BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. en bij die gelegenheid was onthaald, stelde hem vol komen gerust. Nauwelijks was de vogel echter gevlo gen, of de politie ontving kennis van den gepleeg- den diefstal en het mocht haar na ijverige nasporin gen gelukken, den man te Spankeren te vatten. Met het oog op de vele berichten over diefstal len met en zonder inbraak, stelt een inzender in de N. A. Ct. voor, dat de burgers zich met elkander in betrekking stellen. De straten in onze steden vormen groote en kleine blokken, waarin meestal 10 soms 30 gezinnen wonen, veelal gescheiden door een enke len muur, in de residentie zelfs door een dun beschot, zooals de booze wereld zegt. Wanneer ieder ingezeten naar zijn buurman links en naar zijn buurman rechts een luidklinkende schel had en evenzoo de buren ook in de gelegenheid waren door 't overhalen hun ner belknop te antwoorden, zou men, zonder nu om iedere kleinigheid te alarmeeren, toch als 't noo- dig is den ganschen buurt in beweging kunnen brengen, en al zéér spoedig een dozijn fiksche kerels gewapend met pook, asschop, laarzen, muilen, pistool of degen in de weer kunnen brengen. Wil men verder gaan, dan zou op een centraal punt een gemeenschappelijke bel boven 't huis de politie kunnen waarschuwen. In het Heeren-Logement te Amsterdam werd eergisteren morgen een klein antiek, paarlemoeren gebeeldhouwd, bonbondoosje met goud gemonteerd voor f 406 toegewezen aan den heer L. S. Jacobs, directeur van het „Musée Louis XV". Weinige oogen- blikken daarna vond hetzelfde voorwerp weder ver schillende liefhebbers en is voor f 750 weder van de hand gedaan. In het Hbl. van Dinsdag leest men onderstaande advertentieHeeren inbrekers, die hedennacht eene vergeefsche attaque op onze brandkast ondernamen en zich ontzaglijk veel moeite gaven (eene betere zaak waardig) den inhoud te bemachtigen, berichten wij tot hunne troost, dat daarin hoe 'enaarad geen waarde verborgen was noch ooit is; en aangezien het hun toch wel niet te doen zal zijn, om het mobilair te beschadigen, zij bij minder voorzichtige inwoners van Amsterdam met meer succes kunnen werkzaam zijn. liet bagatel, dat zij in een der lessenaars vonden, zal hun toch niet de moeite waard geweest zijn te beproeven of onze kleine onkostenkast ook wel eens beter voorzien isin elk geval zullen wij ook die voortaan ledig achterlaten, als wij ons onbewoond kantoor aan de waakzaamheid onzer zoo uitnemend ingerichte nachtpolitie en wachts moeten overlaten. De Ruijter en Meijer, Amsterdam, 6 Nov. 1875. Men meldt uit Goedereede van 8 November Het wrak van het schoenerschip Pauliguen is heden in publieke veiling verkocht voor f 1700. Een hoogaarts, geladen met beschadigde tarwe uit boven genoemd schip, is heden avond voor de haven ge zonken. De schipper en een jongentje van dertien jaar zijn verdronken. Als de lof van den aardappel niet reeds sedert lang gezongen was, zou het tijd wezen er eens spoe dig aan te beginnen. Dat er van aardappelen sterke drank wordt gestookt, is niets in vergelijking van het feit, dat men van deze aardvrucht meerschuim, ivoren biljartballen en hoorn maakt, terwijl wortelen eenvoudige wortelen in koraal veranderd worden en dan tot sieraad strekken van het svhoone geslacht. De zaak is doodeenvoudig, men schilt aardappelen schrijft een der Fransche bladen, zonder er echter bij te voegen of ze gekookt moeten worden en legt die gedurende zes en dertig uur te weeken in een op lossing van zwavelzuur met 100 pCt. water. Vervol gens worden ze tusschen vloeipapier geperst tot men een stof verkrijgt, die gemakkelijk gesneden wor den kan en op meerschuim gelijkt. Doet men in plaats van zwavelzuur soda in het water, drie dee- len tegen honderd deelen water, dan krijgt men voor treffelijke biljartballen, om hoorn te krijgen, moet er 20 pet. soda in het water gedaan en deze oplossing aan het kokeu worden gebracht. Doet men in deze kokende oplossing in plaats van aardappelen wortelen, dan krijgt men een zoo kunstig koraal als men maar verlangen kan. Wat is de wetenschap toch mooi roept de Patrie, aan wien is, het bovenstaande ont leend, het evenwel geheel te jzijner verantwoording latende. Volgens het Vad. heeft de verzamelaar van oudheden, Goldschmidt te Frankfort a./M., aan het Byneentebestuur van Gouda f 40,000 geboden voor ^^^^^^mlangs aldaar gevonden beker, door Jacoba aan het St.