lerii, School eit lending. GEMENGDE BERICHTEN. A. M, J. Bruinsma en M. M. J. Nierhans van Vlis- singen en mej. M. S. N. Kieboom en J. M. A. Wil- lemse van Middelburg als onderwijzeres in de nut tige handwerken mej. E. C. Biggeman van Ylissingen en in de nuttige en fraaie mej. M. C. Baart en L. Knol te Middelburg. Behalve het reeds geschonkene aan het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen door wijlen jhr. mr. J. de Witte van fitters, is door den overledene de som van f 4000 gelegateerd aan het gemeentebe stuur van St. Laurens, met bepaling dat de renten daarvan moeten bestemd worden voor onderricht in handwerken aan vrouwelijke scholieren. Wij vernemen dat dr. A. E&uyper zich dezen win ter in het Zuiden zal blijven ophouden. Zijn gezond heidstoestand is merkbaar vooruitgegaan, maar zijn geneesheer heeft hem evenwel zeer beslist aangeraden, zich vooreerst van allen geestesarbeid zoo streng mo gelijk te onthouden. Er bestaat vooruitzicht op vol komen herstel. D. Een onzer dagbladen de Gron. Courant maakt de zeer juiste opmerking dat in de krisis, die Europa thans doorleeft, het een rustig gevoel is tot een kleinen staat te behooren. Wel worden reeds ook in Nederland de gevolgen bespeurd van den onrust barenden toestand, en hebben de houders van Russi sche effekten geldige redenen om zich minder aange naam gestemd te voelenmaar van 't oorlogsgevaar blijft het Nederlandsche volk ver. Iii 't koncert der Europeesche mogendheden worden wij nauwelijks ge hoord, wij zijn de vergeten burgers in een rustigen hoek, en in ons volkskarakter vertoonen zich soms vrij sterk de gebreken van kleine renteniersde aan vergeten grootheden van 't verleden eigen bekrompen heid, de neiging tot het vormen van kleine klubjes, die wij onze wereld noemenmaar waar ook zij, die voor 't overige zich niet dan met moeite schikken in onze kleinheid, zich thans met stil genoegen zullen herin neren, dat een vergeten burger ook een rustig burger is. De zilverprijzen blijven langzaam stijgen. De aanvoeren, die in de vorige week uit West-Indië en Kalifornië kwamen, werden tegen 5 27/ir, pence verkocht en de Indische wissels werden tot hoogere koersen geplaatst. Op 19 Oct. was de noteering 5272, op 21 Oct. 53. De aanvoer was niet bijzonder groot, onge veer 100,000 p. st. Daarentegen is voor 173,000 p. st. naar Engelsch-Indie uitgevoerd. Blijkens het programma der feestelijkheden, die op 1 en 2 November zullen plaats hebben, bij gelegen heid van de openstelling van de ftoordzeehaveai en van het IVoordzcekaiaaa! voor schepen van beperkten diepgang, zullen den 1 Nov. de genoodig- den te Yelsen te zamen komen. Muziekuitvoeringen zullen er plaats hebben, o. a. door Amstels Mannen koor. Z. M. de Koning zal aan boord van een stoom schip de vaart door het kanaal en de haven openen, gevolgd door andere stoomschepen met gasten of be zoekers. Ten 5 uur wordt een feestmaal in het Pa leis voor Volksvlijt gehouden. Donderdagavond wordt een soiree in het Paleis voor Volksvlijt gegeven. De koninklijke kapel van het regiment grenadiers zal zich doen hooren, alsook Amstels Mannenkoor. De vleugelzalen zullen voor wandelen en dansen inge richt zijn. Voor het kantoor der Kanaalmaatschappij, aan de woningen van directeuren en commissarissen enz., zullen illuminatiën worden aangebracht. Gisteren werd te Diemerbrug het lijk ter aarde be steld van een geleerd en zeer geacht man. Jhr. mr. «Verouimo de Bosch Kemper overleed Vrijdag plotseling. Rechtsgeleerdheid, staathuishoudkunde en statistiek werden door den overledene met talent en ijver behartigd. Ook in onze staatkundige geschiede nis der laatste jaren wordt zijn naam meermalen ge noemd. Bij de grondwetsherziening in 1848 was hij lid der dubbele kamer. In 1867 werd hij door Hoorn op nieuw tot volksvertegenwoordiger gekozen en ver tegenwoordigde toen de conciliante politiek. Al spoe dig ging hij onverdeeld zijn arbeid wijden aan de wetenschap, op welks rustig terrein het hem beter was dan in de woelige politiek. Algemeene achting genoot de overledene om zijn gemoedelijkheid, goed- har'.igheid en voorkomendheid, zoodat zijn dood door velen in den lande betreurd wordt. Na het advies van den heer W. A. va ai Kees over onze aan te nemen houding in Atcliisi, waar van ook door ons in drie achtereenvolgende nommers een uittreksel is geleverd, wemelt het in de pers van beschouwingen, adviezen en correspondentiën. Er is geen blad dat dezer dagen niet een of andere - r.rn°fimt, D'*°. adviezen komen meestal zwakheid van ons leger, het ongezonde klimaat, den voor militaire operatiën zoo ongunstigen bodem en gedachtig aan de Indische krijgsgeschiedenis welke steeds van een langzaam vestigen van ons gezag daar ginds spreekt, meenen dat de rechte weg is die, welke nu ingeslagen is. Onervaren als we gaarne bekennen te zijn, kunnen we ons van zelve geen partij stellen. Wij bepalen ons daarom tot den wensch, dat die oor log spoedig op rechtvaardige wijze ten einde gebracht zij. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te 's Hage, ds. H. V. Hogcrzcil te Arnhem; voor Bath en Rilland door ds. «I. G-. Klomp te Lienden, en voor Arnemuiden door ds. H. «I. A. Lütge te Nederhorst den Berg. Ds. H. Pierson, pred. bij de Ned. Hervormde gemeente te 's Hertogenbosch, heeft voor het beroep naar Groningen bedankt en de benoeming van direk- teur van het asyl Steeubeek, Bethel en Talitha Kumi te Zetten aangenomen. De heer W. <1. Hofdijk vierde Maandag zijn vijf-en-twintig-jarigen dienst als leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam, bij welke gelegenheid hem van verschil lende zijdeu geschenken werden aangeboden. Het ongeval jl. Zaterdag aan dr. Seelheim te Mid delburg overkomen, schijnt gunstiger te zullen aftoo- pen, dan men algemeen vreesde. Bij het nemen van scheikundige proeven was een fleschje gesprongen, waardoor het aangezicht gewond werd, en er vrees bestond voor verlies van het rechteroog. Thans be staat er goede hoop, dat het oog zal behouden wor den. Een ontzettend ongeluk had gisteren te Mid delburg plaats. Een 17 jarig jongeling arbeidende in da stooinhoutzagerij der heeren G. Alberts Co. kwam iti aanraking met de in werking zijnde machine. Hij was onmiddellijk een lijk. Gisteren namiddag zag men, naar luid van loopende geruchten, een man van middelbaren leeftijd, winkelknecht te Middelburg, in het kanaal bij die gemeente liggen. Men riep hem toe zich op den kanaalberm te redden. Zijn besluit scheen echter vast te staan, om door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken, want die raad werd door hem met een hoofdschudden beantwoord. Men vermoedt dat huise lijke oneenigheid de oorzaak is van deze wanhopige daad. Woensdag middag werd een marktschipper van 's Heer Arendskerke gearresteerd, onmiddellijk bij zijne aankomst. De man wordt beschuldigd aan hem toevertrouwde gelden te hebben verduisterd. De veertigjarige ambtsbediening van den notaris Rembges te Kruiningen, tevens wethouder der ge meente, werd Maandag aldaar feestelijk gevierd. Als naar gewoonte bewees ook nu het muziekgezelschap Eendracht maakt macht" aldaar weder uitstekende diensten. Als curiositeit dient vermeld te worden dat volgens het Zierikzeesche kerkbriefje een der hervorm de predikanten Zondag avond aldaar prediken zou over „de synodale besluiten tegen de gewetensvrijheid." Dezer dagen werd te Gouda eene nieuwe wijze van oplichterij in praktijk gebracht. In het begin der week werd in het hotel „de Zalm" een brief bezorgd, geadresseerd aan den heer mr. de Sitter, hotel de Zalm te Gouda, alwaar die heer zich echter niet be vond. Een paar dagen later kwam er een heer om te logeren, opgevende te zijn mr. de Sitter, notaris te Winschoten, tevens vragende cf er een brief voor hem was, hetgeen bevestigend werd beantwoord. Hij bleef daar dineren en logeeren, gaf op met eenige heeren in België en Zeeland te hebben gejaagd, en beweerde nu hier in de omstreken een jachtveld te komen zoeken, om met die heeren, welke later over zouden komen, te jagen. Hij bezocht eenige jachtlief hebbers, met welke hij over die voorgewende jacht partij onderhandelingen aanknoopte en dan den brief, welke, als daarop betrekking hebbende, was ingericht, vertoonde, terwijl hij dan tevens geld ter leen vroeg, voorgevende zijn portemonnaie te hebben vergeten. Bij twee heeren is het hem gelukt f10 van ieder machtig te worden. Ook in het logement trachtte hij geld te krijgen, doch daar is het hem niet gelukt. Vrijdag-middag is hij verdwenen zonder te betalen, en bij onderzoek is gebleken dat hij niet de persoon was voor wien hii 1 Aj.