GEMENGDE BERICHTEN. 1 Staten-Oeneraal. J - Na Zondagvoormiddag door Ds. Roozcmeijer tot liet dienstwerk in de Ned. Herv. kerk te Mid delburg te zijn ingeleid, aanvaardde de Heer D. Rijn<lei*$ des avonds zijn ambt als herder en lee- raar dier gemeente te Middelburg met eene rede, die tot tekst had 2 Corinthen V 20aZoo z ij n w ij dan gezanten van Christus wege. Zaterdagmorgen is in de Gravenstraat te VTissingen een begin van brand ontstaan, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. De vrouw des huizes, die uitge gaan was, had hare drie kinderen zonder toezicht te huis gelaten. Hiervan werd door de kleinen gebruik gemaakt om met lucifers de bedgordijnen in brand te steken, die tot groote vreugde der kinderen weldra vroolijk opvlamden. Nadat de gordijnen verbrand wa ren, deelde zich het vuur aan de bedstede mede, waardoor in de kamer een verstikkende rook ontstond. Door het geschreeuw der kinderen en de rook opmerk zaam gemaakt, schoten weldra de buren toe, die dan ook spoedig den brand hadden gebluscht. Het oude Nut van 't Algemeen (le Salut public) schijnt te herleven. Donderdag avond is er eene vergadering gehouden, waarin de voorzitter mededeelde dat er 21 nieuwe leden waren toegetreden. De voor zitter de heer H. E. Kleijnhens wees op de stichtin gen, welke door het Nut in 't leven geroepen zijn en beval de maatschappij in aller medewerking aan. De heer Kits van Heyningen hield eene voordracht over de reis van Jan Kompanie. Te Oosthuizen had een 14jarige knaap op een schuitje een zeil gezet; een sterke windvlaag deed het bootje omslaande knaap verdronk. De heibaas L. V., getrouwd en vader van twee kindereu, kreeg te Feijenoord een ijzeren band, die van den kop van een heipaal los raakte, op het hoofd, en werd daardoor onmiddellijk gedood. Er heeft zich te Amersfoort eene commissie van dames en lieeren gevormd met het doel eene crèche of kinderbewaarplaats in de gemeente op te richten. Het is te voorzien, dat hare pogingen met gunstigen uitslag worden bekroond. Te Maastricht heeft het in de laatste dagen zoo gesneeuwd, dat de straten en wegen er mede overdekt waren. Uit Meppel meldt men dd. 11 Nov. Een massr. jongelieden bewoog zich reeds lieden op de schaats baan; de om de stad laag gelegen landen zijn alom met ijs bedekt. In geen 'jaren is er zóó vroeg schaat sen gereden, 't Vriest voortdurend hard de wind is bijna Oost. Gistermorgen kwam te Utrecht een buitenman, van wien een koe uit de weide ontvreemd was, aldaar ter markt om te zien, of ook zijn beest aldaar pre sent was. Werkelijk trof hij zijn koe aldaar aan, doch de dief die den eigenaar eveneens gewaar werd, zette het op een loopen en liet het beest achter, dat de eigenaar terstond in beslag nam en wegvoerde. Naar men verneemt, is de dief onbekend. Een soortgelijk ongeluk als dezer dagen bij Rijssel plaats vond, had Vrijdag-avond ook nabij Winschoten kunnen gebeuren. Toen voor den trein, die om 5.12 daar moet arriveeren, de sluitboom tus- schen Heiligerlee en Eexta reeds gesloten was, kwamen voor dien boom vier stroowagens. Men had, omdat de trein nog niet van 't station Eexta //los" was, den moed den sluitbaan te openen en over de baan te rijden. Toen de laatste wagen nog op den spoor weg stond, kwam de trein aansnellen en alleen aan een handig stoppen is het te danken, dat geen vree- selijk ongeluk plaats vond't is te wenschen, dat de justitie een ernstig onderzoek naar het voorval in 't werk stelt. De ITollandsche spoorweg-maatschappij heeft de zer dagen de voor reizigers, met rctourkaartcn voor zien, gunstige bepaling weder ingevoerd, dat vergun ning verleend wordt ook op de heenreis op elk station uit te stappen en een of meer treinen over te blijven. Een //prseparaat om brandgevaar, door ontplof fing van petroleum in lampen, te voorkomen en te vens 25 pet. petroleum te besparen" door of na mens een Amerikaansche firma in den handel gebracht is door dr. Aricns Kappers, te Groningen onder zocht. In diens verklaring, medegedeeld in het Nieuws v. d. Dag, wordt geconstateerd, dat het prasparaat niets bevat dan gekleurd keukenzout en op geenerlei wijze ontploffing kan verhinderen Men verneemt, dat, als dader van verschillende diefstallen in den omtrek van Arnhem, de persoon van A. De Boer onder Dieren is gearresteerd. Het moet reeds zijn gebleken dat hij in twee kerken, te Ellekom en te Doesburg, heeft ingebroken en gesto len. uVoor. het laatste feit is hij gevankelijk naar •'*rerebracht XrHÜfcL'I it waarschijnlijk is hij ook de dader