HANDELSBERICHTEN. niet, als we in ons vorig nommer meenden te moeten veronderstellen. Men telegrafeerde] zelfs uit New- York, Zaterdag dat de kansen van Haijes gunstiger werden. De zuivere uitslag kent men tot heden nog niet. Florida en Zuid-Carolina ontbreken nog aan de lijst en die kunnen juist den doorslag naar de eene of de andere zijde geven. Florida wordt gerekend 4 stemmen ten gunste van de democraten te znllen uitbrengen en dan zou de de mocratische candidaat (Tilden) gekozen zijn, ook al was het dat Zuid-Carolina republiekeinen stemde. In elk geval is dit zeker, zoo mr. Tilden de meerderheid haalt zal het zeer gering zijn, als 't ware door het oog van een naald. Ook nu schijnen de niet zeer loffelijke gewoonten van het Amerikaansche volk zich niet te verloochenen. Zoo althans dunkt ons dat het niet zeer voor het vertrouwen op eerlijkheid en goede trouw pleit, dit de president der republiek aan gene raal Sherman heeft opgedragen streng toezicht te houden en orde en wet te handhaven in de Staten Louisiana, Florida en Zuid-Carolina. Ver schillende partijhoofden uit het noorden zijn naar die staten vertrokken om tegen knoeierijen te waken en het tellen der stemmen te controleeren. Frankrijk schijnt nog altijd een gezantschap bij den paus te behoeven, althans met 377 tegen 93 stemmen werd die post op de begrooting voor het volgende jaar gehandhaafd. Egypte heeft het moeilijk. Het zit zonder geld, en een land gelijkt in zooverre op een mensch, dat wie zonder geld zit gelijk is aan een schip zonder zeilen, een uurwerk zonder raderen en een vogel zonder vleugelen. Geen geld en veel schuld dan wordt de boel ingepakt: zoo ook in Egypte. De internationale rechtbanken hebben beslag gelegd op de inkomsten der spoorwegen ten behoeve der schuldeischers. Of ze veel opbrengen Bij ai die ellende komt nog deze, dat eene samen zweering tegen den onderkoning ontdekt is, aan welker hoofd de minister van finantiën stond. De onderkoning is er niet slinks bij gevallen, maar heeft de hooggeplaatste misdadiger in persoon gevangen genomen. Nadat deze van de geldlade achter de tralies was bezorgd, heeft hij, de onderkoning name lijk, zijn tweeden zoon tot de waardigheid van minis ter van finantiën verheven. Sommige dwarskijkers in het Westen zeggen nu wel dat zoo iets niet behoort de vader regeerende Torst, en d,e zoon heer en mees ter over de beurs, maar men heeft altijd menschen, die wat te zeggen hebben. Zullen we nog spreken van die eindelooze Oos- tersclic kwestie Ach, wat. Er is zooveel dat we waarlijk niet weten wat we kiezen zullen. Eer we den aandacht onzer lezers vragen voor eene hoogst- belangrijke rede Zaterdag door Keizer Alexander ge houden, gaan we even de oudere berichten na. Lord Beaconsfield sprak over de zaak op het banket van den lord-mayor. Het korte idee dezer rede was En geland heeft steeds getracht vrede te bewaren, met behoud van de onafhankelijkheid van het Turksche rijk en met verbetering van het lot der bevolking. Men hoopt dat de conferentie der mogendheden, welke op voorstel van Engeland te Konstantinopel zal bijeen komen tot behoud van den vrede leiden zal. Enge land wenscht de vrede, maar is zoo noodig be reid tot den oorlog zelfs beier dan anderen. Alléén voor eene rechtvaardige zaak zal Engeland den oorlog aangaan, maar dan ook niet eindigen voor het recht verkregen is. Onmiddellijk na het bekend worden dezer redevoering is een depeche openbaar geworden van lord Derby aan den Britschen gezant te St. Pe tersburg, lord Loftus, daarin wordt een overzicht ge geven van hetgene Engeland gedaan heeft om eene vredelievende oplossing te verkrijgen, en dat is meer ku velen wel weten. Rusland b. v. was, zoo blijkt ^^^bepaald voornemens Bulgarije door zijne en de Herzegowine door