BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. niet-ultramontaansche bladeu getuigt, dat „eniging reeds 25 jaren tot zegen der armen werkt. Eene Protestantsche dame, verontwaar- ver het onrecht, dat men poogt tegen de Room- te plegen, heeft het publiek opgeroepen om n in te zenden bij de leden van het bestuur van centius a Paulo, hetgeen de Regeering dan toch niet zal kunnen beletten. Genoemd bestuur heeft h tot deu Minister Eulenburg gewend, met het oek om intrekking van het uitgevaardigd verbod, t is niet onmogelijk dat op dit verzoek gunstig rdt beschikt. Onlangs toch is het Roomsch-Ca- oliek kerkbestuur in een geschil betreffende het al niet geoorloofde van het houden van een processie jor de Berlijnsche Regeering geheel en al in het ïlijk gesteld. Te Oestrich, bij Wiesbaden, werd ten vorigen re onder een mestvaalt op het erf van een welge- eld inwoner het geraamte van eene vrouw gevonden, verdiepte zich in gissingen hoe het daar geko- was, doch vergeefs, en 't geval begon reeds in te geraken, toen dezer dagen eeu treurig over deze zaak opging. De broeder van den genaar van het pand, waar 't geraamte gevonden erd, heeft nl. aan 't, Gerecht medegedeeld, dat zijn roeder 12 jaren geleden op den straatweg een fraai ewerkte reistasch vond, waarin een waarde van on- eveer 38,000 fl., meest aan contanten, aanwezig was. )e eigenares, in kennis gesteld wie het verlorene evonden had, zond hare gouvernante om de tasch i ontvangst te nemen. De gouvernante werd toen in en kelder vennoord en de eigenares in den waan ebracht, dat zij met het geld was doorgegaan. In werden dus geene nasporingen gedaan; haar werd elders, en natuurlijk te vergeefs, gezocht. broeder, die van 't gebeurde wist, ontving f 200 m 't geheim te bewaren, doch, zoo verklaarde hij justitie, zijn geweten liet hem geen rust meer. jti nader onderzoek laat geen twijfel aau de waar- jfid dezer inededeeling over en beide broeders zijn u gevankelijk naar Wiesbaden gebracht. Uit de jongste verkiezing in Dwllschlantl is de anti-revolutionaire partij in ons vaderland eel te leereu. Zij kan er uit leeren, dat niet door wisten en verdeeldheid over bijzaken gelijk helaas oo menigmaal gebeurt maar door krachtig samen- verken, eendrachtig handelen, vast aaneengesloten nu eene kleine partij zich kan staande houden en nvloed uitoefenen. Solidariteit, spaarzaamheid en isthoudeu ook bij tegeustand, dat zijn de middelen, aardoor de beginselen die men predikt eindelijk kuil en overwinnen. De socialisten mogen ons nog eens :n voorbeeld zijn. Niet hunne leer, maar hunne ijze van werken kunnen wij benuttigen. De begin- leu, die door alle eeuwen heen proefhouJen zijn ibleken, de beginselen waaraan ootmoed en geloof, aar ook werkzaamheid ten grondslag liggen, prediken ij. Voor ons zij het althans niet noodig dat we lerinnerd worden (gelijk jl. Zaterdag bij eene land- (ouwvoordracht te Middelburg) dat we nog wat an— irs doen moeten dan wbiddeai", wij weten dat er goed, en even goed als de heer Vorsterinan van ijftp jennen wij het Paulinische „toon uw geloof uit ve werken". Die het met bidden alléén doen wil, ïhoort niet tot ons, maar die het van «verken" lééu verwacht evenmin. Ora et labora, Bid en erkt. De socialisten in Duitschland beschikten in 1869 er 6 bladen, thans heeft die partij er 47, waarvan zuiver staatkundige. Verder werkt men met tal- oze kleine geschriften. In Berlijn zijn reeds 96.000 emplaren van de geschriften van Lassalle verspreid. Leipzig werden van onderscheidene schrijvers 3.700 geschriften uitgedeeld. 