CHRISTELIJK HISTORISCH BLO. r Donderdag' 1 1877. Merk School eit intdiitg. GEMENGDE BERICHTEN. ET ZUIDEN, Jij ut elkeii Maandag, Woensdag en Vrijdag- jen 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. f per drie maanden francoƒ2, Iele nommers-0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagh te Vlissingen, M. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peul te Neuzen, lonnés buiten Middelburg; wor- beleeftl verzocht de verschul- abounements-gelden over het kwartaal voor den 15den a. per postwissel (desver- na aftrek der onkosten) vten ondergeteekende over te De Uitgever, ALBERT WEDDINt Middelburg, 10 Januari 1877. t Dagblad verneemt dat het jongste zoontje van von Wied n.tn eene ernstige ongesteld- is. 'M'wcede üamer zal, volgens de Haagsche der Gron. Ct., in Februari, waarschijnlijk den terugkeeren. En dan zal het eerste werk zijn n(®wijsvoordracht in de sectiën te behandelen, inde de kwestie zoo mogelijk nog vóór de Juni- izingen tot een oplossing te brengen. De meent, dat de heer Kuyper nog steeds rust houdt soa mogelijk in de volgende maand te 's IJage -te- keoron, ten einde bij den grooten strijd over zich aan 't hoofd van zijne in krachtige en vereende troepen te stellen. minister van financiën brengt in de Staatscou- ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand e. k., ten overstaan van de daartoe benoemde lissie, het bij art. 2 van het koninklijk besluit f Juni 1856, no. 80 (Bijv. Staatsblad 1856, uo. bepaalde vergelijkend examen van hen die tot auuicrair der registratie en domeinen wenschen md te worden, zal plaats hebben, t aantal te benoemen surnumerairs wordt be- op tien. die tot het voormelde examen wenschen te toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 1 e. k., het bij art. 4 van voormeld besluit be- r verzoekschrift indienen, met overlegging van £c'dat artixel gevorderde stukken. Vlissingen is een naamlooze vennootschap op- t, de Vlls»i«igsclie Zeevissclierij, waarvan oei is het reeden en uitrusten van vaartuigen, toefening van de visscherij in de Noordzee, de Staats-Courant van heden komt de Konink- iewilliging voor op de acte van oprichting. een bewijs van zeldzame bewaring Gods een geachte inzender uit Vlissingen ons het de mede: eersten Januari 11. was, ieder, die dit leest, :t zich herinneren, een bij uitstek stormachtige Pp de Noordzee zwalkte op dieu datum een rond met 3 menschen er in. Ze kwamen van toomboot, die 's middags om 2 uur uit elkaar was van wege het springen des ketels. De van dit drietal, een matroos, was vrij goed de beide anderen schier naakt. Nauwelijks ^zij, machinist en stoker, het stooten van de )t en het ijseiijk schudden der lading, die staven bestond, vernomen, of ze waren van thine naar boven geloopen en over boord ge- Daar zaten ze, die drie schipbreukelingen ;ven aan de woede der wilde baren, 't Duurde of de machinist en de stoker verkleumden hunne ledematen verstijfden; ze raakten itzijn kwijt en bliezen, half krankzin- den laatsten adem uit. Alleen de fitten; de golven sic gen zijne doode boot. Wie beschrijft den toestand waarin onze James Hansen ziet nu bevond! Van alles verlaten, in een bootje, vol water, slechts met 't bovenlijf boven de zee uitstekende en dat iu een storm als van 1 Jan. 11. En toch, wie of wat hem ook had verlaten, hij wist dat daar achter, die wol- kendrom, een troonde, dien Hij kennen mocht als zijn God en Vader. Daar hoort hij een stoomboot naderen. Zal men hem op merken bij de dikke duisternis. Hij schreeuwt wat hij kan. Te vergeefs. GolfgekLts en wind- gebrul overstemmen zijn geroep, 't Was of God zeggen wilde; „verlaat u geheel op Mij; Ik zal u h&pen." Nog een stoomboot passeerde hem. even daarna nog 2 schepen en als zwarte spooksel verdwenen ze in de diepe donkerheid des nachts. En/0nze matroos, wat deed hij? Hoort hij zingt een pr *m, een psalm uit de diepte. En antwoord ruisGefc hem tegen „Wees goedsmoeds, uw; zondejj zijn u Vergeven." Nu wacht hij rustig den komenden .dag af. God lof, een schip. En eer zijn danktoon den hemel bereikte, werd hij door de kloeke mannen van 't Vlissingsch loodsper- sonee! gevat en verzorgd, als of de verloren zoon bij zijn vader terugkeerde. 