door een^. thans goed om de opmerking op te disschen dat er geen open Poolzee is, gelijk men vermoed had. Maar, wat verstaat men onder „open Poolzee" en wat heeft men vermoed Moet een open Poolzee beteekenen een grooter of kleiner begrensd gedeelte van de oppervlakte der aarde, waar de zee in den winter niet bevriest, dan hebben al zeer weinigen haar beslaan vermoed. Men kan gerust verzekeren dat geen bekwaam meteoroloog, geen Buchan, geen Neumayer. geen Plantamour, ze voorondersteld heeft en dat Doue er geen oogenblik aan gedacht heeft, zelfs niet toen Noordpoolreizigers voor eenige jaren beweerden, ze gezien te hebben. Verstaat men echter door open Poolzee, dat in eiken winter wel een of ander deel, nu hier, dan daar, binnen den poolcirkel nagenoeg vrij van ijs is, dan twijfelen er weinigen aan, zelfs nu de Engelsche expeditie geen open water heeft gevonden. Waarom kan de zee in den winter 1875/1876 niet juist aan de overzijde van de Pool voor een deel open geweest zijn De eene waarneming is zoo onvolledig als de andere. Daarover zal men eerst dan kunnen beslissen, als binnen den poolcirkel meteorologische observatoria zijn opgericht, waar te gelijker tijd gedurende een reeks van jaren waarne mingen gedaan zijn." Niettegenstaande nog kort geleden ruim dertig winkeliers door het kantongerecht te Oss zijn veroor deeld wegens het voorhanden hebben van valsche (niet wettelijke) maten en gewichten, zijn opnieuw een nog grooter aantal neringdoenden wegens dit vergrijp bekeurd, onder welke zich eenigen bevinden, die reeds herhaaldelijk geldboete hebben betaald we gens dezelfde oorzaak. De resultaten van de werving voor de marine, ten vorige jare in de noordelijke provinciën gedaan, schijnen genoegzamen grond opgeleverd te hebben om zulks weder te herhalen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen dezen winter een oorlogschip naar de provincie Groningen te zenden, tot werving en op leiding van jeugdig scheepsvolk. Aan wien men d> uitvinding der/,stamboekjes" voor jonggehuwden te danken heeft ls ons onbekend. Vreemd is het echter dat de redactie der Middel- burgsche Courant de eer daarvan voor Nederland te genover Parijs handhavende, slechts vermeldt dat ze ook te Goes worden uitgereikt, en niet zegt dat ze in hare eigen stad sedert vele jaren in gebruik zijn. j Is die redactie hier zoo weinig t' huis Van geachte zijde wordt aan de Standaard uit Berlijn gemeld, dat Zaterdag avond 4 Nov. jl. de Reizeprediker voor de Binnenlandsche Zending in Duitschland H. Rathmaun, op een feest eener jonge- lingsvereeniging, over de Nedeiiandsche Militaire Ver- eenigingen mededeelingen heeft gedaan, waarvan hei gevolg was, dat eenige aanzienlijke mannen (waaron der een garnizoenspredikant) h«t plan hebben opgevat, iu Berlijn eene dergelijke Vereeniging op te richten. Besanijon is de plaats, die in hare horlogefa brieken steeds vooruitgaat, terwijl andere zich in geen vooruitgang verheugen. Frankrijk verkrijgt genoegzaam al zijne horloges van Besantjon. Te St. Petersburg is eene groote koude inge vallen. De Newa is met aanzienlijke ijsmassa's uit het Ladogameer bedekt, terwijl de haven naar Kron- stadt reeds geheel is gesloten, zoodat als de weersge steldheid niet spoedig verandert, de scheepvaart, zal moeten worden gestaakt. Ook in Duitschland en Oos tenrijk viel gedurende de laatste dagen eene groote hoeveelheid sneeuw. Sedert verleden Maandag zijn bijna alle spoor wegen in 't zuiden van Zweden tengevolge van een hevigeu sneeuwstorm onberijdbaar. Het verkeer met Noorwegenis bijna geheel gestremd. Bij Kalraar zijn bijna twintig schepen vergaan. Onlangs stierf in Wiesbaden een gepensioneerde kolonel; die in 1813 als luitenant in den oorlog tegen Frankrijk aan de scheen gewond werd. Hij beweerde altijd nog een kogel in zijn been te hebben. Op zijn verlangen werd na zijn dood het been onderzocht en werkelijk vond men tusschen kuit- en scheenbeen een geweerkogel, die daar dus 63 jaar lang was blijven zitten. Op de Amerikaansche spoorwegen zullen, tot gemak van het reizend publiek, ook nog gevoegd worden business- of kantoorwagens, met gemakkelijke en elegant ingerichte lessenaars voor kooplieden enz verder nog baby-cars of kinderwagens voor vrouwen, die met kleine kinderen reizen, waarin alles ter verple ging voorhanden is, wat tot eene welingerichte kin derkamer behoort. Bij den aankomst van een spoortrein van den Centraal te Charleroi, stapte een vrouw over de rails en was op het punt door eene locomotief verrast te