fill lil STEL IJ HISTORISCH BLAD. N0. S3. Dinsdag 31 October. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG-. Prijs der AdvertextiEn: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagh te VlissingenÏM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen. 33 issus dc Calvin. In de eeuw der omwenteling, herdenken wij strijdende tegen omwentelingen nog steeds met blijdschap de grootste omwenteling welke de mensckheid ooit aanschouwde. Het was de hervorming, die op 31 October 1517 door eene openlijke daad een zichtbare aanvang nam. Waarom wij die omwenteling met zoo groote blijdschap herdenken, kunnen onze vorige artikelen U zeggen. Heden is ons bij zooveel dat tot dankbaarheid stemt; bij het terugzien op zoovele personen, die God aan de menschheid gaf, toch ook een toon van stillen weemoed niet ongepast. De kloeke figuur van een Luther moge, krachtig als ze was, de wereld hebben vrijgemaakt van een ondragelijk dwangjuk; Calvijn wiens in vloed onder ons nog krachtiger leeft, dan velen ~we>l vermoeden moge ook voor ons zijn geweest het hoofd, dat dacht en sprak, de hand, die wees en leidde, toch naast die grootsche figuren, gedenken we aan, zoovelen, die ons zijn voorgegaan in den dood en op welke wijze Hunne herinnering treedt heden voor ons op, de duizenden en nog eens duizenden martela ren, die om de nieuwe leer martelaren gewor den zijn. Wij gevoelen deernis met hun lot; medelijden, waarvan zij toen waren verstoken. Verschijnt heden voor ons, o, onze geloofs- genooten en fluistert ons nog eenmaal toe, hoe ge het wel wist, dat uw lichaam, afgemarteld, weldra ten prooi van spot en hoon, onbegra ven daar hangen zou, opdat wij ons afvragen: hoe het met ons geschapen is, opdat wij onze roeping naar uw lijden afmeten mogen, en dan vragen: wat zijn wij schuldig? Klinkt ons nog eens in de ooren, Frankrijk, Spanje, Piëmont, en laat het ons wezen alsof de talrijke plaatsen binnen uwe grenzen, ons herinneren aan de duizenden, die daar gevallen zijn om de goede belijdenis, die ook ons dier baar is. Predikt ons door uwe doodsverachting, door uw geloof, door uw lijden onze roeping, onze ^toekomst. Leert ons in dezen krachteloozen, ondermijnenden tijd, de rots der eeuwen, ijland kennen, die u lijdenskraclit en lij zoo zware wegen gaf, opdat wij ^uitzicht hebben. ^s oog op, fiere Huge- üie vervolgde sJ voortgaan? Namen, gestalten, groepen, tafe- reelen rijzen in zulk een bonten overvloed voor onzen geest op, dat ze ons dreigen te overstel pen. De lijdensbeker is door hen ten bodem toe geledigd, maar de vruchten zijn voor ons niet uitgebleven. De nacht van lijden is niet te vergeefs over Europa gegaan. Zooveel arbeid is niet ijdel geweest. Het was ook hier door lijden tot heerlijkheid. Van Israël wordt getuigd: dat het zijn grootste voorrecht was, dat hem de woorden Gods waren toebetrouwd. Ditzelfde mogen wij van Europa zeggen na de hervorming. Het Woord Gods, onbekend dikwijls bij hen, die het in de eerste plaats kennen moesten, werd, door de hervor ming, des volks grootste schat. Dit is de on vergankelijke roem en eere van den dag, die we boven dit opstel plaatsten, dat hij de weg bereider is geweest om den Bijbel in handen des volks te geven. Dat Woord, hetwelk r.ooit ledig wederkeert, _.li£$ft de zoden verzacht, den welvaart doen toenemen, de kunst geheiligd en den mensch tot hooger leven opgeleid. Vrijheid niet voor zichzelf alléén, gelijk men dat zoo dikwijls, zoowel vroeger als nu, verkeerd begrijpt vrijheid voor allen om God te dienen naar de inspraak zijns harten, dat bedoelde de gezegende omwenteling der zes tiende eeuw. Zij bracht die vrijheid, maar ten koste van zooveel dierbaar bloed, ten koste van zoo menigerlei opoffering en ontbering, en wij kin deren der negentiende eeuw, plukken de vruch ten van den arbeid en het lijden onzer vaderen. Neen, op een hervormingsdag verwerpen wij met kracht het denkbeeld als zou de wereld slechts in een kring rondloopen, als zou er een cirkelgang der menschheid bestaan. Neen, neen, tot