t II li IS11; t I.I!1 SI llli ISI! BUD. m i\u. ss. Zaterdag' 1 i November. i«76; Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 *els ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdag» te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen. ui. Ten slotte wenschen wij onze bezwaren bloot te leggen over onze grondbelasting en het pa tent. Onder den naam van grondbelasting heft de Staat een zeker bedrag van de opbrengst der eigendommen, zoo gebouwde als ongebouwde. Hoe wordt deze opbrengst bepaald? Zij berust op de schatting bij het kadaster, ingevoerd voor ongeveer vijftig jaren. Wat dunkt u Zou het tijd worden, die opgaven te herzien De waarheid hiervan is zóo duidelijk, dat men in 1873 reeds overging tot de herziening der wet op de gebouwde eigendommen, doch de schatting der ongebouwde heeft weinig verandering onder gaan. Vooral nu de herschattingen door den belastingschuldige zei ven betaald worden. Hoe vele gronden zijn niet vooral in den laatsten tijd door de uitbreiding der middelen van gemeen schap, wegen, vaarten, spoorwegen, in waarde en opbrengst verhoogd! Hoevele andere terrei nen hebben zeer veel geleden juist door dezen nieuwen aanleg ot zijn in betrekking tot ande ren in waarde gedaald, omdat zij nu minder gunstig gelegen zijn, dan meer bevoorrechte perceelen. Doch, er is meer. Voor gebouwde en ongebouwde eigendommen bestaat ééne ge lijke heffing, hoewel wij meenen, dat zij op beiden niet gelijk werkt. Indien tie belasting op de gebouwde eigendommen verhoogd wordt, dan zullen de huizen in prijs stijgen, daalt zij, dan vermindert ook de huurprijs. Hier drukt de belasting dus den huurder, niet den eigenaar. Bij de ongebouwde eigendommen is juist het tegendeel waar. Wordt een land verpacht, de pachter vraagt, wat het liem jaarlijks opbren gen kan en meet daarnaar de waarde af, die hij daarvoor besteden wil. Hij bekommert zich niet om de grondlasten, die de eigenaar op brengen moet. Deze belasting drukt dus den eigenaar. Wolken eigenaar? Den tegenwoor dige? In geen geval, immers deze heeft zijn koopprijs mede berekend naar de op brengst, die het land hem jaarlijks in vruch ten of in pachtgeld opleveren zal Dus de grondbelasting rust slechts op hem, die bij de Bering der belasting eigenaar was. Zij heeft zeker deel van zijn eigendom, van zijn gnomen. Nu beweren wij, dat den ^bouwde eigendommen onrecht der gebouwde. Strekt derkoud van I een of ander vak uitoefenen, ik moet een pa- i tent nemen, d. i. eene vergunning bekostigen, die mij van rijkswege veroorlooft, geld te vra gen voor mijn arbeid. Deze belasting is eene revolutionaire plant, en toch, hoe revolutionair onze bodem is en steeds meer wordt, deze plant wil er maar niet op tieren. Zij kwam in de plaats voor de gelden, die men in den tijd der gelden betalenmoest, om het meesterschap te betalen. De patent-belasting treft den mensch, niet als bezitter, neen, als arbeider. Allereerst wordt datgene belast, waarmede hij zijne ver plichtingen jegens allen, ook jegens den Staat moet voldoen. Door zijn arbeid moét hij voor zien in de behoeften van zichzelven "en van zijn huisgezin, maar evenzeer moef zijn bedrijf hem in staat stellen, de overige belastingen te betalen. Dit is, onzes inziens, de grootste en algemeene onbillijkheid. Men kan evenzoo redeneerende, het geweer belasten" van den soldaat, dat hij straks ter verdediging van den Staat voeren zal. Eene tweede onbillijkheid is, dat men voor deze belasting geen anderen grond van schatting kent, dan de waarschijnlijkheid. In den tijd der gilden waren er meer gezellen dan bazen, 't Was moeilijk, zijn proefstuk te leveren, men moest daarvoor meester in zijn vak zijn! Doch was men dit eenmaal, dan kon men ook ze ker zijn van zijn verdienste, veel zekerder dan thans, nu ieder recht heeft zjcli meester te noemen, al verstaat hij niets of zeer weinig van het vak. Hieruit vloeit dus van zeiven