1 lUrfo, School eir lending. GEMENGDE BERICHTEN. dagen uit Vlissingen een brief, waaraan het Hbl. het volgende omtrent het nienwe Noordzcekanaal ontleent z/De Axell staat hier in het droogdok om een nieuwe schroef aan te zetten. De oude had zeker in uw oud kanaal een knoei gekregen; daarenboven stootte het schip even bij het uitloopen van het dok te Amster dam; toch bemerkte ik geen hindernis, alvorens volle kracht te malen. Wijl nu de Axell het eerst de Zweedsche vlag door uw nieuw kanaal zou vertoonen, waagde ik de reis en kwam gelukkig hier, met slechts één blad aan de schroef. Uw nieuw kanaal is prach tig voor uitgaande schepen; er valt nog veel te doen om met zeilschepen veilig binnen te loopen, dat is te zeggen met stormweder; want met goed weder is er geen gevaar; zelfs is het inloopen met harden storm niet zoo gevaarlijk als de Nieuwediepers dit voor stellen. Dat blijkt wel het best, wijl de Axell kon uitgaan met NW. bries, hooge zee en slechts 30 ton ballast, benevens één blad aan de schroef. z/Het Kanaal dient zooveel verbeterd te worden, dat zeilschepen kunnen inloopeu en het anker uitwer pen, dat is hetgeen behoorde gedaan te worden, dan is er geen gevaar om zonder loods in te komen, wijl het water diep en het landgezicht helder is. /,Het hangt er slechts van af, ot die diepte besten dig blijft." Bij de beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verandering der grenzen van gemeenten in Ztiidholland en Zeeland waarbij overigens de voorgestelde re geling wo-dt gehandhaafd deelt de Regeering mede: lo. dat andere voorstellen tot verbetering van ge meentelijke grenzen in onderzoek en in voorbereiding zijn; 2o. dat niet, bij deze gelegenheid behoeft bepaald te worden, waar de grensscheiding tusschen de uiter ste gemeenten en de Noordzee i9. Vooreerst geldt het hier alleen gemeentelijke indee ling van het wettelijk toegekend gebied. Maar boven dien, de grens der aan de Noordzee gelegen gemeen ten en die zee is de Rijksgrens aldaar, en de vraag, hoever de territoriale zee, dat is de heerschappij van het Staatsgezag over de zee, zich uitstrekt, is van volkenrechtelijken aard. Veelal wordt ten opzichte der visscherij het grondgebied van een kustland geacht zich 3/i zeemijl (5555 M.) van de strandlijn in zee uit te strekken. Het is thans zoo goed als zeker, dat de opening der nieuwe lijn Nieuwe Schaal»Ilirove, in -c-ovVtinrKng. rnp.t. DvntaoKland, Zal plaaiS lleb- xtnfjDp 1 Dec. ei k. Bij deze gelegenheid zullen er feesten van wege de Handelsvereniging en andere curporatiën te Groningen gegeven worden. Naardien de haven van het. Noordzcekanaal bij Velsen bij hare opening den naam Mmiiidcn ontving, zullen zoowel het onlangs geopende Rijks telegraafkantoor als het hulpkantoor der posterijen aan de sluizen, in plaats van de benaming //Velsen", dien van //IJmuiden" dragen. (U. D.) De Arnh. bladen maken met leedwezen melding van het bericht der Amst. Ct. omtrent de staking der inrichting voor de visclitcelt te Velp. //Door aan deze onderneming de betrekkelijk zeer geringe ondersteuning te onthouden, waardoor zij bloeien kon, zegt de Arnh. Ct., zou Nederland eene der nuttigste ondernemingen verliezen, die in de laatste jaren tot stand kwamen. De bevolking onzer rivieren is een groot nationaal belang, dat met tien duizend gulden niet te duur zou zijn gekocht, terwijl de hoogere op brengst der verpachtingen van vischwaters nu reeds die uitgave ruim vergoedt en iu de toekomst tien en twin tigmaal vergoeden zou. Verkeerde raadgevers weerhouden den heer Heemskerk deze zaak recht te doen weder varen en eene inrichting aan ons land te schenken, die den tijd van zijn bewind tot eer zou strekken. Niet vaak is een minister in staat, voor zoo weinig geld zoo veel goeds te doen." Ook nu is dus minister Heemskerk de zondebok. In de zitting der provinciale Staten van X.inibnrg van Dinsdag is door den heer de Rijk, het voorstel gedaan, om onderhandelingen aan te knoopen met de provinciale besturen in Zeeland en Noord-Brabant, over het graven van een kanaal, dat Vlissingen met de" Zuid-Willemsvaart verbindt. Dit kanaal zou loopen langs Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven en Venlo. Het voorstel is naar de afdeelingen ver zonden. De Standaard heeft van geachte en betrouwbare zijde eenige inlichtingen ontvangen over de opvoering van een tooneelspel in den Amsterdamschen "tor -xr" van het «tuk //Een der hoogste klasse van de