145 personen ziju in ast der vereeniging om voordrachten te houden, Kt hunner worden geheel door de werklieden-ver- Biging onderhouden; verder voorziet de partij in H onderhoud harer afgevaardigden, zoolang zij te Elijn verblijf houden, want aan de leden van den ■ksdag wordt geen tractemeut uitbetaald. Welk ll|rerkz'iamheid en welke uitgaven voor eene partij ^«klieden bestaande, niet waar? Hoeveel is het Nederlandsche bladenhoevele of hoe wei- BJ'iven getroosten de Nederlandsche auti-revo- ^Hren zich voor hunne staatkundige partij ^Us 't doorgaans gaat, is liet ook nu bij de ^nming in Dui schland gegaan, de schrik buitëugewone zegepraal der Duitsche Com- ^Enunnen is den kiezers om 't hart geslagen. Hnw en onverschillig was, werd nu wakker ^«ïdig en zette het op een loopen. Men een deel van 't verzuimde inhalen, men ^Ehijvers, diegenen die Frankrijk uit- ^^Emorkomen. Berlijn was bezield met ^E^het he^ft geholpen ook. De over- fck der Fortschrittspartij ten goede ^Ed-liberalen de partij van Vorst Bismarck is geslagen, de man die jaren lang voorzitter van den Rijksdag was, von Forcken- beek, is niet gekozen. In Frankrijk, we spraken er kort geleden over, worden de roode republikeinen van vroeger conser vatief. Gambetta en Jules Simon, de laatste vooral, gaan niet ver genoeg mee-. Nu, d it is een verschijn sel, hetwelk zich in meer landen vertoont, die in dj regeering is begint gewoonlijk de oppositie te laten rusten, want hij gevoelt aan.de eene zijde de moei lijkheden, die zijne vroegere eischen in den weg staan, en gevoelt zich aan ds andere zijde aangetrokken door de ingenomen hooge plaats. Maar ook de partijge- uooten maken het een minister wel eens lastig, men komt hun kwellen met het republikeinsche programma. In naam daarvan vraagt men heden amnestie, mor gen afzetten van prefecten en overmorgen herroeping van een begrafenis-reglement en op die wijze wordt het regeeren moeilijk. Tot president van de com missie voor het onderzoek der staatsbegrooting, een der belangrijkste parlementaire commissiën, werd Gam betta gekozen. Bewijs genoeg, dat Gambetta niet meer behoort tot de uiterste linkerzijde. Het is waarlijk niet onze schuld dat wij nu eens oorlog, dan weer vrede meenen te mogen voorspellen. Wij zijn hierin slechts de tolk van de opinie, die nu eens dit, dan eens dat meldt. Heden zijn alle ge ruchten in zake het Oosten vredelievend. Midhat- Pacha heeft zich rechtstreeks in betrekking gesteld met Servië en Montenegro, om tot vredesonderhande lingen te komen. Ziehier het. officiëel schrijve „Uwe Hoogheid zal zich herinneren dat op Haar verzoek de Mogendheden beur goede diensten bij de Porte hebben aangewend om een wapenstilstand tot stand te brengen, en dat de Keizerlijke Regeering, steeds bezield door dezelfde gevoelens van gematigd heid en van verzoening, niet geaarzeld heeft in een wapenstilstand te bewilligen, welke sedert tweemalen hernieuwd is, in de hoop aldus het sluiten van den vrede te vergemakkelijken en nutteloos bloedvergieten te voorkomen. Het oogenblik is niet ver meer ver wijderd, waarop, ten gevolge van het alloopeu van den jongsten wapenstilstand, de vijandelijkheden zullen hervat moeten worden en zulks tot groote schade