Jlerlt, Schoot cn Sending. GEMENGDE BERICHTEN. I wat zelden gebeurt, is dat een wettig testament, tot iu de minste bizonderheden juist, omdat het onuit voerbaar is moet worden vernietigd. Zoodanig geval doet zich werkelijk in ons land voor. In 1804 werd door den heer J. C., horlogemaker te H., een wettig testament gemaakt en onder anderen daarin bepaald 1. hoe de testateur begraven moest worden 2. dat zijne nalatenschap gedurende een honderd vijftig ja ren door de regenten van het hervormde, evang. Lulhersche en roomsch katholieke weeshuis moest be heerd worden 3. dat het grondkapitaal steeds met de rente moest vermeerderd worden 4. dat daartoe alle mogelijke effekten mochten aangekocht worden, maar nooit, Engelsche of Pransc-he5. dat het kapi taal na verloop van 150 jaren (dus door rente op rente te kapitaliseeren) verkregen, moest gebruikt worden tot het oprichten van fabrieken, horlogema- kenjen, weverijen, lakenfabrieken, schapenfokkerijen, enz. enz. in één woord, om de Hollanders geheel onafhankelijk van de Engelsche en Fransche industrie te doen zijn „De helft van den bepaalden tijd is nu bijna ver streken en de eigenlijke groote kapitaalsvermeerdering zal thans beginnen, waut het grondkapitaal was niet zeer groot. Maar gesteld, dat het sleehts 10.00 gulden bedragen heett, dan zullen deze 1000 gulden in 150 jaren toch eene som van f 1.024.000 geworden zijn, aangenomen dat het kapitaal om de 15 jaren verdub beld kan worden. „Wat zal er van die erfenis en dat kapitaal wor den De vereeniging Volksonderwijs getroost zich vele moeite om een algemeene en meer volledige statistiek van het schoolverzuim in ons land te verkrij gen, alsmede het tijdstip waarop de kinderen de school verlaten. Zij zal tot alle onderwijzers, ook tot die van bijzondere scholen, missiven richten met dringende uilnoodiging tot medewerking. De onderwijzers, die binnen den kring eener afdeeling of correspondent schap wonen, zullen de tabellen tot invulling ont vangen, terwijl andere onderwijzers zich lot den heer A. Kerkdijk te 's Hage kunnen wenden, die be doelde stukken gaarne wil toezenden. De Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken heeft op <ene interpellatie in de centrale afdeeling over de Nederlatulsch-Belgische quaes tie van het schip Fliöasas:, geantwoord, dat de beide Gouverne menten voortgaan met liet wisselen van nota's over die zaak en dat verder niets dienaangaande te vermelden valt. grdfnlg^lTezéV dagèh in staat zijn, een krachtige po ging tc doen ter basekcraiiiang vaia nuttige vogels. Tien jaren geleden werd in Oostenrijk het denk beeld van een internationale overeenkomst geopperd cn de Oosten rij keche Begeering knoopte dan ook dadelijk onderhandelingen aan met Italië, waar de trekvogels uit midden-Europa in het najaar bij mas sa's worden gedood. Den 5n Nov. 1875 kwam de overeenkomst tusschen beide Begeeringen tot stand het Italiaansche Kabinet verklaarde, een wet bij de Kamers te zullen indienen. Daarbij strekte Oostenrijk, volgens art. 8 der over eenkomst, de pogiugen tot andere Staten uit, ten einde ook deze tot de conventie zouden toetreden. „Zijn onze inlichtingen juist zegt de Amst. Ct. dan heeft de Nederlandsche Begeering van het Oostenrijksche Gouvernement eeue uitnoodi- ging ontvangen, tot de conventie van 1675 toe te treden. De Stoompost verneemt, dat de beproeving van de bruggen en de viaducten in den spoorweg Malle- gat-Delftsche poort (Botterdam) in het begin der volgende maand zal plaats hebben. afknippen Fanatisme of geldzucht waren natuurlijk al de minste ondeugden, waar aan gedacht moest worden. En nu blijkt dat de dienstbodenstaud te Groniugcu met den tijd mede achteruit gaat; dat ook daar pronkzucht toeneemt en de dienstmeisjes afvallig worden van het vaderlandsche oor-ijzer; dat die pronkzucht zelfs doordrong tot de dienende wee zen, die zich als dames kapten en alleen in 't Wees huis haar oor-ijzer droegen; dat daarop regenten, na vele klachten te hebben ontvangen, bevel gaven liet oor-ijzer aliijd te dragen; dat eenige bardnekkigen evenwel bet gebod ontdoken; en dat toen de regenten een kapper lieten komen en de weesmeisjes met lange haren plaatsten voor de keus des kappers schaar en het oor-ijzer of voortaan thuisblijven om huiswerk te doen in het gesticht met lange haren. Alle kozen toen de wijsste partij en het oor ijzer behaalde de overwinning. (D. v. Z. II.) Na het advies van den heer Fransen van de Putte in de Tweede Kamer, nader toegelicht in de Gids, komt heden op zijn beurt de heer W. van