lurk, School rit ifiuliw). GEMENGDE BERICHTEN. derwijzer, en het onderwijzen zelve niet bewezen kan worden geacht. In April a. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van scai*- iBSBiiieraSr bij het. vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De voor waarden der aanmelding zijn opgenomen iu de Staats courant vau 21 dezer. Verschillende bladen hebben gisteren gemeld dat het wetsontwerp tot regeling van het lager osb- derwij» door den raad van state aan de regeering teruggezonden is, zoodat men de indiening bij de tweede kamer spoedig verwachten kan". Of die spoe dige indiening eene uitgemaakte zaak is weten wij niet. De minister moet toch eerst de aanmerkingen van den raad van state overwegen en vervolgens het wetsontwerp in verband daarmede herzien, en daar de behandeling der staatsbegrooting weldra aanvangt achten wij de indiening voor na het winterreces der tweede kamer, dat gewoonlijk tot het laatst van Fe bruari duurt, ondenkbaar, tenzij de aanmerkingen van den raad van state van zoo weinig gewicht mochten zijn, dat de indiening nog voor de discussiën over de begrooting van binnenlandsche zaken geschieden kan. Wij ontvangen uit 't, Gravenhage de bevestiging van eene uit de Amst. Ct. overgenomen bericht, in gevolge hetwelk de heeveu J. en J. S. Bos, L. graaf van Bijlaadt, J. W. Cramer, August Heudrichs en graaf van Randwijck, die de plannen aot (boog- miaki;]g ew iia kuUiBiiE1 brengisig van IieJ zsBirïeüJk gedeelte dea* ZaaideH'zee ontworpen en bearbeid hebben, op nieuw het Gouvernement hebben aangezocht hun alsnog concessie te verleenen ter uitvoering van hunne plannen. //Dit aanzoek, zoo schrijft men ons, was vergezeld van een schrijven van eene der eerste finantieele instellingen van Frankrijk aan genoemde concessie-aanvragers, bij het welk op nauwkeurig omschreven voorwaarden, deze instelling, die eene machtige finantieele groep verte genwoordigt, zich verbindt tot het storten in 's Rijks kas van eene garantie van een hoogst aanzienlijk lie- drag en tot het verschatten van al het voor deze grootsche onderneming vereischte kapitaal." Onze berichtgever voegt daarbij toe, „dat met groote belangstelling van die voorwaarden kennis is genomen en dat van bevoegde zijde erkend wordt, dat door de thans ingediende voorstellen de beden kingen opgeheven zijn, die indertijd tegen het ver leenen van concessie geopperd werden." Wij hopen, dat op eem'gerlei wijze het publiek van deze voor waarden in kennis gesteld worde. Blijkt daar werkelijk uit, gelijk verwacht schijnt te mogen worden, dat de concessie-aanvragers de mid delen kunnen aanwijzen, ter uitvoering van hunne ontwerpen gevorderd, dan mag het nauwelijks meer twijfelachtig worden geacht, in welken zin de vraag door wie de Zuiderzee drooggemaakt behoort te wor den, zal worden opgelost. Het vooruitzicht, dat wellicht spoedig, terwijl el ders zwarte onweerswolken den horizont verduisteren, tot de droogmaking van het, zuidelijk deel der Zui derzee, waarbij de nationale welvaart in zoo hooge mate zal gebaat zijn, besloten zal kunnen worden, brengt ons de woorden voor den geest, met welke Jhr. Mr. Gevers van Endegeest hulde bracht aan de koenheid van Z. M. Willem I. die te midden van zooveel gevaar de droogmaking van het Haarlemmer meer verordende. //Willem T. de man van liet Noord - Hollandsch kanaal, van de Zuid-Willemsvaart, van den Zuidpias, van het kanaal van Voorne, moest ook nog de man zijn der droogmaking van het Haarlem mermeer. Toen Europa op een vulkaan scheen te staan, en ons rijk, na den Belgischen afval in acht jarigen oorlogsstaaf, op zijne grondzuilen scheen te waggelen, zette zijn volhardende geest de groote onderneming door, en de wet van 1839 drukte op de droogmaking het zegel" (zie over de droogmaking van het Haarlemmermeer I peg. 74). U. D. Beroepen tot predikant bij de N. II. G. te Loon op Zand, Plu Peter, Valkenburg. Molenaarsgraaf, G. J. Bargcr, Candidaat. Groningen, J. A. de Vlieger, Katwijk aan zee. Bedankt, voor het beroep bij de N. H. G. te: Kampereiland, door ds. Trip van Zoulland, te Hattem. Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Middelbar»'. De kamer heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend ten einde de aandacht der regeering te vestigen op de exploitatie der Zeeuw- sche spoorweglijn. Het is voorwaar geen overbodig werk eens te wijzen op de schaden cn lasten aan het reizend publiek veroorzaakt door het telkeus te laat komen der treinen. Voor een paar jaren werden, ook op de Zeeuwsche lijn, in de wachtkamers der stations borden geplaatst, vermeldende de trein No zal vermoedelijk uren minuten te laat aan komen Wij geven de chefs der spoorweg-stations -«"frweging deze borden ..F" pis in dienst testellen, De'ie foèlV'g- wachtend 11/L7 |>.qn wandelen of r. ...O 1 r. r. in! up.Q 11 Tu het huis, waar de bekende vaderlandsche dichter Vondel geboren werd, te Keulen zal binnen kort een gedenksteen worden onthuld. Een bronzen borstbeeld van den dichter, geschenk van de Konin gin der Nederlanden zal dan tegelijk worden ten toongesteld. Men meldt uit Oostzaan, dat door P. Onrust aldaar in het Y een fleseh is gevonden, inhoudende een brief, waarin het volgende bericht voorkomt „Aan boord van schip Louise, kapitein door den stuurman vermoord, roer verloren, schip wrak, help, help, 52 graden N. B., 20 graden W. L." Op de hoogte van Katwijk zijn door een zware stortzee 7 mannen van boord geslagen uit de visch- sloep de Onbestendigheid. Vier werden gered doch J. de Korte, A. de Pree en C. de Braber verdron ken. De beide eerstgenoemden laten eene weduwe achter, de een met 4, de andere met 8 kinderen. De man die de rijksdaalders een deel van het zilver ontnam in ons vorig nummer vermeld legde ze in salpeterzuur en onttrok daardoor een deel van 't zilver. Geen behoefte, maar eene grenzelooze gierigheid moet de drijfveer zijn tot deze daad. Als een staaltje van de speculatie-zucht in onze dagen kan het bericht in de VI. Courant dienen, dat alleen in die gemeente in de maand September j. 1. zijn geplaatst 3000 aandeeleu in verboden loterijen ter waarde van f 7500. Men behoefde in eene van deze slechts eene contributie van 5 centen per week te betalen om in korten tijd in 't bezit te zijn van een fraai ameublement. Hoogstwaarschijnlijk zullen de directeuren hunne beloften niet kunnen vervullen, daar ze in handen der politie zijn geraakt. Misschien was het niet zoo geheel onnut om in de hoogste klasse der lagere school eens een cursus te openen over het geld, en op welke wijze het verdiend of ver speeld kan worden; dat kon wellicht aanleiding geven dat eenige van die woekerplanten, die teren op de beurzen der mindere standen, met wortel en tak uit geroeid werden. De bekende schrijver van „de opkomst en bloei der Nederlandsche republiek", de heer Motley is, zoo men zegt, bezig aan een historischen roman, welke het volgende jaar verschijnen zal. Het laatste werk over onze geschiedenis „het leven en sterven van Oldenbarneveld" is daarvan dan wellicht een voor- proeftje geweest. Ook dat was meer fantaisie dan waarheid. De Nederlandsche brik AlicU Margaretha, den 7 November jl. van Cadix vertrokken is aldaar den 20sten met schade teruggekeerd. Het Italiaanscke schip Marie Madre werd door den brik, in zinken - den slaat hulp verleend. Met uitzondering van twee vrouwen, die weigerden in zee te springen, was de geheele bemanning gered. Tijdens de regeering van den Koning-Stadhou der Willem III overleed een generaal in het leger van de republiek der Vereenigde Nederlanden en Stadhouder der heerlijkheid van Breda, 's Mans naam was Theobali Metzger baron van Weibnom. Een testament was er niet eu erfgenamen werden te ver geefs opgeroepen. Wolgeus bet toen bestaande recht werd over die nalatenschap beschikt ten behoeve van graaf William van Bentinck van Portland. Thaus komen de erfgenamen (zooals zij zeggen) op en eischen dat de Nederlandsche regeeriug hen zal uitbetalen het sommetje van 2 a 3 milliards, zijnde het bedrag der nalatenschap met de oploopende renten. Ge noemde erfgenamen hebben zich thans tot den Duit- schen Rijksdag gewend ze wonen allen in Duitsch- land en Zwitserland met de bede dat deze zich hunne zoo lang verdrukte rechten mocht aantrekken. Reeds vroeger hebben ze zich tot de Nederlandsche regeering gewend, welke echter niet erg scheutig werd bevonden. Als een vreemdeling in onze dagen onze dag bladen, vooral de N. R. C. zag, tien tegen een, of hij zou ineeuen drie eeuwen terug geplaatst te zijn. In de dagen der inquisitie konden onmogelijk meer ver zoeken worden gedaan om gewetensvrijheid, dan in onze dagen. De schrikverwekkende berg papieren die der Synode van de N. H. K. wordt toegezonden is fabelachtig. En nog wil men van die zijde geen agitatie. Denk aan de schoolzaak Voor 27 schilderstukken uit het kabinet van wijlen den lieer J. A. F. Tollus te 's Gravenhage, gisteren betaald i *17.,.' De 20jarige koning Alphonsus XII v?n Spanje zal