fi 11RISTELIJR111ST0RISCH BLAD. en nare oe N°. 69. Donderdag1 7 December. 1676. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURGE Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagii te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peul te Neuzen. u I. Wij durven onze lezers niet vleien met de onderwijswet, die ons van het ministerie Heems kerk wacht 1 zoo schreven we onlangs en we wenschen thans te zeggen, waarom we van zijne zijde ons tot herstel onzer grieven niet veel goeds beloven. Ziet, wij ontkennen vol strekt niet, dat er onder onze conservatieven edele en degelijke mannen zijn, doch wat is ons verschil? Wij anti-revolutionairen, verzet ten ons tegen de revolutie, niet omdat zij zulke lieillooze gevolgen voor de maatschappij en hare leden na zich gesleept heeftmaar omdat zij zich kant tegen den uitgedrukten en uit- drukkelijken wil Gods en zulke gevolgen te weeg brengen moet. Voor ons zijn de gevol gen het bewijs, dat onze overtuiging en de. daaruit voortgevloeide handelingen juist waren, voor hen waren de gevolgen de beweegreden tot handelen. De gevolgen van onze hande lingen laten zich niet steeds oogenblikkelijk met juistheid berekenen, vooral niet in verre toekomst. Zij kunnen dus niet altijd, slechts zeer zelden tot maatstaf van ons doen en laten gekozen worden, allerminst daar, waar de heilige wil Gods, die onafscheidelijk verbonden is met het geluk der mensckheid en der men- schen, zich duidelijk uitspreekt. De conserva tieven nu aanvaarden het goede, ware en schoone, dat zich zoo oogenschijnlijk in de revolutie-leer bevindt, maar trachten de ver derfelijke uitwerkselen daarvan te voorkomen, door, zooals zij meenen, bij tijds halt te roepen tot zichzelven en anderen. De ondervinding te midden der revolutie en in de laatste halve eeuw heeft echter bewezen, dat de mensch, die eenmaal een beginsel als het zijne aanneemt, niet boven maar onder dat beginsel staat, dat hij onwillekeurig daarnaar zijne handelingen inricht, dat vrees voor de gevolgen te zwak eene macht is, om een beginsel te bestrijden. De ondervinding heeft geleerd, dat hij die eene omhelst, geeue zedelijke macht meer heeft, tegen de verwezenlijking van die leer ven te verzetten. Wij zouden kunnen tijd rak van 1815 tot 1830, tot alle Europeesche Staten, ^dat onze conservatieven dank soms, be- ïïi in den eigen land. Voorwaar, veel hebben wij te dan ken aan ons werkzame conservatieve ministerie Heemskerk en wij zullen de laatsten zijn, die het miskennen. Toch er valt aan meer te den ken dan aan spoorlijnen en waterwerken. Tusschen die tallooze stroomen, door het schep rad der stoomschepen gezweept en die onein dige zandbergen, dreunende onder het wicht der sissende locomotieven, wandelen menschen, mensclien met eene ziel in hun binnenste Menschen, die zich nog voor iets anders ge schapen voelen, dan om spoorwegen aan te leg gen, waterwerken te bekostigen en er winste van te trekkenZielen, wier zuchten zich niet laten smoren onder al dat geratel en gehei! Met andere woorden, er is nog een hooger belang dan stoffelijke welvaart, ja, zal tijdelijk geluk duurzaam en voordeelig zijn, dan moet hetzelve reeds rusten op dien hoogeren grondslagDaarom eischen wij van onze ver antwoordelijke regeering, van onze ministers, dat zij uitspreken, wat te zijn en wat te willen vooral in tijden, waarin juist zulk een heftige en langdurige strijd gevoerd wordt over onze heiligste belangen. En wat zien wij nu op dit gebied? Stap voor stap, vrijwillig of gedwon gen, maar altijd en overal gaf het conservatieve ministerie Heemskerk toe aan de wenschen onzer liberalen. Wilt ge het bewijs Denk aan het voorstel onzer vrienden in de Kamer, om de opleiding van onderwijzers voor het bijzonder on derwijs te ondersteunen door eene toelageDenk aan de vriendelijke ontvangst, daarentegen het voorstel van den Heer Moens bereid, schoon oneindig meer vorderende voor de Staatsschool Denk «aan de wet op het Hooger Onderwijs, geheel naar den geest onzer