GEMENGDE BERICHTEN. Goedkoop Blijkens de verslagen van het Anuterdamsche Ge meentebestuur betaalt de gemeente voor ieder, die aan de Hoogere Burgerschool wordt opgeleid, door een zes honderd gulden. De bijdragen der belanghebbenden zei ven kan door een op f 240 worden geschat. Het Handelsblad noemt dat ouderwijs goekoop, en meent dat aan dat goedkoop onderwijs groote behoefte bestaat. Voorzeker. Er bestaat evenwel nog meer behoefte aan goedkoop vleesch, brood en woning. Menigeen is er, die het zich niet, of slechts met de uiterste inspanning kan aanschaffen. Waarom levert de gemeente het dan niet? Zij kan dat alles zoo goedkoop maken als ze maar wil. Ja kosteloos zelfs! 't Is waar, de gemeente zelve zou er nog al veel voor moeten betalen. Maar dit rekent volgens het Handelsblad, uiet mee. Als de gebruikers maar wei nig of niets betalen, kost' het onderwijs weinig of niets. Of mogen alleen zij, die tot den burgerstand be lmoren, op kosten der publieke kas worden gesteund, en heeft men op de behoefte der mindere klassen niet te letten Richt eens eene gemeentelijke broodbakkerij op, en laat voor liet brood dan ongeveer 'A der werkelij ke waarde betalen. Gij zult zien, welk eene behoefte aan goedkoop brood zich openbaren zal Standaard. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam de heer F. H. de Beer te Goes. Iterlt, School eit lending. Beroepen tot, predikant bij de N. H. G. te Melis- kerke ds. I. .1. Gobius du Sart te Nijkerk, bij de Waalsche gemeente te Leeuwarden ds. J* «B. L. I.uti te Middelburg. Daartoe in staat gesteld door vrijwillige en ruime bijdragen werd Woensdag mi-ldag aan de kinderen der openbare school te 's Gravenpolder een feest ge geven. Na vooraf eene wandeling gemaakt te hebben door het. dorp onder geleide van hunnen hoofd-onder- wijzer, den heer A. v. Schelven, werden zij onthaald op koekjes, chocolaad, enz; terwijl bij het naar huis gaan aan elk hunner, naar minder of meer betoonden ijver, prijzen werden uitgereikt, bestaande in prenten boekjes en dergelijke, en aan enkele werd o. m. ook een lekker krentenbrood geschonken. De opgeruimde gezichtjes leverden het bewijs hunner ingenomenheid met dat onthaal. De heer A. v. Schelven zal op 1 November zijne nieuwe betrekking te Goes aanvaar den en den G November daaraanvolgende zal de heer J. Swart van Kapelle in zijne plaats treden. Bij het schoonmaken van een der zuilen van het binnenplein tusschen de academiegebouwen en de Domkerk te Utrecht, is eene muurschildering ontdekt; men hoopt, door zorgvuldige wegneming van de kalklaag, die geheel bloot te leggen. In een tuin aan den stationsweg te Zwolle staan drie mispelboomcn, die, tegelijk met een aantal vruch ten, ook eenigc bloesems vertoonen. Het college van rijksadviseurs voor de monu menten van gescliiedouis en kunst heeft aan deu lieer J. A. M. Mecuwisse, te Arasterdam, opgedragen om in de Groote kerk te Deventer ontdekte muurschil deringen te restaureeren, waartoe reeds in het vorige jaar door heeren Kerkvoogden vergunning is ver leend. De heer Meeuwissen is voor eenige dagen aangekomen, om met dit werk een begiu te maken. Thans is hij bezig de afbeeldingen voor het college op transparant papier door te trekken. Zoodra dit is afgeloopen, zal het verder ontblooten worden voortgezet en vervolgens met het bijwerken begonnen. Als bewijs van onpartijdigheid! kan dienen, dat toen Dinsdagmorgen eene vergadering van moderne predikanten te Amsterdam gehouden werd, de verslag gever van de Standaard afgewezen werd met de bood schap dat de vergadering uitsluitend als eene huis houdelijke samenkomst moest beschouwd worden, terwijl denzelfden avond het Handelsblad een verslag van dip vergadering bevatte. ci -mester Fai"—Yn.121 -y^r Te Hulst is een kleermaker gearresteerd, die met een knipmes in hals en armen van twee vrouwen had gesneden. De Neuzensche Courant bericht dat aan den westelijken ingang der kerk te Neuzen weldra een toren zal worden gebouwd. Tusschen gemeente- en kerkbestuur is een overeenkomst daartoe gesloten en goedgekeurd door het provinciaal collegie van beheer op de kerkelijke