Benoeiuiu»eii en Besluiten. ïierli, School m sending. GEMENGDE BERICHTEN. HoeincI tot hoogleeraar aan de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam. Het gunstige weder der laatste dagen zoo schrijft men werkt uitnemend voor den land bouw. Het zaaien der wintergranen is op kleine uitzonderingen na gedaan, de suikerbieten worden geregeld uitgedaan. Langs de Zeeuwsche spoorweglijn begint ook thans allerwege het vervoer, hoewel het product anders niet meevalt.. De aardappeloogst is mede ten einde. Nadat ze gerooid zijn hoort men al meer en meer over de vele kwade aardappelen klagen. Men rekent allerwege dat een hooge prijs zal moeten betaald worden. Volhardend is het streven der aardrijkskundigen 0111 door te dringen tot de Noordpool. De bron nen van den Nijl en de Noordpool der aarde zijn twee punten, waarop inzonderheid het oog der geo grafen in onzen tijd is gericht. Op het laat9t der vorige week kwamen in Engeland twee schepen aan, welke waren uitgezonden tot eene Noordpool-expedi- tie. Beide ziju teruggekeerd zonder het gewenschte doel te hebben bereikt. De twee schepen, welke de expeditie uitmaakten, de Alert en de Discovery zijn op 83° 20' Noorderbreedte geweest maar het bleek hun onmogelijk de Pool Te bereiken. De Alert over winterde op 82° 27'. Met sleden bereikte men 83°; de manschappen, die met een slede over het ijs de Pool trachtten te naderen waren zeventig dagen van het schip weg. Op deze lange treurige reis, waarin de zon zich nimmer vertoonde -r- stierven vier man schappen, geen mensch of dier werd in al dien tijd gezien, behalve een ijsbeer. Het ijs was zoo oneffen dat men met de slede slechts 20 minuten gaans op een dag vorderen kon. Veertien dagen lang was de thermometer van Fahrenheit 59 gradeii onder nul. Eens wees hij 104 graden onder het vriespunt. De Times zegt, dat het bericht van de terug komst der Noordpool-expeditie in de eerste plaats voldoening schenkt, omdat de beide sche pen met hare wakkere bemanning behouden zijn. Zij hebben hun doel, de Noordpool niet bereikt; maar zij hebben zeker genoeg gedaan om te bewijzen, dat het doel onbereikbaar is. Het is altijd onaangenaam, dat iets onuitvoerbaar is, maar wij moeten er ons in schikken, dat de pool even onbereikbaar is als het middelpunt der aarde of de oppervlakte der maau. De volharding, het beleid en de bekwaamheid, waarmede de expeditie is uitgevoerd, kunnen op algemeene waardeering re kenen. Er is alle grond om te gelooven, dat de roem, die de Engelsche zeelieden in de IJszee bobben ver worven, schitterend is gehandhaafd, en het zou gecne geringe verdienste ziju, zoo het bewijs was geleverd, dat dergelijke tochten voortaan onnoodig zijn gewor den. De Daily News gelooft niet, dat men de pogingen om de pool te bereiken, zal opgeven, maar men moet dan een auderen weg inslaan, want deze expeditie is niet geslaagd, omdat het langs dien weg onmogelijk was. Maandagnacht is de pakschuit van den van Utrecht vertrekkende[schipper J. J. tusschen abcoude en Baambrugge gezonken. Een aanzienlijke schade is daardoor veroorzaakt. Veel vrachtgoederen zjn totaal bedorven. Elf varkens zijn verdronken. De schipper zelf is met groote moeite uit het vooronder gered geworden. Naar wij vernemen, is Dinsdag 24 October jl. door de betrokken Afdeeling van den Raad van State (de lieeren Boot, Meeuwsen en Heemskerk Bz.), verslag uitgebracht over het ontwerp op het Lager Onder- wij». Volgens de bestaande voorschriften moet dat verslag gedurende 14 dagen ter visie liggen voor de leden, om dan (d. i. Dinsdag 7 November e. k.) in den vollen Raad te worden overwogen. Verecnigt de Raad zich met het gevoelen der Afdeeling, dan wordt het rapport afgezonden, nadat alvorens gedurende 24 uren aan de leden elk in het bijzonder gelegenheid is gegeven, om eeu zelfstandig advies iu te leveren, dat alsdan bij het advies van den Raad wordt ge voegd. Z. K. H. Prins Alexander heeft de beraadslaging van de afdeeling bijgewoond, en zal, naar men ver zekert, ook bij de behandeling van het wetsontwerp in den Raad tegenwoordig zijn. (N. R. C.) Naar het Hbl. verneemt, bestaat bij den Minister vau Oorlog het voornemen een pupillcucorps op te richten, en zijn er ïeeds maatregelen getroffen om een standplaats voor die inrichting aan te wijzen. Den 23n Oct., des namiddags ten 3 ure, werd op het postkantoor te Leiden bezorgd een brief, bestemd voor Zmterraeer, gelegen aan den Rijnspoorweg, op 3 uren afstands van Leiden. 