GEMENGDE BERICHTEN: JMmssw het dek te komen, hetgeen hun door de onderofficieren belet werd. Daarop begon een algemeen tumult, men wierp lantaarns en al wat men maar grijpen kon stuk. Het scheepsvolk werd gewapend en er begon eene vechtpartij met den sabel. Eerst nadat er eenige re volverschoten gevallen waren, en zeven kerels buiten gevecht gesteld waren, was de orde hersteld. De schuldigen aan dezen opstand zijn meestal Franschen en Belgen. Vooral aan het krachtdadig optreden van majoor Guffrey is het te danken dat dit oproer in de geboorte is gesmoord en de passagiers met een schrik zijn vrijgekomen. Te 's Gravenhage werd Maandag vergadering ge houden van het Iiidiscli genootschap. Door specialiteiten op het gebied der koloniale politiek werd deze vergadering bijgewoond. Men handelde over liet onderwerp dat als bij uitnemendheid aan de orde kan geacht worden, de vraag.individueel of communaal grondbezit. De heer Hum me, oud-resi dent van Timor stelde het wenschelijke der conversie in het licht. Van den heer Joh. Smid, voorzitter van 't landbouwgenootschap in Indie, was een schrijven ontvangen, waarin mede het wenschelijke vanin divi- dueel grondbezit werd betoogd. De heer Wijnmalen laakte de houding door de anti-revolutionaire volks vertegenwoordigers in de Kamer ingenomen tegen over den minister van koloniën ze waren z. i. in strijd met hun beginsel, dit oordeel kon de heer Cohen Stuart echter niet deelen. Den lsten December 1876 zal het 25 jaar geleden zijn sedert de a'ijkstelegraaf hier te lande werd ingevoerd. In welke mate die tak van openbaren dienst is vooruitgegaan, kan o. a. blijken uit de vol gende cijfers, die in een opstel van den heer-A. C. Hissink, in de laatste nummers van Eigen Haard voorkomen: In 1855 telde de dienst 74 ambtenaren (zonder de bestellers) en 33 toestellen, in 1875 690 ambtenaren en 379 toestellen. Ts Amsterdam waren op 1- Jan. 1855 werkzaam 23 ambtenaren, 4 bestellers en 7 toestellen in ge bruik, op 1 Jan. 1875 waren die cijfers gestegen tot 232 ambt., 58 best. en 88 toest. In 1854 werden te Amsterdam behandeld 79,934 telegrammen, in 1875, 1,345,553. In het oorlogs jaar 1870 was het getal 2,165,246, waarvan alleen van 11 tot 22 Juli 134,892 stuks of gemiddeld 12,263 per dag. De minister betuigde den ambtena ren dan ook zijne hooge tevredenheid. Schier allen hadden buitengewone diensten verleend. In het belang van de Rijnvaart worden te Amsterdam vergaderingen gehouden en adressen ge- teekend. Eene dezer dagen aldaar gehoudene verga dering verklaarde van meening te zijn, dat de tegenwoordige waterwegen tusschen Amsterdam en de groote rivieren voor de Rijnvaart onbruikbaar zijn, verder dat de bloei van handel en scheepvaart voor Neerlands hoofdstad dringend voorziening eischt; men verlangt daartoe een kanaal naar de Waal en wel liefst spoedig, niet wachten tot na de toegezegde voordracht tot droogmaking der Zuiderzee. Het Nede>*la:i«lscli Werkliedenverbond zal op den eersten en tweeden kerstdag hare jaarlijk- sche vergadering te Amsterdam houden. Onder de punten van bespreking vinden we tot onze vreugde ook deze In hoeverre kan het Alg. Ned. Werklieden verbond medewerken tot afschaffing van den arbeid op den Zondag? ÏVIoderaic ondcraclicidifigcu. Lccrvrij- Sicid wel in de Kerk, waar men in de minderheid is, niet in de school, waar men in de meerderheid is. Eer biediging vaas gewetensbezwaren, wel in eene kerk die ieder verlaten mag, niet in eene school die ieder bezoeken moet. Standaard. en accijnsen te Aardenburg, is door Z. M. in dezelf de betrekking benoemd te Bodegraven. Wie kent niet de tocht van Heemskerk en Barendz naar IV'ova-Zcaubla en hunne overwintering in het hooge Noorden? Menig gedenkstuk vau dit roem rijk feit in de geschiedenis onzer zeevaartkunde be rust reeds bij het departement van marine. Door tussehenkomst van den luitenant ter zee Koolemans BJijueu is die collec;ie op nieuw vermeerderd. De heer Beijneu ontmoette een Engelsclunan die voornemens was naar Nova-Zembla te gaan, en spoor de deze aan, om te trachten de hut op te zoeken, hetwelk hem gelukte. De gevonden voorwerpen stond de Eugelschman den heer Beijnen af. D.iaronder be vindt zich een kruithoorn, waarin zich een papier bevond, dat een kort verhaal bevatte van den tocht naar Nova-Zembla, onderteekencl door Heemskerk en Barendz. Hoewel het papier zeer beschadigd is, zoo is het schrift toch nog grootendeels te lezen. Benoemingen en Besluiten. iterh, Echoot m iïiidimj. Aangenomen het beroep tot pred. bij de N. H. G. te: Delfshaven. J. A. van Hcijningen Candidaat. Hengeloo E. A. Remy Zierikzee. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te: Charlois G. J. Vos Fz. Rotterdam. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te: 's Hertogenbosch G. Geerls Pieterburg. Tilburg en Heusden J. F. Bulens Yarsseveld. Goes J. Eigeman Delfshaven. Bedankt voor het beroep tot pred. bij de N. H. G. te: Oudewater P. J. Moeion Ophemert. Hoenderloo G. J. Bargcr -Candidaat. Bedankt voor het beroep tot pred. 'bij de C. G. G. te: Friesland (Amerika) K. Esing Rouveen. De synodale 'commissie heeft, beslissende op de aan haar gerichte adressen, waarin zij verzocht wordt ge bruik te maken van haar recht om overeenkomstig art. 59 Algemeen Reglement eene buitengewone al- gemeene Synode samen te roepen, om terug te ko men op de door de Synode dezes jaars genomen beslui - ten, of althans maatregelen te beramen om den vrede der Kerk te bevorderen, na langdurige en ernstige overweging bezwaar gevonden aan het verzoek te voldoen. Zij heeft tevens goedgevonden de gronden voor dit besluit in een algemeen antwoord aan dé adressanten, dat in het volgende nummer der K e x- kelijke Courant geplaatst zal worden, bloot te leggen. - Wat betreft het verzoek, in de adressen voprko mende, om maatregelen te nemen, waardoor de samen- stemming der verschillende richtingen met opricht tot de belijdenisquaestie zou kunnen worden bewerkt, verklaart zij, dat zij tot geeu bepaald besluit heeft kunnen komen. Wel werd een voorstel geopperd om nevens de eerste thans gebruikelijke belijdenisvraag, nog e.ne andere te stellen, waaruit de keuze aan de predikanten zou worden overgelaten. Hoewel erkend werd, dat dit voorstel veel heeft, waardoor het zich aanbeveelt, werden de bezwaren toch te groot geacht om het als haar voorstel over te nemen. Zij besloot echter dit in haar verslag aan de Synode te vermel den, en het hierdoor onder het oog der volgende Synode te brengen. Yoor eene gemeenteleening van f 20.000 is te Middelburg tot een bedrag ingeschreven van f 121,000. Toegewezen zijn 20 aandeelen tot f 1001,26 per f 1000 nominaal elk. De Oester- en mosselhandel in het oostelijk deel van ..uid-Beveland is in volle gang. De voor naamste uitvoer geschiedt over Bergen op Zoom naar Belgie en Engeland. Men rekent dat 50,000 oesters dagelijks worden verzonden. De mosselen vinden hunne bestemming in Belgie en Frankrijk, men le vert alle dagen circa 100 ton af. Sneller dan veler verwachting was, is bet verkeer in de haven van Ymuiden toegenomen. Stoomboot- lijnen op Engeland halen reeds ladingen vee door het Noordzeekanaal. De werkzaamheid tot verbreeding der Noordzeehaven zijn gestaakt tot een gunstiger jaargetijde. Daar de politie te Amsterdam niet bij machte schijnt de herhaalde diefstallen, welke daar om den anderen nacht plaats hebben te voorkomen, willen eenige ingezetenen zich tot eene assurantie-maatschap pij onderling verbinden, ten einde schade te ontgaan bij eene mogelijke onvrijwillige verhuizing van goe deren of huisraad. Door een dertigtal onzer landgenooten, aan wier hoofd de heeren Alberdingk Thijm en prof. M. de Vries staan, is aan.Mevrouw Lina Schneider, die door vertalingen en voordrachten veel heeft gedaan om onze letterkunde in het buitenland, vooral in Duitschland bekend te maken, een exemplaar van Vondels werken geschonken. Aan dit geschenk is eene zeer verecrende opdracht toegevoegd. In de handels-societeit te Utrecht is de wen- schelijkheid besproken, om een dag midden in de week te nemen voor uitbetaling van arbeidsloon, in plaats van Zaterdag, ten einde daardoor zoo veel mo gelijk het drank verbruik tegen te gaan. De brand in de katoendrukkerij te Helmond in ons vorig uommer gemeld bracht eene schade aan van meer dan f 100,000. Naar men verneemt is de ijzeren brandkast, dezer dagen ontvreemd uit een perceel in de Joden Houttuinen te Amsterdam, met nadere voorwerpen, op dezen diefstal betrekking hebbende, teruggevonden in het water nahii dén St. Anthoniedijk buiten de van hej gerechtshof te 's Bosch een strafzaak behan deld, die haar