CHRISTELIJK SIlSTORlSfH Uil Oei ie ie geschiedenis. N". 76. Zaterdag 23 December. 1376. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en" Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,QJ Uit] ALBERT ;eyer: WEDDING, MIDDELBURG. Prijs der Advertentie® Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1—6 AGENTEN: de heeren P. G. de Vjy Mestdag® te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen. Uithoofde van het Kersfeest zal het Zuiden aanstaanden Maandag niet verscheinen. Bij het nemen van een nieuw abonnement op het Zuideningaande 1 Janudfi e. h. ontvangt men de nommers van nu af tot dat tijdstip gratis. n. Jezus Christus is het middelpunt der ge schiedenis. Tot zijne komst was de geschiede nis der ut nschheid de geschiedenis van een hier beschaafder, daar bavbaarscher heidendom, zoekende naar eenen God, dien de geheele schepping verkondigde, maar van wien het zich, op wegen van zonde, altijd verder ver wijderde. Tusschen deze slingert zich de gul den draad der geschiedenis van een geslacht en volk, door den God des hemels bevoorrecht en verlicht. Uit dit volk werd een kind ge boren, wiens geschiedenis voortaan ook die van zijn volk zijn zou. De geschiedenis der gansche menschheid en die van dit kind zijn voortaan één. Wat dit kind allen volke zijn zal, of zij het zullen aannemen of verwerpen, gehoorza men of ongehoorzaam zijn, daarvan hangt van nu aan hun lot af. Ontwikkeling, beschaving, verlichting, geluk en in het ongeluk troost is voortaan voor allen, maar niet dan door Hem. geschiedenis der wereld is voortaan geen andere dan die der uitbreiding van de geeste lijke heerschappij van het vleeschgeworden Woord, en hare schoonste verwachting is de voltooiing van zijn geestelijk rijk. Reeds de komst in het vleesch van dit kin- ►deke predikt ons den verheven oorsprong. Groote dingen door kleine middelen te bewer ken, dat is regel in het Godsrijk. Als de mensch een arbeid van eenigen omvang ver richten zal, wat toebereiding en gereedmaken, wat bouwstoffen en werklieden en puinhoopen. fHaar als God iets groots werken zal, neemt het kleinste zaadje, legt dat in den schoot aarde, en uit dat zaad, in den aanvang nwelijks merkbaar, brengt Hij den statigen Qm voort, onder wiens takken de ge- menschen eene schuilplaats |den. Deze zelfde wet in het •ezus Christus op het heerlijkst udom heeft nu bezit geno- ele volken geloofsbelijdenis is verplicht het te erkennen als de geestelijke en maatschappelijke wetgeving der wereld. En hoe klein was het begin van dat Christendom, de komende dagen kunnen het ons nog eens leeren, hoe gering was het optreden van dit edelste aller dingen in het ongemeten ruim der schepping, hoe armelijk was de wieg en bakermat van die grootste aller schaduwspreidende hoornen onder het gewelf des hemels. Wij gaan met heel de christenheid de ver schijning van G. .cl onder de menschen herden ken. Die grootste gebeui^ -nis in de jaarboeken der wereldgeschiedenis z7t de inhoud zijn van het feestwoord en feestlied, dat nog eens zal worden gehoord. Bij de opwekking, welke de herdenking van dit feit der wereld brengt, zij het onze persoonlijke bede en ons eigen zoe ken om dien Heiland ook tot het middelpunt onzer geschiedenis te maken. Dat Zijne komst ons heil brenge! Dat het. VV oord dat van Hem getuigt en ons in kennis stelt met Hem, ons zij als een zonnestraal op ons pad, als een adem des levens, die zweeft over een uitge strekt veld des doods. Middelburg, 22 December 1876. In de zitting van den gemeenteraad van Middelbnrg werd zonder beraadslaging of zonder hoofdelijke stemming toegestaan een verzoek van de firma van Zeijlen en Decker, tot verlenging van den termijn, waarop het dok voor exploitatie gereed zijn moest. Deze termijn oorspronkelijk op Dec. 1876 gesteld, is nu bepaald op uit. Juni 1877. Het ver zoek van den raad van toezicht der Commercie-Com- pagnie om de erfpacht op de bestaande voorwaarden met den tijd van vijftien jaren te verlengen en een adres van J. Harms c. s. verzoekende meer voldoende verlichting aan den Noordslraatweg werden om advies gesteld tn handen van burgemeester en wethouders. De voorzitter deelde nu reeds mede dat reeds her haaldelijk boeten aan de gasfabriek zijn opgelegd we gens het onvoldoend branden en slecht onderhouden der lantaarns. De voorzitter hoopt dat deze herhaalde