12 menschen hadden hun dood in de golven gevonden» Onze matroos was ge spaard gebleven. En dat nu reeds voor de vierde maal. Waarlijk bij ervaringen als deze moet ieder, die geen verstokt twijfelaar is tot de erkentenis komen, dien God bewaart, is wel bewaart. Naar aanleiding van een bericht in de Landbouw courant, over de opening van het proefstation, schrijft men aan de Arnh. Ct. uit Wageningen, dat die opening tegen 1 Februari a. is bepaald, echter alleen voor het onderzoek van zaden. Voor Neder- landsche landbouwers geschiedt zulks gratis, voor de handelaars in meststoffen, benevens voor de kontröle, wordt eene kleine vergoeding gevorderd. Het on derzoek der meststoffen zal echter eerst dan kunnen geschieden, wanneer een tweetal zijvleugels aan de rijkslandbouwschool zijn aangebouwd, waarvan de aan besteding eerlang wordt te gemoet gezien. Zaterdag is te Amsterdam eene algemeene vergade ring gehouden van de coaamissie tof leniging vaa BviMipesi dooa» watersnood ontstaan. Uit de rekening en verantwoording blijkt dat de ontvang sten totaal hebben bedragen f 263,720,57 en de uit gaven f 254.594,69. De Brusselsche correspondent van de Meuse meldt dat baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van de Nederlanden bij het Hof te Brussel, en de heer Malou, minister van financiën, verscheidene bijeenkomsten gehad heb ben oir. te spreken over de quaesl.ie van het kanaal te j$ctbzcbl. Onze lezers kennen de oppositie, vooral door den Courrier de la Meuse, gevoerd tegen de houding van den procureur-generaal bij het gereehtshof te 's Her togenbosch in zake de proce§siën in Limburg. Het Vaderland deelt mede dat door genoemden pro cureur-generaal verzoek om ontslag is gedaan, echter niet om de zaak der .procession. De Standaard meent dat politieke redenen wel eens tot eene weigering om aanvrage van ontslag kunnen leiden. Vooral hier is het de vraag of een zoodanig ontslag, al is het ook op verzoek en eervol, niet den indruk maken moet, nis zou ons ministerie, uit vrees van de Roomschen, de toepassing der wetten ter zijde stellen. Zonder dat de wetsovertreding nog in handen van den rechter is gesteld, of het blad dat zich aan hoon of laster heeft schuldig gemaakt vervolgd wordt, zal een hoofd ambtenaar, die volgens Roomsche bladen in het ka binet des ministers is terechtgewezen, ontslagen wor den, moet zulk eene houding niet ongunstig werken op alle die strenge plichtsbetrachting boven persoon lijke consideratiën stellen? Benoemingen en Besluiten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapi tein der dd. schutterij te Vlissingen J. H. Will en aan den eersten luitenant bij de schutterij te Vlissin gen F. J. Eenhorst. Benoemd tot kapitein a la suite bij de dd. schut terij te Middelburg J. H. Will, en bij die te Vlissin gen tot kapitein de len luitenant A. J. van Ocken- burg en tot len luitenant de 2de luitenant J. Per voorst en de len luitenant a la suite J. van Raalte. Herbenoemd tot kantonrechter te Goes mr. B. V. van der Bilt te Kappelle. Beroepen tot predikant tot de N. II. G. te: Veen huizen W ezepe Bedankt voor H. G. te: Poedezoijen Dedemsvaart Oppenhuizen Haarlemmermeer dr., 11. A. van der Meulen Kwadijk. J. van Gessclcr Wilsum. het beroep tot predikant bij de N. candidaat. Sneek. Heemse. Amstelveen. \V. 11. Dekking F. J. P. Moquelhe J. van der Kuaden 11. M. van Rappard Drietal tot het beroepen van een predikant bij de N. H. G. te Amsterdam P. Barslra, J. G. Ivnollnerus, en E. A. Reuier, predikan ten te Klundert, 's Hage en Utrecht. Op het twaalftal ter vervulling van eene predikants vacature te 's Hertogenbosch komen ook voor de hee ren dr. P. L. Bulgers en B. van Schelven predikanten te Vlissingen en Souburg. Gisteren werd aan de werf „de Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd van een ijzeren lichterschip ten dienste van de Rijnvaart. De vereeniging Help u zeiven te Goes vierde voor eenige dagen haar tiende jaarfeest. Die veree- niging heeft acht arbeiders-woningen gesticht welke verhuurd worden aan de leden, waarbij' de gelegen heid geopend is om door spaarzaamheid eigenaar te worden. In Januari 1877 telde de vereeniging 76 leden met een gezamelijk kapitaal van f 5789.60. Men méldt uit Zwolle vau 8 Januari aan de N. R. Ct.In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor der azijnfabriek van de hh. Heerekens en Schaepman in het groote Wezenland alhier. Na over den muur te zijn geklommen, heeft men op de binnenplaats een glasruit verbrijzeld en uit een paar ongesloten lessenaars ongeveer f' 5 ontvreemd; een ge sloten lessenaar heeft men opengebroken, maar daarin was geen geldswaarde. Iu de verschillende lessenaars vond men verbrande stukken van lucifers, zoodat het onderzoek met lucifers schijnt te hebben plaats ge had. Uit wraak of om den diefstal niet te doen ont dekken en eene gasontploffing of brand te doen ont staan. heef men een arm aan het gasornament afge draaid, waardoor het kantoor met gas vervuld wérd, en een ander gaslicht flauw ontstoken en brandende gelaten, Voor het examen om toegelaten te worden op de te Deventer op te richten rijkskweekschool voor onderwijzers met eene rijks-beurs hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. van f 300, Niettegen-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1