openbare kosteiooze school waarvan de heer W. Degenhardt onderwijzer is. De liederen daar gezongen werden ingestudeerd in de schoollocalen en gedurende de schooluren. De plaats en uren, die besterad zijn ter opleiding tot alle chris telijke en maatschappelijke deugden, zijn dus gebruikt om jeugdige kinderen te exploiteeren en ze voor te be reiden om een goed figuur te maken op de planken van een theater. Des avonds ten 11 ure werden de kinderen door den eersten hulponderwijzer achter de schermen geleid en zongen daar, wat ze in de school leerden. En de ouders? Men heeft ze gepaaid met een vrijbiljet tot de voorstelling. Behooren zulke dingen vraagt de Standaard tot verbeteriug van het lager onderwijs? Weet de schoolopziener wat er met de kinderen dezer openbare kosteiooze school is geschied Zoo niet, dan zij een onderzoek en waakzaam oog op die in richting hem aanbevolen, opdat een einde gemaakt worde aan eene handeling, die een schandvlek is voor het openbaar onderwijs in het algemeen en van Neer- lands hoofdstad in het bijzonder. Beroepen tot predikant der N. H. G. te O. N. Wetering H. J. Harlgerlnk candidaat. Baarla d C. van Dis candidaat. Vlissingen ds. J. P. Romeijn Nijbroek. Hoenderloo J. v. d. Kieboom candidaat. Aangenomen het beroep der N. H. G. te Hensbroek W. de Vries candidaat. Bedankt voor het beroep der N. H. G. te Oud-Beierland ds. P. Barlslra Klundert. Waspik ds. H. M. IU. Rapporti Amstelveen. Oudewater ds. A. Keers Hazerswoude. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Ambt Vollenhoveds. W. Dicmer Dokkum. Ds. Lioo Cachet te Villersdorp, in Zuid-Afrika, vraagt Nederl. onderwijzers aldaar, terwijl eene school zal opgericht worden tot opleiding voor onderwijze ressen te Stellenboseh. Op Woensdag 8 Nov. werd te Goes de zevende samenkomst van het Zeeuwsch Jongelings verbond gehouden. De vereeniging //Ken den Heer in al uwe wegen" aldaar, had voor eene goede ontvangst gezorgd. Van de tien afdeelingen waren er zes vertegenwoordigd n. 1.de beide vereenigingen uit Goes, beide vereenigingen uit Middelburg, die uit Vlissingen//Gelijk het Mostaardzaad", en de v erpp.nigmg uil Wolfaortodijlc. Do in Dooember 1875 te Neuzen opgerichte vereeniging, werd als afdeeling aangenomen en nam als zoodanig aan de werkzaam heden deel. Van de jonge vereeniging te Veere waren vier leden als gasten tegenwoordig. Niet vertegen woordigd waren de afdeelingen van Bruinisse, Sou burg, Zierikzee en Yzendijke, de laatste met kannis- geving. Aanleiding tot deze eenigszins buitengewone samenkomst was de voorgestelde reglementsherziening. Werd vroeger slechts aan de eene of andere vereeni ging de organisatie eener samenkomst opgedragen, nu werd voorgesteld de doorgaande leiding der zaken aan een vast bestuur toe te vertrouwen. Met 4 tegen 3 stemmen werd het reglement in dien geest gewij zigd. Tot bestuursleden werden gekozen de h.h. W. J. J. Koole te Middelburg, president; H. v. d. Poel te Vlissingen, vice-president; J. de Jonge Jz. te Goes, secretaris; W. A. de Rijcke te Middelburg, vice-secretarisen M. de Jonge Jz. te Goes, pen ningmeester. Omtrent de vraagóf het al of niet wenschelijk is aan de jaarfeesten na vergade ringen te verbinden, was het gevoelen der meerderheid dat dit wenschelijk is, al zijn die nafeesten ook van meer huisselijken aard. Sommigen bevalen aan het voorfeest (op Duitsche wijze) in eene kerk te doen plaats hebben, waarbij dan alleen van de bestuurders de secretaris met zijn verslag zou optreden, zoo niet een tot feestredenaar genoodigd predikant ook die taak kon overnemen. Er werd besloten pogingen aan te wenden tot ver levendiging der kwijnende vereenigingen te Bruinisse en Kapelle, om de oprichting van vereenigingen te Koudekerke, Zaamslag en 's Heer Arendskerke voor te bereiden. Er werd bericht dat onlangs pogingen waren aangewend om de geïsoleerde vrienden te Cortgene, Wissenkerke en Camperland tot samenwer king te bewegen. De mededeelingen omtrent de vertegenwoordigde ver eenigingen waren gunstig, bijna alle getuigden van vooruitgang en uitbreiding van den zondagschoolar- beid. Door de vereeniging van Wolfaartsdijk werd het verlangen naar meerdere geestelijke opwekking uitge sproken. Daar deze van boven moet komen, wordt met verdubbelden aandrang gewezen op de week des gebeds voor jongelingen, aanbevolen door de laatste ver.vering van het i8.17~l I ItvVs&i worden aanbevolen: onze jongelingen op scholen eü universiteiten, in