HANDELSBERICHTEN. 24 uren de tijd was, welke door Rusland tot tijd van beraad werd toegestaan, zoodat Woensdag avond de termijn verstreken was. Welnu, die tijd kan dan ook aangemerkt worden als het keerpunt in de geschiede nis van het Oostersche conflict. De wapenstilstand is geteekend, dat heeft gisteren de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Decazes, in eene zitting van den ministerraad medegedeeld, dat verzekeren heden alle telegrammen. Het was dan ook in waar heid tijd voor Servie. Niets, letterlijk niets belette de Turken meer om op te rukken naar de hoofdstad van Servie. Alexinac was gevallen, en de linie door broken. Achter die schansen zoolang aangevallen en verdedigd, strekt zich naar het Noorden een breede vlakte uit begrensd door den Donau en het zou daar wel onmogelijk blijken om, hoe dapper ook het Ser- visch-Russische leger strijden mocht zich staande te houden tegen de macht van het Turksche leger. Het treurig overschot van het Servisch legercorps kon dus alleen gered worden door een wapenstilstand; ai- leen die was in staat het Turksche leger te beletten over den Donau naar Belgrado op te rukken. De wapenstilstand is dus gesloten. Op welke wijze? Gisteren meende men, dat de Porte alleen in zoo verre in den Russischen eisch had toegestemd, wan neer haar de voorwaarden werden bekend gemaakt, welke men voor den vrede zou willen stellen. Er was een ander bericht uit Belgrado, dat de Porte de wapenstilstand voor twee maanden zou hebben toege staan, waarmede Servië genoegen had genomen. Wat daarvan zij weten we nog niet. Dit is in elk geval zeker dat Europas staatkundige toestand op dit oogen- blik eene belangriuke wijziging heeft ondergaan, dat indien niet ongedachte bezwaren oprijzen eene be langrijke stap is gedaan tot bevestiging van den vrede. De troonrede waarmede vorst Karei van Ru inen ië gisteren de buitengewone zitting der Ka mer heeft geopend getuigt mede van vrede lievende verwachtingen. De troonrede zegt: onze betrekkingen met de buitenlandsche mogendhe den staan op den besten voet. Van de zijde van alle garandeerende Mogendheden ontvangen wij aan moedigingen om de neutraliteit, die de regeering van het begin van den oorlog in acht nam, te handhaven zelfs de Porte schijnt meer geneigd de rechtvaardig heid van onze eischeu te erkennen. Eiken dag ont vangen wij bewijzen van de welwillendheid der groote Mogendheden vcJr Rumenië. Wij zijn ook, ('ank zij de verstandige, vaste richting, die de Kameis aan mijne Regeering hebben voorgeschreven, gerechtigd te hopen dat wanneer gevaren, die zijne kracht te boven gaan, den Rumeenschen Staat mochten bedreigen, het machtige schild van het garaudeerend Europa de on schendbaarheid van ons grondgebied en onze nationale rechten zal verdedigen. Iutusschen zijn wij ten volle overtuigd, dat reeds de naaste toekomst in het Oosten rust zal aanbrengen, dank zij de kraehtige pogingen van alle Earopeesche Mogendheden tot ver betering van het lot der Christelijke volken. Zeeuwsche Brieven. Amice! Dezen morgen werd ik verrast en verblijd door een bezoek van den heer E. W. King, leeraar, zooals ge weet, te Meester-Cornelis bij Batavia. Gisteren is ZEerw. met gade en kinderen met het schoone koopvaardijschip ,/s Gravenhage", na eene soms bange reis van 90 dagen, hier aangekomen. Eenmaal zijn ze bijna aangevaren en tweemalen heeft de storm hun doen sidderen en beven. Gode zij dank, zei ZEerw., wij zijn allen hier. Men kon al spoedig bemerken dat het in ziju hart ook gestormd heeft, toen hem gezegd en geschreven werd, dat hij zijn Meester-Cornelis om redenen van gezondheid, m. a. w. tengevolge van overspanning zou moeten verlaten. Hij was, ik gevoelde het, aan de inrichtingen gehecht geworden, die door Gods ge nade door zijnen arbeid daar in het leven werden geroepen. Hoe noode scheidde hij. „Ben Ik U niet beter dan tien Zonen," dit was het woord Zijns Gods en Vaders, waardoor hij eene kalme ziel kreeg, waardoor het hem mogelijk was om zijn geliefd Meester-Cornelis te verlaten en naar ~£hotland, van waar ZE. uitging en waarvoor