I lerli, Echoot en iendinjj. GEMENGDE BERICHTEN. Ér* ÏM vïdusel grondbezit en noemde het communaal bezit een abnormale toestand. Dus zult ge zeggen, dan gaat de minister Alting Mees, zitting genomen hebbende in een conservatief kabinet, liberale maat regelen uitvoeren, en dat zeggen wij met u. M iar dat gaat zoo bij de staatkundigen niet (de lezer gelieve zich ook thans onze verklaring te herinneren dat; we geen staatslieden zijn, maar menschen gewa pend met een gewoon burger-verstand). Nu komen na die ronde verklaring, die ieder begrijpen kan, de doekjes voor het bloeden. Reeds onmiddellijk kwam de reserve, dat Chineezen van grondbezit zouden uit gesloten zijn; daarna in de eerste kamer, de verkla ring dat de minister gemeend heeft „de conversie niet belemmeren, maar geen plotselinge overgang". Verder nog deze verklaring: „De regeering zal niet toelaten dat individueel bezit worde ingevoerd, daar waar dat strijdt met de belangen der bevolking". Zie ons 110. 60. Misschien vraagt ge of de regee ring instemt met de verklaring van den minister Alting Mees. Deze vraag deed ook de heer Heijdenrijk en de regeering antwoordde daar op bij monde van den minister van binnenland- sche zaken, dat de regeering homogeen is omtrent de uitvoering der agrarische wet. We erkennen zoo danig ontwijken van ronde verklaring is knap, zoo wel de heer Alting Mees als Heemskerk doen ons in het duister rondtasten, en daar komt nog bij, dat wij gaarne de onkunde, die de heer van der Hoe ven Woensdag enkele sprekers in de kamer verweet, ten volle voor onze rekening nemen. Wij kennen Indie noch door studie, noch door verblijf. Aan deze beschouwingen knoopte zich bij de begrootings-discus- sien ook de vraag vast, en ze kwam van auti-revoln- tionare zijde, wat hebben we van dit ministerie te hopen of te vreezen in dat belang, hetwelk voor ons de meeste actualiteit heeft nl. de onderwijswet Wij behooren noch tot de conservatieven, noch tot de liberalen, wij vertegenwoordigen de christelijk histo rische politiek d. i. die politiek, welke liet Kruis tot banier en het Evangelie tot richtsnoer heeft, en welke zijn dan onze uitzichten? Ziehier de woorden door jhr. J. L. de Jonge, afgevaardigde van Middel burg ter tweede kamer, in de zitting van jl. Woens dag gesproken, (wij volgen de lezing van het D. v. Z. H.) De heer de Jonge wil een woord spreken over het regeringsbeleid van dit kabinet en daarbij het stand punt aanwijzen waarop hij zich bevindt. Hij stelt zich op het Ghristelijk-kistorisch standpunt en het komt. hem voor, dat alle bederf zijn oorsprong vindt, in de verloochening van het. Christelijk beginsel. Dit standpuut kan gepaard gaan met liefdevolle verdraag zaamheid men moet toch letten op overeenstemming die men met anderen hebben kan. In oprechtheid kan hij de hand reiken aan Roomsch eatholiek en Israëliet, aan conservatief, liberaal, ja radicaal, mits hij de overtuiging hebbe, dat ieder handelt naar de inspraak vau zijn geweten en dat ieder eerbiedigt de meening van andersdenkenden. Op dien grondslag wil hij wederzijdsche toenade ring en vertrouwen. Hoe staat, hij nu tegenover deze Regeering Van den aanvang af heeft hij steeds gedaan wat noodig was naar zijn beste overtuiging helpen bevorderen wat kan strekken tot het welzijn van liet vaderland. Hij brengt dan ook alle hulde aan de groote werk zaamheid en bekwaamheid van dit kabinet en hier kan men ook wel zeggen la critique est aiséc, ma is 1' art est difficile. Doch de politieke eerlijkheid eischt ook. dat men, bekwaamheid waardeerende en de moeielijkheid der regeertaak beseffende, der Regeering haar fouten aan wijst en naarmate de persoonlijke waardeering te hooger is, is die taak te moeielijker. Volgens de aangenomen politieke, statistiek, bestaat er in ons land een antirevolutionaire, een roomseh- eatholieke, een conservatieve en een liberale partij. Dit Ministerie nu is opgetreden als conservatief kabinet en zijn streven scheen te wezen een kabinet van het juste milieu te zijn. Doch de ondervinding heeft bewezen dat dit laatste onhoudbaar is. Op de vraag of de anti-revolutionaire partij van deze Regeering voldoening van haar rechtmatige ver langens kan verwachten, moet spr. een ontkennend antwoord geven. Het blijkt toch, dat de Regeering meermalen bewijs heeft gegeven van toenadering tot de liberale partij. Uit vele discussien is gebleken, dat het. kabinet in vele gevallen leeft door de welwillendheid der liberalen. Nu is het waar, er moet naar eenstemmigheid wor den getracht, maar hoofdbeginselen mogen niet wor den prijs gegeven, of men geeft zijn raison d'etre prijs. Wat nu de homogeniteit in dit Ministerie betreft, spr. meent haar te mogen betwijfelen, en wat het onderwijs betreft, gelooft hij, met het oog op enkele leden van het kabinet, dat daaromtrent niet de noo- dige: eenstemmigheid kan bestaan. •Tiövnit. blijkt dus dat, wat de anti-revolutionairen VlissingenlioKT (regn of wei- .1..