7on meldt het N. v. ,d- n l Al I n.iü i Wie durft zeggen, dat de postdienst in Neder land niet uitmuntend geregeld is Want volgens het N. v. d. D. ging die brief den officiëlen weg, zonder buitengewoon oponthoud te ondervinden. Tweede bijdrage tot de kennis van den postdienst. //Verbeeld u, lezer, zegt le Courr. d. 1. Meuse dat de dagbladen uit Holland, Zaterdag-avond gedrukt, anderhalven dag noodig hebben om te Maas tricht aan te komen." Het schijnt zegt de Times, dat in Rusland» crcdict nog een sterk vertrouwen bestaat in Ne derland, en het is licht mogelijk, dat de Nederlan ders, wanneer zij de middelen kunnen vinden, hunne inkoopen van Russische fondsen hernieuwen zullen. Te Amsterdam wordt de jongste daling van de Rus sische fondsen (te Londen) toegeschreven aan de buitensporigsie en grilligste aanleidingen. Aldaar schijnt het artikel in de Golos onvoorwaardelijk ge loof te vinden in een op de geheele (Engelsche) re geering toepasselijken zin. Deze regeeriug wordt be schuldigd de Russische fondsen te hebben doen da len, om Rusland af te schrikken van krijg te voeren. Men beweert, dat onze regeering zelve in den strik, door haar gespannen, viel en niet in staat is de fondsen, welke verkocht werden om de daling te weeg te brengen, terug te koopeu. Deze sprookjes zijn te dwaas om vermeld te worden, ware het niet dat zij bij de Nederlanders de neiging opwekten, om al de Russische fondsen, welke het Engelsche publiek mocht willen verkoopen, te koopen. Verder toont de Times aan, dat Rumenië ten eenenmale insolvent zou zijn. wanneer het tot den oorlog besloot. Het City-blad deelt een begrooting van Rumenië mede, die met een tekort van 4 a 5 millioen p. st. sluit, ingeval deze Staat zich op voet van oorlog stelt. Tot griflier bij het kantongerecht te Kortgene is benoemd de heer W. Kuijper Boouc, deurwaar der aldaar. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Rhijns- burg ds. C. JU R. v. Dugteren van Lage Zwaluwe. Dinteloord ds. A. E. v. d. önssen van Harmeien. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Groote Lindt door ds. T. JL Ringeling van Rleekensgrag, Makkum door ds. L. Tinholt van Kollum. Vlissingen door ds. D. JL C. Hel dring van Nigtevegt. Wijngaarden door ds. illon- tijjn van Ablasserdam. Aalburg door ds. P. Reet man van Nijkerk. Hilversum door ds. W. J. Jorissen van Apeldoorn. Ter voorziening in de predikantsvacature te Am sterdam, ontstaan door het vertrek van ds. J. Cramer als hoogleeraar naar Groningen, is door het kiescollegie een drietal geformeerd bestaande uit de heeren E. E. Gewin, J. G. Knottnerus en C. A. Renier predikanten te Abconde, 's Hage en Utrecht. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn heden tot de Evangeliebediening iu de Ned. Herv. kerk toegelaten de theol. candidaten C. van Dis en JL van den Kicboom Zondag jl. hield Ds. P. K. Dommisse te Oostburg zijne afscheidsrede, sprekende over afdeeling 52 van den catechismus, in verband met het laatste woord uit de openbaring van Johannes: Amen. Middelburg. V S.— 11.17 2.7 5.—I 8.12 10.52 Wouw Te Apeldoorn is in den nacht van Zaterdag op twee plaatsen ingebroken. Op de eerste hebben de dieven niets gevonden dan postzegels, briefkaarten en eenige centen, die zij medenamen, terwijl zij tever geefs beproefd hebben de brandkast te openen. Op de tweede plaats zijn zij door het ontwaken van de vrouw des huizes verjaagd. De heer Smits, bloerakweeker en landbouwer te Deventer, heeft proeven genomen tegen de zoo zeer gevreesde aardappelziekte. Te dien einde heeft hij in den zomer het loof, toen het nog geheel groen was, van den geheelen akker afgemaaid. Het is thans gebleken dat er hoegenaamd geen zieken onder zijn, terwijl op die akkers, waarvan hij het loof niet af maaide, de aardappelen zeer door het kwaad zijn aan getast. Maandag overleed op zijn buitenverblijf Leeuwen burg in Neerlangbroek na een langdurig lijden, iu den ouderdom ^'"Zoom ven. een,„(>r r*> - xu.-i/ .eiett hij ^'•'1-1 10.42 hn de icuJ.