hij dde, heen te gaan. nog ooit naar zijne stichtingen zal kunnen wist hij natuurlijk niet. Na eenige derlaud te hebben bezocht, (velen te erspannen zenuwleven wel be- ^Schotland. orden, wie er tot nen, dat de Heere hen door en in het bouwen dezer zendingskerk ruimte had gemaakt. Van deze Schotsche Zendiugsgemeente gaat sinds 1865 eene christelijke school uit voor inlandsche en chineesche kinderen, die vrij goed wordt bezocht. Op Java vooral kan men het vruchtbaarst werken op de kinderen; met de volwassenen is niets te beginnen, ze hebben het goddelooze leven, het leven nog minder dan dat der Heidenen van de Europeesche christenen te van nabij gezien, om tot hunne leer zich aange trokken te gevoelen. Wilt Ge voor den Heere en zijne zaak op Java werken, richt dan christelijke scholen op, want het onderwijs, van wege den staat gegeven stoot, helaasook al meer af, dan dat het aantrekt. En zendt zeide de heer King, uwe zendelingen naar de Molukken en elders, waar nog geen, of bijna geen goddelooze christenen zijn gedetacheerd. Voor kinderen heeft God hem een hart gegeven. In 1866 toch kreeg Meester-Kornelis weei eene nieuwe stichting, het Rehoboth-Asyl. De broeders geloofden dat de Heere ook ruimte, dat Hij ook een toevluchts oord voor weezen wilde maken. De aanbouw, die ongeveer f 6000 kostte en het onderhoud der ongeveer 30 weezen, waarvoor maan delijks p. m. f 300 noodig is wordt door liefdegaven gedekt. Het maandblad „de Opwekker," dat nu zijn 22en jaargang is ingetreden, eischte mede zijn tijd, doch verspreidde ook al zijn zegen. Nog is er eene bijzondere commissie belast met bijbel- en traktaatverspreiding. Ook ging broeder King jaren na den anderen, wekelijks in hospitalen en gevangenis de woorden des levens en der verlos sing verkondigen. Gevoelt ge niet met mij, Amicedat zoo'n man om te kunnen heengaan, noodig had het woord, dat ons leert loslaten, doet berusten en aan den Heere genoeg hebben„Ben Ik U niet beter dan tien zonen." Zendeling Haan neemt thans nog al een en ander van zijnen arbeid waar. Docli ook deze broeder heeft te veel en te vele r- lei arbeid, om het in Indië lang vol te houden, dacht onze broeder King, dien wij bij dezen Gode bevelen Gegroet L. Nieuwe Uitgaven. De Bode des Vrcdcs, Studiën, Schetsen, Ver halen en Berichten, medegedeeld door eenige leeraars der Hervormde Kerk, onder redactie van J. G. Ver hoef! predikant te Maassluis, tijdschrift in 12 maan- delijksche afleveringen a 20 ets per aflevering. Wij bezitten reeds menig tijdschrift. De Christelijke pers is ook op het gebied der maandschriftelijke pers niet onvruchtbaar. Daar is echter over het algemeen in onze geheele litteratuur eene behandeling der onderwerpen, welke voor het zoogenaamde volk onbe reikbaar is. Niet zelden wordt een onderwerp keurig behandeld, maar het is ons te hoog, zoo zeggen de meesten. Het vermijden van vreemde woorden en ge leerde spreekwijzen gaat niet gemakkelijk. Vandaar dat zoo menig tijdschrift slechts een beperkte kring van lezers telt. Wij hebben de eerste aflevering ontvangen van een nieuw maandschrift, de Bode des Vredes, hetwelk, blijkens het woord van den Redacteur, zoo gaarne dien klip vermijden zou. Dit tijdschrift wenscht te schrijven voor het volk, dat wil zeggen voor hen, die van de studie niet hun dagelijksche bezig heid maken. Eeue degelijke schriftbeschouwing zal in dit tijdschrift eene ruime plaats innemen. In waar- digen vorm iets wat naar onze bescheiden raeening door volksschrijvers en sprekers wel eens vergeten wordt wenscht het over deze dingen te spreken op verstaanbare wijze. De zending onder de Heidenen, Staat kunde, Onderwijs en Opvoeding, Belangrijke Gebeurtenissen op Kerkelijk gebied en uit het leven des Gcloofs en Volkslectuur ziedaar het ruime veld hetwelk dit tijdschrift zich ter bearbeiding heeft gekozen. De redactie is aanvaard door iemand die als christelijk volksschrijver zijne sporen voor langen tijd heeft verdiend. Zoo menig opstel in onze christelijke bladen van de hand des heeren Verhoeff kennen we sints jaren, en geeft ons het volste