ïicrlt, School cit ^ciuliircj. GEMENGDE BERICHTEN. Staten-Generaal. komst betreffende het verbeteren van het kanaal van Gent naar Neuzen. Men wil, dat er opnieuw sprake is van het aankoopen van den Luik Limburg- schen spoorweg door het Belgische Gouvernement. Deze spoorweg is in exploitatie bij de maatschappij tot exploitatie der Nederlandsche staatsspoorwegen Door dezen spoorweg, iii verband met de spoorwegen Nord-Belge en Nord-FraiMjais, kunnen de goede»en van Frankrijk naar Amsterdam en Rotterdam ver voerd worden, onafhankelijk van de Belgische Staats spoorwegen. Gaat de LuikLimburgsche spoorweg over aan den Belgischen Staat, dan is het vervoer tus- schen Frankrijk en Nederland geheel afhankelijk van Belgische Staatsspoorwegen, die wel belang hebben bij den handel van Antwerpen, maar niet van Am sterdam en Rotterdam. N. R. C. Het Dagblad van 's Gravenhage heeft uit de me morie vau antwoord op het verslag over de Indische begrooting een opgave getrokken vau de uitgaven door den Atchin-oorlog veroorzaakt. Ze bedragen 45 millioen en bijna 7 ton. Enkele posten zijn nog on ingevuld gelaten, omdat de juiste opgaaf ontbrak, men kan ze echter veilig op 5Vs miUioen schatten, en de uitgaven in 1876 zijn mede onbekend. Verder hebben we uit dezelfde memorie kunnen leeren dat 40.000 menschen daar het leven hebben gelaten, men rekene wel dat er geen opgaaf bestaat van Nederlanders of Javanen, die aan wonden of ziek ten tengevolge van den oorlog overleden zijn. Het is voorwaar eene bedroevende statistiek, die wel ieder regeeringspersoon leeren moge hoe zwaar een oorlog al is ze dan ook aan het ander eind der aarde drukt en welke offers ze eischt. Het Handelsblad heeft wereldkundig gemaakt dat jl. woensdag in den Raad van State verslag is uit gebracht over het aangekondigde rcgceriugs-out- werp tot wijziging der wet op liet lager onderwijs. Nog 14 dagen zou het bij den Raad ter visie blijven, zoodat half November het ontwerp vermoedelijk weder den minister bereiken zou. De heer II. Pici'sou te 's Hertogenbosch heeft in de Wekker een plan geopperd om een lOOtal groote lithografiën of chromolithografiëen te doen vervaardi gen en voor een lagen prijs in den handel te bren gen, teneinde de Nederlandsche jeugd door eene aan schouwelijke voorstelling de vele eigenaardigheden van ons land beter te doen kennen. De voorsteller verzoekt diegenen, welke zijn plan toejuichen zich per briefkaart tot hem te wenden opdat er eenige kans op _v, Benoemingen en Besluiten. Herbenoemd tot burgemeester van Schoondijkc de heer JU !VI. de Smidt. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Oudewater,deheer A. Heers van Hazerswoude. Rainverd, I. W. Lieftiurk van Venhuizen. Zuilichcm, II. Hassclnian van den Ham. Dantumadcel I. van Bclknui candidaat. Aangenomen het beroep tot pred. bij de C. G. G. te Naarden door den heer W. van den Bosch te Oosterend op Texel. Aangenomen het beroep tot predikant bij de E. L. G. te Zierikzee door den heer P. van der Veen van St. Maarten. Men verneemt dat een der bewoners van den Dam te Middelburg heeft doen protesteeren tot vergoe ding van kosten en schade wegens beschadiging aan zijn woonhuis, door de werken Juin het droge dok. Gisteren ochtend zijn van den Oosterspoortreiu, die ten 11 ure te Amsterdam aankomt, ter hoogte van Dienien, de twee achterste wagens (goederenwa gens) gederailleerd, zonder andere ongelukken te ver oorzaken, dan de sohade aan het materieel. Onmiddel lijk losgemaakt, stoomde het overige deel van den trein door. Daar de beide gederailleerde wagens naar de landzijde waren neergestort ondervond de pas- seerende trein, die ten 10,30 van Amsterdam was vertrokken, geen vertraging. Met loffelijken spoed werd opgeruimd, zoodat de volgende treinen Arifro1-J V deerd van af kwam, laat zich zeer gemakkelijk ver klaren. Oblain kon, gebruik makende van 't slapen van den gendarme, het geschikte oogenblik kiezen om den sprong te wagen: hij plaatste zich waarschijn lijk op de loopplank en sprong in dezelfde richting als waarin de trein zich voortbewoog. Meeus daaren tegen, bij zijn ontwaken den gevangene ontsnapt ziende, heeft hem waarschijnlijk op een afstand van een paar honderd meter door het veld zien loopen, en is, zonder zich in zijn schrik rekenschap van zijn waagstuk