Oostenrijksehe troe- ^É^i. terwijl tegelijkertijd de Engelsche bedreigen. Door Engelands de Porte, op ■fcfc*anenstil- was het dan alweder Engeland, welks in vloed de vre de redde; Rusland en Servië schijnen op het oogenblik niet zoo vredelievend voor elkander te zijn. Tschernajeff, die in Rusland den panslavistischen ijver wat wilde gaan aanwakkeren heeft althans een wenk gekregen, dat hij vooreerst maar buitenlands blijven zou. Ten slotte vragen wij nu nog den aandacht onzer lezers voor de rede van Keizer Alexander Za terdag te Moscou gehouden. Wij deelen ze mede gelijk de telegraaf ze heeft overgebracht. „Ik dank u voor de gevoelens, welke gij jegens mij wildet uitdrukken, naar aanleiding van de tegenwoor dige politieke omstandigheden, die thans meer opge helderd zijn, en ik ben met genoegen bereid uwe adressen aan te nemen. Het is nu reeds bekend, dat Turkije heeft toegegeven aan mijn eisch om oogenbiikkelijk een wapenstilstand te sluiten, en een einde te maken aan nutteloos bloedvergieten in Servië en Montenegro. De Montenegrijnen hebben in dezen ongelijken kamp weder als altijd zich ware helden betoond. Van de Serviërs kan men helaas niet hetzelfde zeggen, trots de tegenwoordigheid van onze vrijwilligers in de Servische gelederen, van wie velen voor de Slavonische zaak hun bloed vergoten. Ik weet, dat met mij geheel Rusland de levendigste belangstelling koestert in het lijden van onze geloofs- en stambroederen. Voor mij echter zijn de ware be langen van Rusland de meest dierbare en ik zou tot het uiterste gaarne Russisch bloed sparen. Dat is de reden waarom ik heb gepoogd en zal pogen op vreedzame wijze feitelijk verbetering te krijgenin de eerstvolgende dagen beginnen te Konstantinopel de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der zes groote Mogendheden om de vredesvoorwaar den vast te stellen. Mijn vurigste wensch is, dat wij tot algemeene overeenstemming komen. Indien het daartoe echter niet komt, en ik zien zal, dat wij zulke waarborgen, welke de voltrekking van datgene wat wij met recht van de Porte verlangen kunnen, niet kunnen krijgen, dan heb ik het vaste voornemen zelfstandig te handelen, en ik ben overtuigd dat in dit geval geheel Rusland mijn oproep gehoor zal ge ven, wanneer ik het noodig acht en Ruslands eer het eischt. Ook ben ik overtuigd dat Moskou als altijd met zijn voor beeld zal voorgaan. God helpe ons onze heilige taak te volbrengen Amerikaansche toestanden. Het waren heete dagen, die der vorige week voor de bewoners van de Vereenigde Staten. Er moest gezorgd worden voor een nieuwen president en dat wil wat zeggen. Het moet koddig zijn voor iemand, die buiten den strijd staat, die tooneelen van de he vigste opgewondenheid met een nuchter oog aan te zien. De twee partijen republiekeinen en demo craten spannen alle krachten in om de overwin ning te behalen. De ongehoordste middelen worden gebezigd om een enkele stem te winnen. Om maar een staaltje te noemen, het is bekend dat de ontleed- kundigen bij voorkeur de lijken der negers bezigen om te ontleden, omdat hunne aderen zich gemakkelijker laten vinden. Yan die wetenschap maakten de democrati sche bladen gebruik om de negers van de stembus af te houden; zij moesten, zoo vertelden ze, niet zoo zeer komen om te stemmen, maar om gedood en daarna ontleed te worden. Om dit vertelsel wat op te hel deren werden in Indiania een paar negerlijken opge graven en in een kelder naast het hospitaal geplaatst, men zorgde natuurlijk dat ze door een zwarten man gevonden werden. Die man werd bijna zinneloos van vrees en verspreidde het nieuws onder zijne makkers. Een andere neger werd op straat een zak over het hoofd geworpen en weggesleurd, terwijl onder weg overluid over zijn einde en de ontleding gesproken werd. Ter