iierlt, School m Seiulimj, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. tend zijn gezondheidstoestand is, die hem tot het doen van dit verzoek geleid heeft. Men leest in het Weekblad van het RechtNWij plaatsen in den regel geeue adressen voor het be houd van de eene of de andere rcchtbauk, om dat wij niet genoeg ruimte beschikbaar hebben voor verzoeken, die gewoonlijk alleen ten doel hebben de bevordering van plaatselijke of persoonlijke belangen. Tot die categorie behoort echter niet het adres van de Brielsche rechtbank, dat wij heden mededeelen, en dat inderdaad een navolgenswaardig voorbeeld oplevert van loffelijke belangeloosheid. De Brielsche rechtbank staat op de nominatie om te worden opge heven, maar daarover zegt het adres geen woord. De wensch van de adressanten is toch zoo redelijk als bescheiden; want, eene spoedige eindbeslissing dezer zaak is meer dan wenschelijk." Ook in (roes heeft men blijkens mededeeling van de Goessche Courant zich bij dit verzoek aangesloten. Kort na de feestviering der Gentsche pacifikatie, heeft ook Antwerpen den gedenkdag herdacht, die ge heel Europa kent als een der gruwelstukken van 't spaansche geweld. Daar de burgemeester ongesteld was, opende de schepen Kuglitz de vergadering ten stadhuize, terwijl het raadslid Nic. Cuperus, die den 26 September het voorstel deed, om een gedenksteen te plaatsen op den 300en gedenkdag der Spaansche fairSe, in eene uitvoerige rede treffend herinnetde aan de bange tijden der spaansche overheersching. De gedenksteen van zwart marmer heeft ten opschrift Den 4den November 1576, onder de regeering van Philips II, overrompelde de Spaansche bezetting van het kasteel, bijgestaan door andere krijgsbenden in Spaanschen dienst en door eenige landverraders, zon der de minste uitdaging van wege de bevolking, de stad Antwerpen; leverde haar, na een heldhaftigen wederstand der burgerij, gedurende verscheidene da gen over aan plundering en moord; verbrandde het stadhuis, benevens het aanzienlijkste gedeelte der stad en bracht meer dan 19,000 inwoners om het leven, onder welke de schouten Gozewyn van Vnrick, de burgemeester Jan van der Meeren, de schepenen Jan de Werve, Gerard des Pomincrceauld en Nicolaas Bouchehout. Het volk en daarna de geschiedenis noemde deze gruweldaad //de Spaansche furie." Op last van het Gemeentebestuur is deze gedenksteen den 4en November 1876 alhier geplaatst. Des avonds was er voorstelling van de rederijkerskamer de Olijf tak. in 1510 opgericht het drama de Spaansche furie werd gegeven. Dinsdag was er weder lellerkun— dig feest en tombola. Beiitte!iiin»'cii ei! Besluite!!. Eervol ontslag verleend op daartoe gedaan verzoek aan jhr. mr. W. BI. Siaaiiclk Ilni*gi*o»Je te Middelburg, als 2c luitenant bij de dd. schutterij al daar cn als zoodanig benoemd dr. W. ütiptcsjn, mr. Bt. Arsifzeniu» en J. 1. Fokker. Benoemd tot 2e luitenant bij de dd. schutterij te Zierikzee E. li. van Nes van Meerkerk. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te; Velzcn, ds. L. J. Heldring, te Nichtevccht. Haarlemmermeer, (i. Nijliilis, Langcrak. Gardereu, D. Schoock, Balk. 's Heerenlioek, C. van Dis, caudidaat. St. Kruis, ds. W. van Ëldcn, te Hekendorp. Goes, J. Eigeman, n Delfshaven. Toezegging van beroep ontvangen tot pred. bij de N. H. G. te: Ter Aar ds. B. van Schelven, te Souburg. Noordeloos. j Clir. Ynsonidcs, candidaat. Overslmgerland Aangenomen het beroep tot pred. bij de N. H. G. te: Giessen Ouwerkerk, ds. D. Niessen, te Wijk. Rauwerd, J. W. Lieflinck, Veenhuizen. ZuidBeielandc.g. Klcrck, Tholen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te: St rijen, door ds. II. A. J. Lnlge, te Nederhorst d. Berg. Zuilicliem. H. Hasselman, den Ham. Walsch)Leeuwa-den ds. .1. J. L. Liili, te Middelburg. Lccrsum door J. van der Werff, i, Kesteren. Bergen op Zoom, e.g. Klcrck, i, Tholen. ,.,u&chijnt alles in Veere te verdwijnen, en niets in j herdacht. Menig hartelijk woord werd er gesproken, en de kinderen op het een en ander onthaald. Dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen heeft, gevolg gevende aan het onlangs door hem in het tijdschrift Isis uitgedrukt voornemen, alle vereorders an volgelingen van Charles Darwin uitgouoodigd, hem vóór 1 December 1876 toe te zenden: hun photographisch portret (carte de visite), mei bijvoe ging van hun handteekening, benevens vermelding van titulatuur, beroep, woonplaats