BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. van de Indische toestanden en bekwaamheid geven daar toe het recht. De heer van der Hoeven brengt mede grooten lof aan de kennis en ervaring van den minis ter, die thans opgetreden is en Indië door en door kent. De ervaring van den heer Alting Mees schatte spreker veel hooger, dan de boekenkennis waaruit de vorige minister noodzakelijk putten moest, ofschoon ook hij zeer goed instemmen kon met den lof door de vorigen spreker den heer Golstein toegezwaaid. Inzon derheid juichte de heer van der Hieven 's ministers plannen tot krachtige voortzetting der spoorweg- en kanaalwerken toe en tot uitbreiding van het Inlandsch en Europeesch onderwijs. De oorlog met Atehin moet naar sprekers m-ening worden voortgezet, ze is noodig voor het behoud van Nederlands bestaan op Sumatra. De onbedachtzaamheid in benoemiugen in Indië wordt door spreker heftig gelaakt, als voorbeeld noemt spreker die van den heerHenny, verder wordt door hem bestreden de richting in Indië om onder den schijn van vrije cultuur zich meester te maken ran den arbeid der inlanders en op dwangmiddelen aan te dringen. De heer Corver Hooft beklaagde zich over de voortdurende geheimhouding der stukken be trekking hebbende op den Atchin-oorlog en vond den finantielen toestand van Indie, vooral tengevolge van dien oorlog, niet gunstig. De heer Gevers Deynoot kan zich met de gematigde politiek van den minister zeer <*oed vereeuigen. De heer Begram kwam op te gen het denkbeeld alsof Nederland te veel steunde op het Indisch batig slot.. De heercn Fabius en van Wassenaar Catwijk dringen aan op doorzetting van den oorlog in Atehin, laatstgenoemde waarschuwt tegen de opium verpachting, De heer Casembroot wenscht dringend overlegging der geheime stukken in betrek king tot Atcbin en den heer v. d. Berck van Heem stede wenscht de Indische begrootiug door een kolo niale raad te doen vattstellen. De minister van Koloniën verklaarde: dat de re geling der heerendiensten in Indië in onderzoek is; afschaffing der heerendiensten mag niet plaats hebben zonder schadeloosstelling der hoofdende publiekma- kino- der stukken betreffende den Atehin oorlog is nief gewenscht; wat de benoeming van den heer Henny betreft, de minister stelt daaromtrent vertrou wen in den gouverneur-generaalhet denkbeeld van den heer van den Berch van Heemstede, om terug te komen op het vaststellen van de Indische begrooting bij de wet, beloofde de minister in overweging te zullen netnen. De heer Wintgens verklaarde acte te nemen van de verklaring des ministers op het aangevoerde door den heer van den Berch van Heemstede, z. i. voert de vaststelling va:i de begrooting bij de wet tot een noodlottig finantieel stelsel. Na het sluiten der alge- meene beraadslagingen spraken de heeren Begram, Casembroot, Bastert, Pabius, v. d. Berch en van Wassenaar nog over de fiuantiëu, daarbij iiandringen- de op bedachtzaamheid en overleg in Indië vooral de heeren Pabius en van Wassenaar drongen nog aan op eene krachtige beëindiging van den Atchin- krijg. Omtrent de openbaarmaking van stukken heersch- te verschil van gevoelen. De vrijheid van Spanjaarden, welke niet den ken als de groote meerderheid, is in het regeerings- blad door eene circulaire huu bekend gemaaktalle openbare manifestatiën van niet-roomsche godsdien sten buiten de kerken en de begraafplaatsen, die alleen als onschendbaar worden beschouwd, wor den Terboden. Als openbare manifestaties rekent men alle handelingen, uitgevoerd op den publieken weg of aan de buitenmuren van kerk en begraafplaats die met godsdienstige ceremonies, gewoonten en ge bruiken in verband staan, als 't houden van proces sies, 't doen van afkondigingen, 't vertoonen van banieren enz. Tevens wordt bevolen dat zij, die een anderen godsdienst dan den roomschen belijden, 48 uur van te voren kennis moeten geven aan de autoriteiten, dat een kerk of begraafplaats zal worden geopend en de namen der bestuurders en rectors moeten opgeven, die wederom binnen 14 dagen ken nis moeten geven aan de autoriteiten, dat de kerk of begraafplaats geopend ls. De scholen zijn, wat de wet betreft, afgescheiden ^yan de kerken. De directeuren daarvan zullen Span- Buden moe'en zijn en een academischen graad moe- Bezitten. Vreemdelingen zullen ais onschendbaar ^É^schouwd en bijeenkomsten in kerken en op B^len niet gehinderd worden, maar dit ^^toriet vergund