CllHISTILIJKIIISTOIUSCH BLAD. IV0. 48. Donderdag" 19 October. 1870. HET ZIJEDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te middelb tjjrgh Prijs der Adveiitentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. AGENTEN: de heeren P. G. de Vey Mestdagh te VlissingenM. de Jonge Jz. te GoesJ. van der Peijl te Neuzen. Welk was het beginsel, dat de hervor ming ingeleid heeft? Is veler meening de ware, dat het zucht tot vrijheid was? Neen, voor zeker. De hervorming heeft vrijheid gepredikt, en, wat meer zegt, vrijgemaakt van het ondra gelijk juk van priesterheerschappij en bijgeloof. Maar de vrijheid welke de hervorming heeft gepredikt en toegepast, was dezelfde vrijheid welke het Evangelie ons geleerd heeft. Vrijheid gegrond in onderwerping. Een gezag dat boven alle gezag is, omdat het Gods gezag is, dat was steeds het beginsel der hervorming. Vrijheid, gegrond op gehoorzaamheid aan den wil Gods, en die wil Gods ons geopenbaard in Gods woord. Ziedaar ook het geheim van den voortgang, dien de nieuwe leer heeft gemaakt. Gods Woord was haar kracht. De hervorming begon met den gemoedsstrijd eener eenvoudige ziel in de cel van een klooster te Erfurt en het was daar de geketende Bijbel, die Duitschlands hervormer vrijmaakte. De onaanzienlijke mijnwerkerszoon stond, met het Woord des Levens in de hand, onbewegelijk tegenover de machtige vorsten der aarde, en zij beefden voor hem. Het Goddelijk Woord werd als wapen door hem gehanteerd tegen Tetzel en zijne mede-aflaatkramers, en zij vloden na korten strijd. Met ditzelfde wapen in de hand kampten de hervormers tegen pau selijke legaten en spitsvondige theologen, en hun wapentuig vergruisde in hunne handen. Toen de heilige Vader zich in toorn oprichtte van zijn troon, om den armen monnik, Luther, zijne banbliksems naar liet hoofd te slingeren, was het opnieuw het Woord Gods dat alle macht van het hoofd der Christenheid, gekroond met een driedubbele kroon, krachteloos maakte. Een laatste kamp moet nog gestreden worden, want de hervorming is nog steeds voortgaande, en ook in die kamp zal het Woord bestemd zijn om te zegepralen over de koningen en vorsten der aarde, en om dan, zegevierende over alle machten, ten troon te zitten en te heerschen het waarachtig Woord Gods. zagen het beginsel der hervorming en het haar kracht; hare uitnemendheid zal i we een oogenblik acht slaan de hervorming als die des is lijnrecht te- unenschen. leer, die ons een Heiland voorstelt, die gekomen is om te dienen en zijne ziel tot een rantsoen voor velen te stellen, zal den mensch wel niet aansporen om naar meesterschap te dingen of zijn heersclizucht te kweeken. Een leer, die ootmoedige liefde als het kenmerk noemt van oprechten christelijken wandel, zal den waren belijder wel niet tot losbandigheid stemmen. Een leer, die ons predikt dat we hier, in het land der vreemdelingschap, eene toekomende en blijvende stad hebben te zoeken, en die ons noodigt tot voorbereiding voor het burger schap in de hemelen, zal wel niet doen jagen naar een volkomenheid van bezit en genot, welke, volgens haar, voor ons hier beneden niet te bereiken is. Ziedaar de leer der hervorming. Is ze niet den mensch waardiger, met verhevener dan die tuimelgeest van hoovaardij, welke we gaven in ons vorig opstel eenige staaltjes er van doet jagen naar gezag, ontevreden maakt met zijn stand in de maatschappij, en ondankbaar jegens God, die het zoo heel anders moest in gericht hebben. De hervorming heeft nooit gepredikt: dat al tijddurend oproer en getwist over de vraag, wie heerschen zal. De hervorming was een daad van bevrijding voor het menschelijk ge weten, en werkte daardoor mede tot het vormen van een toestand van orde en rust. Daarvoor heeft het bloed der martelaren van de hervorming gevloeidDoch hierover spre ken we op den hervormingsdag. Middelburg, 18 October 1876. Bij de herkiezing voor een lid van den gemeente raad te Oostburg werden uitgebracht 73 geldige 9temmen, zijnde 10 meer dan bij de eerste stemming Gekozen is de heer mr. F. JE üeusicquiii met 38 steramen, terwijl de candidaat van Volksonderwijs J. van de Plassche 35 stemmen bekwam. Bij de eerste stemming