voort, dat de een bijna zeker is, veel te verdienen, terwijl een ander, die hetzelfde bedrijf uitoefent, op betrekkelijk veel minder jaarlijksch inkomen rekenen mag. Het patent vraagt daarnaar niet. Het schat de verdiensten van den een naar dien van den ander. Het berekent een jaar vooruit, wat ik verdienen zal. Zou het ook kunnen misrekenen? Geen wonder dan ook, dat allen zich beklagen over deze belasting. Inzonderheid treft zij echter de nijverheid, daar zij voornamelijk op den arbeid drukt. Zoo hebben wij achtereenvolgens de gebre ken aangetoond, die de heffing onzer dir cte belastingen aankleven. Wij weten, dat het brengen van verbetering in deze zaak door een lid der regeering veel vereisckt. Allereerst een diepgaand gevoel van recht, vervolgens wijze voorzichtigheid aan de eene en onwrikbare standvastigheid aan de andere zijde. Wijze voorzichtigheid, die tijd en plaats wèl weet te kiezen, maar ook onwrikbare standvastigheid, die niet terugdeinst, ook Waar het recht min- een goed regent zijn en wij vragen dus niet tc veel, indien wij ook in dezen herstel van rechtmatige grieven vragen. Te meer zal de noodzakelijkheid daarvan blijken, waar wij deze belasting nog van eene andere zijde wenschen te beschouwen en wel als de sleutel tot de kiesbevoegdheid. Onze revolutionaire maat schappij wil, dat elk burger aandeel in de re geering hebbe. Zij vertegenwoordigt alle bur gers door de kiezers. Wie zijn kiezers? Zij, die eene bepaalde som in de directe belastingen betalen. De kiezers zenden hunne vertegen woordigers naar de tweede kamer. Deze zijn dus de vertegenwoordigers der natie? In gee- nen deeleDan moet eerst ons belastingstelsel eene betere inrichting ontvangen, onze kiesbe voegdheid moet uitgebreid en ons gansche kies stelsel herzien worden, dan moetDoch hierover nader. Middelburg.. 10 November 1870. Jl. Dinsdag avond werd de najaars-zitting der proYEBieinlc stfistcni visss Zeeland geopend. Tegenwoordig waren 86 leden. Afwezig waren, met kennisgeving, de heèren Callot d' Escury, Yis, van Waesberghe Jaussens en van Deinse en zonder ken nisgeving de heeren de Jonge en Sipkes. Na mededeeling der ingekomen stukken werd de vergadering in afdeelingen gesplitst. De openbare zitting wordt heden (Vrijdag) gehouden. De heer Vader vraagde eenige inlichtingen van den voorzitter ten aanzien van de in den laatsten tijd in het vaar water tusscheu Noord-Beveland en Walcheren tegen over Veere gedane aanstortingeu. De zaak was naar de voorzitter mededeelde gebracht ond.r den aandacht van het betrokken polderbestuur en advies is gevraagd aan den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland. •Te Zierikzee is Maandag de drieSiosadea'dSjjfU'lgc gcdesikd.'sg; gevierd van de verlossing van Zierik zee van de Spanjaarden. Nadat de stad in Augustus 1572 aan de Staatsche zijde was overgegaan, werd zij in September 1575 belegerd door de keur der Spaan- sche troepen, aangevoeld door de uilstekendslc bevel hebbers. Het alleszins merkwaardige beleg duurde tot 2 Juli 1576, toen de Spaansche troepen onder Mondragon de bezweken veste binnentrokken. Het kort daarop gevolgde oproer en verloopen der Spaansche troepen bevrijdde de stad weder, zoodat Mondragon, ten laatste nagenoeg alleen achtergebleven, haar 3 No vember ook verliet, waardoor men in staat gesteld werd den 7 daaraanvolgende een nieuw verdrag met den Prins van Oranje aan te gaan. Derhalve is do dag vóór het sluiten der Gentsche Pacificatie Zierik- zee's historische gedenkdag. Door het gemeentebestuur is een officieel blijk van deelneming gegeven door het bespelen van het klok kenspel, terwijl Dinsdag avond door de rederijkerskamer z/Buijsch" met medewerking van het muziekgezel schap „Kunst en Eer" onder direktie van den heer D. H. Ezerinan, in de concertzaal een gecostumeerde voordracht werd gehouden, waarvan de opbrengst be-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1