ïierk, School tit lending. GEMENGDE BERICHTEN. aangetast, liet jongste neemt, echter in beterschap toe. Het kind is overleden op het buitenverblijf van Z. K. H. prins Frederik, het huis „de Paauvv" onder Wassenaar, het lijkje zal te Neu-wied worden ter aarde besteld. De eerste kaaner «Ier Staten* Generaal zal heden beraadslagen over de spoorweg begrootingen en Donderdag een aanvang maken met het behande- delen der staatsbegrooting. Voor eenige weken nam de tegenwoordige Min. van oorlog in loco de gebouwen op van de voorma lige inrichting te Montfoort, welke door Z. Exc. zeer geschikt werden bevonden tot oprichting eener pu pillenschool. De Miu. trad kort daarop in overleg met den eigenaar en accepteerde de gebouwen en terreinen volgens taxatie, waarin de verkooper genoe gen nam. Aangezien de taxatie van wege den minis ter reeds heeft plaats gehad en de verkooper zich daarmede tevreden heeft gesteld, zoo zal men te Montfoort spoedig de pupillenschool zien verrijzen. Naar men verneemt heeft de Minister van Jus titie, bij de beantwoording van het voorloopig ver sla^ van de Eerste Kamer op zijn hoofdstuk, met betrekking tot het gerucht nopens de aanvraag om oaatslag van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch, baron d'Aulnis de Bourouill, te kennen gegeven, dat inderdaad door dien ambtenaar verzoek om ontslag is gedaan, doch dat dit enkel is geschied wegens redenen van leeftijd en gezondheid. Óp last des Konings had de Minister hem evenwel te kennen gegeven, dat het Zr. Ms. verlangen is, dat de procureur-generaal zijn rmbt blijve vervullen, zoo dat het verzoek om ontslag niet is aangenomen. {Dagblad.) Zijn beschouwingen over het lager ouderwijs voortzettende, zegt het Handelsblad van gisteren o. a.: Het onderwijs aan de bijzondere school kan vol doende zijn, maar niet bruikbaar voor allen; de school kan een bepaalde kerkelijke richting hebben, die haar hoe voldoende ook overigens het onderwijs zij voor een deel der bevolking onbruikbaar maakt. De ouders, die hun kinderen niet naar zulk een school willen zenden, moete.i daartoe niet kunnen gedwon gen worden door het ontbreken van een openbare school." Wij kunnen ons met die thesis veree nigen. Maar het omgekeerde van de stelling is ook waar. Stel in den eersten regel, voar „bijzondere" „open bare" school, in den laatsten regel, voor „openbare" „bijzondere" school en men verkrijgt wat tot verve lens toe door ons en anderen is betoogd en verlangd. Het Hbl. zal wel toegeven, dat beide theses even veel recht van bestaan hebben. {Dagblad.) Voor de pjiarileuslachterijen te Utrecht en te Amsterdam werden ecu 30tal oude, doch nog ge zonde paarden opgekocht, die van f 30 tot. f 60, golden. Bij de keuring, die dadelijk plaats had, wer den er 6 afgekeurd. Beroepen tot predikant der N. H. G. te Hoornsterzwaag, II. T. <le Herbatjum. Arnemuiden, W. 11. Kallslioven, Ede. Nieuwe Touge, A. E. v. d. Dusseii, Harmeien. Hellevoetsluis, F. W. Sinils, Nijmegen. Aangenomen het beroep tot pred. bij de N. H. G. te: Dinteloord, M. J. Wonlinck, Berkel. Wijngaarden, J. W. Nijenhuis, Gapinge. Welering, (i. J. Cargci', caudidaat. Bedankt voor het beroep tot pred. bij de N. II. G. te: Heukelum, Voorhoeve, Nederheusen. Hoofdplaat, (I. Rogge, Waterlandk. 's Gravenpolder, (i. J. Bargcr, candidaat. Op de drietallen ter vervulling van twee predikants vacaturen te Groningen komen ook voor de heeren dr. F. L. Rnlgcrs van Vlissingen en ds. J. H. L. Rooicmeijer van Middelburg. Bij den burgemeester van Middelburg is onder de daar ter stede welbekende initialen bezorgd de som van f 500, met bestemming om die, in overleg met de wethouders, te besteden voor verbetering en ver fraaiing (Ier bolwerken en singels aldaar. Drie veroordeelde marine-raatrozenge vlucht van liet te Vlissingen liggende stoomschip Friesland zijn Maandag avond te Middelburg aange houden. Ook te Vlissingen wenscht men het aankwecken van bloemen te bevorderen. Daarom werden gisteren middag van wege de „vereeniging voor volksvoor drachten en volksvermaken" briefjes rondgezonden bij vele ingezetenen, waarin vermeldt staat dat men met September a. eene bloemententoonstelling wenscht te houden. Daartoe zullen dan hoogstens 6 plantjes elk a 6 ets. verkrijgbaar gesteld worden. De soorten, waaruit gekozen kon worden, zijn niet van de meest bekende. Jammer