CHRISTELIJR-HIST0RISCII BLAD. Hervorming en lome. N°. 52. Zaterdag' 28 October. 1876. ZUIDEN. HE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nomtners- 0,07 Uitgever: VI.HKIil WEDDING, TB middelburg-, Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1G regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cente. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN": de heeren P. G. de Vey Mestdagh te Vlissingen,' M. de Jonge Jz. te Goes, J. van der Peul te Neuzen. De geschiedenis is eene rijke leerschool. De Hervormings-tgd, waaraan wij enkele artikelen hebben gewijd, is niet slechts eene herinnering aan een langvervlogen tijdperk, maar ze kan dat ze het werde eene school zijn, om ons te leeren wat nuttig is in den strijd. Ze kan onze schreden vast maken, ons met meer blijmoedigheid en meer vertrouwen voorwaarts doen gaan, wanneer donkere dagen ons in dui sternis hullen of zwarte wolken zich boven onze hoofden pakken. Wij zijn het ons bewast en stemmen het gaarne toe, de macht die Rome ontwikkelt is groot, grooter zelfs dan ons vaderland sints den vrijheidskrijg heeft gekend. Maar wanneer was die macht grooter, nu of voor drie eeuwen? Immers uw antwoord zal niet twiifelachticr ziim Onder den ijzeren scepter van Romes paus werd Europa schier verstikt. Tegenover de macht van den paus was zelfs de macht eens keizers niets. En thans is toch de heerschap pij van Rome niet onbetwist. Het Protestan tisme heeft zelfs zuiverend gewerkt, ook in de Roomsche kerk. En welk was het middel tot dien gunstigen keer? In uwe krachtkinderen der Hervorming! in de betoonde kracht van uw geloofligt de zwakheid van Rome, zoowel als van de Revolu tie''' riep een bekend geloofsheld zijnen leerlin gen toe. Welaan, dit middel is ook nu, drie eeuwen later, nog niet onbruikbaar. Wij hebben de beloften Gods, wij hebben het Woord Gods, dat die ons leiden. Dat we daarop vertrouwen. Die God, welke voor drie eeuwen de geesten opwekte en levend maakte, leeft nog en houdt nog steeds zijne beloften. Het zal geen schgn- vertooning zijn, als we met geloof wijzen op het »daar staat geschreven." »De rechtvaardige zal door het geloof leven,' ziedaar ons steunpunt, onze onverwinnelijke veste. Het geloof, wanneer het zich krachtig openbaart, is een macht, die zelfs eene organisatie als die van Rome weerstaan kan. Het geloof opent ons een vergezicht, dat verder en dieper en hel- ;r doet zien, dan de praalvertooning en elijk succes van Rome. Het geloof kan als ten tijde der hervorming, eene overspelige stiefmoeder aller moeder, het is, Zou er wel iets zijn dat hun beter overtui gen kan van de kracht des geloofs dan ons leven? Een leven in het geloof van Gods te genwoordigheid dwingt zelfs onzen tegenstander eerbied af. Het Rijk der waarheid zal nimmer op aarde tot heerschappij komen, dan in den weg van lijden en belijden en dienen onder het Kruis. Daarvan te getuigen, de daad bij het woord te voegen, dat zal ons tijdelijk verheffen en ons in het bezit brengen van eene eeuwige kroon. Vrees is eene slechte raadgeefster, roeping en plicht moeten ons leiden, en die zullen onze getuigen zijn, zoowel hier als hiernamaals. Middelburg, 25 October 1876. Woensdag middag werd eene zitting van den ge meenteraad vaan ftSiddelbsirg gehouden, waarin besloten werd aan den gemeente-opzichter J. C. van der Heil, die gedurende 4 maanden de functie van lwf* -ook ae daaraan verbondene jaarwedde toe te kennen; aan Mej. L. G. E. Logeman le hulponderwijzeres op de school van mej. Achilles een traetements-verhooging van 1150 toe te staan. Ingekomen was een verzoek om eervol ontslag van den hulponderwijzer L. de Plaa, waar omtrent na advies der schoolcommissie zal worden beslist. Mej. Roest, 2e hulponderwijzeres op de school van mej. Klaar is tot le hulponderwijzeres bevorderd. Het plan voor eene geldleening van f 20.000, renten de 4>/o pet 's jaars, voor de vernieuwing van de Dok- brug "en de werken tot verbetering van den toegang werd goedgekeurd. In de verordening op de begraaf plaats werd eene kleine wijziging gebracht, zoodanig dat wanneer een eigen graf geopend moet worden, aan de eigenaren de gelegenheid gegeven wordt zich van den toestand te overtuigen. De begrooting der schutterij werd vastgesteld op f3470; de subsidie aan het burgerlijk armbestuur bedraagt f31,500 terwijl de begrooting voor dezelfde instelling