na drie jaar offioiersdienst zullen de 2de luitenants, ook die uit de corpsen herkomstig, een examen kunnen afleg gen en bij voldoening terstond tot lsten luitenant worden aangesteld. Bij nietvoldoening of nietdeelne- ming is de 1ste luitenantsrang eerst na 5 jaar te verkrijgen. Het voornemen bestaat om dergelijkeu maatregel vast te stellen voor de officieren, bestemd voor de koloniën. De jaarlijksche bijdrage voor eiken kadet is f 300. Een gouverneur staat aan het hoofd der academie met een raad van toezicht. De minister van oorlog heeft ter algemecne kennis gebracht, dat tegen 1 Mei a. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een SBoofcBoasdeB'wiJzci» a.iui «Se Pta;>Ê38etiB«c3iooE te Nieuwersluis op een jaarlijksch traktement van f 1200 met vrije woning. Het trak tement kan na een zeker getal dienstjaren tot. f1500 worden vermeerderd. Ingeval den hoofdonderwijzer geene vrije woning van rijkswege kan verschaft wor den, ontvangt hij cene jaarlijksche vergoeding van f 300 voor huishuur. De commissaris des konings van Groningen heeft aan de burgemeesters van de gemeenten in die pro vincie, die door de jongste oveuvstroosiiisig heb ben geleden, medegedeeld, dat hij door den minister van binnenlandsehe zaken gemacht'gd is, zich recht streeks te wenden tot de administrateuren van het watersnoodfonds, indien er behoefte mocht zijn aan dadelijke hulp voor noodlijdenden. Hij noodigt hen daarom uit hem, in geval van werkelijk bestaande behoefte, met den meest mogelijkcn spoed te willen opgeven, waarin ze bestaat en welk het bedrag is, waardoor ze aanvankelijk redelijkerwijs geldelijk zou kunnen worden bestreden. Naar de N. B. Ct. verneemt, is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot invoering van B}t»osfiZ£sa pmsamaaai, overeenkomende met hetgeen deswege bij de door de Eerste Kamer afgestemde muntwet, was voorgesteld. Naar bekend is, werd door Z. M. den Koning der Belgen, te Brussel, eene ii&tcFiaftJioanalc com- cnass»nc in het leven geroepen, tot bevordering van de afschaffing van den slavenhandel in Afrika en tot het oprichten van stal ions voor wetenschappelijke on derzoekingen betreffende land- en volkenkunde in dat werelddeel. In aansluiting aan die commissie, zal ook hier te lande een comité worden gevestigd. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, doordrongen van het groot belang dezer zaak, heeft., met toestemming van Z. M. den Koning, het presidium over deze commis sie aanvaardt en een aantal bekende landgenooten doen uitnoodigen, met hem deze te vormen. Het denkbeeld schijnt te wezen, behalve de hoofdcommis sie, ook gewestelijke comités in het leven le roepen. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Schore en Vlake J. Kiiijlinan Priuserihage Aalburg J. Kromsa!!;! Cortgene Haarlemmermeer R. E. v. Griel huizen Zijdervehl Zuilichetn G. H. van Kasteel Giessen Nieuwkerk Wezepe" A' C' W'ïa" üal('n DllrSenllam- Hoogvliet Kaishoven Ede Baarland Lotz Schelluinen Dedemsvaart James Enschedé. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te: Nieuwe Tongc v. d. Dussen Harmeien Sleen Homan Nieuw- en Stads-Kauaal. Aangenomen het beroep tot predikant bij de C. G. te Bolsward J. v. d. Linden Westmaas. Men schrijft ons uit Vlissingen 5 Eebr. Giste renmiddag (Zondag) heeft de stoomboot «Mariuus en Henriette", die door de Maatschappij Zeeland werd afgehuurd tot het overbrengen van vee, de 600 scha pen, die hier stonden te wachten, naar Engeland ge bracht. Bovengenoemde Maatschappij treft het niet best, dat juist nu zij met veevervoer begon, zulke strenge bepalingen op 't invoeren van vee, uit Duitsch- land en uit andere landen, werden gemaakt. De duinen aan Zohtelande moeten veel sehade geleden hebben. Ons werd verzekerd dat aldaar wer kelijk gevaar heeft bestaan, omdat op sommige plaat sen die duinen slechts omstreeks 1 a 1,5 M. boven 't water uitstaken. Bij een landbouwer te Kapelle staat een hazel- notenboom in bloei. De beurtschipper van den Zuid-Craaiert op Botterdam J. O. is door de rechtbank te Goes ver wezen naar het gerechtshof te 's Iiagc als beschul digd van valschheden in geschrifte en het verduiste ren van opbrengst van goederen hem als schipper toevertrouwd. Z. M. heeft een schrijven doen richten aan het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw en vee teelt in Zeeland, inhoudende dankbetuiging voor de aan Z. M. als beschermheer toegezondene almanak ten behoeve van de leden der maatschappij. Tot vroedvrouw te Heiukenszand is benoemd mej. S. Pasveer van Hoofdplaat. De heer Marlet sprak Donderdagavond voor een talrijk publiek in het slot Ostende te Goes oyer paardenfokkerij. De laatst uitgekomene aflevering van de Zaaier le vert de portretten van een tiental gewezen slaven en slavinnen uit. de vereenigde staten van Noord-Ame- rika, bekend als de Jubileezaugers. Zoo de Heer wil zullen weldra deze zangers ook ons land bezoeken, ten eindi; fondsen te verzamelen voor de inrichting en instandhouding van hunne universiteit te Nashville en Tenessee. Twee reizen in Amerika en Groot-Brit- tanje in 1874 gedaan, hebben een netto winst van twee tonnen gouds opgeleverd. Ook hunne universi teit is voor de Zaaier in plaat gebracht. De Neuzensche courant deelt mede dat er Dinsdagnacht brand is ontstaan te Sas van Gent, de vlammen sloegen buiten het dak van het huis be woond door deu pettenmaker E. van den Heuvel. De brandweer was spoedig op de plaats des onheils, maar de brandspuit was defect. Door het werpen van emmers water op het brandende gedeelte was de brand echter spoedig gebluscht. Vrijdagochtend zijn door eenige visschers van Kampen in het wrak van liet tijdens de storm on der Schokland, gezonken schip twee lijken gevonden, elkander omarmd houdende. Een derde is over boord geslagen en nog niet gevonden. In den Westerpolder zoo meldt men u»'t het Noorden zijn de nood en ellende onbeschrijfelijk; tal van huizen zijn weggeslagen; veel vee is verdron ken; men weet tlians, dat er 16 personen, 14 te Vier huizen en 2 te Houtkamp, zijn omgekomen; de mate- riëele schade is nog niet te begrooten. Kort voor de komst van trein 13 van Amster dam naar Utrecht, waaide op dat deel van deu weg een der telegraafpalen om. Alleen de daar werkzame ploegbaas, Vleggeert was aanwezig. De paal hing met de talrijke daaraan verbonden draden, over het spoor, waarop trein 13 in aantocht was. Tijd van beraad was er slechts weinig, hulp niet aanwezig, Vleggeert, snelt naar het naatste blockstation, draagt dit op deu komenden trein langzaam te doen rijden, ijlt tegen den stormwind in terug naar den omge- waaiden paal, dien hij weder bereikt, voordat de trein te dier plaatse is aangekomen, heft den zwaren paal overeind, schoort dien met zijn lichaam en weet hem met inspanning van al zijne krachten staande te hou den, totdat de trein het gevaarlijke punt voorbij is gereden, schoon de zweepende stormvlagen elk oogen- blik dreigden én man èn paal omver te slaan. Door dc tegenwoordigheid van geest en de moedige in spanning van Vleggeert is trein 13 wellicht voor een groot onheil behoed geworden. Dergelijke feiten dragen er zeker in hooge mate toe bij, de veiligheid van den dienst op deu spoorweg te verzekeren. In t gesticht te Ommerschans is dezer dagen een verpleegde opgenomen voor den eersten keer die den ouderdom van bijna 98 jaren heeft bereikt. Te Utrecht is in den nacht vau Dinsdag op Woensdag een vrouw van vier kinderen bevallen. Jl. Vrijdag morgen heeft aan den Nieuwen Nenzenpolder weder eene belangrijke oeverafschuivmg plaats gehad, ter lengte van ongeveer 130 meter breedte van 40 meter. Door het opvolgend grondver- lies wordt de toestand van den polder alzoo nog verontrustender. Dezer dagen stond te Deventer een persoon terecht ter zake van diefstal van een zak met turf, inhoudende behalve eenige kluiten 4 lieele turven, een waarde van 10 cent vertegenwoordigende. Donderdagavond had te Dordreeht in het huis, bewoond door den heer W. B. Derks, aan de Korte Kalkhaven, eene gasontploffing plaats. De dienstbode, gaslucht bemerkende, gaf daarvan kennis aan haren heer, die, vermoedende dat er een lek in de gaslei ding bestond, zich, van licht voorzien, naar de plaats begaf waar de gaslucht was opgemerkt, met het ge volg dat bij zijne nadering eene hevige ontploffing plaats had en hij achterover sloeg. De heer Derks, wiens gelaat door de vlam verschroeid die overigens ongedeerd bleef, had de tegèr^ lieid van geest om onmiddelijk een emmer halen, daarmede de langs de gasleiding ontstal* uit te doen en de gaskraau af te sluiten. De of fing was zoo belangrijk, dat de slag op aanzien» afstand