furti, Echoot en lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Zeeawsche Brieven. aan de betrokken ambtenaren van liet openbaar minis terie gegeven instructiën, in verband met het arrest van den Hoogen Raad van 29 October 1875. Naar aanleiding van die processen-verbaal zal eene nieuwe tusschenkomst des rechters noodig zijn." Door het bestuur der cSïristelSjke normaal school voor onderwijzeressen te Zetten, de jongste stichting van wijlen ds. O. G. Heldring, is eene circulaire gericht tot onze christelijke landgenoo- ten. Die school, welke reeds vele goede vruchten heeft "afgeworpen, gaat gebukt onder een schuldenlast van f 5000 en een jaarlijks tekort van f2300. Met vertrouwen op de milddadigheid van belang stellenden deelt het bestuur dezen staat van zaken mede. Door den heer J. Schippers, hoofdonderwijzer eener openbare school te 's Gravenhage, werd in een der jongste nummers van de N. R. C. de mededeeling gedaan, dat de Haagsehe diaconie door te dreigen met onthouding van bedeeling hare scholen zoekt te vullen. Handelwijzen gelijk in 1874 o. a. plaats had den, toen eene weduwe genoemden onderwijzer onder het storten van tranen betuigen kwam, dat hare kin deren van de openbare af en op de diaconie-scholen moesten, noemt de schrijver de gewclciisdwasag der anti-revolutionairen. In het heden ontvangen nommer der N. R. C. ontkent de heer E. N. de Brauw, advocaat-diaken te 's Hage, en als zoodanig in de jaren 187374 en 75, belast met de leiding der N. H. diaconie ten stelligste, dat er ooit den minsten dwang is uitge oefend. Van de 677 kinderen die in '74 de scholen der diaconie bezochten, waren er slechts 100 van be deelden onder, en dat terwijl onderstand werd verstrekt aan 420 hoofden van gezinnen, wel een bewijs dus dat van pressie geen sprake was. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. Dirksland A. van Giïcllniijzcti Westmaas Vuursche Hilversum Andel 's Gravenpolder G. van Dis J. van Wisselingh W. R. Ka'shoven A. F. Simons C. van Dis Bedankt voor het beroep tot pied. bij Oene door E. A. Lasomlcr Geldermalsen Scli. tol Pcnrscni Dinteloord A. E. v. (I. Dassen t>i-v -1- f"1 Wormerveer S. A. v. <1. Hoorn Aangenomen het beroep tot pred. bij Zegwaard door P. Mt'dema Bedankt voor het beroep tot pred. bij Edam P. Mcdema Ambt VoUenhove W. Dicnicr Beetgum Schops te Overschie. candidaat. Antwerpen. Ede. Oud-Alblas. candidaat. de N. H. G. te: Oldebroek. Helvoirt. Harmeien. rt i - Breu kelen, de C. G. G. te: Sexbierum. de C. G. G. te: Sexbierum. Dokkum. Deventer. Gansch Wemeldinge gaf jl Vrijdag blijken van vreugde en belangstelling, daar het eene halve eeuw geleden was, dat de heer M. N. de Broeken zich als geneesheer in die gemeente gevestigd had. De bewoners van de Raamsteeg te Leiden heb ben de vlag uitgestoken, omdat gister een begin is gemaakt met het afbreken der schutting, die drie en een half jaar om de Ruïne gestaan heeft, ten einde er een akademie-gebouw en een museum van natuur lijke historie te stichten. Het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van Landbouw heeft op voordracht der commissie uit het hoofdbestuur, die de examens in landbouw kunde in 1876 in de provinciën Noord- en Zuid- Holland heeft bijgewoond, de gouden medaille der maatschappij toegekend aan den heer J. Ch. Bormel, hoofdonderwijzer aan de christelijke school te Alkmaar. Op de brug tusschen Harten- en Reestraten te Amsterdam, werd Maandagavond, omstreeks half elf, een jongeling van 25 jaren plotseling door een per soon aangevallen, en met een mes ernstig onder den rechterarm gekwetst. Terwijl de gewonde bij een apotheker de eerste geneeskuudige hulp verkreeg, koos de dader het hazepad. Hij liep de Reestraat dooi en sprong aan de Prinsengracht tc water maar het duurde niet lang of hij was weer op het droge. Het politiebureel op de Noordermarkt opende spoedig zijne deuren voor den misdadiger. De gewonde werd per raderbaar naar het Gasthuis vervoerd. De dader is een slepersknecht, ruim dertig jaren oud. Hij had den getroffene nooit te voren gezien en weet geen rekenschap te geven van zijne woede tegen den Deie toch 'TÏSQ3 toestand heden namiddag redelijk X hot tot stand kgTïfeirttci' wjük en wat hij heeft gedaan, of waarom hij het heeft gedaan. Van zijn sprong in het water, zegt hij zich niets te herinneren. De verklaringen omtrent den toestand, waarin de man verkeerde, of hij al dan niet dronken was, loopen