en maatschappelij- ken stand. Elk portret moet vergezeld gaan van een geldelijke bijdrage van minstens 25 cent. Voor dit geld zal hij koopen een pkotographie-album, zoo fraai als de bijeengekomen som zal gedoogen, in dat album de portretten plaatsen, en het album met de portret ten, handteekeningen en vermelding van beroepen, namens al de bijdragers, aan Charles Darwin op zijn 69n verjaardag ten geschenke zenden. Men stelt er prijs op, niet slechts van geleerden, maar ook van particulieren, zooveel mogelijk portretten te krijgen. Jammer dat de lijst der inschrijvers niet tevens in de couranten zal geadverteerd worden, zooals de leden van den anti-dienstvervangingsbond. Het zou toch én voor het levend en voor het opvolgend geslacht eene curieuse bijdrage tot de geschiedenis van onzen tijd kunnen zijn, wanneer men uit authentieke stuk ken zou kunnen bewijzen, welke onzer tegenwoordige staatslieden, professoren, predikanten en andere in vloedrijke personen zichzelven voor apen-kinderen houden; en, ondanks hunne vermeende aanspraken op verwantschap met dat redelooze dier, toch het hoogste woordvoeren in de moderne maatschappij, welke alle za ken, zelfs zuiver geestelijke, door de rede wil doen beslis sen. Zij spreken op hoogen toon uit dat wonderen onmogelijk zijn, de bijbel een fabelboek is, enz. enz., en nogtans zijn ze maar op apen-kinderen S Dan houden wij ons liever aan de bijbelsche uitspraak dat de menscli naar Gods beeld is geschapen, en, hoezeer ook door de zonde van zijn oorspronkelijken toestand vervallen nogtans in zich het raerktee- ken heeft zijner goddelijke herkomst Zondag is een tweede ontevredenen-meeting gehouden in zake de jongste kermisougeregeldheden te Amsterdam. Ongeveer 500 personen hadden zich onder de verrinda en in den tuin van de uitspanning „De Eenhonderd-Roe," ongeveer 10 minuten buiten de Willemspoort, vereenigd. Burger |K. Ris, voor malig lid van het bestuur der Internationale, en de bekende opposant A. Hoffman, hadden zich met de leiding belast. Nadat onderscheiden personen, die in de woelige dagen "van 11 tot 16 September kwetsuren hadden bekomen of onaangenaamheden hadden gehad iffet de politie, het woord voerden, werd besloten bij den procureur-generaal een plainte in te dienen. Uit de discussiën die hierop volgden bleek, dat K. Ris binnen 14 dagen zijne betrekking van houtzaag- molenaarsknecht bij den heer van Gelder, bij wien hij 26 jaren werkzaam is, moet verlaten, wanneer hij zich niet onthoudt van demonstration, zooals in den laatsten tijd mede door hem zijn op touw gezet. In ellenlange redeueeringen werden de verdiensten, die burger Ris aan „het volk" bewezen heeft, uiteenge zet, en het gedrag van zijn patroon gelaakt. Er wer den vervolgens briefjes onder de menigte rondgedeeld, waarop enkelen hun namen zetten, om, ingeval het raet Ris tot het uiterste mocht komen, hem finantieel te ondersteunen. De coliecte, die bij het uiteengaan der vergadering werd gehouden ten behoeve van de slachtoffers" der jongste ongeregeldheden, leverde ongeveer f 37 op. Maandag nacht is weder diefstal raet inbraak gepleegd in het magazijn van de heeren De Ruijter cn Meijer, handelaren in papier, hoek Nieuwstraat en N. Z. Voorburgwal. Met beitels en een aldaar aanwezig gewicht heeft men gelukkig te vergeefs ge tracht de brandkast te openen. Toen men des mor gens den diefstal ontdekte, vond men een beitel in de brandkast gedreven, terwijl nog een andere op den grond lag. Uit een lessenaar is eenig geld ontvreemd. De heer J. G. Jager, de eerste concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst, heeft in de afgeloopen week ten behoeve van het gemeente-archief aan het stedelijk bestuur van Am sterdam afgestaan de akte met de origineele hand- teekeningen der ingezetenen, die d voornaamste deel nemers zijn geweect in het stedelijk subsidie van drie millioen gulden in Maart I860 bijeengebracht voor het Noordzeekanaal. Dit hoogst belangrijk document in de geschiedenis van dit reuzenwerk van Araster dam is daardoor publiek eigendom geworden. Voor deze daad komt den heer Jager alle lof toe. Aan het Oranje-weeshuis te Huizen is in de vorige week door een onbekenden weldoener een os geschonken, wegende 550 kilo. De volgende wijze om te bepalen, of eieren versch zijn, is even eenvoudig als gemakkelijk. Men neemt eene kan zuiver water en lost daarin vooraf 125 grammen keukenzout op. Eieren y^r A i T-f7, A.,* f— I ..