Goltstein, in het Utrechtscli Dagblad mede een woord spreken over onze vestiging en onze positie in Atjeh. Ge heel anders is het advies van den heer van Goltstein als dat van den heer van de Putte. Meende deze dat onze vestiging aan de kust genoegzaam is om lang zamerhand de omringende landstreek aan ons gezag te onderwerpen, gene meent dat meer doortastende maatregelen zullen moeten genomen worden om ons gezag te vestigen of te bewaren. Het volk moest g e wonnen niet over wounen worden, zoo meende men na de inneming van den Kraton, maar de vruch ten van dit tot. nu toe gevolgde regeeringsbeleid ziju uitgebleven. Busteloos zijn onze troepen bestookt tot iu hunne hnofdsterkte Kotta Badja toe. Alle stel lingen. nu bij onze laatste operatie overwonnen, wa ren reeds vroeger bij de iweede expeditie dikwijls met niet weinig verlies genomen, maar later weder verlaten, De toestand van ons leger was meer dan eens hachelijk. Op Groot-Atjeh ontmoette men dus allerwege on verholen tegenstand en de hoofden van de kuststaten maakten hei niet beter De Badjas teekenden niet zel den eene acte van onderwerping, alleen met het doel om ongehinderd handel te kunnen drijven, maar als Nederlanders zich aan den wal waagden werden zij met geweerschoten ontvangen. De verbrokene har monie in ons Indisch leger en de vele opofferingen welke wij ons gedurende drie jaren hebben moeten getroosten, in tegenoverstelling van de weinige resul taten daardoor verkregen, doen naar het oordeel van den heer van Goltstein duidelijk inzien dat -- - xx.jcti etJIie'OumugcnjKe politiek is. Daar komt bij dat, hoe welwillend de houding dr Britsche autoriteiten ook zij, de geringe vorderingen der Nederlandsche wapenen sommigen, zoo al niet doen spreken dan toch doen denken aan bet wenschelijke eener tusschenkomst door de Gou verneur van de Straites-Settlements. Wij meenden als getrouw verslaggever dit oordeel van den, eerst onlangs, afgetreden minister van kolo niën onzen lezers niet te mogen onthouden. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Dedemsvaart F. J. P. Moquette Sneek. Streefkerk ds. de Süij Krimpen. Strijen A. Rademaker Dordrecht. Goes j. C. K. iVouliebel Vlaardingen. Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Andel II. Hossc'man den Ham. Biddcrkerk P. Dcelmnn Nijkerk. In de kamer van afgevaardigden bleek bij de be handeling Her „Middelen." dat Belgic de gevolgen ondervindt van het. verdrijven der Belgische 2 cen- tiraessiukken uit de Nederlandsche geldcirculatie. Op de begrooling der ontvangsten kwam een post voor j groot 300.000 fr., als winst op het aaumunteu van i kopergeld. Daav Belgie echter meer dan overvloedig I gezegend is met kopergeld, zóó zelfs dat de klein- j handel in Antwerpen onder de massa 2 centimesstuk- ken lijdt, is op voorstel van den hoer Jacobs de post - van 300.000 fr. geschrapt, zoodat. kopergeld niet ver- 1 der zal worden aaugemuut, en de Belgisch'1 Staat die 300.000 fr. ten koste van Nederland niet meer zal verdienen. Een vrceselijjk geval werd dezer dagen door de meeste dagbladen wereldkundig gemaakt; Bulga rije kwam er bij te pas en de middeleeuwen ook al; een storm van verontwaardiging was 't tegen de regen den van het Groene Weeshuis te Groningen, die 'iTTiftfitftJSjsJchSvi hnddPjL /hwt. De stoomboot Stad Middelburg van de stoom vaartmaatschappij Zeeland is tijdelijk buiten dienst, gesteld. Door het loopen op het hoofd te Queenbo- rough heeft het schip averij bekomen. Onder de logés, welken een apart kamertje ten volle toekomt, behoort zeker wel eenen Hendrik Smit, bewoner van eene cel in de gevangenis te Goes. Vrijdag was die man zoozeer gesteld op eenzaamheid dat hij de eerste bezoeker van dien dag mr. Liebert met een gevulden eetketel op 't hoofd sloeg. Toen 's avonds de adjunct-cipier hem een bezoek brengen zou. wierp hij den bezoeker een ijzeren privaatemmer tegen de schenen. Over deze onwellevende behande ling van bezoekers is dan ook aanklacht bij de be voegde autoriteit gedaan. Einde dezer week wacht den ingezetenen van Goes en omstreken een waar kunstgenot. De G. C. verneemt nl., dat Vrijdag of Zaterdag a. het schilder en teekengenoolsch^ van Utrecht gedurende eenige dagen, in een ^<kaleu van het Slot Ostende al daar, een kui^\ j yving zal openen vaiqtaejsenin- gen va v|S.29l - L Men schrijft uit Biervliet aan de Neuz. De uitgaven voor 't onderwijs zal de gemeente in het volgende jaar weer 400 gulden meer kosten. Nadat de gemeenteraad den hoofdonderwijzer 200 gulden verhooging had aangeboden, zoo hij wilde