dat ook nu weder de Zondag niet ontzien wordt. Immers den 27 en 28 Januari kan men zijn biljet inleveren om bons voor planten te ontvangen. Hoe de openbare onderwijzer, die secreta ris is van bovengenoemde vereeniging, zijne leerlin gen eerbied voor de godsdienstige begrippen van andersdenkenden kan inprenten, blijft natuurlijk een raadsel. De Ylissingsche afdeeling „Volksonderwijs" zal heden avond en de Amsierdarasche dito Zaterdag a. aan de orde stellen, de behandeling van de voorge stelde wet op het lager onderwijs. Het vervoer van vee op de stoombootlijn Vlis singen-Queenborough schijnt zoo belangrijk te worden, dat, behalve de drie thans in de vaart zijnde stoombooten ook nog een vierde is gehuurd, de Martinus en Henriette, reeds uit Dordrecht aange komen. De heer Marlet, hield Zaterdag jl. voor tal van belangstellenden eene landbouwvoordracht te Wol- faartsdijk. In de morgen te houden leesvergadering van het Departement Goes der maatschappij tot nut vau 't algemeen zal aan den heer J. E. Baschuin eene medaille worden uitgereikt voor het redden van dren kelingen. In de uitgestrekte weilanden bij Goes, „de Poel" genaamd, wordt tegenwoordig veel jacht ge maakt op wilde ganzen, vogels, die aan de weilanden groote schade veroorzaken. Over een voortreffelijk middel om eene vrouw, die te lang naar den zin van haar man uit logeeren gaat, spoedig terug te doen komen, schrijft de „Ro chester opmerker." Een welbekend burger alhier ergerde zich er onlangs over, dat zijn vrouw, die een bezoek bracht aan bare iu 't verre Westen wonende familie zoolang weg bleef. Hij liet daarom zijn woon huis photografeeren eu plaatste zich daarbij met de vrouw van zijn buurman op de veranda, zoodat bei den mede gepbotografeerd werden. Die photografie zond hij naar zijn vrouw en met een prachtig resul taat, want zij keerde met den eerstvolgenden trein naar huis terug. De heer F. W. G. Blom, oud-lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, is gister, na eene langdurige ongesteldheid, op 67 jarigen ouderdom overleden. De Nederlandsche vice-konsul te Carthagena (Vereenigde Staten van Columbia), de heer Moreno en zijn zoon, zijn, naar men aan den Messager franco- atnericain schrijft, den 8. Dec. vermoord geworden. De zoon, die des avonds op een bank op een der openbare wandelplaatsen was gezeten, werd met dolk steken vermoord. Tegelijkertijd werd door een groep mannen in de nabijheid op de voorbijgangers gescho ten. De heer Moreno werd, toen hij zijn zoon te hulp wilde komen, met sabelhouwen doodelijk gekwetst. Hij stierf spoedig daarna. Twee uren later werd een rijk inwoner van Carthagena door moordenaars aan gevallen en in een kamer van een apotheker, bij wien hij gevlucht was, in koelen bloede geworgd. De moordenaars zijn gevangen genomen. Men verwachtte, dat de Nederlandsche regeering de noudige voldoening zou eischen. De werving van het O. I. leger, die een maand geleden te Harderwijk slap ging, levert thans zeer gunstige resultaten op, daar dagelijks vele vreemde lingen, meest Belgen en Franschen, aankomen. Uit een hoofdartikel van het Vad. blijkt, dat de leider der georganiseerde liberale partij, „door den wil zijner geestverwanten" omgeven is door een per manente commissie van advies uil alle fractiën der partij, de hh. Blussé, van de Putte, de Vries, Smidt en de Roo. Naar het Vad. verneemt, zal de vereeniging Volksonderwijs een buitengewone algemeene vergade ring beleggen ter bespreking van het wetsontwerp van den heer Heemskerk. Door eene onbekende oorzaak is eene hofstede te Sas van Gent Maandag in brand geraakt. De ge- heele schuur met alles dat daarin was, waaronder paarden, runderen, een groote voorraad granen en landbouwgereedschappea is door de vlammen verteerd. Het afzonderlijk staande huis is gespaard. Het vei voer vau oesters neemt te Bergen op Zoom meer eu meer toe. De verzending geschiedt bij honderdduizend tallen, daarom worden ze ook f 7 per 100 stuks betaald. Den 30e Januari a. zal de beproeving plaats hebben van de brug over de Maas en de werken van den staats spoorweg van af de Boompjes tot het Delftsche hof te Rotterdam. Het daartoe benoodigde materieel wordt verstrekt door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Door den gemeenteraad van 's Gravenhage is, in eene gisteren gehouv mis niet af te schaffen. Het