revolutionaire li beralen geregeld Denk aan die enkele malen, als het ministerie Heemskerk gedwongen werd, te voorschijn te trekken uit zijn raadselach tige houding en openlijk te verklaren, wat het beloven kon en wilde, wat vrijheid van begin sel en recht voor allen betrof! Maakte de minister zeive door de onredelijke oplossing van de ministerieele crisis zijne aanblijving of aftreding niet afhankelijk van deze ééne voor waarde: te handelen naar den wensch zijner liberale tegenpartij. Doch, wat spreken wij van liberale tegenpartij". De feiten hebben gespro ken! Wij tasten niet langer rond in het sche merachtig licht, dat de Heer Heemskerk over zijne lnandelingen wierp. Velen zijn teleurge steld, niet allenZij niet, die v«an den beginne herhaaldelijk verklaarden: van een con- Middelburg, 6 December 1876. II. UI. dc Kouingin wordt a. s. Donderdag of Vrijdag van hare buiienlandsche reis in de residentie teruggewacht. Zaterdag jl. werd H. M. door maar schalk Mac-Mahon en echtgenoote in het paleis van het Elysée te Parijs ontvangen. Voor eene commissie uit de arrondissements-recht- bank te Goes, heeft de heer J. dc Vos met goed gevolg examen afgelegd als candidaat-procureur. Men schrijft ons het volgende: 's Gravenpolder raag zich sedert geruimen tijd ver heugen in eene zaïigverccuiging. Die vereeni- ging is echter in den laatsten tijd min of meer aan de tering lijdende, vooreerst omdat de vorige hoofd onderwijzer, welke aan de leden dier vereeniging les gaf, niet kon besluiten om aan den wensch dier leden te voldoen, nl. hoofdzakelijk les te geven in koraal, zoodat die leden meerendeels zich zeiven moesten oefenen, en ten tweede door het vertrek van dien hoofdonderwijzer, waarop hun toen het verder gebruik van het schoolgebouw, waar ze altijd hunne samenkomsten hadden, werd geweigerd. Door de komst echter van den nieuwen hoofdon derwijzer, den heer J. Swart, is er voor die vereeni ging een nieuw lichtpunt verschenen; niet alleen kunnen ze nu het gebouw weer in gebruik krijgen, m«aar genoemde heer heeft zich zelfs bereid verklaard onderwijs te geren, zoo wel koraal als muziek. In verband daarmede zal er a. s. Woensdag avond eene vergadering worden gehouden om, zoo mogelijk, die zaak tot stand te brengen en zeer wenschelijk is het, dat het naar genoegen kon geschikt worden, om dat, vooral in eene gemeente waar geen orgel in de kerk is, zij zulke goede vrachten kan afwerpen. In de afdeeling Krniia3?agCBi van de Maatschap pij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn als bestuursleden herkozen de heeren D. P. Dominicus tct voorzitter, mr. K. Rembges tot secretaris, J. Yereeke tot penningmeester, J. Q. C. Peman Kakebeeke en Joh. Zuidweg lot bestuursleden. Het kanaal van Ncuzcbb naar fteaat, zoo belang rijk voor den handel der oude Hanze-stad is reeds lang een punt van deliberatie geweest tusschen de regecringen van Nederland en België, en de bevol king van Gent en het Belgische staatsbestuur, Ver leden week werden door eene deputatie uit den handelsstand van Gent. opnieuw de belangen der stad bij den Belgischen minister van openbare werken be pleit. De minister kon van de onderhandelingen niets zeggen, maar verklaarde gezind te zijn oin de werken voor de voorhaven van Gent voor staatsreke ning te doen uitvoeren. In de zitting van d« tweede kamer van Maandag werd de toestand van het sociale leven in dezer voege door de heer dc «floaige geteekend Er zijn twee hoofdstroom en en die beheerschen do levensopenbariug. De eene hoofdstroom wil in alles slechts het stoffelijk welzijn en draagt dus geheel een materialistisch karakter. Spreekt hij van stoffelijk welzijn, dan bedoelt hij alleen bevordering van we- reldsche belangen. De andere hoofdstroom beoogt het stoffelijk welzijn niet als doel, maar als middel, om den mensch te doen beantwoorden aan zijn ware bestemming. Die stroom bedoelt het waarachtig heil j van den arbeidenden stand. Men ^2JJBBÉ_h"Ti r'jr^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1