worden, toen zekere P. van den Brande, boodschap per, het gevaar bemerkende, toesprong en de vrouw van de baan wierp. De moedige commissionnair werd door de m - ne geraakt en neergeworpen; doch door een ?k viel hjj - ongedeerd, slechts eeuige schrammen aan het aange-\ zicht bekomen hebbende. In een der laatste nummers van den Reichs-Anzeiger wordt eene mededeeling gelezen, welke inderdaad van zeer zeldzamen aard mag wor den genoemd. Een jeugdige dienstmaagd Sophie Adolphine Ahlschlüger, is door den Keizer gedeco reerd met de medaille van verdiensten, te dragen aan een lint, van bijzondere kleur, tot belooning 'voor haar moedige daad. Zij heeft met buitengewone opof fering en verachting van levensgevaar vijf jeugdige kinderen gered uit een woning, waarvan dat gedeelte in lichtlaaie vlam stond, waar de slaapkamer der kinderen zich bevond. Westpoint aan den Hudson wekt eene historische herinnering in het geheugen van iederen Amerikaan op, Zij is deze. In de door hooggebergte omsloten rivierengte was, gedurende den onafhanke- lijksoorlog, de natuurlijk aangewezen verdedigingslijn voor de opstandelingen, om den watertoegang naar Nieuw-York af te sluiten, tegen de Britsche macht in het Noorden. Een reeks van ketens en versper ringen, waarachter de Amerikaansche kanonneerbooten lagen, werd beschut en verdedigd door een sterk kas teel, aangelegd op het vooruitstekend voorgebergte van Westpoint, en als het onneembaar Gibraltar van de Hudson genoemd. Sir Henry Clinton, de bevel hebber der Britsche troepen, trachtte door orakooping te verkrijgen, wat hij wanhoopte door wapengeweld te erlangen en in een kommandant van het fort Put nam vond hij een verrader. Deze heette Benedict Arnold. Aan zekeren majoor André, adjudant en ge volmachtigde van den engelschen generaal, stelde Ar nold deu plattegrond van de sterkte en een plan tot hare verrassing in handen. André verlaat het fort in boerenkleeding, doch wordt aan de overzij door drie soldaten aangehouden en gevat. De verdachte papie ren worden in zijne laarzen gevonden. Enkele dagen later wordt hij door den krijgsraad ter dood veroor deeld en opgehangen. Daags na die gevangenneming zit Arnold in het huis van den kolonel Beverly met dezen, A. Hamilton en generaal Lafayette aan het ontbijt. Aan Beverly wordt een briefje gebracht met het bericht, dat de Engelsche majoor André is gevat, Hij deelt het zijne gasten mee. Ar nold wordt doodsbleek, gaat zonder een woord te spreken weg, spoedt zich naar huis, neemt haastig van vrouw en kinderen afscheid, en vlucht onverwijld. Het gelukt hem in veiligheid te ontkomen op een Engelsch schip. Maar de worm van het zelfverwijt blijft knagen aan het hart van den verrader. Jaren later is Arnold te Londen op de publieke galerij van het parlementshuis. Hij wordt herkend, en een algemeen gesis en gefluit dwingt hem zich te ver wijderen. Nog later is hij te Havre de Gratje. Het is tijdens de revolutie, in de dagen van het schrikbewind. Talleyrand, plotseling uit Parijs ge vlucht, wil naar Amerika oversteken. In den laten avond te Havre aangekomen in een herberg, om den volgenden morgen scheep te gaan, verneemt hij van den logementhouder, dat zich onder de gasten een Amerikaan bevindt. Talleyrand begeeft zich naar diens kamer en verzoekt hem om eenige voorspraak of aanbeveling in N. Amerika. De vreemdeling treedt verbleekend terug, en op een toon, dien de beroemde diplomaat meermalen herhaalde nooit te zullen vergeten „zoc akelig" klonk ze hem toe, hoorde hij zich toeroepeu: „Ik u aanbeveling of voorspraak geven in dat land? Ik ben de eenige in mijn land, die er geen enkele vriend heelt. Mijn naam is gevloekt. Ik ben Benedict Arnold! Eerste Kamer Zitting van Vrijdag 10 November. Tot voorzitters der afdeelingeu zijn gekozen de heeren van Aylva, Cremers, Sassen, Hengst, tot rap porteurs over de Indische begrooting de heereu den Tex, van Voorthuijzen, de Raadt en Virulij tot rap porteurs over het wetsontwerp op de coöperatieve ver- eenigingen de heeren Prins, Hein, Pické en Thooft; over het contract met de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de heeren Prins, de Vos de Waal, Schol en Thooft. Zitting van Zaterdag 11 November. Verschillende kleine wetsontwerpen werden in 11 zitting aangenomen, waaronder een tot verko- b'^ spoorweggrond bij Middelburg. Tegen hed* dag) is aan de orde het contract met Aobjj; tot exploitatie van staatssp oorwep^n -aal,v-o 1 l n I P ILJJoeV^ los.,",'- iMf/i*'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2