Staten-Generaal BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 29 November. Aan de orde is de voortzetting der algeineene be raadslagingen over de staatsbegrooting. De heer Van der Hoeven protesteerde tegen de onbillijke aanvallen waaraan de regeering blootstaat. De argumenten gis teren aangevoerd werden door spr. uitvoerig ontleed, bij welke gelegenheid spr. alle leden die het niet met hem en den minister van koloniën eens waren voor weet-nieten verklaarde. Hij zeide verder dat er geen grond was om het ministerie vertrouwen te ontzeggen. Alleen als de wet op het lager onder wijs in liberalen zin bleek te zijn, zou het al zijne vrienden verliezen, dat verwacht spr. echter niet. De heer van Nispen wenscht, dat zoowel de ministers als de leden hunne beginselen zullen blijven handhaven. De heeren Insinger en Wintgens waren het met den heer Van der Hoeven niet eens, de ken nis van Indische toestanden ontbrak hen niet. De heeren de Jonge en A. Mackay verklaarden thans geen oppositie tegen het kabinet te willen, alleen het wets ontwerp op het lager onderwijs vervulde hun met zorg. De minister van binnenlandsche zaken betuig de dank aan den heer van der Hoeven en leedwezen over de ondervonden miskenning van de rechterzijde der kamer. De regeering mag geen partijregeering zijn, vau haar mag alleen trouw aan hare overtuiging geëischt worden. De herziening der kieswet zal spoe dig zijn departement verlaten; de onderwijswet zal ingediend worden vóór het reces. Ten aanzien van de koloniale kwestie bestaat geen verschil van ge voelen bij de regeering. Allen zijn het een9 omtrent de uitvoering der agrarische wel. Op de oevolking zal dit verklaart de minister nog eens geen pressie worden uitgeoefend. De minister van justitie verklaarde zich geheel aan te sluiten bij de woorden van zijn ambtgenoot omtrent de partijregeering, ook de minister van koloniën verklaarde zich eens met den minister Heemskerk. De heer Kappeijne constateerde dat de conservatieven het gezag van eiken minister van koloniën ondermijnen. Wij zeide de heer Kappeijne zullen de regeering niet aanvaarden, zoo lang gij ieder onmogelijk maakt. Het onderwijs vraagstuk zag hij gaarne door een neutraal kabinet behandeld, de liberalen zijn bereid recht te doen aan allen, naar liberale begrippen. De heer Haffmams repliceerde nog op deze rede en verklaarde dat de jongste liberale ministeriën niet door conservatieve oppositie maar door eigen zwakheid stierven. Zitting van Donderdag 29 November. Aan de orde is voortzetting der algemeene beraad slagingen voor de staatsbegrooting. De heer Begram kwam op tegen de beschuldigingen van den heer Kappeijne tegen de conservatieven. Juist uit de voortdurende bestrijding, blijkt de kracht der conser vatieve beginselen; de liberalen daarentegen zijn zwak ker geworden ten bate der kerkelijke partijen. De bewering van den heer Kappeijne dat de liberale partij recht voor allen verlangt is in strijd met diens stelsel vau verdrukken der minderheden, en met het afbreken iter ministeriën van zijn eigen richting. Aan deu minister van binnenlandsche zaken merkte de heer Begram op dat, als de regeering onpartijdig wenscht te zijn, zij dan geen vijanden zal maken, maar ook verstoken zal zijn van warme vrienden. De heer Ba9tert betreurde de scherp verwijten in de laatste dagen tegen de regeering gericht; hij noemde zulks gemis aan eerbied voor het gezag. Ook het verwijt dat de regeering zou heulen of in contract staan met Rome scheen hem onbillijk toe. De heeren Blussc, Smidt en Bastert zetten uiteen dat de financieele toe toestand ernstige bezorgdheid wekt, de begrooting sluit niet en de kracht ontbreekt bij den minister om in de gespannen toestand verbetering te brengen. Men is bezig aan het opteren der oude baten zonder op de toekomst te letten, voorziening is daarom drin gend noodig met krachtige hand, ter beteugeling der uitgaven en ter hervorming van het belastingstelsel. De minister van finenciën wijst er op, dat de buiten gewone uitgaven, die niet anders dan door het sluiten van eene leening kunnen gevonden worden oorzaak '■L^^iet sluiten der begrooting; het stngeu dee d houu-,,^ t %an t ,ebe. (althans hare ,e ip|otp.,°n eene v.. ^wikkeli:ig aller rioiitingen nog zoo wem... r dat zij slechts bedacht is op^ toep .winsten met een niet onbelangrijk be- zonder abnormale