-Joris Gild aldaar geschonken. bq? is het lot geweest van de bemanning ^B|teschip „San Raphael". Op reis van Bkraiiso geraakte het schip den 4 De bemanning verliet Hk^raot werd, na 26 BBM^ensehip zes a zeven weken, tot de laatste mondvoorraad was opgeteerd en zij van honger en uitputting stierven. Den 22 April eerst brachten eenige Indianen te Oost- hovia het bericht, dat zij op dit eiland negen van gebrek omgekomen personen hadden gevonden. De zendeling Bridges begaf zich naar de plaats des onheils en kon de identiteit van zeven der lijken vaststellen. Bij den kapitein vond men een brief aan zijn zoon, waarvan het slot op den 41sten dag van 't verblijf op het- eiland geschreven was. De kapitein was toen nagenoeg blind. Te Bloth, een plaatsje aan de kust vau Northum berland, hcerscht onder de zeelieden groote opschudding ten gevolge van het aldaar verspreide gerucht, dat de bemanning van de bark „Helpmeet"in Turkije vermoord zou zijn, terwijl het schip ten anker lag in eene kleine haven; Sizeboli genaamd waar het zijne lading zou aanvullen. Een kooDman uit Konstantinopel heeftgeschre- ven, dat de lijken der zeelieden gezien waren, bedekt met wonden en liggende op den oever. Het vaartuig, zoomede de lijken, schijnen door Cirkassiërs te zijn uitgeplunderd. Bij het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken zijn inlichtingen gevraagd over deze geheimzinnige zaak. De koning der Fidsji-eilanden wilde voor eenigen tijd een echt heidensch geschenk aan dr. Muller, den president van het Londensch zendeling genootschap, doen toekomen. De koning heeft eene bijzondere voorliefde opgevat voor de Engelsche traktaatjes, en vooral voor de prentjes, die deze versieren en wist zijne dankbaarheid niet beter te betuigen dan door ze^en jonge meisjes uit te kiezen en die dr. Muller te vereeren. De voor den koning onbegrijpelijke wei gering van den goevernetir, om dit gescheuk aan te nemen en voor de expeditie er van zorg te dragen, heeft de teergevoelige monarch zoozeer in woede doen ontsteken, dat zijne onderdanen, uit vrees voor een dracht slagen met den kouinklijken knuppel, zor- geu op een eerbiedigen afstand van Zijne Majesteit te blijven. De lessen der Zendelingen schijnen bij de Fidsji-eilanders niet op bijzonder vruchtbaren bodem gevallen te zijn, wanneer zelfs de bekeerden door zulke onchristelijke geschenken hunne dankbaarheid voor de redding van hun zieleheil te kennen geven. Treffend is de bevestiging door de Germania ge geven van onze beschouwing over den toestand van staat en kerk in Daitsclilaiid in ons laatste nom- mer. Wij gaan er enkele zinsneden uit overnemen en dan zal het ons gewis duidelijk zijn, dat onder drukking geen overwinning is. Onze lezers zullen misschien dit offertje der eigenliefde gebracht ons niet al te zwaar aanrekenen. „Het Katholicisme (lees de Roorasche kerk), is in Pruisen tot eene verbazende, tot nu toe on gekende macht opgewassen. Er zijn tegenwoor dig in Pruisen 130140 Roorasche bladen, te gen 4 vóór het begin van den godsdienstoorlog, eene menigte Roomsche vereenigingen zijn ont staan, het volk betoont eenè roerende offer vaardigheid voor de gevangen priesters en oefent zulk een controle over zijn geestelijken uit, dat aan diegenen, die tot nu toe nog staatstractement ontvin gen, niet anders over blijft dan openlijk te verklaren „ik mag het geld niet meer aannemen." DeJezuiten- wet heeft tengevolge gehad, dat men ongeveer 200 300 Jezuiten verbannen, maar in hunne plaats 15 millioen Jezuiten voortgebracht heeft. Eindelijk, ten gevolge der moeilijkheden die aan het geven van godsdienst-onderwijs zijn in den weg gelegd, hebben de ouders zeiven het onderwijzers-ambt overgenomen, waarvan het natuurlijk gevolg is dat de kinderen nu veel strenger ultraraontaausch worden, dan wanneer zij het onderwijs in de school ontvangen. Tot zoo ver de mededeelingen van het Duitsche blad het is best mogelijk dat ze wat overdreven zijn, toch ons gezond verstand zegt ons zoo ongeveer moet het zijn, dat is het natuurlijk gevolg. Op den lsten Maart van het aanstaande jaar treedt een nieuwe president op in de Vcrccuigde St:i- teu van Noord-Amerika. Op den eersten Woensdag in December worden de stembriefjes in de hoofdsteden der verschillende Staten gebracht. Op den eersten Woensdag in Novembev echter, dat was alzoo eergisteren, kwamen de kiezers in den eersten trap bijeen tot verkiezing van zoovele kiezers als elke staat Afgevaardigden naar het congres en den Senaat zendt. Die kiezers zijn dus belast met de pre- sidents-keuze. Zij zijn het kies-collegie. In dat kies-collegie hebben de democraten de overhand en daarmede is