goeder ure werd de man losgelaten, welke niet naliet dat vreesselijke nieuws ouder zijne makkers te verbreiden. Maar langer dan de heete dagen van een verkie zingsstrijd en ernstiger dan die, zijn de tijden, die de groote republiek, waar zoovelen onzer landgenooten wonen, doorleeft. Daar is wel wat anders te doen als over politiek te handelen; voor velen zijn de zor gen voor levensonderhoud dringend. Tal van arbei ders of handwerkslieden zijn buiten hun gewoon be roep of werken maar deijUftlven tijd. De vooruit- fcül"'"M'i^ik])l'iir *f~" vader en moeder vraasrt: rezen in personen en huisgezinnen, de arbeider meende den rijke de wet te moeten stellen, een ieder zocht zich te haasten om te leven boven zijn stand. De jaren van overvloed zijn voorbij, en nu beginnen juist velen naar beneden te komen, voor wie vroeger geen tijd was om naar beneden te zien. Het eerste wat wij moeten afleggen zegt de Hope waaraan wij deze berichten ontleenen is de valsche mode. Als een man een inkomen heeft van duizend dollars, zal hij vroolijker zijn door maar achthonderd uit te ge ven, dan door zich in schulden te steken om zijn ge mak en hoogmoed te bevredigen. Wij moeten verder een wakend oog houden over het besturen der natio nale finantiën. De knoop moet doorgehakt worden, ieder moet zijn eigen kracht, wijsheid en beurs on derzoeken en daarnaar handelen, dan zullen we oot moediger en nederiger worden. Niet zelden zijn de vruchten van zulke drukkende tijden een opzien tot en een omzien naar iets hoogers. Het is treurig, maar waar, dat tegenspoed dikwijls vruchtbaarder is voor het geestelijk leven dan voorspoed. Indien dat de vrucht mocht zijn van de zware tijden, die Amerika doorleeft, dan zal deze beproeving niet zonder vrucht voorbijgaan. Scheepstijdingen. Vertrokken van Middelburg 13 November de brik Rebecca, kapitein Draijer, met ballast naar En geland. Wegens storing in de tele grafische gemeenschap, z ij n onze beursberichten uit A m;- sterdam en graanberichten uit Rotterdam niet ontvangen. Prijzen van effecten. Amsterdam, Zaterd g 11 November 187b. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 273 pet. 623/., dito dito dito 3 757s dito dito dito 4 997s Loten stad Rotterdam 3 977-2 dito dito Amsterdam 3 981/4— Rusland Obligatiën 1798/1816 5 pet. 9874 Certific. Insor. 5 serie 5 „72 Obl. Hope Co. 1855 6e serie 5 8374 dito 1000 1864.5 937s ditoL. 100 1S725 85'/8 dito L. 100 1873 5 855/s Loten 1S645 280 Loten 1866 5 271 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 74 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 258 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltisclie spoorweg. 3 122 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. S93/4 dito dito Jelez-Griasi 5 f 225 dito dito Jelez Orel 5 pet. 885/s dito dito Charkow Azow. 5 82 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 573A dito dito Weenen. 5 117 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 547s dito dito Aprii/Oct. 5 5474 dito in papier ftlei/Nov. 5 50ll/ls dito dito Febr,/Ang. 5 5074 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 102 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 133/j6 dito Binnenlandsclie 3 Portugal Obligatiën3 523/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 9*3/i6 Obligatiën 1869 6 291/2 Egypte, dito 1868 7 pet. 47 dito 1873 7 477ig Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99°/ls Brazilië. Oblig. 1863 47s dito 1865 5 94 Prijzen van coupons. Amsterdam, 11 Nov. Metall. j 20.30; dito zilver 21,727» Div. Eng. per ft* ƒ11,821/-; Eng. Russen per g* ƒ11,8273; Eng. Portugal per u; 11.827-; Frans 47,65- Belg. ƒ47,65; Pruis 58,60; Hamb. Russen ƒ30,50; Rus sen in Z: R. 29.S71/» Poolsche De

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3