weldra in het huwelijk treden met de 17jarige derde dochter van den Hertog van Mcntpensier, de Iufante Maria les Mercedes. Wij hebben ons laten wijs maken, dat alle gorteters een groot feest is bereid. Eene handelsfirma zou eenige duizende mudden muffe grut met premiën of bons tegen het aaustaand St. Nicolaas-teest ver krijgbaar 9tellen. Gisteren nacht hebben te Amsterdam dieven toegang weten te verkrijgen tot het kantoor van Gebrs. ds Jong, handelaars in huiden en vellen, in de Joden Houttui len, 84. Waarschijnlijk waren zij vóór het sluiten der voordeur binnengeslopen en had den ze zieh in een kolen- of turfhok verborgen. De kantoordeur werd heden ochtend verbrijzeld gevonden en de brandkast (zegge de geheele brandkast) was verdwenen. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat de dieven de brandkast uit het kantoor over de straat hebben gedragen naar een erf, genummerd 57, waar van zij de sluiting eerst moesten verbreken. Daar werd een poging beproefd om het slot door middel, van buskruit te doen springen, want de buren en de nachtwacht hoorden omstreeks half vijf een ontplof fing. De nachtwacht maakte daarvan, naar ons wordt medegedeeld, drie kwartier uurs later, rapport aan zijn politiebureau in de derde sectie. Hoewel een stuk van het bovendeel der kast op het erf werd gevonden, schijnen de brutale inbrekers er niet in geslaagd te zijn baar open te krijgen. Teu minste zij namen de brandkast op een handkar van de hee- ren de Jong mede, nadat zij, gelijk uit de verbreking van een afstorting aan de zijde der Markengracht blijkt, te vergeefs naar een schuitje hadden omgezien. In de kast bevond zich 50 gulden aan Engelsch en 15 gulden aan Fransch geld, benevens 40 gulden aan Hollandsoh geld en een Keurhessisch lot. De daders zijn niet gevonden. Door de politie te Utrecht is een bende jeug dige booswichten ontdekt, die er hun werk van maakten om de winkeliers aldaar te bestelen. Des avonds gingen zij op roM uit en slopen de winkels binnen, zoo ra niemand daarin was. Twee der aan voerders zijn in arrest genomen, in het bezit van ontvreemde voorwerpen. De overige wordan bewaakt. Overal dwalen politic-agenten in burgerkleeding rond om op hen te letten. Den veertienden November heeft te Blanmont, bij Gemblouse (Relgie) de doop plaats gehad van het veertiende kind van de echtelieden Honoré Delattre. De peter en meter verheugen zich mede in 't bezit van veertien kinderen, zoomede de baker die het kind droeg. De jonggeborene heeft den naam van Lodewijk de veertiende Delattre gekregen. Onlangs moet baron Rotschild te Parijs een vrij onaangename ontmoeting gehad hebben. Op een regenachtigen en guren dag ging de baron in een der Parijsche omnibussen, om zich naar de beurs te laten brengen, en verliet deze zonder te betalen. De conducteur hield hem echter staande en herinnerde hem (lat hij nog niet betaald had. Rotschild voelde in zijn zak, maar had volstrekt geen klein geld. De conducteur was vrij barsch en hernam: „Waarom ben je er in gegaan indien je niet betalen kond? Je wist het wel dat je geen geld had." „Ik ben baron Rotschild, riep de groote kapitalist uit, „en daar is mijn kaartje." De conducteur wierp het naamkaartje in de goot en zeide: „ik heb nooit vroeger van je gehoord eu ik hoop ook niet verder van je te hooren, maar ik wil mijn geld hebben en ik moet dit hebben ook." De baron was in groote haast, en hernam „Ik heb slechts een wissel voor een millioen bij mij, geef mij geld terug." De con ducteur keek hem verbluft aan en de omstanders barstten in lachen uit. Juist ging er een wisselagent voorbij, van wien baron Rothschild daarop zes stuivers leende, om zijn schuld te betalen. De conducteur ver anderde nu eensklaps en zich naar den geldkoning keerende, sprak hij vriendelijk: „Indien ge tien francs hebbe i wilt, zal ik die wel op mijn eigen rekening aan u leenen." State ii- Gene raai Zitting van Woensdag 22 November. Aan de orde is de behandeling der muntwetten. Vooraf wordt aan den heer Jonckbloet. verlof gegeven om Donderdag den minister van finantiën te interpel- leeren over de regeling der kantooruren van d»^P rijksontvanger te Winteistv'ijk. De heer de Kops wenschte aanneming van den goudgr^j^ daard en langzame opruiming van het zijjXta^" tijdstip om het zilver te verlaten ma°r ,7. de bevoegdheid der uitvoerende m De heerGratama daarentegen ?r f. tiental jaren den tegejw- zilver als muntm-^ft! te— J.MSJa:.. -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2