gehoord werd en aan het huis aanzien, schade werd veroorzaakt. De glasruiten, ziju allen gesprongen, de binnenmuren in het voorgedei van het huis, waar de ontploffing plaats had, ontz- deur- en raamkozijnen uit het verband gerukt, n meubelen door elkander geworpen en beschadig pendules, glaswerk en porselein liggen aan schervjt in het huis verspreid; kortom de schade is aanzienlij* President Grant heeft aan zijn Kabinet een boorz schap onderworpen, waarbij hij het Congres zal aanr; B den, eerlang de betaling in specie te hervatten. T verkiezings-comraissie was Zaterdag vergaderd. De advc c catcn democratische zijde vragen, buiten een officietc raport, de instelling van een enquête, ten einde te kun nen nagaan de mogelijke fraudes, welke bij de verkie c zing in den Staat Florida zijn gepleegd. 5 Een buitengewoon nummer vau het EDgelscln! Begeeringsblad bevat een besluit van den Privvi Council, houdende verbod tot verkoop (binnen Lon den) van rundvee, schapen en geiten, tenzij lo. be wezen is dat zij geen verschijnselen van runderpest hebben vertoond, 2o. het vee minstens 28 dagen vóór den verkoop in handen van den eigenaar zij geweest. Na den verkoop, waartoe vooraf matiginging moet wor den verleend, moet het vee binnen 10 dagen geslacht worden. Jl. Dinsdag nam de neger-predikant Josiah Henson, in den Tabernakel van Spurgeon te Londen afscheid van het publiek in die stad. Deze negentig jarige man is niemand anders dan Oom Tom, u£v mevrouw Beecher Stowe's Negerhut. Oom Tom ont haalde voor 't laatst zijne toehoorders op 't verhaal vau dc wederwaardigheden van zijn slavenleven een verhaal dat, hoe dikwijls ook vernomen steeds tranen ontlokt. Denk u tlians voor een oogenblik te Brnssel, Aaiweirpcas of Geaitopgewonden volksmenigten, roepende «weg met het ministerie" of «a bas Malou" kunt ge daar hooren. Liberale meetings worden allerwege gehouden, waar buitengewone geestdrift heersclit. Bezoekt de schouwburg en ongelooflijke tooneelen zult ge daar zien. De zalen zijn meestal propvol en het volk neemt deel aan de voorstellii Nu eens zingen allen la Brabanconne, dan eens klinkt het Geuzenlied, waarbij wel eens meer dan een maal de schrikbarende regels herhaald worden Van ongedierte der papen Verlost ons Vaderland! De schouwburg gaat uit we vertellen hier eene ■^ntwerpsche geschiedenis en met groote luidruch tigheid, begeeft de massa zich, al zingende en roe pende naar het gebouw van de «Katholieken kring," op de Meir. ITier was gelukkig alles gesloten en een 30 tal politie-agenten hielden de wacht. Na hier eenigen tijd gezongen en geschreeuwd te hebben trok men voorbij het huis van den Katholieken afgevaar digde Jan Delaet, waar men eenige malen «weg me* de dieven" riep. Ten slotte ving een reusachtige rondedans op de Groote Markt, rondom den vrijheids boom aan; ten Xl/a ure ging men uit een Te Gent werd ten stadhuize eene verg.aderiog van liberale kiezers gehouden, waar tal van redenaars het woord voerden. De stemming was zeer opgewonden, het was niet genoeg, zoo werd gezegd zijn verlangen aan den Koning en de Kamers bekend te maken, men moest zelfs, en corps, naar den Koning gaan en hem zeggen dat zijne ultramontaansche ministers het Koningschap in 't verderf storten, en dat om het land te redden, wegzenden van 't ministerie noodig is. Zaterdagavond trokken tal van liberalen de straten van Brussel door, naar men zegt meer dan duizend, onder het geroep «weg met de reactionaire wetten, weg met het ministerie." Weg met de reactionaire wetten, dat is de leus,j deze zijn oorzaak van al die opschudding. Hetwets-j ontwerp door den minister aangeboden tot beteugelig£, der vervalsehing van het kiesrecht en om den kiezel de vrijheid en het geheim zijner uitgebrachte stem t| verzekeren, is naar het zeggen der liberalen juist tegendeel van hetgeen zij hebben verlangd, van dal die protesten, welke reeds doel hebben getroffen, heer Malou heeft eene wijziging aangekondigd het ontwerp, welke met eene volledige intrekking lijk staat. Wij zijn nog niet bereid iets terug men van hetgeen we in ons vorig nomnier gezegd. Het is niets anders dan eene partij-n waarbij slechts dit de vraag is, is er ooW' behalen. LU De pea's heeft eene waardige uitgebreiden kring de beginseW er

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2