dan ook ten gunste van hunne partij en hun candidaat mr. Tilden beslist. Ongetwijfeld zal hij de palm der overwinning wegdragen. En daarmede zal dan eeu einde gemaakt zijn aan het langdurig ■jM^^i^lerrepublikeinen in de Vereenigde Staten. De grondslagen zijn de onafhankelijkheid eo onschend baarheid van het Turksche Rijk, voorts de belang loosheid, onbaatzuchtigheid van Turkijes rechters. Alles wacht op Rusland, keizer Alexander wordt in de loop der volgende week van Livadia te St. Peters burg teruggewaoht. Alles ademt ook uit Rusland vrede, alles spreekt van vredelievende bedoelingen. Wij hopen het van ganscher harte, maar moeten toch ook nu weder wel eens herinneren aan het „Vest op prinsen geen vertrouwen." Minder geschikt voor onze lezers is, naar onze meening de discussie over het budget-recht in de Fransche kauier. Tusschen de beide staats lichamen in Frankrijk dreigt botsing te ontstaan; men herinnert zich misschien de strijd in den Senaat over de jurys bij het hooger onderwijs; voor eenige maanden behandelden we dat onderwerp uitvoerig. Een oud regent van een oud volk noemde in ouden tijd het uitnemendste van het leven „moeite en ver driet." Zoo is het ook nog in den nieuwen ja zelfs in den nieuwsten tijd, en zoo zal het blijven. Het moge ons troosten dat er een nieuwe hemel en eene nieuwe aarde is, waar gerechtigheid woont en bijgevolg de moeite ophouden zal. Graanmarkten enz. Middelburg 9 November. Op de gewone weekmarkt was de aanvoer, naar de laatstvoorgaande marktdagen gerekend, ruim te noemen. De tweejarige Walchersche tarwe gold 25 ets minder in prijs, zoo ook de nieuwe. Rogge bleef hetzelfde, wintergerst bracht 10 ets hooger op°°Zomcrgerst bleef, bij geringe aanbiedingen, op de zelfde hoogte. De hardste Walchersche witte boonen moesten 50 a 75 ets meer opbrengen en werden dan nog maar schaars atgegeven. Bruine- paardeboonen en groene kookerwten behielden vorige prijzen, het kool zaad werd 50 ets lager afgegeven. Tweejarige Walchersche tarwe f12,puike nieuwe Walchersche tarwe f 11,65 a f 11,75, mindere soorten f 11,50; rogge f8,25; wintergerst 1*7,10; Walchersche zware zomergerst f 7,met graagte betaald Zeeuwsche zomergerst i'6,75Walchersche witte boonen beste harde soort 1*16,75 a f17; bruine boonen f 14,50 a 1*15 paardeboonen hardstj soort 1*8,25 groene kook erwten 111,50 a 111,75 voor de best kookende; winter- koolzaad f 14, Boter per kilogram fl,40 a fl,45. Eieren f5,per 100 stuks". Vlissingeh 10 November. Boter per kilogram f 1.40 a fl.50. Eieren per 104 stuks f 6. Amsterdam, 10 Nov. Raapolie op zes weken 1 42Va Lijnolie f293/4- Prijzen van effeeten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 10 November 1876. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 21/2 pet. 62Vs dito dito dito 3 75:1/8 dito dito dito 4 993/ic. Loten stad Rotterdam 3 973/1., dito dito Amsterdam 3 98'/,, Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. 98l/« Certitic. Inscr. 5 serie5 Obl. Hope Co. 1855 6e serie 5 83 dito f 1000 18G4.5 933L ditoL. 100 18725 95»/* ditoL. 100 18735 95s/16 Loten 1864 5 272 Loten 1S665 265 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 „74 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 258 dito dito4 189 Aand. Iview-Brest 5 110 dito Baltische spoorweg 3 122 Oblig. spoorweg Poti-liflis. 5 pet. 89 dito dito Jelez-Griasi 5 f 222 dito dito «Jelez Orel 5 pet. 88l/a dito dito Chairkow Azow. 5 S2l/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 78 dito dito Weenen. 5 117 Oostcnr, Oblig.nietal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 5313/l& dito dito Aprii/Oot. 5 54l/4 dito in papier Mei/Nor. 5 509/l6 dito dito Febr./Aug. 5 50'/4 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 101 Spanje. Obligatiën Builenl 3 pet. 15% dito Binnenlandsche 3 Portugal Obligatiën3 523/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 9'/« Obligatiën 1869 6 291/4 Egypte, dito 186S 7 pet. 44'/- dito 1873 7 45s/,g Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 995/u Brazilië. Oblig. 1S63é'/a dito 1865 5 94 Prijzcu van coupons. Amsterdam, 9 Nov. Metall 1*20,35; dito zilver f 21,70; Div. Eng. per f ll,S2l/2; Eng. Portugal per f 11,82'Spaansche piasters l Araerikaanscbe dol lars (in goud; 1* 2,46'. Amsterdam, 9 Nov. Metall. j 20.37l/2; dito zilver f 21,75 Div. Eng. per h; /"li,821/i; Eng. Russen per ft- /'ll,82l/2; Eng. Portugal per u:/'11.82,/V> Frans 47,65 Relf' t' 47.65! Pruis f KN 60- Hnm h. P ussen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3