aan de scholen, die regeering blijven. Andere ^^ju^de regeeriQg worden ^Kj^igejaagd wor- opgericht ten hemel ziende, in de vaste overtuiging dat van daar ook het goede voor hem komen zou. Slechts enkele dagen daarna, in dezelfde houding wandelende struikelde hij en hij was er over geval len. Wij tuurden ook op eene groote gave, de vrede, dien we hoopten dat door het bezoek van Ruslands gezant bij de Porte zou bevorderd zijn, of we vrees den een groote ramp, ook misschien wel tengevolge van dit bezoek eu aleer we iets zeggen kunnen van den afloop dier audiëntie worden we onaan genaam verrast door strijd hier en ginds. Het is maar al te waar dat de aanleiding weet eigenlijk niemand de strijd op nieuw is ontbrand. Alexinac, onze lezers zullen zich de hoogten aldaar nog wel herinneren, is weder een der punten waar gestreden wordt. Wij zullen de verschillende, veelal tegenstrijdige berichten voor onze lezers niet allen vermelden. Genoeg, dat de overwinning in het alge meen kan geiekend worden aan Turkije's zijde te zijn. Servië verkeert ook door het verlies van eene der sterkste stellingen van Tschernajeffs leger in ge vaarlijken toestand en hoopt als altijd op nog krach tiger ondersteuning van de zijde van Rusland. Allerlei berichten en beschouwingen over de eischen der mogendheden, de houding van Turkijë, de her vormingen die voorgesteld zijn, vinden overvloedig plaats in de pers. Wij zeggen alleen: ook na de nu weder vermelde verrassingen, weten wij niet wat de dag van morgen brengen zal. Verleden en Heden. De lang smeulende opstand welke het bestaan van een der Europeesche rijken bedreigt, vestigt meer en meer de aandacht op het rijk der Osmans. Het kan nuttig zijn onzen blik eens op het verleden van dat rijk te vestigen. Immers, wie kan zich eenig denkbeeld vormen van de toestanden, als hij niet weet, waaruit ze opgewassen zijn, of hoe ze zijn ge worden. Het is ons niet genoeg een deel der geschie denis te kennen, dat wat heden gist en woelt; aan dat heden ging een verleden vooraf, dat over veel duisters licht verspreiden kan. Reeds een halve eeuw geleden riep de geschied schrijver Arndt uit. //Als reikhalzend om zich met het afgeleefde lichaam te voeden, fladderen de raven over liet wegzinkende Osmansche rijk." Nog heden fladderen ze rond en wij weten nog niet of het einde van den kranke werkelijk te wachten is. Komen en vergaan, is ook de geschiedenis van dat rijk. Hoe groot en machtig stond liet daar eenmaal. De belij ders van den profeet hadden landen veroverd, waar het Christendom reeds eeuwen wortel geschoten had. De klassieke grond der Apostelen, Corinthe en Efeze, Nicea, Antiochië, Nicotnedië, Alexandria, alle deze waren aan hun gezag onderworpen. Zelfs de wieg des Christendoms en het. graf des Heeren, Palestina en Jerusalem waren hun uezit. Nadat de scheiding tusschen de Grieksche en de Roomsche kerk tot stand kwam, drongen de Turken overwinnend in het hart van Europa door. Alle landen van de Afri- kaansche woestijn tot aan de Caspische zee, van den Indischen Oceaan tot bijna aan den Atlantischen behoorden aan de Porte. Venetië eu de Duitsche Keizer waren haar schatplichtig. Drie vierden van het kustland der Middellandsche zee, de Nijl, de Euphraat eu de Donau, de Acgeïsche [en Zwarte zee ziedaar het gebied van dat rijk, hetwelk thans onmachtig en zwak zijn moeitevol bestaan vooitsleept. De mogend heden zijn het nog niet eens wie als opvolger aan dê oevers van den Bosphorus zetelen zal anders zou hoogstwaarschijnlijk het onbeduidende leven af sneden worden. Het gebied is ongelooflijk ingekrompen, Algeriê, vroeger een Turksche vasalstaat, is sedert lang eene Eransche bezitting; Griekenland heeft zich vrijge maakt, Egypte is nog slechts met losse banden aan Turkije verbonden, Montenegro is zelfstandig, Rume- uië en Servie hopen nog altijd dat het oogenblik aanstaande is om de laatste banden te verbreken. Naast den fatalistischen Turk, die zich met zijn onvermijdelijk noodlot tracht vertrouwd te maken, tracht de Radjah de Christenbevolking met alle krachten den laatsten strijd te strijden. De karakters dezer twee tegenstrijdige volken brengen als van zelve te weeg, dat voortdurend onrust en woeling daar heerschen. Het Turksche karakter ver- eenigt in zich, onwetendheid, traagheid, phlegma, ge loof aan een onveranderlijk noodlot, gemis van alle deelneming voor zijn medeschepselen. Maar die kou