uiteen. Te Onderdendam werd iemand, die zich in be schonken toestand in een herberg bevond, de deur uit gegooid, waarbij hij zich de bedreiging liet ontvallen dat dit grapje den herbergier duur zou te staan ko men. Kort daarop gaat een ander persoon de deur uit eu nauwelijks buiten zijnde, wordt hij aangevallen en links en rechts met een mes zoo deerlijk gewond, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Een tweede, die ter hulp was toegeschoten, werd almede met messneden overladen, doch verkeert in niet zoo gevaarlijke toestand als de eerste. De dader heeft het hazepad gekozen. Twee menschen, die naar het schijnt behoefte aan geld hadden en voor wie de eerlijke weg om het te verdienen te lang viel, Boer van Rotterdam en Spijkman van Vlaardingen, werden Zaterdag in hech tenis genomen. De eerste had te Rotterdam kosthui zen voor de handwerksklasse opgericht, de tweede dreef handel te Vlaardingen. De eene firma trok op de andere wissels, welke door een Arasterdamsche firma werden geaccepteerd. Later volgen andere on- derteekeningen, totdat ten slotte de Arasterdamsche firma argwaan kreeg, een onderzoek instelde en de treurige ervaring opdeed, dat ze duizenden guldens had verloren, want de handteekeningen waren valsch. De bekende Klaas Ris te Amsterdam, die door de firma H. E. van Gelder en Zonen voor het alter natief geplaatst was zich te onthouden van de volks beweging, aan welker hoofd hij zich in den kaatsten tijd weder had gezet, of zijn betrekking als zuaguio- lenaarsknecht vaarwel te zeggen, heeft, naar de Amst. Ct. meldt, besloten, zich aan de zoogenaamde „volks zaak" te wijden, en Zaterdag-avotul zijn ontslag als werkman gekregen, dat hem eervol gegeven is. Voor eenige jaren vernam vorst Bismarck dat op een zijner goederen, waar hij slechts zeer zelden kwam, ook des Zondags gearbeid werd. Terstond schrijft hij aan zijn rentmeester„Dat moet ophou den!" De rentmeester antwoordde: „De menschen kunnen niet'anders, als ze de gansche week op uwe goederen arbeiden moeten, dan blijft hun geen ande ren tijd, om hun eigenen akker eu tuin te bewerken, dan des Zondags." Daarop zond Bismarck het vol gende bescheid„Ik wil niet dat men op mijne goederen God ontroove wat zijn is. Er moet iets op gevonden worden. Als mijne arbeiders eenen eigenen akker te bebouwen hebben of als hun koorn rijp is en er iets te oogsten is, dan moeten zij voorgaan, :t- uiuot euniei upüopden." Deze nieuwe orde wordt ingevoerd. De arbeiders op het landgoed denken als onze Heer zoo troüw voor ons zorgt, dan zullen wij zoo trouw mogelijk zorgen dat hij geen schade lijdt. Inderdaad zoo is 3t ge schied. Er werd ijveriger, vlijtiger en met meer volhardii.g gewerkt, 't Ging alles veel beter dan vroeger. De rentmeester schreef weldra naar Berlijn: „UEd. heeft het uitstekend gezien, niemand heeft van deze verandering grooter voordeel gehad dan U zelve, in een oogenblik is alles gereed Uit St. Petersburg wordt aan de Duitsche bla den per telegraaf gemeld, dat tengevolge der tegen woordige mobilisatie thans ook toebereidselen zijn ge maakt tot het mubiliseeren van het saniteits-korps. Onafhankelijk van dezen specialen maatregel hebben er zich dames-comités gevormd ter bevordering der verpleging van gewonden. Naar men zegt, zullen die Comités onder protectoraat der Keizerin en der Groot vorstinnen worden geplaatst. De markies van Salisbury, die als Enigclands gevolmachtigde weldra deelnemen zal aan de conferen tie omtrent de zaken van het Oosten te Constantino- pel wordt voorafgegaan of gevolgd door ontelbare oordeelvellingen, beschouwingen, wenschen enz. enz. ITet. eene oogenblik rijst, het andere daalt de ther mometer, dien we ondervragen omtrent den toestand van Europa. Nu wordt dit verschijnsel aaugemerkt, als profetie van den oorlog en op hetzelfde oogenblik ontwaart een ander een verschijnsel, dat de vrede gunstig is. I.os*«l Salisbury is thans te Parijs om den her tog Decazes te spreken, daarna begeeft hij zich naar Berlijn, alwaar men hoopt dat bij die gelegenheid Bismarck zijn stilzwijgen afbreken zal, daarna be geeft de lord zich naar Weeuen, om 1 December, toegerust met de wetenschap wat de Europeesche po tentaten willen, zitting te nemen in den raad der mo gendheden. De militaire toebereidselen zoowel in Engeland ala in Rusland gaan steeds krachtig voort. Maandag is de Itaï'aansche kelijk is de verklaring, welke in de troonrede gevon den