bekwam laatstgenoemde] 30 van de 63 stemmen, terwijl de gekozene 19 stemmen op zich vereenigde. Gelijk het gewoonlijk gaat. loopen nu reeds aller lei geruchten omtrent de aanstaande herziening der wet op het lager onderwijs. Waren wij zoo ge lukkig een Haagsche correspondent te bezitten hoogst waarschijnlijk zouden we dan ook een en ander te melden hebben. Nu we in dat geval niet verkeeren zijn wij verplicht het te doen met datgene wat an deren er van zeggen. Misschien is het niet overbo dig onze lezers te zeggen dat gissen wei eens missen doet, ziehier wat de correspondent van de Arnhem- sche courant er van zegtOmtrent het wetsontwerp op het lager onderwijs, thans bij den Baad van State aanhaugig, kan ik u mcdedeelen, dat dit niet eene wijziging is van enkele artikelen, maar eene herziening van de neheele wet od heL las-er onderwiis. Bil dit een exemplaar gege^j^ maar onder oplegging van geheimhouding. Ofdié geheimhouding dan geschonden Z. M. de Koning zal, naar de directie der Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij hoopt, met Zijn te- genwoardigheid de plechtige openstelling van het Noordzeekauaal, op 1 November a. s. vereeren. Verschillende feestelijkheden worden voorbereid, ten einde dat heugelijk begin van het langgewenscht succes te vierenen wel is het dat waard, want o. a. liggen naar het Hbl. veneeerat in de Oostzee reeds 134 schepen met bestemming naar Velzen. Nochthans neemt het Hbl., ten einde teleurstelling te besparen, omtrent het Kanaal het volgende te moeten herinneren «Gelijk men weet, is de opnening op Nov. slechts van beperkten aard, dat isals geen onvoorziene omstandigheden, gelijk die het werk zoo lang ver traagd hebben, zich thans voordoen, zal het Kanaal alsdan langs een geul in de haven voor schepen met 51/5 meter toegankelijk zijn. Aan de eischen der scheepvaart zal het dan natuurlijk nog maar ten deele beantwoorden, en dat zal ook het geval blijven, wanneer de geul op den laatstelijk bepaalden termijn (1 Ang. 1877) voor de grootste zeeschepen bruikbaar zal wezen. Het Kanaal zal eerst dan voltooid zijn, als de g e h e e 1 e haven blijvend is opgeleverd op haar volle diepte en breedte en als de verbreeding van de doorgraving van Holland geheel tot stand zal zijn gekomen. De Kanaalmaatschappij heeft daar toe den tijd tot 1883. z/Dit alles houde men wel in het oog omtrent de beteekenis van het feest op 1 November. Wat dan gevierd wordt, is niet de voltooiing van het Noord- zee-kanaal, waar langs schepen in 3 uur tijds uit zee voor Amsterdam kunnen komen, maar het feit dat het kanaal in gebruik wordt gesteld voor een zeer aanzienlijk deel onzer koopvaardijvloot, in zoover dit langs een geul mogelijk is. Het ware verblinding, zich daarvan een schitterender voorstelling te maken." (D.) Naar men verneemt, zullen de spoor weg werk en van het Mallegat tot het station over de Beurs, tegen 1 December berijdbaar wezen. Het plan zon dan wel nog niet zijn, dit gedeelte in elk geval in dienst te stellen, maar bij ijsgang zou dit geschieden. In dat geval behoorde dus de gebrekkige verbinding (bij dicht water of ijsgang) van hier met het zuidernet tot de geschiedenis. Jl. Zaterdag had te Abbenes, bij Leiden, onder begunstiging van schoon najaarsweder, de plechtige onthulling en overdracht plaats van het monument op het graf van den in 't voorjaar overleden Dr. P. Heijc. Omstreeks 1 ure begaf de uit Amsterdam overgekomen familie zich van //Vondels Landleeuw"' naar den grafheuvel, die p. m. 10 minuten gaans van de Hervormde kerk is verwijderd, en wachtte er, met de kinderen van Abbenes, als de vertegenwoor digers der Nederlandsche knapen en meisjes, die tot de stichting hadden bijgedragen, de familie des over ledenen af. Tal van ingezetenen van Abbenes schaar den zich rondom den heuvel. Hierop verscheen mevrouw de wed. Heije, gevolgd door haar behuwdzoon en verdere bloedverwanten. Zij werden vergezeld door den burgemeester, de wet houders, den dijkgraaf en een der predikanten van Haarlemmermeer. Op den grafzerk was een schoone- krans gelegd in naam der dochter van den ontslapen dierbaren -vader.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 1