van de streken, die er het tooneel van zullen zijn. „Ik vraag mij at of van weerskanten geen loyale en oprechte poging moet worden gedaan om die treu rige gebeurlijkheid te voorkomen. In die gedachte, geheel door het gezond verstand en door de mensehe- lijkheid ingegeven, en verder overtuigd dat Uwe Hoogheid in dezelfde mate bezield wordt door liefde tot den vrede en door het verlangen om een zoo be treurenswaardiger! en noodlottige» oorlog te doen ein digen, kom ik vrijelijk tot Uwe Hoogheid om haar persoonlijk uit te noodigen zich met de Keizerlijke Regeering te verstaan en wel door rechtstreeksche on derhandelingen. „Midhat." Gladstone blijft bij zijn eenmaal ingenomen standpunt. Hij sprak jl. Vrijdag weder eeoe lange redevoering uit in antwoord op een adres van de liberale associatie te Taumton, waarin de Engelsche staatsman de meening uitsprak dat Turkije het trac- taat van 1856 volkomen beeft verkracht. Elke ver plichting voor Engeland uit dat tractaat voortvloeien de, houdt daarmee op. Gladstone dreef de spot met de Tiirksclie constitutie, en betoogde dat Engeland zal voortgaan met de groote plicht te vervullen, de chris tenen in Turkije te bevrijden. Zeeuw sche Brieven. Geachte Redacteur Nu en dan vind ik in inv veelgelezen Blad onder de overige berichten ook een zeeuwschen brief. De schrijver van die brieven (want ze dragen altijd dezelfde oi.derteekening) schijnt een man te ziju, die eru open oog heeft voor de bestaande toestanden, en daarbij de gave te bezitten om die kort en duidelijk in het ware daglicht te stellen. Ik, en velen met mij, lezen ze gaarne, en hebben er al veel uit geleerd. Thans kom ik met eene vraag tot U. Deze. Is die rubriek Zeeuw sche brieven ook voor ande ren toegankelijk, of hebt ge ze aan uwen vriend L uitsluitend ter beschikking gesteld Indien het laatste, verwijs dit schrijven dan maar naar uwe snippermand, want die houdt ge er toch zeker ook op na. Indien niet, dan had ik het beleefd verzoek, er nu en dan ook een plaatsje in te mogen hebben. Om verwarring te voorkomen, en mijne flaters die ik zeker wel eens begaan zal, niet van uw vriend L te doen komen, zou ik mijne brieven met eeu K teekenen dat ver schilt wel maar één letter in 't alphabet, maar toch genoeg om ons geschrijf uit elkander te kennen. Wat mij tot dit verzoek drijft Dat wil ik U kort zeggen. Ik lees zoo wel eens het een en ander, ziet ge, op politiek, wetenschappelijk en kerkelijk gebied. Dit laatste beloof ik U niet te zullen aanroeren, want ik weet dat ge uw blad voor kerkelijke kwesties liefst niet leent. Maar de politiek en de wetenschap dan. Ook daarover heeft men, als men anderer geschriften of artikelen leest, soms van die oogenblikkelijke in drukken, welke urn zou wenschen te openbaren, doch die te onbeduidend zijn om er een formeel couranten-artikel van te maken, en die men in een brief kort resumeerend, ter algemeene kennis kan biengen. Ik wil U beloven dat ik in den regel be- knopt zal zijn, en niet veel ruimte in uw blad, of geduld voor uwe lezers vergen zal. Dit zal mij niet veel moeite kosten, want ik ben van nature een erge vijand van grooten omhaal, ca vereenig mij alzoo ten volle met het oude Zeeuwsche spreekwoord„kort, klaar en krachtig" Of ik deze twee laatste eigenschap pen in praktijk breng, dat zal de tijd moeten leeren; op het eerste echter kunt ge al vast staat maken. Hierbij