- vader, Mr. W. H. de Beaufort, in onderscheidene hooge betrekkingen onschatbare diensten bewees. Reeds nu wordt bericht dat het Noorder-Zen- dingsfeest zal gehouden worden op het terrein van baron van Heemstra te Yeenklooster in Friesland. Waarvoor de berichten van den koop van buiten plaatsen en kasteelen door Roomscbe geestelijken toch dienen mag? Zoo wat om de acht dagen doet zooda nig bericht de rondte in de dagbladen, om nu eens tegengesproken te worden, dan hoort men er weder niets meer van. Nu is het landgoed //Schoonoord" onder Doorn weder door de pers aangewezen om een of andere geestelijke stichting te herbergen. I)e tweede meeting, in zake de jongste ongere geldheden, die tegen Zondag namiddag 1 uur in het gebouw Plancius in de Plantage te Amsterdam was aangekondigd, kon geen voortgang hebben, daar aan het talrijk publiek, dat zich op het bepaalde uur voor de deur bevond, de toegang werd geweigerd, omdat het lokaal voor anderen beschikbaar was gesteld. Wederrechtelijk namen toen eenigen het lokaal van het Amsterdamsch Werkmansbond in bezit, on daar vergadering te houden. De Commissaris van politie der eerste sectie, die daar met twee agenten van po litie in burgerkleeren tegenwoordig was, werd met zijne begeleiders uit het lokaal gedrongen. Het Bestuur van het Werkmansbond riep echter de hulp der Politie in, om het gebouw te doen ontruimen, hetgeen ten laatste door twaalf agenten en een in specteur geschiedde. Maandag liep te Velsen binnen het stoomschip Stad Breda, kapt. Emmerik, van Vlissingen, met het doel Z. M. den Koning van den trein naar zee te brengen. De proefrit van de direktie der lijn Ihrhove Nieuweschans is Maandag uitmuntend geslaagd. Een bijeenkomst heeft te Nieuweschans plaats gehad van de directiën der Nederlandsche en Duitsche spoor wegen tot regeling van den tijd der opening van den dienst enz. Nabij Loeneu-Vreeland is een boerenarbeider die zich op de rails bevond door de sneltrein aan gegrepen en geheel verpletterd. Te 's Hertogenbosch is Zaterdag ochtend een 5 jarig knaapje door een met ijzer geladen wagen overreden. Een rad verbrijzelde het hoofd van het kind, dat onmiddellijk stierf. Onlangs is te Remscheid een paard verkocht op de zonderlinge voorwaarde, dat wanneer het dier 1000 pond of daarbeneden woog, de kooper het voor niets zou ontvangen; inaar dat hij daarentegen voor elk pond daarboven 300 mark zou moeten belaleii. Het bleek, dat het dier 1148 pond woog, zoodat de kooper 44,400 mark zou moeten betalen. Te Delft hadden twee ambachtslieden, aanstaande zwagers, Zondag hevig getwist. De een wachtte nu Maandag tegen 12 uur den ander op met een scherp mes in den zak. Na een half uur wachtens ontmoette hij den niets kwaads vermoedende en bracht hem twee gevaarlijke wouden in de borst toe, die, naar men vreest, den dood ten gevolge zullen hebben. De dader werd spoedig gearresteerd en dë gewonde onder hevig bloedverlies naar het Gasthuis gebracht. Naar de dagbladen mededeelen, heeft de Spaan- sche Regeeriug aan de Fransche de uitlevering ver zocht van zekere Rosa Samaniego, die, onder den dekmantel van Carlistisch bendehoofd, omtrent veer tig moorden moet hebben gepleegd, voorafgegaan door de afschuwelijkste pijnigingen; hij deed b. v. zijne slachtoffers aan de voeten ophangen, gebruikte hen als mikpunt bij schietoefening, en schoffeerde vrouwen en meisjes alvoreus haar om te brengen enz. Sama niego bevindt zich te Bayonne in hechtenis. Gisteren ochtend is te Delfshaven, ter hoogte van het buiten Den Heuvel, opgehaald het lijk van een onbekend manspersoonnaar gissing oud om streeks 30 jaren, aangezicht ovaal, voorhoofd gewoon, neus groot, mond gewoon, kin rond, haar blond, dragende een kneveltje en baard om den kin. De drenkeling was gekleed met zwarten jas, grijs ge streepte broek, zwart iakensch vest, en had een zijden foulard om den hals met een zwarten en een witten rand. Een der manchetteuknoopen was voorzien van het symbool der vrijmetselaarsloge. Het linnen goed was niet gemerkt. Op de markt te Gulpen zijn door de maré chaussees 36 stukken boter in beslag genomen, omdat zij het vereischte gewicht niet hadden. Er is proces- .z verbaal opgemaakt tegen den verkooper. ö.!3 Te Harderwijk heeft zich gisteren voor- Indischen dienst geëngageerd de persoon yp i 57 Kader, geboren te Oran in Algiers, zijndl i 2 meling van het bekende opperhoofd dienzelfden naam. 6.1J, Onlangs kon mey ergens een lin»-^ Tbp3l -I VüfcT-" -.17 7.2

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2