goederen en door gedeputeerde staten. Een onbekende wildstrooper te Clinge schoot met zijn geweer op den rijksveldwachter aldaar. Geluk kig dat de man mis schoot. Ongelukkig dat hij on bekend bleef. De regenten van het burgerweeshuis te Am sterdam hebben besloten, zwakke weeskinderen, aan hunne zorgen toevertrouwd, bij particulieren in ge zonde streken vau ons land te besteden. Zoo zijn er in Bennekom reeds een twaalftal kinderen bij ver schillende personen in den kost gedaan. Dinsdagavond is op deu spoorweg tusschen Rosendaal en Moerdijk een vreeselijk ongeluk gebeurd. Mr. W. C. Uyttenbogaart, kantonrechter te Zeven bergen en zijn koetsier, die in een tilbury huiswaarts reden, zijn door den passagiers trein van den Grand- Centraal-Belge overreden, waarbij de heer U. onmid dellijk zijn dood vond, terwijl de koetsier een hoogst gevaarlijke verwonding bekwam. Het paard is met eene kleine wonde vrijgekomen en naar den stal ge- loopen. De trein, waarin geen passagiers waren, is ongedeerd gebleven en onderging alleen eenig opont houd. Men zegt, dat het paard, van den aankomen den trein verschrikt, met geweld den sluitboom heeft verbroken. Dinsdagavond is in een loods op het terrein van het Centraal-spoorwegstation te Botterdam het lijk gevonden van een zandkruier, die zioh des na middags ongesteld gevoeld, en verzocht, had in de loods te mogen slapenwaarschijnlijk is hij aan een beroerte gestorven. Te Velzen is een der lijken opgevischt van de drie personen, die bij het omslaan van de reddings boot in de Noordzeehaven verdronken. Dezer dagen is te Brussel een internationaal congres van kappers geopend. Zij legden daarbij proeven af van hunne kunst. Tevens was eene ten toonstelling geopend. Men arbeidt ernstig aan het in orde brengen van den spoorweg over de brug van het kanaal van de Kempen, bij Antwerpen. Het lichten van de lokomotief met tender, 40,000 kilo wegende, zou aangenomen zijn door den heer L. Scheppers voor 2000 francs. Punch geeft weder eene geestige politieke prent. De sultan, een dikke zieke man, zit in zijn armstoel. Rondom hem staan, met bedenkelijke gezichten, zes dokters, en in de hand houdt hij een pil ter grootte van een kolfbal, met 't woord armistice er op ge- j schreven. Dokter Bull, vol zorgzame belangstelling, spreekt den zieken stakker toe. „Wij zijn 't allen eens", zegt hij, ,/dat ge dadelijk dit pilletje slikken moet; men weet niet wat er anders zou kunnen ge beuren De Belg Offermans, die met 120,000 frs. op den loop was gegaan en te 's Hage aan de Belgische politie werd uitgeleverd, heeft zich, wegens volslagen gebrek aan middelen, na zijne vrijspraak door ophan ging van het leven beroofd. De luchtreiziger Duruof heeft bij een zijner jongste opstijgingen een opmerkelijk natuurverschijn sel waargenomen. Terwijl hij met zijn ballon op zekere hoogte boven 't Britsche kanaal zweefde, kon hij den bodem van de zee met al de afwisselingen van terrein zeer duidelijk zien. Een schrijver in de Globe gaf een verklaring van dit optisch verschijnsel in overweging: deze namelijk, dat het veroorzaakt zou zijn door de werking van de bolronde zee-oppervlakte als een lens, in wier brandpunt de luchtreiziger zich juist zou bevonden hebben. Is deze verklaring juist, dan zou Duruofs waarneming voor de wetenschap groot nut kunnen hebben. Al naar gelang van de diepte der zee, zou de luchtreiziger dan lager of hoo- ger te stijgen hebben, om op den bodem een blik te kunnen werpen. De burgemeester van Palma, de hoofdstad van 'Majorca, heeft bepaald, dat ieder, die het waagt bin nen het gebied zijner stad een „cri cri" te doen hooren, tot eene boete vau een peseta, ongeveer 25 ets., zal worden veroordeeld. In Parijs worden menschen gevonden, die zich aanbieden om de cri cri te stemmen. In den akklimatatie-tuiu te Parijs werd onlangs eeu gevecht geleverd tusschen een olifant en een drom- medaris, die met de nederlaag van den eerste ein digde. Een jonge olifaJt, Tobias genaamd, genoot eenige vrijheid; hij mocht des morgens vrij rondgaan in den tuin en zijn buren een bezoek brengen. Zoo ViL-tV .'"fY-iij,?.,." een jong had ter wereld gebracht, dat op het gezicht van den olifant een jammerlijk geschreeuw aanhief. De moeder kwam toesnellen en onthaalde den niets kwaads vermoedenden bezoeker op een dracht hoef slagen. In weinige oogenblikken geraakte de arme Tobias onder den voet. De oppassers konden slechts met moeite grooter onheil voorkomen, want de drom- medaris, anders de zachtmoedigheid zelve, was razend. Maar ook de overwinnares was er niet heelhuids af gekomen, want Tobias had haar met zijn snuit een oog uitgeslagen. S ta t e ïi - O e n e r a a 1. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 18 October. De Kamer hervatte het debat over het wetsolttwerp op de coöperatieve vereenigingen Art. 2, welks inhoud we in ons vorig nummer mededeelden werd aangeno men. Art. 3 werd aangenomen na eene kleine wijzi ging, zoodat het thans luidtDe naam der vereeniging moet de aanwijzing bevatten van haar doel, en daarin het woord coöperatief voorkomen. Op art. 4 en 5 waren twee amendementen voorgesteld, heteeneoindeak- te van oprichting niet notarieel te doen opmaken maar aan de koninklijke goedkeuring te onderwerpen, en het andere om geen van beiden te doen. Beide amen dementen werden verworpen. De artikelen 4 en 5 werden aangenomen art. 4 bepaalt dat de akten van oprichting op straffe van nietigheid notarieel verleden moeten zijn ;art. 5 dat de akte moet ingeschreven zijn ter griffie van het kantongerecht en openbaar gemaakt in de Staats Courant. Op art. 6 werd een amende ment van den heer de Vries aangenomen, zoodat de oude statuten van kracht blijven zoolang de gewijzig de niet. zijn ingeschreven of openbaar gemaakt. De heer Bredius stelde op dit artikel mede een amende ment voor, teneinde bij dit artikel te voegen „Eerst na die inschrijving en openbaarmaking treedt de ver eeniging als rechtspersoon op." Ook dit amendement werd aangenomen. Zitting van Donderdag 19 Oct. Het debat over het wetsontwerp in betrekking tot de coöperatieve vereenigingen werd voortgezet en wel bij art. 7, bepalende de vereischten, welke voor de akte van oprichting op straffe van nietigheid gevor derd worden. De commissie van rapporteurs had voorgesteld de nietigheid te doen vervallen, wanneer aan den inhoud geheel of niet volledig is voldaan. De minister echter verklaarde dat nu gisteren het vereischte der koninklijke bewilliging is vervallen, het in het belang van derden is, de nietigheid bij over treding te bepalen. Verviel die straf dan zou verder debat over de geheele wet overbodig zijn. De heeren de Vries en van der Loeft'stelden amendementen voor om bij wegvalling der nietigheid, door andere midde len waarborgen te verkrijgen voor de richtige inhoud der oprichtingsakte. Die heeren meenden dat dit doeL zeer goed te bereiken was door een visum van het openbaar ministerie of inschrijving der akte ter griffie van het kantongerecht. Beide amendementen werden echter verworpen. Aangenomen werd het voorstel om de manier waarop het kapitaal der vereeniging bijeen gebracht wordt uit art, 7 te laten wegvallen. Over 5 van art. 7 bevattende de bepalingenwelke mate de leden persoonlijk aansprakelijk zijn voor de ver- bi ndtenissen der vereeniging, staakten de stemmen, zoodat heden eene nieuwe stemming plaats hebben zou. BUITENLAND. In eene stad de naam doet er minder toe zou eene groote muziekuitvoering worden gegeven. Eenige oogenblikken vooraf is alles in opschudding. Ieder kunstenaar stemt zijn instrument. Daar is een warreling van geluiden, die gelijkt op een chaos, alles raast en rtuit en trommelt en blaast en wat zal voortkomen uit die ongeordende geluiden? Ziedaar het beeld van Europa op dit oogenblik. Er is een gissen, een angst, eene hoop, eene verwachting die nu eens het ergste vreezen doet, dan weder hooj^.A? geeft op een goeden afloop van onze lezers hebb 7 liet reeds begrepen de diplomatieke Ye*"«>j>.Uo kcliiigcai. Nog altijd is men gebleven b: hinderpalen, zonder in staat te zijn zf De Porte geeft den voorkeu»* oorlog boven den wapenstiM' wil, die slechts 4P heeft G2- J Hf* Li, LSf* L

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 2