rechtiets goeds te wachten, bovendien hebben zich ruim 20 geachte predikanten der N. H. K. tot medewerking verbonden. Wij wenschen die heeren zegen op hun arbeid toe, het moge hun gelukken de vele moeilijkheden te boven te komen aan een arbeid op die wijze op gevat, verbondenons volk .jnoge dit nieuwe werkje liefhebben als eend bode van het lieflijkste Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 21—38 Oct.) Gehuwd: N. J. Conreleijn, jm. 21 j. met M. L. Leenhouts, jd. 28 j. Bevuilen: F. Volk, geb. van der Hof, d.; J. C. Spinuaaij, geb. Fieterse, z.; F. Sporreij, geb. Dinge- manse. d.; C. M. Horsten, geb. van Dalsum, d.; P. van Bale, geb. Geldof, d M. S. Kamermans, geb. Lute. z.; C. H. Philipse, geb. D'Jong, d.; G. P. M. Kastelijn, geb. van der Werf. z. OverledenC. Haverhoek, vrouw van R. M. van den Roogert, 53 j.; J. C. Vanoutryve, z. 11 m.; A. F. J. Wouters, d. 3 m.; J. de Poorte, d. 2 m. Graanmarkten enz. Middelburg, 2 November. Voor de meeste artikelen welke heden ter markt werden aangevoerd, konden de verkoopers eenigszins hoogeren prijs bedingen. Voor de jarige Walchersche tarwe werd 15 cents, vobr de nieuwe dito 25 ets. meer betaald dn de vorige week. Rogge bleef op denzelfden prijs; gerst iets hooger; de hardste Walcliersche witte boonen, weinig voorkomende werden met graagte voor 50 a 75 ets. meer gekocht; de bruine boonen waren 50 ets. hooger en de Walcher sche goed kokende groene erwten werden algemeen zeer gezocht. Men noteerde voor jarige Walchersche tarwe f 12,25; nieuwe dito f 11,90 a f12,rogge fS,25; gerst f7,de hardste Walchersche witte boonen f 16, a f 16,25; bruine boonen f 14,50 a f 15,—paardenboonen de hardste soorten f8,25; groene kookerwten f 11,75; win terkoolzaad f 14,50. Ter veemarkt waren aangevoerd 45 stuks hoornvee; 7 paarden en een aantal magere varkens. Gemiddeld waren de prijzen de volgende: paarden f400 f500; vette koeien 80 ets. per kilogram: vette ossen 78 ets. per kilogram; dito vaarzen 78 a 80 ets. per kilogram; kalfkoeien f140 a f ISO; kalfvaarzen f130 A f170; vare koeien f 90 a. f 150; driejarige ossen f 80; jongvee f 40 tot f 70; stieren f 40; magere varkens f9 a f 20. Boter per kilogram fl,30 fl,4Ö; eieren f5,per 100 sfuks. Vlissingen, 3 November 1876. Boter per kilogram f 1,4*0 a f 1,45; Eieren per 104 stuks f6,h f6,20. Amsterdam, 3 Nov. Raapolie op zes weken 143 Lijnolie f 307*. Prijzen van effecten* {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 3 November 1876. Certitic. Werkelijke schuld. 2'/s pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Botterdam 3 dito dito Amsterdam 3 Obligatiën 1798/1816 5 pet. Certiiic. Inscr. 5 serie 5 Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 dito f 1000 1864.5 ditoL. 100 1S726 dito L. 100 1S735 Loten 1864 5 Loten 1S665 Inscr. Sticglitz Co. 2c a 4 L. 4 pet. Obligatiën 186769. 4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 pet. dito dito Jelez-Griasi 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow. 5 Aand. Warschau-Bromberg. 4 f dito dito Weenen. 5 Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/No v. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 f Obligatiën Buitenl 3 pot. dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 'f dito 1868 7 pet dito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 Oblig. 186341 dito 1865 5 Nederl. Rusland Polen. Oostenr. Italië. Spanje. Portugal Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië. 62V, 75"/, W/u %l/4 97*/< 9G3/4 83:i/., 933/4 867s 867b. 29 L 281 757= 262 190 113 125 923/8 226 91s/i 8 119 543/3 SVV., 51s/ie 507. 102 12'3/16 ID/s 52»/4 löVie 29:74 44 447,6 1037-, 99V;; Prijzen vau coupons. Amsterdam, 3 Nov. Metall. f 20,277sdito zilver f 21,25; Div. Eng. per u.' f11,8272', Eng. Portugal per ft f 11,8272; Spaansche piasters f Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,46 Amsterdam, 2 Nov. Metall. r 20.10; dito zilver t 21,30 Div. Eng. per ft/"II,827,; Eng. Bussen per ft- 11,82.7-2; Ene:. Portugal ner ft 11.82'/.,: Frans t' 47 nr-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3