HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. verleiden om aan Ruslands zijde te staan, zeker om onzijdig te blijven. Voor Italië, dat ook een deel van den buit hebben zou, is misschien die winst ook verleidelijk om mede te doen in de Katastrofe. De Koning van Griekenland en de Grieksche pro vinciën, we zagen het de vorige week, bevelen zich in de gunst en recommandatie der mogendheden. Duitschland wenscht voor zoover men althans zien kan, mede in bondgenootschappelijke eendracht met Rusland te leven, wel is waar worden ook daar andere steramen vernomen, maar zij schijnen niet tot de toongevende te behooren. In het Octobernumraer van het tijdschrift lm Neuen Reich onder redactie van den ook bij onze antirevolutio- nairen zeer bekenden dr. Fabri vindt men het vol gende oordeel: „De dankbaarheid, meent men, past ons (Duitschers) tegenover Rusland, maar ze mag toch niet zoo ver gaan, dat we ons kwispelstaartend voor het panslavisme buigen. Als het Ruslands be lang medebracht zou hij de dankbare Duitschers geen haar beter behaudelen, dan de ondankbare Oostenrij kers van weleer. Wij erkennen dat het de panslavisten gelukt is, Ruslands macht aan hun ne plannen dienstbaar te maken maar wij begrijpen de verblinding der Russische dynastie niet, die zich zonder tegenstand aan haren pansla- vistischen tegenstander overgeeft. Europa is bang voor Rusland en Rusland voor de panslavisten." Ziedaar het oordeel van een gezaghebbend Duitsch orgaan, waaruit ook nu weder duidelijk blijkt, dat twee stroomingen in Duitschland zijn waar te nemen. Blijven over: tfraiikrljk en EaigeliaaieS. Dat Eugeliiud en ftiaslaml de grootste invloed uit oefenen behoeven we niet te zeggen, en ook niet dat beiden tegenover elkander staan. Met alle kracht zal Engeland zich verzetten tegen het binnenrukken van Russen in Turkije. Van frankrijk is minder te wachten tot een dadelijk optreden in de hangende kwestie zal Frankrijk zich wel niet laten vinden. Het arbeidt voorliet oogenblik liever aan zijn binnenlandsch herstel. De aderlating is te krachtig geweest. Ziedaar de photografie, welke naar we meeneu, in korte trekken vrij wel teruggeeft wat er zooal in Europa gedaeht en geschreven wordt. Hadden we geen recht om dien chaos te vergelijken bij eene muziekuitvoering eenige oogenblikken voor ze beginnen zal. Maar weldra volgt er eene diepe stilte, de dirigeerstok wordt opgeheven, en daar gaan dio verwarde geluiden van straks over in eene zee van tonen, die welluidend en als één ons tegen- ruischt. Wat voorafging is slechts een zich gereed maken geweest voor het oogenblik, dat. allen ver beiden. Zoo zal het ook thans ons werelddeel gaan, als die velerlei stemmen zich hebben opgelost in één accoord, dan zal ons oog uit die verwarring, die niet slechts dagen of jaren maar eeuwen duren kan,, één schoon geheel te aanschouwen gegeven worden, da onze raadselen oplost en verwarring in orde ver keert. Het gebeurt onze lezers niet. alle dagen dat, eenet bisschoppelijke ciretilaire uit het hartje van Spanje hun onder de ougen komt. Eer we voor deze week- afscheid nemen, willen we hun in kennis stellen met een zoodanig stukje stichtelijke? lectuur. Het is van den bisschop van Minorka en behoeft van onze zijde geen commentaar. Ziehier: //Wij vernieuwen en herhalen onze uitspraak in het hoogste ressort betreffende de ex-communicatie der ketters van elke soort en beschrijving, hunne pupillen of aau- genomen kinderen, hunne vaders, moeders, onder wijzers en allen, die met hen aan tafel aanzaten. Wij verbannen uit de Kerk allen die hen helpen of hen vriendelijk aanzien; wij ex-eommuniceeren ieder die 't waagt een huis aan een Protestant te verhuren ten behoeve van scholen of godsdienstonderwijs; als mede ieder, die geld geeft of geld leent, of een-legaat maakt aan dergelijke personenwij ex-communiceeren ieder, die in vriendschap leeft met zulke ketters en ieder, die een woord ter hunner verdediging durft zeggen of schrijven. De geestelijken van mijn kerspel zijn gehouden dit op drie achtereenvolgende Zondagen van den kansel te lezen gedurende de godsdienstoe fening, en tevens moete n zij zorgen dat deze bevelen naar den letter worden ten uitvoer gelegd." Nieuwe Uitgaven. MAARTEN LUTHER'S TAFELGE- P. van der Sluijs jr. Amsterdam, f 1.