-7-UB-ï en de eieren, die 5 of meer dagen oud zijn, drijven op de oppervlakte als eene kurk. Als eene bijzonderheid is het meldensvvaardit dat gedurende eene volle eeuw in de gemeente Oos terblokker slechts twee personen de betrekking van hoofdonderwijzer waargenomen hebbeu, en wel wijlen de beer J. Zomer 54 jaren, van 1776 tot 1830, en de thans nog in betrekking zijnde hoofdonderwijzer, de heer P. van Kassei, van 1 November 1830 af, alzoo thans reeds 46 jaren. Uit Doesborgh verhaalt de N. A. C. dd. 4 November het volgende Men zegt, dat bij de alhier gehouden najaarsmarkt, op Woensdag 1 dezer, een incident plaats had, dat voor anderen ter leering strekkeu kan. Een boer verkocht een eenwinter (kleine koe) voor een prijs van f 50. Bij de levering werd hij betaald met vijf gouden tientjes. In een winkel een van deze willende uitgeven, maakte de winkelier de opmerking, dat hij he: voor 1 cent niet doen kon. De boer ontwaarde met schrik, dat hij vijf nieuwe koperen centen voor zijne koe ontvangen had. Koop man met koe waren gevlogen en zullen moeielijk te ontdekken zijn, daar de boer geene nadere aanwijzing doen kan. Zeker is er voor vijf cent nog nimmer een koe geleverd. Als tegenhanger dient, dat heden in een bakkerswinkel door eene boerin voor 12 centen brood werd gekocht. De eerlijke bakkersvrouw maakte haar attent, dat zij een goud tientje voor een cent wilde geven. Danhbaar stak de boerin het goudstuk weer in haai zak. Als een interessante bijzonderheid ten aanzien der prachtige Kauaalfeesten, dezer dagen te Amster dam gegeven, wordt medegedeeld dat deze geheel door directeuren uit eigen middelen zijn betaald. De trein der Bergisch-Markische maatschappij, die Woensdag-voormiddag uit Gladbach naar Venlo vertrok, stootte te Viersen binnen het stationsterrein op een goederentrein, die aan 't raugeeren was. Ver scheiden wagens ontspoorden, de machinist vau den personentrein bleef op de plaats dood en de bretn- ser overleed des namiddags in 't gasthuis te Viersen. De machinist van den goederentrein is gevangen ge nomen; men wil weten dat hij te onvoorzichtig i3 geweest. Eene les uit Madagascar voor Nede iand. EI. M. de Koningin van het eiland Madagascar heeft onlangs eene bekendmaking uitgevaardigd, welke in hoofdzaak het volgende behelst „Ik Ranovalo- raanjaka, bij de gratie Gods eu den wil mijns volks koningin van Madagascar, verdedigende de wetten van mijn koninkrijk. En dit is wat ik aan u, mijne onderdanen te zeggen heb. God heeft mij dit land en dit koninkrijk gegeven, en wat de rum betreft, o mijne onderdanen, gij en ik zijn overeengekomen, dat die drank niet verkocht zal wordeu in AntannrNvi en in andere districten, waaromtrent wc overeenkwa men, dat aldaar geen rum zou verkocht worden. Daarom breng ik u dit nogmaals in herinnering. Want de rum doet. kwaad aan uw lichaam, maakt u arm en uwe vrouwen en kinderen ongelukkig, zij maakt de wijzen dwaas en de dwazen nog dwazer. Ook maakt ze, dat het volk de wetten van het ko ninkrijk niet vreest. Mair voornamelijk maakt ze mijne onderdanen schuldig tegenover God. Uit dit alles blijkt, dat de rum een slechte zaak is om in Antanariva te gebruiken, want wanneer het volk des nachts onder den invloed van den drank verkeert, begint het tc vechten en elkander met steenen te werpen, en dat alles zonder reden. Daarom vraag ik u, o mijn volk, waarom bmnint gij den drank? Maar ik zeg u dat handel in goede dingen, waarmede gij geld kunt verdienen, mij zeer verheugd maakt, o mijn volkDit is derhalve wat ik u te zeggen heb. Wan neer gij handel drijft in rum of anderen daarin laat handelen, hier te Antanariva, of elders in de bedoel de districten, dan zal ik, overeenkomstig de wet'en, die we vroeger hebbeu gemaakt, u als schuldig be schouwen want ik ben er niet bevreesd voor, bier in mijn koninkrijk wetten te maken, die tot uw wel zijn strekken. Daarom zeg ik n dat, wanneer er menschen zijn, die mijne wetten breken, ik hen zal moeten straffen. Is dit niet zoo, o mijn volk? Dit zegt Ranovalomanjaka, koningin van Madagascar. De rustige, kalme zittingen van den üuit^ Sïijkftcfljïg brengen ons als van zelve vooi^ die ontelbare profetiëu, die tonen van v A.35 grijnslach van verkropte woede, en zijn rijkskanselier gedurf/v? To'.— waren. De ijzeren 1 1 1 -- 1 - heeft uit- en in we zelfs van •si

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2