wordt omtrent de kerk. „De vrijheden van de kerk mogen geen afbreuk doen aan de algemeene vrijheden en aan de rechten van de nationale Souve- reiniteit. Wat zulke verklaringen in den mond van radicalen beteekenen, weet men zoo ten naasten bij. Gisteren is de SSelgische Kauici* op nieuw over de verkiezingen begonnen. Men weet dat door den minister Malou was voorgesteld om een parle mentaire commissie voor de kieswethervorming te benoemen. De linkerzijde heeft geweigerd in deze commissie zitting te nemen. De heer Malou van de nood een deugd makende wil ze nu alleen uit de rechterzijde samenstellen. Daarover is gister in een ministerraad, onder voorzitterschap van den Koning beraadslaagd, den uitslag kennen we nog niet. Amice! Mijn vorige brief was afgeknot; ik had geen tijd om hem geregeld af te schrijven; ik zou nog eenigs- zins uitvoeriger hebben willen doen uitkomen, dat- de Goessche courant even ongegrond als onlogisch van de kerkelijke op de schoolquaestie is gekomen. Hare redeneering gaat alleen dan op, als het uit gemaakt is dat de personen-omvang van de Herv. Kerk volkomen gelijk moet staan met die der staats school. De staatsschool, dat weten we, is er op aau- gelegd om een school te zijn voor allen, zonder on derscheid van geloof. In deze sch ol moet het zoo genaamd christendom boven geloofsverdeeldheid den toon aangeven. Hier moeten de kinderen der Joden, der Roomschen, der Modernen, der Orthodoxen enz. enz. dezelfde vorming en opvoeding ontvangen. (Eene inderdaad God in Christus vijandige.) Als nu de Ned. Herv. Kerk reglementair in dien geest gemeta- morphoseerd (van gedaante veranderd) is, of als men eerst bewezen heeft, dat ze volgens recht en wet zoo moet zijn, dan, eerst dan kan men, als ware er geen wolkje aan de lucht, van de kerkelijke- op de school quaestie besluiten. Zou met de aanhaling van de Genestet de Goesche zulk een ruimte, zoo'n plaats voor allen op het oog hebben? Als onze tegenpartij, wannen- ze het nog eenmaal zoover brengen kan, dan ook verplicht kerkgaan wil gaan-iuvoeren, dan vrees ik dat we nog naar Amerika zullen moeten vluchten, of bij vernieuwing de vrij heid om christen te zijn, zullen moeten bevechten. Nu, nu zoover is het nog niet gekomen 1 't Is waar. Doch het is ook waar, dat onze tegenstanders luchtig omspringen met onze zoo gegronde bezwaren. De bewijzen vindt ge in het stuk, dat ons de pen heeft doen opvatten. Ge meent, hel niet met uwe schoolquaestie, ge weet wel beter, het is maar schijn vertooning, glimlacht de Goessche ons toe, uwe bezwaren zijn dau ook reeds lang afdoend weerlegd. Vraag nu niet. waar, en wie onze grieven weerlegd heeft; want dan krijgt ge zoomin voldoening als on langs de Standaard, die aan het adres, ik meen der Arnhemsche, een heel lijstje met onopgeloste bezwa ren voorlegde. Ge zijt weerlegd, riepen weleer de Jezuieten inqui siteurs, als de onzen nauwelijks aan liet woord waren gekomen. Voort, voort! was als het ware, het wacht woord geworden, want, ronduit gezegd een ketter behoeft men niet te weerleggen. Zoodra in den grond macht boven recht gaat. is er geene reden om zelfs de meest gegronde bezwaren ernstig te onderzoeken. Ach, ook tegenwoordig telt men me r, dan dat men weegt. Wie beschikt over de meeste stemmen, wie heeft de meeste en beste bajonetten is, helaas! te zeer de vraag. Op het: uw reeds lang ontzenuwde schoolstrijd is schijnvertooning, zouden we anders wel willen opmerken, dat men zich in Goes en elders toch nog al wat moeite en opoffering getroost voor hetgeen niet welgemeend moet heet en. Als we eens in cijfers voor ons hadden wat het openbaar onderwijs den Goeschen burger reeds kost, zou het mogelijk zonder voorbeeld wezen, dat velen van diezelfde burgers, letwelalleen om eene schijn vertooning te maken, zich daarenboven de weelde ge troosten om er jaar en dag ook nog eene christelijke school op na te houden. En zegt men hierop, dat het de politiek is, die de geheele schoolquaestie be- j he.erscht, dat het ons alleen te doen is om red van bestaan te hebben, om meester te wordcrj/0£ staatkundig terrein, en dat we daarvoor onsjjt onofferineren orp.trnnstprv dan vra<ypn svp «sin»3 J-r-., i'~~Ti ^r--: W&feVhrA opofferingen getroosten; dan vragen we sir onze partij zoo politiek, zóó belus* oV>T-- het staatkundig terrein? Juist de VWal* JTTvt" lftprN al hare krach! politifi1, o

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2