Dagblad van 's komst van ds. Schuurman uit plaats hebben. Twee staaltjes van de ope onze hoofdstad. Op den openbaren werd iemand gearresteerd door nachtwacht. De gearresteerde gaf luiu^. ingenomenheid met die daad te ken nachtwacht beloofde hem voor eenig geld ontkomen. De jonge man had het geld niet 1 maar gaf zijn horloge te pand, toen hij met 1 kwam was de nachtwaker verdwenen. Nu wil toeval dat de afzetter een paar dagen daarna gean teerd wordt nog in 't bezit zijnde van bovengenoen horloge, maar nu is de eigenaar niet meer te vinden Op de Prinsengracht hadden eenige jongens d< baldadigheid, in een test met vuur door een meisje gedragen, buskruit te werpen. In een oogenblik stom het meisje in brand. Een voorbijganger wikkeldi het meisje in |zijn jas en doofde daardoor de vlam men. Het kind bekwam ernstige brandwonden en d< onverlaten waren niet te vinden. Vrijdag avond werd op straat te Gorincheu het lijk gevonden vau een 60 jarige man. Bij eer uitwendige lijkschouwing werd niets verdachtsgevon- den, bij de justitie schijnen echter vermoedens gere zen te zijn, die haar eene inwendige schouwing heb ben doen bevelen, de resultaten daarvan zijn r :I onbekend. 3 Tweeërlei maten. Als de procureur-generv" te 's Bosch processiën verbiedt, zeer terecht, omda" ze met de wet in strijd zijn, dan juicht heel de libe" rale persals de burgemeester van 's Bosch de operette Goroflé-Girofla niet in 't openbaar wenscb opgevoerd te zien, en terecht, omdat de Burgemeestei het recht tot verbieden heeft, dan slaakt de geheele liberale pers een hartroerende klaagtoon over de dom- perigheid van klein-Spanje. Dezer dagen kocht een antiquaar t< Leeuwarden een ivoren beker voor f 75. Spoedig werd ontdekt, dat die beker een zeldzaam kunststuk was. Hij werd door den kooper aan een kunstlief hebber overgedaan voor f 3000, terwijl de nieuw, eigenaar hem reeds voor f 4000 weder aan een ande overdeed. Een Franschman, waarschijnlijk een deserteuj van het koloniaal werfdepot, reed Zondag per spoc van Utrecht. Nabij Harderwijk gekomen vroeg h de naam van de eerstvolgende plaats, en toen zijrj medereizigers Harderwijk noemden sprong hij middelijk uit den trein. Men heeft nergens spo] van hem gevonden. Bij Roermond reed Zaterdag middag een m| vruchten beladen kar over een dijk, die eenige cenl meters onder water staat, hij geraakte het spoor bM ster en voerman, paard en kar werden door de M: verzwolgen. Voor het hof te Arnhem is behandeld de pi_' cedure van Thuis, gèlijk onze lezers weten, besch,1 J digd van vergiftiging zijner vrouw. De procureW generaal eischte levenslange tuchthuisstraf. I)a u" spraak is bepaald op eene volgende terechtzitting. De Poinologische Vereeniging te Boskoop ves'J de aandacht op de tallooze rupsennesten, allcrwJ aan boomgewassen aanwezig, en waarschuw! dat a'J het hunne moeten doen om die gevaarlijke nesten I te nemen en te verbranden; in het water geworj zijn zij nog geenzins onschadelijk gemaakt. De jeugdige koning van Spanje vertrok gist<| uaar Malaga, om het commando over een eseaderf de Spaansche vloot in de Middellandsche zee op A te nemen. Met zoo'n commandeur zal ze wel,11 onoverwinnelijk zijn. Gelijk onlangs te Brooklijn, zoo is ook tl te Christiania (hoofdstad van Noorwegen) de sclul burg in vlammen opgegaan. Het gebouw en denf ventaris zijn verbrand, persoonlijke ongelukken den niet plaats. Door den minister in België is een wetsontl ingediend tot, het tegengaan van knoeierijen bij f kiezingen. Als de lieer Malou dat tegengaai verdient hij een burgerkroon. Lord Salisbury heeft te Konstantinopf :j eigenaardig geschenk ontvangen. De bedient merkten dat twee gesloien manden in 't port'^j 't hotel waren geplaatst. Bij onderzoek bleek houd uit twee pasgeboren kinderen te besh op die wijze onder de bescherming van Gro I tanie werden gesteld. Toen de Markies van 'tl hoorde, liet hij de kinderen in zijn kamer b^ Na ze gezien te hebben, zeide hij zeer bedaagd behoud ze. Terstond werden voedsters opg^S/ de anders ter dood of tot ellende gedoeir*11,0 gaan nu waarschijnlijk een goede toekom^-' Uit een dezer dagen te Londen c,V maakte opgave blijkt, dat de Engelsche n^'1 in het vorige jaar ter bevordering van der onderscheiden zendelinggenootschap» rijke som van 1,032,176 p. st. heeft

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2