GEIENGDE BERICHTEN. tl' liberalen eischen tegemoet kwamj dan zou ik den mi nister van justitie toeroepen Gij ook Brutus." Onder al die agitatie, hoop, vrees en verwachting heeft nu het lang verbeide ontwerp gisteren de Ka mer bereikt. De entree in de kamer teekende reeds iets geheel buitengewoons. In den aanvang der zitting werd door de voorzitter aangekondigd, dat was ingekomen een wetsontwerp en een breede kring for meerde zich onmiddelijk om den voorzitterstafel, maar de teleurstelling was groot, het ingekomen wetsont werp was tot tijdelijke voorziening omtrent het munt wezen. Op het allerlaatste oogenblik der zitting kwam 1 het ontwerp in. Zonder dat een der leden iets van den inhoud kende werd reeds het feit van het inko men der wet door een /bravo" begroet. De leden drongen zich om den voorzittersstoel ten einde hunne nieuwsgierigheid te bevredigen. Slechts weinig oogen- blikken bleef den papieren schat op de tafel van den voorzitter, ora terstond ter landsdrukkerij te worden gezonden. Van het ontwerp heeft men alleen verno men, dat daarin als hoofdbeginsel is opgenomen ver plichte schoolgel d-h effing. In alle gemeenten zal ter tegemoetkoming in de kosten een billijk schoolgeld worden geheven, behalve in die gemeenten, waar geen opcenten op de grondbelasting en geen hsofdelijke omslag wordt geheven. Het mi nimum der traktementen voor de hoofdonderwijzers is op f 800 gebracht; het bedroeg in de wet van 1857 f400, en in het ontwerp van den heer Moeus f 1000. Gisteren werd voor het gerechtshof te 's Hage be handeld de zaak van drie personen te Vlissiugen be schuldigd van op het stoomschip Stad Breda, zijde en fluweel te hebben ontvrccBiid uit kisten manu facturen, die uit Dnitschlaud van Vlissiugen naar En geland moesten vervoerd worden. De beschuldigden gaven voor de stukken te hebben gevonden in het ruim van de boot. De omstandigheden van de ver koop werden door hen erkend. Advocaat-generaal mr. Gregorij requideerde schuldigverklaring aan diefstal op een bewoond vaartuig en veroordeeling tot 3 ja ren correctionele gevangenisstraf De verdediger mr. Horoh trachtte aan te toonen dat de feiten niet be wezen waren en concludeerde daarom tot vrijspraak. Zaterdag zal het hof uitspraak doen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft eergisteren uit spraak gedaan in de bekende zaak van Maria Itflaffdalcua Adolfs. Men zal zich herinneren dat zij had erkend een 16jarig meisje te hebben gebracht naar het Roomsch katholiek gesticht de Goede Her der te Soeterwoude, met het doel haar te onttrekken aan den invloed harer moeder, die een minder goed levensgedrag leidt. Het hof verklaarde de beschul digde schuldig aan de haar ten laste gelegde bedrie- gelijke wegvoering van een minderjarige van de plaats, waar zij was gebracht door degene aan wier gezag of bestuur zij onderhevig of vertrouwd was, en veroordeelde haar, met toepassing van de verzach tende omstandigheid van bekrompenheid van verstand, tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Naar men verneemt zal cassatie worden aangeteekend tegen die beslissing. Te Arnhem zal op 11 Januari a. terecht staan Johauiii§ Hendcrikns Tliufi*. De vrouw van dezen beschuldigde is op 6 Mei 1874 overleden. Door den docter werd de dood aan beroerte toege schreven, gevolgd op een langdurig zenuwlijden. Al gemeen was echter de verstandhouding van den be schuldigde tot eene andere vrouw bekend, met wie hij ook weldra huwde, de haast welke gemaakt werd om het lijk te begraven maakte de a-gwaan gaande. De geruchten hielden aan, zoodat de justitie in Juni 1875 het lijk deed opgraven. Onderscheidene deskun digen constateerden dat zelfs in de aarde, onder de kist. aanwezig arsenicum te vinden was; in de inge wanden alleen was genoeg rattenkruit te vinden om een mensch te vergiftigen. De beschuldigde kan geen verklaring vau dat verschijnsel geven, hij zegt vermoeden tegen zekeren timmerman Lainers te heb ben. Alle vermoedens zijn echter tegen Thuis. Reeds in Mei 1875 was hij op weg om te vluchten, en in de gevangenis zocht hij steeds op de getuigen te in- fluenceeren. Aan den heer J. 81. F. Lcmmeus is, op daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Hulst. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot secretaris-ontvanger van den Oost- Revcland-polder. in plaats van den heer W. L. 'fe. -'./c-i ~?1 ontslagen, de heer Ier It, School en ieitdiittj. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te 's Gravenpolder C. J. Barger candidaat Ter Aar N. A, de Gaaij Fori man Elden. Aangenomen het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Geldermalsen door Damsté Klaaswaal Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Bemmel M. A. R. v. Altena Eibergen Westbroek J. C. Moulijo Alblasserdam. Maasdam Bommezijn candidaat Bedankt voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Tiei door J. v. d. Linden Westmaas Tilburg Billens Varsseveld 's Gravendeel F. Breelsma Schoonebeek Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Uithuizermeeden H. G. de Jonge Driesum De Vlissingsche courant meldt dat het stoom schip Stad Middelburg reeds Dinsdag van .Queen- borough is teruggekeerd en de dienst heef: hervat. Men bericht ons uit goede bron, dat gedurende de maand November 2258 vaten oesters zijn verzon den van Yerseke aan het station Kruiningen, elk rat inhoudende gemiddeld 1200 oesters, te zam?n pl. m. 2,709,600 oesters. Alzoo eenige duizenden meer dan dit door andere bladen werd medegedeeld. N.G. C. In de Vrijdag gehouden natuurkundige voordracht van de Maatsch. Diligentia, te 's Hage, heeft dr. Dooremaal over spiritisme, spiritualisme en hypno tisme gelezen. Op zeer boeiende en aanschouwelijke wijze verklaarde hij de vele kunststukken en bedrie gerijen, die ons door magnetiseurs en somnambules voor bewijzen en uitvloeisels van het zoogenaamde spiritisme geleverd worden. Dr. Dooremaal liet zich naalden in den arm steken en magnetiseerde kippen en kreeften als de beste spiritisten-kunstenmaker. De vindingrijke en bekwame mechanicus Olland heeft een werktuig gereed, dat op den Domtoren te Utrecht geplaatst zal wo len en de aanwijzingen van barometerhoogte en windsnelheid in het lokaal van het Meteorologisch Instituut elk kwartier zal opschrij ven. Gewag makende van het verlangen van den heer Moens om de Staatszorg ook tot de bewaarscho len uit te strekken, zegt de Tijd: „De heer Moens zou nog één trap lager kunnen afdalen. Scholen oprichten voor kinderen in de wieg zou misschien in den beginne eenige zwarigheid opleveren, maar men kon de proef nemen met scholen voor bakers en kindermeisjes. Slaagde men, dan stond de weg tot verdere proefnemingen open. Ook de kleerlnakers, die voor de kleedjes en kieltjes der knapen en meis jes zorgen de schoenmakers, die hun soms door te nauwe schoenen eksteroogen veroorzaken de bakkers, die hun door onvoedzaam brood, of door met schade lijke bestanddeelen vermengde lekkernijen een onge steldheid berokkenen deze allen zouden op Staatskosten moeten worden opgeleid. En eindelijk zouden er scholen moeten zijn tot opleiding van leden der Tweede Kamer, die anders door ondoelmatige voorstellen en dwaze invallen de vrije en natuurlijke ontwikkeling der jeugd zouden kunnen tegenwerken. Laatstgenoemde soort van inrichtingen zou ongetwij feld de nuttigste zijn." De agenten der stoomvaartmaatschappij te Breda zijn opgelicht door iemand, die zich uitgaf voor kapt de Ridder van 't stoomschip de Conrad. Deze ver haalde, dat hij te Brussel van een kolonel, wiens kinderen hij mede nam geen passagegeld had ontvan gen, omdat de kolonel afwezig waa; hij was daardoor momenteel zonder geld. Daar hij ten volle bekend toonde te zijn met al wat de maatschappij en de Conrad betrof, gaven hem de agenten zonder achter docht f 100, en later, toen men een brief uit Amster dam over het plaatsen van een passagier door be middeling van den kapitein zou krijgen, nog f 400 en ten slotte nog f 200, op een telegram. Bij schrij ven aan de kapitein de Ridder te Nieuwediep bleek alles oplichterij te zijn. Men meldt uit Bergen-op-ZoomIn den laten avond van Zondag j. 1. werd uit Steenbergen geneeskundige hulp van hier ontboden, omdat eenige arbeiders der suikerfabriek aldaar (men spieekt van een vijftiental) op drie schippers, die pulp vöor de fabriek hadden geladen, waren aangevallen en een hunner, schipper S., alhier woonachtig, met een ijzeren bout zulk een hevigen slag tegen 't hoofd hadden toege bracht, dat men voor het behoud van zijn leven vreesde. De te Steenbergen gestationeerde maréchaussees schij nen niet bij machte te zijn geweest de vechtpartij in tijds tegen te gaan, ec zijn wij goed ingelieht, dan zouden door de maréchaussees, op last van den Officier van Justitie te Breda, aanvankelijk enkele belhamels in verzekerde bewaring genomen, (4^ is proces-verbaal opgemaakt, als hebbende te Smilde onbevoegd de geneeskunde uitgeoefend. Verschillende flesschen met rriedicamenteu zijn in beslag genomen. Woensdagmiddag is het Oostenrijksch schip Alberto, dat