de, loome natuur kan ook ontbranden, en dan maken woestheid, haat en fanatisme de Turken aan ver scheurende dieren gelijk, te wreeder naarmate zij zich zwakker gevoelen. Zeker, ze zijn zoo niet allen, men vindt ook vooral op het platte land, eerlijke, oprech te, gastvrije lieden, maar het bovengenoemde, is naar de beschrijving van velen, waaronder vertrouwbare ge- rijke vloten en legers, steeds in den weg van den vooruitgang. Het Oosten daarentegen, het rijke mor genland, eens de wieg en bakermat der beschaving, door zijn godsdienst in enge grenzen teruggedrogen en tot barbaarschen toestand vervallen. De scheids muur daardoor ontstaan het is niet gewaagd dit te voorspellen is door geen diplomaten kunst te slechten. De oorzaak daarvan hebben we reeds genoemd. Hoe ook het christendom in het Westen veranderin gen moge ondergaan hebben, het inwendig bestaan bleef, de kern ontwikkelde. De leer der Bergrede was geen onvermijdelijk noodlot, maar een brengen tot den troon en het hart van een Verlosser. Recht en wet namen de plaats in van ruw geweld veilig heid begon te heerschen, kunst en nijverheid kwamen tot bloei, en vandaar dat de beschaving zich verplaatste. Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 14—21 Oct.) GehuwdA. Bosschaart, jm. 34 j., met A. Lie vense, jd. 28 j. Bevallen A. Busquet, geb. Kemeling, z.; C. E. Ghijs, geb. Speckens, d.S. Moens, geb. Breda, d. P. J. Dewitte, geb. van der Eijk, d. J. Berting, geb. Weeland, d. Overleden: M. J. E. Dommisse, d. 7 d.; J. Reijn- hout, z. 4 m. Graanmarkten enz. Middelburg, 26 October. De aanvoer ter markt was ook heden, gelijk de laatste weken weder gering. In onderscheidene artikelen was verhooging van prijs op te merken, zoo werd voor Jarige Walchersche tarwe S5 ets. meer gegeven, voor gebruik en. zaaiing bracht 25 a 50 ets. meer op, de zomergerst werd, hoe wel door de geringe aanvoering, 15 a 35 ct. hooger betaald, de Walchersche witte boonen vonden hun plaats zeer gemakkelijk tot 75 ets. verhooging, ©ok de erwten stegen in prijs met 25 ets. Voor jarige Wal chersche tarwe is betaald f 12 a f 12.10; nieuwe voor de zaai f 11.75 a t' 12 en voor da bakkerij 1' 11.60 a- i 11.75; voor rogge f 8.25; zware Walchersche zomer gerst f 6.80 a f 7; |de beste Walchersche witte boonen l' 15.50; dito bruine f 14.25 a i' 14.50; paardenboonen 1' 8.25; groene lcookerwten f 11.75; win ter kool zaad f 14.50. Boter per aiogram fl,30 tot f 1,40; eieren f5,— de J00 stuks. Amsterdam, 27 Oct. Raapolie op zes weken t 43'/*. Lijnolie f 31 Vv- Prijzen van effecten» (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 27 October 1876. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 27s pet. GTia/r»i dito dito. dito 3 74ls/w dito dito dito 4 Ü9»/s Loten stad Rotterdam"^-. .3 96 dito dito Amsterdam 3. 97 Rusland Obligatiën 1798/1816 5 pet. 95'/., Cerliflc. Inser. 5 serie5 68J/4 Obl. Hope Go.1855 6e serie 5 81'; dito f 1000 18645 91 dito L. 100 18725 823/i« dito L. 100 1S735 823/i6, Loten 18G45 f 269 Loten 1866 5 264 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. 79a/8 Obligation 186769. 4 7'2'/_ Aaud. Spoorw. Gr.. Maatsoli. 5 f 254 dito dito-4 Aand. Kiew-Brest 5 108 dito Baltische spoorweg. 3 123 Oblig. spoorweg Poti-Tillis. 5 pet. 89 dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 88'/4 dito dito Charkow Azow. 5 SP/* Polen. Aand. Warschau-Brombcrg. 4 f dito dito Ween en. 5 116 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 52'/,6 dito dito April/Oct. 5 523/s dito in papier Mei/Nov. 5 48'/8 dito dito Febr./Aug. 5 49 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 991/, Spanje. Obligatiën Bui ten 1 3 pet. 12'/4 dito Binncnlandsclre 3 liy/Hi Portugal Obligatiën3 52' 8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 9s/8 Obligatiën 1S69 6 Egypte, dito 1868 7 pet. 393u dito 187-37 40'/! Amerik. Obi. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99"/, Brazilië. Oblig. 1863 4,/2 dito 1865 5 92. Prijzcu van coupon*. Amsterdam, 27 Oct. Metall. t'20,10; dito zilver f 21,477»; Div. Eng. per 111,85; Eng. Portugal per ft f 11,85; Spaansche piasters f Amèrikaansche dol lars (in goud) f 2,4672 Amsterdam, 26 Octob. Metall. j 20.05; dito zilver, f 21,427^ Div. Eng. per ft /"li,827»; Eng. Russen per ft 11,827a» Eng. Portugal per ft*/'11.827s; Frans f 47,60 Bek. f 47.60: Pruis f 581)0: Ham It. Russen Hue.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3