beboetingen zullen medewerken om de directie dei- gasfabriek beter te doen voldoen aan de bepalingen van het contract. De heer van der Harst sprak den wensch uit dat niet twee, maar vier lantarens voor taan aan den Koningsbrug branden zouden, omdat het licht van twee lantarens misleidt. Voorts wer den benoemd: tot tweede hulponderwijzeres op de school van mej. Klaar, mej. A. E. Bourdrez, tot leden van het burgerlijk armbestuur, de heeren jhr. P. D. van Citters jr. en J. J. van der Harst Az., beide aftredende; tot leden van het bestuur der godshuizen, de aftredende leden, mr. P. Roetert Tak Ez. en .T. Pak Brouwer; tot commissaris der wisselbank, de heer mr. W. C. Borsius; tot lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje; tot leden der plaatselijke gezond heidscommissie, de heeren dr. IJ. Keijzer en dr. de Man; tot gemeente geneesheer, dr. H. A. de Jongh; leelmeester, dr. J. fö. Haringman; tot leden maken van het kohier voor den hoofdelijken omslag, de heeren E. Nagtglas, J. H. Snijders en B. A. Fokker, en tot hunne plaatsvervangers de heeren D. Jeras, M. Volkrijk Liebert en J. J. van der Harst Az. In den loop dezer week werd te Middelburg eene algemeene vergadering gehouden der coöperatieve voorscIiot-vereenigHiig en spaarbank. In deze vergadering werd het reglement in overeenstem ming gebracht met de onlangs ingevoerde wet op de coöperatieve vereenigingen. De Middelburgsche ver- eeniging zal wel de eerste zijn die door hare statuten gerechtigd is als rechtspersoon op te treden. De be ginselen van Schultze Delitsch heeft ze zooveel mo gelijk in toepassing gebracht en daarom ook de hoofdelijke aansprakelijkheid der leden gehandhaafd. De verschillende geruchten, welke te Vlissiaigc» gehoord worden, omtrent frauduleuze handelingen bij gelegenheid van het verkoopen van 't casco van het Belgische stoomschip C. F. Funch gepleegd, hebben ook in de dagbladen hun weg gevonden. Het U. D. deelt mede dat, toen het schip gezonken was, ten behoeve der assurantie-maatsehappij naar de lading is geduikt, om zooveel mogelijk te redden. Na eenige dagen uit werk te hebben verricht zoo zegt men verklaarden de duikers dat cr niets meer in was. Een andere duiker kwam met hetzelfde bericht. Het casco werd daarop aan een Antwerpsehen kooper ver kocht voor f 2000. Den volgenden dag moet aan dezen kooper uit Brouwershaven een winst van f10,000 zijn geboden die geweigerd werd. Men be gon toen op nieuw te duiken en bracht ee.i waarde van f40,000 boven, aan allerlei goederen, die naar Antwerpen werden vervoerd. De goederen zijn te Antwerpen in beslag genomen en een Antwerpsche commissaris van politie zou naar Vlissingen gekomen zijn om de zaak te onderzoekeu. De Vlissingsche courant zegt dat de koop is geschied door 4 perso nen voor fr. 5000 en dat men te Antwerpen bezig zijnde met den verkoop van 465 vaten ialk daarop ten behoeve der assurantie-maatschappij beslag is gelegd. Behalve vele staatslieden cn geleerden, adellijke heeren en dames en gewone burgermenschen schijnen er in het vorstelijk 's Gravenhage ook vele menschen te wonen, met profetische gaven toegerust. Zij treden voor het publiek op onder één algemeenen naam die van Haagsche correspondenten. De laatste weken gaven ons meer dan ooit een proefje er van. Nauwelijks was door de belofte des ministers bekend geworden, dat nog in dit jaar een wetsontMerp tot herziening der wet op Biet lagen' omderwijjs zou worden ingediend, of de profeten kwamen opdagen. Hoewel som- migeu erkenden dat alles stipt geheim gehouden werd, schreven ze toch in diezelfde correspondentie onge veer den inhoud voor hunne bladen af. Het tijdstip, de dag, het uur, dat het bundeltje papieren de Ka mer bereiken zou was vooraf verkondigd. (Hier bleek echter de profetie abuis, want zoover we weten heeft niemand gezegd dat het op den kortsten dag van het jaar onzes Heeren 1876 stond te geschieden). Het ging zoowat half om half, nauwelijks bad deze correspon dent verzekerd dat het ontwerp naar den zin en geest der liberalen zijn zou, of fluks stond een ander op, met de stellige verklaring dat eei: clericaal voorstel zou worden gepresenteerd. In de Kamer ging het niet beter, de heer Moens hief dreigend de vinger in de hoogte, met de verklaring als ge mijn beginselen niet oveij|

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1