omstandighnden bewaard blijven. Door den heer oeff werd de juistheid der raming De heer Fransen van Jiouwingen terugtredende gereorganiseerd ^.oofd, onder 3 als Wiggers van Kerchem als bevelhebber zal vervangen worden door generaal Diemont, de reden van deze vervanging waren haar onbekend, aan de instructien in 1874 onder het ministerie van v. d. Putte uitgevaar digd was niets veranderd. De algemeene beraadslagin gen werden hiermede gesloten. „Ik hoop dat Engeland ons zijne medewerking niet zal weigeren. Frankrijk heeft zich verklaard en van die zijde is geen hinderpaal te voorzien. Oosten rijk heeft behoefte aan vrede en zijn voorzichtigheid is ons een waarborg voor zijn steun. Het kabinet van Berlijn zich de diensten herinnerende, welke wij 't onder andere omstandigheden hebben bewezen, zou eene welwillende onzijdigheid ten onzen opzichte in acht nemen en het zou die gedragslijn slechts verlaten wanneer Oostenrijk zijne belangen en zijn eigen toestand miskende. Blijft Turkije over, welke zijne hardnekkigheid ook zij, onmogelijk is 't, dat zijn Gouvernement niet begrijpt waaraan het zich bloot stellen zou, wanneer het aan de wenschen van Eu ropa weerstand bood. Ik hoop dat geene verkeerde raadgevingen het in zijne verblindingen zullen doen volharden." Ziedaar het oordeel van keizer Alexan der over de toestand van het oogenblik, door hem na zijn terugkeer te St. Petersburg, tot zijne minis ters gesproken. Lord Salisbury heeft de verschillende kabinetten bezocht alvorens ter conferentie te gaan. The Times geeft de indrukken die genoemde afge vaardigde van de verschillende kabinetten ontving aldus terug. „Duitschland is geheel onzijdig en zal, zonder zich daaraan veel te laten gelegen liggen, kennis nemen van de voorstellen, welke omtrent de gewapende bezetting van de oproerige gewesten moch ten gedaan worden. „Frankrijk zal niets doen. Het zal alle plannen ondersteunen, welke mochten voorgedragen worden tot herstel van den vrede, maar het weigert aan de uilvoering eenig deel te nemen. „Wat weten wij van Oostenrijk-IIongarije Wij hebben gezegd, dat Duitschland dat wil zeggen het Duitsch Gouvernement, dat, wanneer het de buitenlandsche staatkunde geldt, het Duitsche volk laat gaan waarheen het wil eene bezetting zou aanzien zonder z'ich deswege te bekommeren. „Dezelfde instemming kan men niet verwachten van het Keizer- en het Koningrijk, zoo de bezetting plaats had maar feitelijk zou men dezelfde toestem ming verkrijgen. Men zou er de voorkeu: geven aan een zachtaardiger middel van interventie en de Oos- tenrijksche vertegenwoordigers ter conferentie zouden voorstellen van kalmer strekking ondersteunen maar men is er niet geneigd zich tegen een krachtiger po litiek tc verzetten. „Niemand onderstelt, dal het Italiaansch Ministerie een andere gedragslijn zal volgen dan Duitschland of Frankrijk. Lord Salisbury zal te Rome de verzekering ontvangen, dat Italië volkomen onzijdig is en geneigd alle vredesvoorstellen te ondersteunen." Zoo is dus naar luid van geloofwaardige getuigen de toestand der kabinetten onderling, maar hoe staan de kabinetten en de bevolkingen onderling? dat is eene vraag van niet minder gewicht. En om nu maar eerst op het Turksche rijk te wijzen, daar man keert het er maar aan, dat er verdeeldheden in het staatsbestuur heerschen om den toestand te erger te maken. Men herinnert zich wellicht dat in Turkije eene invoering van constitutie voorgenomen is, daar over schijnen heftige geschillen gerezen te zijn. Om finantieele zoowel als om politieke reden is eene be langrijke partij tegen het aaunemen van eene consti tutie in Turkije. In Griekenland is eene ministerieele crisis ontstaan en in Servië scheelt het niet veel. De positie van het kabinet te Bucharest wordt ten minste onhoudbaar. In Frankrijk is de begrooting van eeredienst aan genomen, echter niet zonder dat op de tractementen der goestelijken hier en daar wat is besnoeid. Dc begrooting is dientengevolge met eenige duizenden franken verminderd. Het kan geen kwaad zegt een Fransch blad, want de zaken van heeron geestelijken staan goed; men vindt onder hen niot veel teetota lers (geheel-onthouders) of vergeteranen (olanteneters- alléén.j Amerika is groot, ook in daden, dat blijkt o. a. weder uit de laatste berichten uit Zuid-Carolina, daarin wordt gezegd dat alles rustig is, en een oo genblik