te geven, in die richting, d. i. juist in tegen overgestelde richting als de trein zich bewoog, uit den wagen gesprongen en met zulk een vreeselijke kracht op den grond neergeploft, dat het lichaam vier malen teruggesprongen is en telkens een diepen kuil in den bodem achterliet. De afstand tusschen den eersten en laatsten kuil was 15 a 20 meter. Maandag avond is het Noordsche barkschip Yuba, wellicht door de duisternis, bij het opwaarts slepen door de sloepstoomboot Rotterdam, tegen de spoorwegbrug te Dordrecht, de due d' alve, het rem- mingswerk en het brugwachtershuisje van die brug gevaren, waardoor aan die brug en het paalwerk, zoo mede aan boegspriet, voorsteven eu stuurboordsver schansing van dat vaartuig belangrijke schade is toe- gabracht. Gelukkig hedben geene persoonlijke onge lukken hierbij plaats gehad. Een jeugdige bediende in een pandjeshuis of zoogenaamd huis van verkoop met recht tot weder- inkoop, te Amsterdam, maakte zich gedurende een gernimen tijd schuldig aan diefstal van eenige pan den van waarde, die hij in het eene geval telkens na den diefstal weder door derden liet beleenen, in het andere geval aan de eigenares eene vrouw van verdachte zeden, terugbracht, onder den schijn de panden voor haar gelost te hebben. Hij wist zich langs dien weg van aanzienlijke geldsommen meester te maken. Een gouden Horloge, op die wijze her haaldelijk ontvreemd en weder door een kruier beleend, br cht hem in zeer korten tijd ruim f 100 op. Door de Politie onfdekt en naar het bureau aan de Oude Brug geleid, legde bij voor den Com missaris van Politie eene volledige bekentenis af en werd daarna naar de gevangenis overgebracht. In Gelderland is een dameshondje aan honds dolheid gestorven, nadat het een kind van een der bedienden had gebeten. Woensdag middag waren eenige kinderen aan de Slaakkade te Rotterdam bezig blindemannetje te spelen. Een hunner, een 5jarige knaap, die geblind doekt was, viel in het water en verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen Jacobus Boerkool zich te 1 c di«anlroi:-cr - -a-l— iNaar men verneemt, bestaat het voornemen, het 100-jarig bestaan van de „Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid" in 1877 te Haarlem op feesielijte wijze te vieren. De aardappelen zijn in Overijsel, vooral op kleieilandeu langs de rivier den IJsel, zeer aau be derf onderhevig, zoodat op vele plaatsen bij het roo ien blijkt, dat er meer dat de helft zijn verrot, ter wijl degenen, die gaaf uit den grond zijn gehaald, na eenige dagen rotten, zoodat er niets schijnt te zullen overblijven. Een 'groot deel wordt nog in tijds tot veevoeder gebruikt, doch het is ook al gebleken, dat zij voor de gezondheid der dieren nadeelig zijn. Men hoopt dat het tegenwoordege koude weder nog ver- beiering zal aanbrengen. Woensdag te 3 uur kwam een krankzinnige vrouw, die Dinsdagnamiddag om 6 uur uit Meeren- berg was ontvlucht, teil huize van haren man op de Hoogte van den Kadijk. Den geheelen weg had zij geheel alleen wandelende afgelegd. Gisterennamiddag heeft de echtgenoot de vrouw near het gesticht terug gebracht. Drie timmerlieden hebben dezer dagen in een herberg te Amsterdam met gemeen overleg een kope ren gedenkpenning, eenige jaren geleden ter herinne ring aan de kroning van den Duitschen Keizer Wilhelm geslagen, bedriegelijk voor een gouden tien guldenstuk uitgegeven. Twee hunner werden eergiste ren (Dinsdag) door de politie van het bureel Onde rrug gevat en zijn, na hun misdrijf bekend te hebben, naar de cellulaire gevangenis getransporteerd. De derde medeplichtige is nog voortvluchtig. Het is de justitie gelukt de moordenaar Oblain in handen te krijgen. De man is te Rijssel gevat. Voor zijne aanhouding was door de Belgische justitie 3000 fres. uitgeloofd Aan het Scheveningsche strand zal eerlang be proefd worden een Zaterdag uit de geschutgieterij van Krupp, te Delft aangekomen stalen kanon vau 24 cM„ dat 17,000 kilogr. weegt; het affuit met raam weegt 10,000 kilogr. Per spoor werd deze massa aan gebracht. Het Spinoza komitee heeft tot op 22 dezer aan inschrijvingen ontvangen plus minus f 8730. Ben aijarig iW-y^-n. rende, door de duisternis in het water is geraakt, tenzij aan misdaad moet worden gedacht. De schipper liet de drenkelinge in 't water liggen tot de