weerga niet licht zal vinden. Het gold nl. het doodsteken van iemand door middelf van een parapluieDit wapen" was met zoodanige kracht gebezigd, dat de geheeie lengte der tamelijk dikke houten punt, door het oog van den verslagene in de herzenen was gedrongenze had daar zoodanige verwoestingen aangericht, dat na een hevig lijden van bijna drie weken, de dood was gevolgd. De verdediger, mr. Rits, zeide dat hij in het ten deze gebezigde voorwerp, nooit anders had gezien dan een defensief wapen, en dat nog wel te gen aanvallen van uit de wolken; hij leidde daaruit af, dat de beklaagde onmogelijk de bedoeling kon hebben- gehad, daarmede een manslag te begaan hij zag er veeleer een ongeluk in. De adv. gen. mr. van Meenwen nam verzachtende omstandigheden aan en eischte een eenzame opsluiting voor twee jaren. De beschuldigde, een nette jongeling, die den bijnaam van Hercules draagt, was zeer aangedaan. - De Courrier de la Meuse heeft zich eene ver volging op den hals gehaald, echter niet om de be kende taal tegen de autoriteiten te 's Bo9ch in zake de processiën, maai omdat dat blad een marechaussee beschuldigd heeft dronken geweest te zijn. Geheel onwillekeurig was zijn karabijn afgegaan. Zondagnacht had ten huize van notaris B. tus schen Breda en den weg naar het Liesbosch, onder Prinsenhage, eer brutale inbraak en poging tot dief stal plaats. Omstreeks 11 uur werd de zuster van den Notaris, eene oude dame, plotseling op haar bed aangegrepen uoor een man, die, na sleutels en geld geëischt te hebben, op haar antwoord, dat zij deze niet bezat, met eau prop haar mond stopte en hare handen boeide. Na dat verricht te hebben, hoorde hij echter gerucht, de dochter des huizes had name lijk geritsel gehoord, en het raam opgeschoven. Daarop s de dief even geheimzinnig vertrokken, als hij ge komen was. 1 >e oude dame kan geen inlichtingen verstrekken; alleen zegt zij, dat hij een doek om het hoofd droeg en zijn spraak het Belgisch dialect ver- ried. De persoon van 9. V., 12 jaren oud, te Axel is gisteren door de rechtbank te Goes vrijgesproken vau het verwonden van vee. Te Graauvv had den 1 7 November de jaarlijk- sche uitreiking van boekgeschenken plaats aan de kinderen der openbare school, door de ingezetenen was daarvoor f 76 bijeengebracht, met hetgeen de provincie er 'bijvoegde kwam men tot een bedrag van f 120,75 Een Engelsch stoomschip verongelukte voor drie weken in de Oostzee. Een groot gedeelte der bemanning kwam om het leven, doordien de sloep- waarin ze zich redden wilden, omsloeg, ouder de ver ongelukten zijn 9 Nederlanders een van hen is te Vlissingen aangemonsterd. Abt-el-Kader jr onlangs op grond van iu orde bevonden papieren voor de Ned-lndische dienst aan genomen bij bet koloniaal weif-depót, is, gelijk de Zwolsche Cour. mededeelt, op last van hoogerhand ontslagen en tegen zijn ziu naar het buitenland ge transporteerd. Frans Liszt zal, volgens de Neue Freie Presse iu het begin van Januari naar Nederland komen ,om gedurende geruimen tijd de gast van onzen koning te zijn. Dat het crediet van Rusland onder zijn eigen volk nog niet bezwaarlijk wordt ingezien, bewijst de jongsi uitgeschrevene leening vau 100 millioen roe bels in baukbilletten met 5 pet. reute. Op één dag, den 18en werd het bedrag alleen te Petersburg en Moskou ineer dan vol teekend. Het bedrag door de provinciën ingeschreven is meer dan volteekend. Wie er al niet voor weerprofeet speelt? De Etoile Beige profeteerde sneeuw, en wel zeer spoedig. Staten-Generaal Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 November. Aan de orde is de staatsbegrootiug voor 1877. De heer Casembroot besprak den politieken toestand en en betoogde dat het ministerie na zijn wederoptreden niet was versterkt, maar verzwakt, waartoe het optre den van den nieuwen minister van koloniën niet weinig heeft bijgedragen. De heer Wintgens meendg2 dat de tegenwoordige toestand, na de verklarin'6.13,- omtrent de conversie, onhoudbaar geworden \y& kabinet werd door spreker ernstig gevvaarscb"-'^V beginselen prijs te geven. De heer Schimr[ van der Óije meende mede, dat d^ .JifC zond was, maar achtte het on 6.1" zaam de onderwijswet af .JïfLv politiek votum tegen Ook de heer Ha^ st. NieoR <_oa" binet onhmy1' ^an -dY/.zS 29 -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2