voortgaan zijn wij geroepen. Met voorbeel den voor oogen, als de hervormingsdag ons herinnert, mogen we niet gelooven aan een loop, die evenveel achter- als vooruit doet gaan. Die gelooft zal niet bewogen worden. Die aan de hand der geschiedenis voortgaat zal waken en werken, en voor hem zal het lied der hervorming niet vergeefs gezongen zijn Geen aardschc macht begeeren wij Die gaat welras verloren! Ons staat de sterke Held ter zij, Dien God ons heeft verkoren. Vraagt gij zijn naam? zoo weet, Dat Hij de Christus heet, Gods Eengeboren Zoon, Verwinnaar op den troon! De zege is ons beschoren vertrokken om nog dien dag door te reizen naar Parijs; na aldaar drie dagen te hebben doorgebracht, vertrekt H. M. naar Biaritz om daar een gedeelte van den winter door te brengen. Vrijdag vertrok prins Ale xander mede naar Brussel, om zich voor eenigen tijd naar Luxemburg te begeven. In de zitting van den gemeenteraad van üliddelbiarg jl. Vrijdag gehouden, werd een amen dement van den heer Snijders met 8 tegen 7 stem men aangenomen, strekkende om de voorgedragen som van den hoofdelijken omslag over 1877 te heffen, te bepalen op f 72000 en alzoo te verminderen met f 2500eene verhooging van jaarwedde met f 50 werd toegestaan aan den hulponderwijzer op de gijm- nastickschoolde begrooting voor het volgend jaar werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 227,379,08V2. Op voorstel van den heer van Berlekom werd eene commissie benoemd, belast met het uitbrengen van rapport over de invoering van het tonnenstelsel; tot leden der commissie, die met den. voorzitter werkzaam zullen zijn, werden aangewezen de heeren van Berlekom, Jeras, Snijders en van Hoek. In plaats van mej. Guijot werd als hulponderwijzeres op school B tijdelijk aangesteld mej. Bourdrez, terwijl van den heer Carl Schneider te Keulen een geschenk voor de oudheidskamer was ingekomen, voorstellende de beeltenis van Adriaan van der Venne. Dit ge schenk werd onder dankbetuiging aanvaard. Men leest in de Vlissingsche Courant: Zaterdag namiddag omstreeks 4 uren werd in tegen woordigheid van eenige genoodigden met het beste gevolg te water gelaten de vischsloep de Zecaaw, gebouwd op de werf der koninklijke maatschappij nSchelde," voor rekening van de Vlissingsche zee- vischreederij te Vlissingen, die wij bij dezen met haren eersteling, welken zij ter visscherij zal uitzen den, om in hoofdzaak onze stad mede de vruchten van hare onderneming te doen plukken, gelukwenschen, in de hoop en het vertrouwen, dat haar streven ver der met den besten uitslag zal bekroond worden. Nadat het iiiuk en stevig gebouwde vaartuig te water was gelaten, werd nemens de reederij bij monde van den heer Wibaut, den directeur der maatschappij den heer van Raalie geluk gewenscht met de vol tooiing van het eerste onder zijn bestuur en de leiding van den ingenieur Jansen gebouwde schip, dat in alle opzichten voldeed aan ieders verwachting, wien bei den met den timmermansbaas den heer D. van Leeuwen, tevens den dauk werd betuigd voor de wijze, op welke door hem de werkzaamheden in het belang der reederij waren bestuurd geworden. Als blijk van bijzondere tevredenheid over den afloop dezer zaak werd door den heer Wibaut ter ont haling van de werklieden eene som gelds in handen van den baas gesteld. Moge het eerste schip, dat van de werf der maat schappij //Schelde" van stapel is geloopen, spoedig gevolgd worden door het afloopcn van meer schepen, die allen evenals de Zeeuw het bewijs leveren, dat het bouwen vau schepen op voornoemde werf aan bekwame handen is toevertrouwd en alzoo zoowel dc maatschappij //Schelde" als de Vlissingsche reederij het hare bijdragen tot verlevendiging van die takken van bestaan, die in vroegere tijden zooveel hebben toegebracht tot het welvaren onzer stad, die niet an ders dan met ingenomenheid en belangstelling de beste wenschen voor beide ondernemingen koestert. Tegen Maandag 30 dezer, zijn te IJzendijke bijeen^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1