voor 1877 bedraagt f 35,571,68. Tot leeraar in het handleekenen aan de hoogere burgerschool werd benoenidde heer M. Vlainings. Voorts was aan de orde de gemeentebe- grooting voor 1877, welke echter eerst in eene heden (Vrijdag) te houdene zitting wordt afgehandeld, daar de stemmen hebben gestaakt over een voorstel van den heer Snijders om de plaatselijke inkomstenbelasting welke was voorgedragen op f74,500 met f2500 te verminderen. De heer Nagtglas vraagde den voorzitter eenige inlichtingen omtrent den toestand van het droge dok. Naar de vaste overtuiging van den hoofdinge nieur Dirks zou het zeer spoedig goed in orde zijn, zoo luidde het antwoord van den voorzitter. De najaars-zitting der pi*oviuci:ile Staten vasi Zeeland zal dinsdag 7 November a. worden ge opend. De te behandelen onderwerpen betreffen ver schillende polderaangelegenheden en onderwijsbelangen. Ook is er voorgesteld het benoemen van een adjunkt- archivaris om den archivaris der provincie in zijne werkzaamheden bij te staan en zich te bekwamen in de kennis van het Zeeuwsck archief. In deze week zijn te Middelburg nog geexasm- 'o»"'! Pu hoofdondenviizers de delburg en J. W. den Herder van Kruiniugen;als onder wijzeressen in de Eransche taal mejuffrouw H. C. Ereson en E. E. Heid van Vlissingen en als onder wijzeres in de Engelsche taal mej. K. J. v. d. Bus- sehe van Middelburg. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland zal in aanslui ting met hare- maildienst op Engeland wekelijks een stoomboot laten varen van Rotterdam op Vlis- siiageii. lederen Dinsdag zal die boot van Rotter dam afvaren, om de goederen Woensdag avond aan te brengen te Vlissingen, zoodat ze Donderdag morgen in Londen kunnen afgeleverd worden. Men schrijft aan het Utr. Dagblad Dezer dagen maakten de dagbladen melding van eene koufcB*cntie te Vlissingen, gehouden door den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met afgevaardigden van Duitsche spoorwegmaatschappijen en eigenaren van in Duitsch- land gelegen steenkolenmijnen, met het doel om het plan te bespreken om op groote schaal steenkolen naar deze stad te zenden, ten einde die van Vlissin gen uit met zeeschepen naar buitenlandsche havens te vervoeren. Hoe uitnemend is" mei' uc "Sgtï^weg„moet JiSÊgQfti met zijne voortreffelijke haven, vlak tegenover Londen, in het brandpunt van den wereldhandel, met de groote rivieren en een spoorweg achter zich, om een goederen-dépot voor den in-, uit- en doorvoer op de grootst mogelijke schaal te worden. wAls men hetzelfde denkbeeld, dat men met steen kolen wil toepassen, eens, om van andere artikelen niet te spreken, met petroleum beproefde en daartoe konnektiëu met de eigenaars der petroteumbronnen in Amerika aanknoopte." Hoe de zaak aan te leggen, laat ik aan hh. handelaren over. Misschien zou wat mij voor den geest zweeft boven de krachten van partikulieren gaan en voor het beoogde doel eene maatschappij dienen opgericht te worden. Misschien zouden ook geheel andere wegen moeten worden ingeslagen, dan de handel thans volgt, en nut de bestaande routine moeten gebroken worden. Vlissingen gaat vooruit, maar presteert niet wat men recht had te verwachten. Laat ons hopen, dat er in Zeeland, in Nederland nog kloeke mannen gevonden worden, die onze haven der toekomst weten te exploiteerenWelk een ruim veld zouden mannen van initiatief en talent daar- niet vinden om met hun gaven te woekeren Te Amsterdam is eene vergadering gehouden van industrieelen, om de vraag te bespreken, of het niet tijd werd het inzenden op tCEUooustelliiigcas te staken, nu deze zich zoo snel opvolgen, terwijl de- kosten voor het tentoonstellen zoo groot zijn. De meerderheid was van oordeel, dat men zich moest gaan onttrekkenmaar zij was het met de minderheid eens. dat men bij de aanstaande Parijsche tentoon stelling nog eenmaal zoo goed mogelijk moest cp! re den, om te doen zien waartoe Nederland in staat is. Men meende dit wenschelijk, cok omdat. Z. M. de koning groot belang in de Parijsche tentoonstelling toont, een prins van den bloede het eere-voorzitter- schap der Ned. kommiss:e zal aanvaarden, en Z. M. zelf de tentoonstelling zal bezoeken. De heer C., Ned. industrieel te Parijs, had Z. M. zijn hotel aangebo den, en dit zou zijn aangenomen. Te Parijs zou men voor 't laatst echter deel nemen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1