later lezen we dat het congres van dienzelf den staat zich in tweën heeft gesplist tengevolge van democratische en republikeinsche sijmpalhiën. Wij zouden zeggen dat teekent niet veel rust, voor onze overzeesche vrienden is dit verschijnsel misschien te klein om er veel woorden ovér te verspillen. vindt dus den lezer in qJze kroniek van heden Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 1825 Nov.) Gehuwd: M. O. Sitsen, jm. 25 j. met O. S. Harte, jd. 20 j. A. Visser, jm. 26 j. met M. G. van Val kenburg, jd. 20 j. B. van Eesteren, jm. 29 j. met P. Boogaard jd. 29 j. F. Bakker, jm. 25 j. met E. Willernse, weduwe van A. Noijons, 38 j. BevallenP. Lichtenberg, geb. Hage, d. A. M. Smith, geb. Baan, d. G. I. Ballieul, geb. Ureel, d. M. Naerebout, geb. Visser, d. H. Koning, geb. Claré, d. C. C. Schuijlenburg, geb. Dutilh, d. J. H. van der Burgh, geb. Tanis, z. C. Roelse, geb. Hendrikse, d. Overleden: D. R. M. Seidenspinner, d. 1 j. W. J. F. Klijnsoon, d. 10 w. J. M. Sterzerbach, man van C. Lantrok, 53 j. H. Mensing, weduwnaar van J. C. Meeuse, 72 j. CORRESPON DENTIE. Daar ons uit, ten postkantore te Middelburg, inge wonnen informatiën gebleken is, dat de expeditie Vlissingen althans in den regel geschiedt met de post, die ten 8 n 20 m. te Vlissingen aankomt, ge lieven onze geabonneerden aldaar te vragen hoe het komt dat men ze daar niet den eigen avond aan de geadresseerden bezorgt. Graanmarkten enz. Middelburg 30 November. De aanvoer ter week markt van lieden was ruim. Dc tweejarige Walchersche tarwe daalde in prijs met 20 ets, de nieuwe dito met 25 ets, rogge, winter- en zomergerst bleven op den prijs. Walchersche harde witte booncn veel gevraagd en zeer prijshoudend, de Walchersche bruine boonen werden 50 ets minder gelaten, groene kookerwtcn. brachten 25 ets minder op. Tweejarige Walckersehe tarwe 112,puike nieuwe f 11,50; bruine soort f 11,25 a f 11.35; rogge f8,50; wintergerst 1'7,25; puike Walcher sche zomergerst 1 6,75 a f7,— met overblijvende koo- pers; Zeeuwschc dito f6,60; harde Walchersche witte boonen f 16,50 a f 16,75; bruine boonen f15,50; paarden boonen i'^,25; groene kookerwtcn f 11,25, wintcrkool- zaad f 14,50. Verscne boter fl,28 a fl,32, eieren f5.50 per 100 st. Vlissingen, 1 Dec. Boter per kilogram f 1,40 a fl,30. Eieren per 101 stuks 1'6,20 a f6,40. Amsterdam;, 1 Dec. Raapolie op zes weken f 44, Lijnolie f 30,7a. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 1 December 18 7ö. Nederl. Oertitic. Werkelijke schuld. 21/- pet. 62'/s dito dito dito 3 74l3/16 dito dito dito 4 9S'/s Loten stad Rotterdam 3 98 dito dito Amsterdam 3 98 Rusland Obligation 1798,1816 5 pet. 94 Certific. Insur. 5 serie5 Obl. Hope Co.1855 6e serie- 5 78xjA dito 1000 18045 „89 dito L. 100 18725 79,3/i6 ditoL. 100 1S735 79u/i6 Loten 1864 5 259 Loten 1866 5 251'A Inscr. Stieglitz Co. 2e it 4 L. 4 pet. 49■/o Obligation 1S6769. 4 09J/., Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 248 dito dito4 183 Aand. Kicw-Brest 5 102 dito Baltischc spoorweg. 3 118 Oblig. spoorweg Poti-Tillis. 5 pet. 851/, dito dito Jelez-Griasi 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. 853/4 dito dito Charkovv Azow. 5 79 Polen. Aand. Warsehau-Bromberg. 4 543/4 dito dito Wcenen. 5 113 Oostcnr. Oblig.metal.in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 51'/ie dito dito April/Oet. 5 513/., dito in papier Mei/Nov. 5 47 dito dito Febr./Aug. 5 46ll/ie Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f 983/4 Spanje. Obligatiën Bnitenl 3 pet. 13"/I(5 dito Binnenlandsche 3 li3/., Portugal Obligatiën3 52r/.s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 Su/16 Obligatiën 1869 6 27 Eg\rpte. dito 186S 7 pet. 50 dito 1873 7 50r,/8 Amerilc. Obl. Vcreenigdc Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 0 99'/-i Brazilië. Oblig. 1S634l7| dito 1865 5 933/4 EVijzeËi vaan cow5>o3B?i. Amsterdam, 1 Dce. Mctall i' 19,7272dito zilver f 22,60; Div. Eng. per ft? 1'11,85; Eng. Portugal per ft f 11,85; Spaansclie piasters f Amerikaansche dol lars (in goud) 1" 2,4673 Amsterdam, 30 Nov. Mctall. j 19.60; dito zilver f 22,30 Div. Eng. per ft? /'II,85; Eng. Russen per Sr ƒ11,85; Eng. Portugal per u; 11.85; Frans f 47,65 Belg. 47,65; Pruis f 58,60; TTamb. Mussen ƒ30,50; Rus sen in Z. R. f 27-S7,/a Fooïschc per l! gg^lsche per

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3