— pittige taal van Duitsch - kende van Luther. Onderhoudende anecdoten, krachtige we derleggingen keurige boert, gezellige kout, fijne op merkingen, dit alles treft men in dat boekje aan en dan voor f 1.geld. Dit boekje kan een gids zijn, een gids op het beste pad, een gids ten eeuwigen leven, maar ook een gids voor dit leven. Over huwelijk en opvoeding der kin deren bevat het menigen nuttigen wenkover gebed en kerk, over Gods Woord en godsdienst, over de catechismus en den vrijen wil, over het geloof en de wetenschappen, over het predikambt en het traktement der predikanten, kortom over zooveel, dat ons belang inboezemt, dat we onzen lezers in gemoede raden kun nen, verwaardig deze uitgave met uwe opmerkzaamheid en als het u dan gaat als ons, dan zult ge de frissche, kloeke taal der 16de eeuw niet zonder vrucht en stichting lezen. Burgerlijke stiuid van Vlissiugen. (van 714 October.) Gehuwd Geene. Bevallen J. H. Dommisse, geb. Tuijtcr, d.W. Goedhart, geb. Clowting, z.; R. Paasse, geb. Sponse- lé, z,J. van der Maden, geb. Soetens, z.C. Jan sen, geb. But, z.T. Roose, geb. Vendeville, z.M. Staats, geb. de Jonge, d. Overleden: E. C. Quite, d. 9 j.; W. L. Guedou, z. 3 j.A. M. Harinck, d. 8. in.; C. Marijs, jd. 62 j. Graanmarkten enz. Middelburg, 19 October. De aanvoer ter markt van heden was gering. De prijzen ondergingen kleine ver- hoogingen. De tarwe zoowel jarige als nieuwe werd 25 ets, per mud hooger betaald, de gerst winter- en zomer" bracht 10 a 15 ets. meer op en ook de erwten werden 25 ets. hooger betaald. Men noteerde als volgt: Jario-e Walchersche tarwe f 11,— a f 11,25, nieuwe voor zaaiino- f 11,50, voor verbruik f 11,25, nieuwe zaai- en bakrooge f 8,25, wintergerst f 6,75 Walchersche zomer- gerst "f 6,65, beste harde Walchersche witte boonen f 14 50 f'l4,75 a i' 15,—, dito bruine booneu f 14,25 a f 14,50, paardeboonen 8, 5 voor de hardste betaald, wakke soort iagewilligd, groene kookcrwtcn f 11,50, winterkoolzaad op f 14,50 gebleven. Boter per kilogram 1*1,50 a f 1,60. Eieren per 100 stuks 5 Yli'ssINGEN. 20 Oct.. Boter per kilogram f 1,60. Eieren per 104 stuks i'G,20. Amsterdam, 20 Oct. Raapolie' op zes weken 1 4474 Lijnolie 1" 327-u Pi-ijzen van eileeten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 18 October 1876. Nederl. Oertiüc. Werkelijke schuld. 2l/2 pet. OD/s dito dito dito 3 743/4 dito dito dito 4 99'/8 Loten stad Rotterdam 3 947a dito dito Amsterdam 3 9572 Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. 933/4 Certiüc. Inscr. 5 serie. 5 „67 O bi. Hope Co. 1855 6e serie 5 S(P/s dito f 1000 1864.5 „90 dito L. 100 18725 797, dito L. 100 18735 797s Loten 18G45 f 269 Loten 1866 5 259 Inscr. Stieglitz Co. 2c a 4 L. 4 pet. 77 Obligation 186769. 4 697s Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 f 249 dito dito.4 Aand. Kiew-Brest 5 100 dito Baltische spoorweg3 117 Oblig. spoorweg Poti-Tillis. 5 pet. 877^ dito dito Jelez-Griasi 5 f 213 dito dito Jelez Orel 5 pet. 8874 dito dito Charkow Azow. 5 79 Polen. Aand. Warscliau-Bromberg. 4 f 747a dito dito Weenen. 5 112 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 507a dito dito A'prii/Oct. 5 51 dito in papier Mei/Nov. 5 477s dito dito Febr./Aug. 5 487ie Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 98 Spanje. Obligation Buitenl 3 pet. 127i6 dito Binnenlandsche 3 II3/s Portugal Obligatiën3 507s Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 97s Obligatiën 1869 l 6 f 263/4 Egypte, dito 186S 7 pet. 3S7s Prijzen ¥<111 coupon**. Amsterdam, 20 Oct. Metall. f 19,90; dito zilver f 20,95; Div. Eng. per f 11,82725 Eng. Portugal per 'ui* f 11,827a; Spaansche piasters!Amerikaansche dol lars (in goud) i* 2,457a. Amsterdam, 19 Octob. MetaU. j 19,65dito zilver f 20,95; Div. Eng. per /'ll,8272; Eng. Russen per ff* /"li,827a: Eng. Portugal per g-/*ll.S2l,7; Frans/47,60 