be danken voor eene benoeming elders, welk aanbod werd aangenomen, kwam ook de hoofdonderwijzer Verhage van de buurtschool met verzoek tot den raad zijne jaarwedde met f 100 te verhoogeu. De gemeenteraad beschikte hierop afwijzend, natuurlijk niet tot genoegen van den vrager. Hij besloot alle pogingen aan te wenden om te vertrekken en wead dan ook te Bruinisse als hulponderwijzer benoemd. Voor hij echter wist dat hij benoemd werd, staken ettelijke ouders van kinderen die zijne school bezoch- teg, het hoofd bijeen, en kwamen op het denkbeeld een request bij de ouders van kinderen, zijne school bezoekende, te lateu circuleren met verzoek daarop te teekenen, en het ruim van handteekeningen te voor ziene request werd den raad aangeboden met verzoek op hun vroeger besluit terug te komen en den hoofd onderwijzer der buurtschool de indertijd gevraagde f 100 toe te staan. Dat request had geholpen, want ziet hij kreeg ze, maar onder voorwaarde gedurende de wintermaanden avondschool te houden. Nu kwam ook de hulponderwijzer den raad verzoeken zijne wedde, f 500 groot, met 100 te verhoogen. Er werd besloten hem f 50 toe te staan en zijne wedde op f 550 te brengen. Hiermeê was de vrager geenszins te vredeu. Er werd wederom een request in de wan deling gebracht en na voorzien te zijn van vele haudteekeningen, deu raad toegezonden. De raad gaf toe en met 4 tegen 3 stemmen kreeg ook de hulp onderwijzer zijne gevraagde ycrhoogiug. Op beide deze gevallen is de spreuk onzer voorvaderen van toepassing „Eendracht maakt macht." Te Vianeu had Zaterdag eene gasontploffing plaats onder de slaapkamer der bewoners, waar de vrouw van deu gewezen winkelier H. Boosenboom le bed lag; de dokter, die er juist, was, de reuk van het gas bespeurende, onderzocht de pas nieuw aange legde asleiding door met een lichtje langs de pijpen te gaan, waardoor du ontploffing ontstond, die geheel Viancn in rep en roer bracht. Daar er geen brand ontstond, wordt, de schade door de braudassurantie niet vergoed. De aanzienlijke schade komt dus neer op den bewoner van het huis, die het eerst voor eenige dagen betrokken had. Het huis was pas ge kocht, veranderd en hersteld eu is bijna geheel uit het verband gerukt, terwijl overal de scheuren in de muren te zien zijn. Maandag vond eene Fransche dame in den Zonffenaaradeii «bak" of poh'iekuracr vau het koloni aal werfdepot haar man die buiten haar weten, door bemiddeling van een werver, zich voor den dienst in Iudië verbonden had. Voor enkele dagen werd zekere F uit de cel lulaire gevangenis te Amsterdam omslagen, waar hij twee jaren had doorgebracht. Hij is echter reeds weder in hechtenis, daar hij onmiddellijk een begin maakte met een gelijk soort oplichterij te plegen, waarvoor hij in 1874 werd veroordeeld, door op naam van allerlei aanzienlijke personen goederen le koopen en die dadelijk aan den man te brengen. Te Velp, bij Berg Terblijdt, heeft dezer dagen een belangrijke opdelving laats gehad van oudheden, bestaande grootendeels in bronzen voorwerpen, als bijlen met oortjes, messen en armbanden, glad of spinaalvoruiig, koperdraad iu cilinders gevlochten, enz., volgens het oordeel van deskundigen moeten deze voorwerpen van voor de komst der Bomeineu hier te lande nagteekenen. In het jongste nommer van Eigen haard is een artikel opgenomen van dr H. C. A. L. Fock, te Utrecht, die het denkbeeld oppert van een internati onaal schrift. Hij meent daardoor het leeren schrij ven 'e vergemakkelijken en tevens een schrift te kunnen aangeven, dat voor de westelijke volkeren niet alleen, maar ook voor Duitschers, Bussen, Grie ken, Turken, Chineezen, Japaneezen en andere volke ren zou kannen d'enen. Hij wil formulier papier nemen, waarop evenwijdige streepjes in rijen zijn ge plaatst. Om de letters te maken zou men aan die streepjes slechts punten, lijntjes of boogjes te voegen, hebben, en alzoo al de letters vormen; elk nieuw woord zou worden aangeduid door een puntje onder de eerst gevormde letter. De vinding is zeker inge nieus zij heeft één gebrek; 't snelle sehrijven wordt bevorderd, door 't aaneensluiten der lettersmeu leert daardoor met groote snelheid klanken en woorden te zetten door losse teekens wordt dit niet zoo j-.ji makkelijk, naar 't sehijnt. Toch moet men n nj brengen aan de vinding van dr. Fock wiens pro. in Eigen Haard zeker veel belangsf 'ing zal Wij maken Bier reeds de opmeri j 10:; niet onder maar boven de da. in omgekeerde richtine- zijn aangebracht de. f*c tt 2(1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2