het leger en op zee, in handel en handwerk, in de steden en op het land. Laat ons bidden voor onwetenden en zorgeloozen voor ongeloovigen en bijgeloovigenvoor de slaven der zonde en de slachtoffers der wereldsche wijsheid, voor hen die in liefde en ijver verflauwden en voor hen, die verre van den Heer verkeeren; voor bekom merden en heilbegeerigen; voor der geloovigen in hun ne verschillende toestanden; voor arbeiders in 's Heeren wijngaard, in hun verschillend werk. Laat ons bid den voor onze vereenigingen in hare onderscheidene omstandigheden, van voorspoed of tegenspoed, van bloei of zwakheid, en daarbij de vele andere hulp middelen niet vergeten, waardoor de uitbreiding van des Heeren Koninkrijk onder jongelingen kan worden bevorderd. Deze week des gebeds zij ook voor ons eene week van werkzaamheid. De volgende samenkomst van het Zeeuwsch Jon- gelings-verbond zal D. Y. op den Hemelvaartsdag van 1877 te Neuzen worden gehouden. Woensdag arriveerde te Hansweert het te Grieth thuis behoorende aakschip //Vooruit," kapitein W. Klazenaar, komende van Antwerpen en bestemd naar Duisburg (Pruisen), beladen met 2700 hectoliters Rogge. Nadat gemeld vaartuig was ingeklaard en geschut en de schipper zijne reis wilde vervolgen, bemerkte hij eensklaps dat het schip in zinkenden toestand was, en bleek het, bij een onmiddellijk in gesteld onderzoek dat er reeds ruim 2 voet water in de lading stond. Dadelijk werden er maatregelen genomen, om het lek zooveel mogelijk te stoppen, hetgeen voorloopig gelukte, door het omhalen van kleeden. De oorzaak van het lek worden is nog on bekend, doch men vermoedt dat er een klinkbout is gesprongen. Het vaartuig is nog splinternieuw en van ijzer gebouwd. Men is nu druk bezig de ladiug te lossen in andere vaartuigen. N. G. C. Op boerenhofsteden, waar, zooals meestentijds het geval is, veel kippen worden gehouden, gaat jaarlijks een schat van zaken verloren. Ziehier wat de Eransche econoom De la Blanchère daarvan zegt: Wie weet niet, dat op erven, waar kippen vrij rond- loopen, tallooze vederen en vedertjes rondvliegen, af komstig van de gevleugelde bewoners, die ze verloren, hetzij door ruien, hetzij bij ongeluk, hetzij in de ou- derlingo gevechten Die verspreide vederen moest men meer aandacht schenken, want zij vertegenwoor digen een waren rijkdom. En hoezeer dan, vraagt men Men zoeke die vederen zorgvuldig bijeen, da gelijks zoo mogelijk, knippe vlak langs de middelnerf of schacht de baardjes af en doe die in een kleinen zak van grof linnen, b. v. in een gewonen geldzak. Dan wrijve men dien zak tusschen de handen, alsof men hem wilde wasschen en na vijf minuten, bij eenige bedrevenheid, zijn de baarden gekneusd, fijn gemaakt en zoo dooreen gemengd, dat zij een zeer licht en gelijkmatig dons vormen. Te Parijs betaalt men 20 francs voor een kilo van dat dons. De juiste oorzaak van het spoortrein-deraille- ment, dat Dinsdag bij Zutfen plaats had, is - naar de N. Zutf. Ct. meldt nog niet bekend. Naar men vermoedt, is het ongeluk hieraan te wijten, dat de wissel versleten was en dus, hoewel overgehaald, niet meer werkte. De machinist van den trein moet reeds spoedig bemerkt hebben dat de weg onklaar was, en door dadelijk te remmen groote onheilen hebben voorkomen. Thans hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De locomotief is, buiten het spoor, nog op den spoorwegdijk geblevende tender is deerlijk gehavend. De reizigers zijn on middellijk uitgestapt en per rijtuig naar Deven ter vervoerd. Een der passagiers, die reeds vioe- ger een spoorwegongeluk bijgewoond had, had gedurende eenigen tijd zijn spraakvermogen verloren. Onmiddellijk is een groot aantal manschappen te werk gesteld om de rails te verleggen, zoodat de treinen spoedig weder zullen kunnen passeeren. Te Doesburg is een inbraak geschied in de katechisatiekamer, onmiddellijk grenzende aan de kerk. De dief heeft zich meester gemaakt van het geld uit twee offerbussen en zieb vergast aan den inhoud van vijf fles9chen wijn, aldaar aanwezig ten gebruike b^. het avondmaal. De maag van den dief schijnt e^-To een zoo groote hoeveelheid wijn niet te hebb<?; p 7, nen verdragen, zoodat het vocht zich weld;jj55 uitweg baande door zijn keelgat. D'V| straat, in tegenwoordigheid vau,.o,5-J,p~tVu.- terwijl tegelijk de zakdoek,^-^p' ƒ-&'*- was geborgen, losr,;.: de straatyvp-nnul^. 8E.'1A~'"~ .0° iuv >'iïl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2