moet ik het voor ditmaal laten, om niet al aanstonds in tegenspraak met mij zeiven te komen. Mijn eigenlijke eerste brief volgt daarom later zoo ge wilt in uw eerst verschijnend nummer. Daarin hoop ik dan eenige gedachten ten beste te geven over de zoogenaamde liberalen in verband tot de onderwijswet die in aantocht is. Ons volk heeft, geloof ik, vooral behoefte aan een onbevangen inzicht in de toestandén, zooals die zich onder ons voordoen. Hen daarin voor te lichten, is naar mijn oordeel een der eerste eischen van de christelijke pers. De dingen moeten bij hun naam genoemd. De Frauschman zegt, al doet het niemand minder dan hij, „J' appelle un chat u n chat" Dat is ook mijne meening. Met heilbeden Uw vriend en medestrijder Middelburg. K. Burgerlijke stand van Gues. (van 1926 Januari.) Gehuwd Pieter Abraham de Ligny, jm. 23 j., met Abigael Anna Catharina Goossen, jd. 22 j. Jacob Dignus Oosthoek, jm. 22 j., met Digna Pieternella de Witte, jd. 28 j. Geboren Adriana Anna Verdonk; Maria de Schip per; Cornelus Hendrik Dulleman. OverledenElizabeth de Windt jd. 57 j. («ran in markten enz:. Rotterdam 29 Jan. (per telegraaf) Bij gcringen aan voer en weinig Icoopers bleet de tarwe prijshoudend, rogge ongevraagd, zomer- en wlntcrgerst iU ets lager, haver 20 ets lager. Overigens onveranderde prijzen. Amstekdvm, 29 Jan. Raapolie op zes weken t' 447s Lijnolie f 29V2. Prijzen van eftect3ii. \PEli TELEGRAAF.) Amsterdam, 29 Januari 1877- Nederl. Cerlilie. Werkelijke schuld. 2';3 pet. 63-.', dito dito dito 3 757/s dito dito dito I lüü'.s Loten stad Rotterdam 3 995/4 dito dito Amsterdam 3 100 Rusland Obligatiën 179S/1816 5 pet. 99:,/.t Certilie. Inscr. 5 serie5 Obl. Ilope Co. 1855 6e seriei 5 81V3 «lito f 1000 1864 5 93 dito L. 100 1S725 82,3/ls dito L. 100 18735 S3 Loten 1864 5 280 Loten 1866 5 2SL Inscr. Stieglitz Co. 2e ii 4 L. 4 et. Obligatiën 18G769. 4 72:7i6 Aand. Spoorw. Gr. Mautsoh. 5 252 dito dito4 Aand. Kievv-Brest 5 92 dito Baltisclic spoorweg. 3 120 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 jvt. SS1'., dito dito Jelez-Griasi 5 224 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow. 5 SI'/o Polen. Aand. Warschau-Bromberg; 4 f 57:/~, dito dito Ween en. 5 107 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Jnli. 5 pet. 55 dito dito April/Oct. 5 549/,c dito in papier Mei/Nov. 5 50 dito dito Febr./Aug. 5 495/g Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 1027a Spanje. Obligatiën Biiiteul 3 pet. 12 dito Binnenlandsclie 3 123/s Portugal Obligatiën3 523/a Turkije'. Inschrijving Alg. schuld 5 lla/4 Obligatiën 1S69 6 f 30 Egypte, dito 1868 7 pet. dito 1873 7 477a Anaerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 993A Brazilië. Oblig. 1863 41/» dito 1865 L 5 94 Prijzen van coiepona. Amsterdam, 29 Jan. MetalL f 20,3272; dito zilver t 23,65 Div. Eng. per 1*11,80; Eng. Portugal per Q f 12,Spaansche piasters f ,59: id. f 10U0 kap. Juli f.SO1/". Amerikaansehe dollars (in goud) f 2,45. Amsterdam, 27 Jan. Metall. r 20.2), dito zilver f 23,727a Div. Eng. per ti' /"ll,80; Eng. Russen per f 11,80; Eng. Portugal per Ti; /"12.Frans f47,60 Belg. 47,60; Pruis f 58,50; Hamb. Russen fRus sen in Z. R. f 29.12l/2 Poolsche per li Poolsehe ner Z. R. f Spaansehe piasters ,59; Sp. Piast. i'JOOO kap. Juli f 0,80Amerikaansehe dollars f 2.457s papier

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3