van Amsterdam naar Nieuw-York zou vertrekken, tegen de spoorwegbrug bij Zaandam ge- loopen. De schade aan de brug is nog niet opgeno men het schip echter is met belangrijke averij in het Oosterdok te Amsterdam teruggekeerd. Op uitnoodiging van het Spinoza-comité zal Er- nest Rénan den 2len Februari a. s., den tweehon- derdsteu jaardag van Spinoza's overlijden, in Den Haag een lezing over dien wijsgeer houden. De justitie van Alkmaar heeft te Helder eene geheime bevalling geconstateerd. De moeder zegt het kind over den dijk in zee te hebben geworpen, zoo dat 't lijkje, als 't waar is, moeielijk zal gevonden worden. Zondag had te Gorinchem een ongehoord bru tale diefstal plaats. Terwijl in de Christelijk gerefor meerde kerk de gewone morgen-godsdienstoefening werd gehouden, heeft de dief in de kcrkekainer de kerk- en armenbussen opengebroken en beledigd. Het Provinciaal Gerechtshof te Leeuwarden heeft heden P. M. Paulusma schuldig verklaard aan moedwelligen doodslag en hem veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf. De Kladderadatsch geleidt zijn lezers naar een dierentuin tot voor de galerij der roofvogels, waar gekroonde adelaars, gieren en valken in het oog val len. Juist komt een knecht aankruien met Turkije. „Zoodra de mogendheden het eens zijn begint de groote voedering der dieren," zoo luidt de toelichting. Het gerechtelijk onderzoek naar de zaken van de Union du crédit heeft geleid! tot ontdekkingen die zeer compromittant zijn voor sommige personen, die meer onmiddelijk te maken hebben met de operaties en de boekhouding van de Union du crédit. Maan dag avond was het parket tot laat in den avond bezig met zijn onderzoek ln dé bureaux eu bracht geen ge ringe ontsteltenis te weeg onder de gcemploieerden die voor het opmaken van de balans, grootendeels ook nog laat aan t' werk waren. De heer Fiirth nl., een der administrateurs, en de kassier de heer Dées, wer den op bevel vau den rechter van instructie gearres teerd. Zij werden na een voorloopig verhoor overge bracht in de gevangenis 'de Petits-Carines. Fiirth wordt beschuldigd van pleging van valschheid in ge schrifte en gebruikmaking van valsche geschriften, althans van medeplichtigheid daaraan en Dées van verduistering en van valschheid in handelsgeschriften. De JTimes wijst op de loopbaan van Jules Si mon als een bewijs, dat nergens meer dan in Frank rijk het toppunt van politieke grootheid alleen door eigen talent kan bereikt worden. Als een arm jon geling te Parijs gekomen, maakte Thiers eerst naam als journalist. Gnizot was een professor aan de Sor- bonne voordat bij gelegenheid had als staatsman op te treden, en Jules Simon doceerde philosophie aan dezelfde inrichting voor dat hij zijne buitengewone parlementaire talenten kon doen uitkomen. Maandag jl. is te Parijs het lijk van Maria Raspail, dochter van den ouverzoenlijken afgevaar digde der linkerzijde, ter aarde besteld. Het aantal personen, die den lijkstoet hebben gevolgd of op Père la Chaise waren bijeengekomen, om de kist in de groeve te zien dalen, wordt op 50,000 geschat. Maria Raspail was een voorbeeld van zelfopofferende kinderliefde. Hare geschiedenis is bijzonder treffend. Toen Raspail acht jaren gevangen zat op Mont St. Michel, leefden zijne vrouw en kinderen in de na bijheid dezer door de zee bespoelde forteres. De vochtigheid van het klimaat en de zorg voor baren echtgenoot doodden mevr. Raspail. Op haar sterfbed verzocht zij hare dochter haar te beloven dat zij ha ren vader trouw aanhangen en hem beschermen zou tegen de Jezuïeten, wier slachtoffer Raspail zich steeds beschouwd heeft. Maria Raspail beloofde het en heeft 1 trouw woord gehouden. Elk aanzoek tot een huwelijk sloeg zij af. Toen Raspail op twee en tachtigjarigen leeftijd wegens een drukpersovertreding tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, vroeg en ver- •- kreeg de dochter verlof bij haren vader in St. Pela- gie te wonen. In dat donker, vochtig verblijf ont wikkelde zich de kiem tot longtering bij haar. De vervolging tegen haar broeder Xavier Raspail. we- gens het uitgeven van een boek ten gunste der am- 5', nestie, was oorzaak dat haar vertrek naar Monacc G.[ tot herstel harer gezondheid werd uitgesteld, ei 7.' zijne veroordeeling tot acht maanden gevangenisstr.i gaf haar den laatsten stoot. gjj j -vj- Ti6 I 10.20 I Li S t a t e 11 - G e 11 e r a,. I MdJi V 1 Jweede Kamer. Zitting van Woeiis/h-as^.,. A9*1 dq orde-*' J V'OcJr - s_. - IÉM

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2