-K^-Mburg. i vl8.—UUifi 2.7"jö-rr"I doch nu wil hij reeds zeggen, dat hij van dit kabi net verwacht het palstaan voor de hoofdbeginselen. Spr. zal zijn medewerking niet onthouden aan deze begrooting, behoudens voorbehoud om, waar hem dit noodig voorkomt, een afkeurend votum uit te spreken. Ook hoofdstuk IX zal hij aannemen, in de meest stellige verwachting dat de Min. van Koloniën ge trouw zal blijven aan hetgeen hij in de Eerste Kamer heeft gezegd. te Sittard (Limburg) heeft de arrondissements-recht- bank te Maastricht gelijk de N. R. C. bericht eene instructie bevolen. In de zitting van den gemeenteraad van middelburg, Woensdag jl. gehouden is aan den hulponderwijzer L. de Plaa eervol ontslag verleend, r en bepaald dat op school G door hem te verlaten, I eene opschuiving zal plaats hebben, zoodat dan de plaats van zevenden hulponderwijzer vacant wordt. Van den boekhandelaar Steenmeijer is een adres in gekomen, waarin aangeboden wordt de leerboeken voor de scholen 10 pet. beneden den thans betaald wordenden prijs te leveren. Dit adres is in handen van B. en W. gesteld. Van den korenmolenaar Th. Machielse is een adres ingekomen om, door rooien van eenige boomer., die zijn bedrijf belemmeren, hem tegemoet te komen. B. en W. meenen dat er geen termen bestaan om terug te komen op het besluit van 1874 daaromtrent; wel verklaren ze zich bereid om door snoeien eenigermate te trachten de bezwaren te verhelpen. De heer van Hoek stelt een amendement voor om dit verzoek in handen te stellen van eene commissie uit den Raad, de heer Snijder wenscht eene commissie van drie deskundigen te benoemen. Op voorstel van den voorzitter wordt dit amendement gecombineerd, en alzoo voorgesteld eene commissie uit den raad te benoemen, welke zich deskundigen toevoegen kan. Op dit amendement volgt nog een sub-amendement van den heer Fokker om deze com missie in overleg met B. en W. te doen handelen. Het sub-amendement is verworpen met II tegen 6 stemmen, het amendement daarentegen aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Aan den heer L. Hilder- nisse is door het bestuur aanzegging gedaan zijn kelder te herstellen, daar ze gevaarlijk voor de pas sage werd. Genoemde heer heeft echter het verzoek gedaan om een nader onderzoek in 1e stellen, daar die toestand z. i. gevolg is van het kanaal en het vervoer der machine voor het droogdok. Wordt be sloten dit verzoek niet in te willigen. Aan het be stuur van den straatweg MiddelburgVlissingen wordt verlof gegeven over twee jaren 167 boomen te doen rooien; de geneeskundige raad wordt gemachtigd tot liet doen overbrengen van de plaat- en boekwerken der voormalige geneeskundige school naar het archief in de abdij. De voorzitter deelt verder de bekende uitslag der geldleening mede, vervolgens dat tot commies bij den burgerlijken stand is benoemd C. van der Meulen te Euschedé en eindelijk dat in de de procedure tusschen de gemeente en J. R. Jeroni- raus getuigenverhoor is toegelaten. Eenige voor drachten tot vervalling van vacaturen door periodieke aftredingen zijn ingekomen, waaruit in eene volgen de zitting zul gekozen worden. In deze zitting weiden gekozen tot leden der plaatselijke school-coramissie de heeren J. Vermeulen, B. A. Fokker en M. II. Boasson. Tot hulponderwijzer vacature school G wordt benoemd de heer A. Langejan. De heer Snij ders ontvangt op verzoek, eenige inlichtingen van den voorzitter omtrent het bezoeken der oudheidskamer, waaruit blijkt dat in den regel een der boden of een ander de bezoekers begeleidt. De gcauccastera.id van Vlissingen heeft in zijne, heden gehouden zitting onder meer de volgen de benoemingen gedaan Tot binnen-vader en moeder in het burgerweeshuis, de heer J. IV. Franckcn en echtgenoote van Arasterdam tot lid van het burgerlijk armbestuur de lieer Jl. Hazenberg; tot 'commies bij de Plaatselijke belastingen, de heer B.oovcnstciii thans fourier bij de Artillerie. Tot hoofdonderwijzers te Kapelle en te Biezelinge zijn benoemd de heeren «I. W. van der Linde en Jl. ESoItliuijzei», de eerste hulponderwijzer te Naaldwijk, laatstgenoemde te Middelburg. Tot hoofdonderwijzer aan het gestieht Talitha Ku- mi te Zetten is benoemd de heer «fl. Snoep, hulp onderwijzer te Goes. Uit Rotterdam meldt men dd. 29 Nov. aan het Handblad. Dank zij het niet aanhouden van de vorst en het krachtig doorzetten van het werk is de pijler van den Staatsspoorweg aan de oostzijde van de Schie nu voltooid. Het leggeu van de vaste brug over de Schie kan nu spoedig aanvangen. Is dit werk voltooid, dan is de doorloopende verbinding een feit. Wij zouden met het oog op zooveel tegenspoed bij deze en andere werken ondervonden er bij zeggen. Dank zij den Heer, diij wind en weer gunstig deed. zG" -,eï;,T.o\t deel v- arheislu 1 1 l a I n'inl -4 WTT« Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te: Geervliet \V. Haverkamp candidaat. Groningen E. B. Gunning Alkmaar. Alkmaar E. W. Heunicken Renswoude. Oostburg J. J, P. Clinge Boorenbos Rijssen. Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te: Vlissingen Romijn Nijbroek. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te: Amsterdam Genchies Bunschoten. Schildwolde L. H. vau Dijk Stads M Kanaal, welke bedankt heeft voor het beroep te Schellingen. Aangenomen het ber. tot pred. bij de N. H. G. te: Oldemarkt J. H. Harlgerink candidaat. welke tevens bedankt heeft voor de roepingen- te De- demsvaart en Oude en Nieuwe wetering. Door het Classicaal Bestuur van Middelburg is dei» 29 Nov. de heer P. Voerman, uit Vlissingen, na ge houden examen, toegelaten als godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde Kerk, In den laatsten tijd heeft zich bij de te Middel burg bestaande Commercie-Compagnie, wat betreft haar inrichting tot het bouwen en herstellen van ijzeren schepen, stoomtoesteïlen en werktuigen, be hoefte tot uitbreiding doen gevoelen. Daartoe is in een den 29sten November gehouden vergadering van aandeelhouders met algemeene stemmen besloten. In de eerste plaats zal de smederij belangrijk ver groot worden en ook eenige werktuigen van grooteren omvang vervaardigd of aangekocht worden, om met. elders gevestigde fabrieken beter te concurreren. Een niet onaanzienlijk aantal werklieden heeft reeds na aan deze inrichting onafgebroken werk kunnen vin den. In navolging vau vele plaatsen in ons Vader land is ook te Vlissingen een adresbord geplaatst., en wel aan den Koningsweg in de nabijheid van de kanaalbrug. Het bord, geschilderd en bewerkt door den heer A. M. Luitwieler, mr. schilder aldaar, be vat de adressen van verschillende neringdoenden der stad en strekt niet alleen den bewerker tot eer, maar voorziet tevens in eene wezenlijke behoefte, die het best gekend wordt door vreemdelingen, die tegen woordig Vlissingen bezoeken. De persoon, die voor eenigeu tijd zich schuldig maakte aan diefstal van koper uit de werkplaatsen van de K. K. maatschappij „de Schelde" le Vlissingen, is daarvoor door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg gestraft met een maand celstraf. Maandag is te Vlissingen van een wagen een zak haver ontvreemd, zonder dat men wist wie de schuldige was. De politie, hiervan onderricht, had weldra den dader ontdekt en aangehouden. Sedert eenigen tijd bestaat er te Zierikzee niet de gewenschte harmonie en samenwerking tusschen po litie en brandweer. Bij brand vielen er niet zelden onaangenaamheden voor, die de goede gang van za ken belemmerden. De hoofden der brandweer hebben zich thans met een adres, waarin hunne grieven ver meld zijn tegen de Politie, tot de gemeenteraad gewend. Dit adres in handen van B en W gesteld, heeft een onderzoek uitgelokt. Dinsdag is dit. adres in eene geheime zitting van den raad behandeld. Nabij Bath is de stoomboot Amicitia III door den gezagvoerder Diusdag op het droge gezet. Op hare vaart van Antwerpen naar Amsterdam, had het stoomschip, geladen met stukgoederen, een zwaar lek bekomen. Het schip is thans te Bath bezig met lossen. Vijf Urker visschers hebben Ie Norderney in één dag 4000 schelvisscheu gevangen. De geheele Urker vloot, uit 57 vaartuigen bestaande bracht in eene geheele week zooveel niet aan. Tengevolge van het afbranden der briek va heer Van Vlissingen en O zijn 80 gan q 400 nersonen "07 i .Jl kas vau - o.25 werk 3,5 v Selzaete,6.40 met i>.Gent -I -7.28 maatregel zijn kcdr. A,j.et zorg worn, gemoet gezien. Eergister werden door de rijkspolitie der dan 8 vreemdelingen, 7 Fransch^, scher, over de grenzen van het kende Abdel-kader te Harder^" hulp in staat gesteld^^ j I 10.30, 10.55 11.10 I 12.— I -•25 ..«ft- 4.40 5 2 -- 5.22ndg2 6-.lh'6J3/ reiken; de aanvoe£a-^-oc. NicoN is op dit oogf'VanSt.^' TT-,' I ...Tr" \j-fT?1< .aft T 4,9,0

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2