CIIH1STKLiJk ilSTOR1SCII BLAD. 1876. ïterlt, jldtool cir lending. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele no miners- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, tb MIDDELBURG. Prtjs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagu te Vlissingen, M. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen Middelburg, 13 November 1876. Indien ééne eisch van den werkman onzer dagen billijk is, dan is het zeker wel die van Sabbahtsrnst. Moest er een programma ontworpen worden voor de toekomst, ons dunkt dit punt diende met algemeene stemmen te worden aangenomen. Maar er schijnen eischen te zijn, welke den werkman, helaas meer vol doening geven, dan het doorbrengen van één dag van de zeven in zijn gezin, of eenmaal per week het zich verheffen van uit het woelige aardscke leven. Verbetering van maatschappelijken stand door loons- verhoogiug is een van die eischen van den zooge- naamden vierden stand. Wie zon het wraken dat er harmonie gezocht wordt tusschen arbeid en kapitaal, tusschen arbeiders en arbeidgevers? Wie heeft zich niet verblijd over het feit, dat voor enkele weken in de stad, waar zes jaren geleden velen onder den vaan van de commune slechts van geweld, brandstichting en burgeroorlog wilden weten, thans een arbeiders congres samenkomt, hetwelk in orde en rust zoovele belangrijke maatschappelijke vraagstukken bespreekt. De arbeider is zijn loon waardig, en er is geen groo- ter ongerechtigheid denkbaar, dan het inhouden van 's werkmans loon. Toch meenen we, de weg die al gemeen bewandeld wordt om tot verheffing te komen of te brengen is niet de ware. Allereerst is het een bedenkelijk verschijnsel dat meestal de Zondag gekozen wordt als dag van samen komst, wanneer men arbeidersbelangen te bespreken heeft. Is dan het leven van den werkman zoo slaafs, dat er op andere dagen niet één enkel uur overschiet? Men weet beter. Wil men zich overtuigen, ga dan ter plaatse, waar in de dagen der week kermis of feest wordt gevierd, of waar iets nieuws te zien of te hooren is, de werkman wordt er niet gemist. Wij zouden verder wel willen vragen: leert de er varing dat alleen groote verdiensten en meerdere kennis de arbeidende klasse verheft? Of is integen deel de ruimere verdiensten der laatste jaren niet oorzaak van die uithuizigheid en grootheid van levens wijze, welke de zedelijke ondergang van het gezin na zich slepen. Men geeft ook onzen werklieden „avond jes" waarop muziek voor hen gemaakt en gedekla- meerd wordt. Concerten en soirees voor één dub beltje (hoe kan een mensch het er voor doen?) maar het hinkende paard komt achteraan. Op die avond jes moet de stand opgehouden worden, en bij het dubbeltje komt menig dubbeltje aan verteer. En op die wijze wordt 's werkmans avondje duur. De groote stand heeft zijn sociëteit en de werkman de zijne. Allerwege verrijzen plaatsen van uitspanning! voor den werkman 't is waar, er mag geen sterken drank verkocht worden, maar, maarhoevele verleidelijke plaatsen in de nabijheid, waar ze wél verkocht wordt. Geheele Zondagen hoort men daar de billardballen ratelen, en de dag die voor zoovele ge zinnen een voorrecht zijn moest, en die voor velen een dag van zielsverheffing zijn k o n, wordt gedood van eigen huis en haard, onder het dak van die den kastelein vervangt en zelf kastelein is. ,d adelt, dat is volkomen waar; zonder omzien .tschappij hem voorbij, die een nietsdoe- vol komen gelijk, hij is nutteloos; brood en arbeid alléén niet God alleen is in staat den alléén wordt de geest daarvan den lasten draagt en daardoor de wet van Christus ver vult, waarbij de machtige den zwakke en zijne rech ten niet krenkt, dat de verschillende standen in de maatschappij, bij behoud van dat verschil, elkander de broederhand doet reiken, dat gevoel van familie leven kan slechts daar bestaan, waar de maatschappij in alle zijne geledingen wordt erkend als eene orde ning Gods. Alleen het Christendom is in staat om aan de billijke eischen van ons maatschappelijke be staan te beantwoorden. In de vergadering der pvovisicaalc SfiatCM vasa Zeeïasad jl. Vrijdag gehouden werden de al gemeene verslagen uitgebracht over de in de afdeelingen behandelde onderwerpen. Op het voorstel van gedepu teerde Staten om de bijdrage voor iedere behoeftige krankzinnige, nu fdO te laten blijven, werd door den heer de Smidt een amendement voorgesteld om die bijdrage voortaan te verhoogen tot f60. Met 20 tegen 19 stemmen werd dit amendement des nademiddags aangenomen, nadat de stemmen in de morgenzitting hadden gestaakt. Op het voorstel van gedeputeerde Staten omtrent de stoombootdienst op de Wester- Schelde om eenmaal 's weeks van Hansweert naar Walsoorden te- varen, was een amendement door den heer Hombach voorgesteld om minstens driemalen 's weeks te doen varen. Dit amendement werd aangenomen met 23 tegen 17 stemmen. Ver der werd aangenomen