Belg. 47,00; Pruis f 5S,55; Hamb. Russen ƒ.30,50: Rus sen in Z. li. 29,627-2; Poolsche per tl Poolsche per Z. R. fSpaansche piasters/*Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars 2,457-2; papier 2,19. (Plaatsing niet altijd blijk van instemming.) Mijnheer de Redacteur! I11 uw blad van 10 Oct. komt, onder de rubriek Zeeuw sche brieven, iets voor, hetwelk zeer mijn aandacht trok, waaromtrent ik misschien eenige inlich tingen kan geven. Volgens een Zeeuwsch liberaal blad, zouden in Zeeuwsch AHaanderen handelsreizigers, van elders komende, voor het lidmaatschap der Twee de Kamer aauprijzen Baron van Doorn van West-ca- pelle, natuurlijk in plaats van het 1111 voor het kies- distrikt Middelburg zitting hebbende lid, den heer mr. van Eek. Wie die handelsreizigers zijn weet ik niet, en noch minder wat zij in dezen gezegd en gedaan hebben. Doch hebben zij zich, door hun- gepraat, bij de liberalen een schuld op den hals ge haald, dan deel ik die gaarne. Wellicht zelfs bestaat er een misverstand, en ben alleen ik de schuldige, zooveel te beter voor de handelsreizigers, die anders nog wel in hunne zaken konden gestraft worden voor het gepleegde misdrijf. En een misverstand is zeer mogelijk, want ik ben ook reiziger, hoewel niet ia eenige handelsartikelen; mij schaadt de banvloek der libera len volstrekt niet. Zie hier wat ik mij herinner. Op meer dan eene plaats in Zeeuwsch Vlaanderen, waar ik ver toefde, kwam onder de dagelijksche gesprekkeu, ge lijk overal elders in Nederland, de Schoolkwestie ter spraken, en hier, zoowel als ginder, waren er klach ten over de Godsdiensteloosheid en het modernisme der openbare school, de toenemende tirannie van de heerschende partij over de gewetens der ouders, het inairekt bemoeilijken van het Bijzonder onderwijs, enz. Vooral het moeten betalen van den een voor den ander, in eene zaak die zoo van nabij de dier baarste belangen raakt, is doorgaans opgenomen in dergelijk tafelpraatje. En dit is niet vreemd; des volks geweten, het rechtsgevoel, wordt pijnlijk wak ker gemaakt door wat eene heerschende minderheid zich verstout te zeggen en te doen. De School, waaraan de natie gehecht is, is de traditioneel Gods dienstige, en waar dit in hun kraam te pas komt, doen de schoolautoriteiten het voorkomen, alsof alles nog bij het oude is gebleven, terwijl de praktijk, en. niet minder wat bij monde en in geschrifte verkon digd wordt, het tegendeel al te duidelijk bewijzen, ik was ten vorige jare tegenwoordig op eene verga dering van volksonderwijs. Een der meest gevierde en welsprekende redenaars had het woord gevoerd, en daarbij gewezen op het onvoldoende van het on derwijs, de noodzakelijkheid van meer scholen, op leidingsscholen, onderwijzend personeel, hoogere be zoldigingen enz., toen in de vrije discussie een Israëliet het woord verlangde. Hij wees er op, dat in de eerste plaats noodig is, het zedelijk peil, hij gebruikte bet woord zenith, van het schoolwezen te verhoogen, en dat zedelijkheid, zonder godsdiensti- gen grondslag, eenvoudig niet bestaat. Volgens hem moesten schcolautoriteiten, en meer nog het onder wijzend personeel, diep doordrongen zijn, van hunne hooge en heilige roeping, van hunne verplichting tegenover God en menschen zoover was de oude, goede man, een specialiteit in opvoedkunde, toen; hij door den Pres. der vergadering, een gewezen mo dem dominé, tot de orde werd geroepen. De man zweeg. Hij ondervond het als zoovelen, dat meent men in ernst, Godsdienst is noodig voor de school, men buiten de orde is. En het volk wil eene school met Godsdienst. Hoe onze Roomsch Katholieke medeburgers hier over denken, is genoeg bekend, en eveuzoo. wat bet nog niet gemoderniseerde deel van het Protestantsche. Nederland wil. En de Israëlieten? Waar ze dit maar eenigszins kunnen, hebben zij hunne eigene scholen, waarop het niet ontbreekt aan onderwijs in de Mosa- isclie Godsdienst. Nog zeer kort geleden sprak Ek met een Tsraelietisch onderwijzer van eene school 1 j -itft

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3