politie tegenwoordig was. Toen de burgemeester hem vroeg, waarom hij het meisje er niet terstond had uitgehaald, zeide hij, dat zijn grootvader hem, toen hij een kind was, alsmede oude kennissen, gezegd hadden, dat men geen lijk uit het water mocht halen voordat de po litie er bij tegenwoordig was, waarop de burgemeester hem ten antwoord gaf, dat hij het dan nu maar eens aan jongeren moest vragen. Naar de Koerier verneemt is het meisje in het water geraakt, doordien zij door eenige huzaren achtervolgd werd, waarop zij langs de aan de Haven liggende steenen is gevlucht en zoo doende iu het water geloopen. Er is reeds een streng onderzoek in het werk gesteld. De postiljon der naar Friesland vertrekkende postkar vond Woensdagnacht ten 12 ure, even buiten Zwolle, een man op den weg, wiens kleederen geheel in brand stonden. Het was een venter in schrijfbe hoeften, die den vorigen morgen wegens dronkenschap in bewaring was geweestbij was tegen den berm van den weg gaan liggen of gevallen, en een stuk sigaar, dat hij in den zak had gestoken, heeft zijne kleederen en de papieren, die hij bij zich had, doen ontvlammen. Zijn rug is overdekt met brandwonden, en wanneer de postiljon hem niet was te hulp geko men, zou hij levend verbrand zijn. Wanneer men de muren of 't houtwerk, waar de paddestoel zich op gevestigd heeft, met petroleum insmeert, of besprenkt, wordt de paddestoel donker bruin en valt na eenigen lijd er af. De muren worden natuurlijk eenigszins gevlekt door de petroleum, doch na korten tijd is deze geheel en al vervlogen, waarbij de vlekken verdwijnen. Langs de straten van Berlijn reed 11. Zondag een hoogst zonderling voertuig, nl. een reusachtige laars op vier wielen. De schacht waarboven de koet- siersbok prijkte, was verzilverd, de voet verguld en de hak blauw geverfd. Het geheel diende als réclame voor de laarzenmakerslirma van Spier en Rosenfeld. Te Joure hebben zich een weduwnaar van 78 en een weduwe van 75 jaar in den echt verbonden. Iets dergelijks is zeker bijna ongehoord iu «Ie huwe lijks-historie. Te Londen stierf dezer dagen een 75-jarige vrouw van honger. De 85-jarige echtgeuoot, een koopman in leder, wiens zaken achteruitgegaan waren, moest zijn vrouw oppassen, die wegens verlamming niets meer kon doen. Van het kerspel kregen zij elke week 3V2 shilling, voor hun huishuur noodig en van hun familie 10 shilling in de maand, waarvan zij leven «""e'0» Wot anprptuttig*» paar leefde maanden lang op brood en melk en de oude man verklaarde, dat hem de tijd niet heugde, dat zij vleesch hadden ge proefd. In de drie laatste dagen voor haar dood had de vrouw geen ander voedsel gehad dan twee be schuiten. De man had het kerspel meer onderstand gevraagd, doch de ambtenaren hadden verklaard niet meer te kunnen doen en in het werkhuis gaan wilden de oudjes niet. Uit de lijkschouwing bleek, dat de vrouw letterlijk van honger gestorven was. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 25 October. Aan de orde is de beraadslaging over het wetsont werp tot bekrachtiging van de overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Nadat de minister van binnenlandsche zaken had ge antwoord op eene vraag van den heer Heijdenrijk of, na de stemming van gisteren, de regeering het niet raadzaam oordeelen zou de behandeling dezer zaak uit te stellen werd de beraadslaging over het ontwerp aangevangen. Verschillende bezwaren werden inge bracht onder andereu over de schaal der opbrengst, het aantal treinen, den band omtrent het beginsel der exploitatie, de splitsing der Noord-Holland- sche eu Friesche lijn enz. De minister verklaarde echter, wat het laatste punt betreft dat de lijn in ver band met de stoomvaart-verbinding behoorlijk zou worden geexploiteerd en vele leden meenden dat het nu voorgestelde contract voordeeliger was dan het ou de. Het ontwerp werd dan ook met eenparige stem men aangenomen. Eenige kleine ontwerpen tot aan leg van een kanaal, onteigening van gronden en vergeven van rijkslocalen voor hypotheekkantoren werj-22 den daaraan goedgekenrd. 1 -*525 Zitting van Donderdag 26 Oct. j L3&o^:*Sè Aan de orde is de behandeling grooting voor 1877. De heer T afschaffing der pandjo/p 15 vau de benoem^ ri-.v slot zjfr"-_ 1 s iÜM

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2