het verleeuen van tegemoet koming in de kosten van het lager onderwijs iu de gemeenten WeStkapelle, Koewacht, Nisse en St. Philinsland. De door gedeputeerde staten aangevraag de machtiging tot subsidieering van wagendiensten werd verleend. Besloten werd tot het aanstellen van een adjunct-archivaris der provincie; tot" aankoop van meubelen, aanwezig in het gebouw van het voormalig provinciaal gerechtshof in Zeeland en tot aankoop van boomen op den provincialen weg van Oostburg naar Zuidzande. Zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming werd een voorstel van ged. Staten aange nomen omtrent het beheer van den Willemskerkepolder en omtrent eene aanvrage van den provincialen opzichter der wegen P. Wondergem om verhooging van jaar wedde. Eenige voorstellen tot verbeteringen van wegen, verandering in polder-reglementen, verkoop van een gedeelte sloot enz. werden alle naar het voorstel van ged. Staten aangenomen. Alvorens deze najaars-zitting der Staten gesloten werd gaf de heer van Citters nog eenige inlichtingen op de interpella tie van den heer Vader omtrent de aardstortingen in het vaarwater tusschen Noord-Beveland en Walcheren. Uit het antwoord van den hoofd-ingenieur blijkt, dat het slechts eene proefneming geldt, de hoofd-inge nieur hoopt op goeden uitslag. De heeren Vader en Snijder drongen bij gedeputeerde Stateu aan op het toezicht op deze zaak. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van schipper I?I. Biikkcr van Camperland, welke beschuldigd zijnde van dief stal van koperen bouten van een gestrand schip, door de rechtbank te Goes was veroordeeld lot 183 dagen straf. Het hof achtte het bewijs voor het misdrijf niet voldoende geleverd en sprak derhalve het vonnis der rechtbank te Goes vernietigende de beschul digde vrij. De Staten der provinciën Drenthe en Gelderland hebben getoond een ruim hart en milde hand voor xtSSsosïbw t« lip.hhen :aLi^Ëlfc»k^si(dden f 1000 De heer Dcgcuhnrdt licht in de Amst. Ct., enkele onjuistheden in het midden latende, aanleiding en doel van het Zaterdag uit de Stand, door ons ontleende stukje over 't zingen laten van schoolkin deren achter de koeliesen aldus toe: //De aanvraag van wege de direcie van het Nederlandsch Tooneel geschiedde uitsluitend in verband met de feestviering ter gelegenheid van de opening van het kanaal, en, met het oog hierop werd de medewerking van mijne schoolkinderen dan ook op mijne aanvraag door bur gemeestér en wethouders toegestaan. Toen echter la ter bleek, dat door de veelvuldige herhaling men lang zamerhand meer van liet tijdstip der feestviering ver wijderd geraakte, heb ik voor verdere deelneming bedankt, zoodat reeds Woensdag in weerwil van de aankondiging in de bladen door mijn school kinderen niet gezongen is. Het was dus geenszins, zooals de Standaard opmerkt, om de kinderen te ex- ploiteeren en ze voor te bereiden om een goed figuur op de planken te maken (zij zijn niet op het tooneel geweest, maar hebben in een aangrenzende kamer gezongen), maar alleen om tot de viering van een zoo belangrijk nationaal feest mede te werken, dat ik er geen bezwaar in vond de aanvrage te doen en bur gemeester en wethouders ook daarom geen reden heb ben gevonden tot weigeren. Zoodra er echter vrees kon ontstaan dat de zaak van haar oorspronkelijk karakter zou ontaarden, heb ik mijn bezwaar aan de directie medegedeeld en voor verdere medewerking bedankt." De internationale rechtbanken in Egyjde hebben onlangs hare voorzitters enz. gekozen, ter vervanging van de aftredende. Bij het hof van appél is herkozen de heer Lapenna (Oostenrijk), en tot vice-president gekozen de heer Giaccone (Italië), in plaats van den heer Letourueux (Frankrijk). De rechtbank in Alex- andrië heeft gekozen: tot vice-president, ter vervan ging van den heer Jansen (België), den heer Moriou- do (Italië), en tot plaatsvervangend vice-president den heer Bargehr (Oostenrijk). Door de rechtbank te Kaïro zijn gekozen: tot president, in plaats van den heer De Stoppelaar (Nederland), de heer Hagens (Duitschlaud), en tot vice-president de heer De Stop pelaar voornoemd, wiens mededinger, een Franschman, een sterke minderheid van stemmen op zich vereenm- de. De rechtbank te lsraailah koos tot president den heer Van Bemmelen (Nederland), tot vice-president den heer De Brouwer (België). Benoemingen en Bestuiten. Benoemd tot burgemeester van Zierikzee de heer iMauritstz Gnndci-heyilc», oud president van den raad van justitie en de koloniale staten van Suriname. Benoemd tot -aad van bestuur in het waterschap Walcheren de heer A. «1© Rfowd. Benoemd tot heemraad in liet waterschap Schouwen de heer EK van de© ülaas. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te: Aalst, A. F. Simons, te Oud-Alblas. Vroomshoop, I. Heringa, Candidaat. Aangenomen het beroep tot nrcdikantfhii de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1