ï.ri -X f' In de vorige week is in een hoofdbuizen van het Liernurstelsel in de Sarphatistraat te Amsterdam bij het zoeken naar eene verstopping, het lijk gevon den van een pasgeboren kind, dat reeds in verge vorderden staat van ontbinding verkeerde. De politie doet onderzoek. Voor het eerst is te Groningen tegen eenige ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 jaren. Door den rijksveldwachter te Nunspeet werd gisteren een Franschraan, die van het Koloniaal Werf depot was gedeserteerd, aangehouden en naar zijn gar nizoensplaats teruggebracht. De personen, die beweren recht te hebben op de bekende Dubois-nalatenschap, zitten niet stil. Naar gemeld wordt, is thans aan den procureur-ge neraal bij den Hoogen Raad als vertegenwoordiger van den staat der Nederlanden, een deurwaardersex- ploit bcteekend, waarbij J. J. Colsou, hotelhouder te Brussel en A. Dubois, apotheker te Bertincourt (Frankrijk) mededeeling vorderen van e:n aantal be scheiden van de Oost-Indische kompagnie en van an dere stukken, die zij beweren noodig te hebben om hun recht te bewijzen. Voor twee jaren is te Brus sel eene coöperatieve vereeniging opgericht, alleen met het doel om de nalatenschap van Dubois op te vorderen. Volgeus de eischers, heeft Dubois (in 1764 overleden) zijn groot fortuin voor 99 jaar aan de Kompagnie in vruchtgebruik gegeven, doch is het kapitaal aan de erfgenamen nooit, uitgekeerd. De geheele politiemacht te Gent en omstrekea is in de weer om te zoeken naar een moordenaar welke Oblain of Ablain ot Aublin heet. Ziehier wat er gebeurd is. Den 15 Juni van dit jaar werd op twee personen te Sevry een moord gepleegd. Door de Engelsche justitie werd bovengenoemde persoon, van dien moord verdacht, uitgeleverd. Vrijdag morgen kwam de verdachte persoon te Ostende aan en moest met den gendarme Meeus de reis naar Gent voortzetten. De gendarme, een man van ontzettende kracht achtte het niet noodig te Ostende meer geleide aan te vragen. De gevangene zou te Ostende ontbijten, waartoe hem de handboeien werden afgedaan, de gendarme verzuimde ze opnieuw aan te doen. In de nabijheid van Tronchiennes vond men het lijk van den gendarme Meeus, echter kenne lijk niet vermoord, maar omgekomen door zijn sprong uit den trein. De zaak schijnt zich aldus te hebben toegedragenOp de zeereis van Dover naar Ostende was de gendarme zwaar zeeziek. Tengevolge der ver moeienis is de gendarme in den trein in slaap geval len en van dat oogenblik heeft de gevangene gebruik gemaakt om te ontsnappen. Hij is zoo vermoedt men door het raam gesprongen zouder het portier te openen. Op den spoorweg was duidelijk het voetspoor van den gevangene te herkennen. Men verondersteldt dat hij na een poel doorwaad te hebben zijne schreden naar Gent heeft gericht en ontkomen is over de Fransche grenzen. Meeus is 800 meters van de plaats der voetstappen *- dus zeer kort daarna, want de trein was in volle vaart hem nagesprongen en heeft dit waagstuk met den dood moeten bekoopen. In de zak ken van Meeus vond men de boeien van den ont vluchte, de papieren en voorwerpen bij Oblain in be slag genomen, en een geladen revolver. De trein kwam te Gent aan en men vond daarin alléén de hoed van Meeus hangende op de plaats, waar hij met zijn gevangene had gezeten. Men had niets ge merkt. De locomotief, die sedert eenige dagen in de Kempische vaart ligt, toont zich overschillig voor al de aangewende moeite en krachten, evenzeer als voor de honderd schepen en schuiten, die ongeduldig liggen te wachten. Nu is de directe gemeenschap per spoor ook nog aan de andere zijde der stad Antwer pen verbroken, doordat twee goederentreinen gebotst hebben en daardoor groote verwoesting op de baan is aangericht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Een paar maanden geleden werd aan een jong- menseh van nauwlijks 18 jaren, genaamd Lanfrey en wonende in Fineize, een klein plaatsje bij Grenoble, het aanbod gedaan van den troon der Marianen-eilan- den, die door een zijner voorzaten in de 17e eeuw waren veroverd. De Koning, die daar thans heerscht, heeft slechts écne dochter van zestien jaren, die volgens de Gaulois zeer schoon moet zijn. Hij stelde daarom nasporingen in het werk, of er in Frankrijk nog een bloedverwant van hem leefde, die genegen zou zijn tegelijk met de hand zijner dochter de waardigjr van troonopvolger aan te nemen. Het onderzo"7^,".— de tot de ontdekking van den jongen ]*Jn wees, die juist een akte van bekwaar'i - f^f A&ÉflM wijzer had behaald, en nat,vr bezwaar had, om op div- A Met hem zull^m^c".t I het berj-L*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2