BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. belemmerd, 't Is te hopen, dat hierin verandering komt. De Sumatrastraat te 's Hage was Vrijdag van twee uur 's middags tot bijna middernacht in rep en roer; een treurig familiedrama werd er afgespeeld, waarin een opgewonden menigte de rol van de wre kende gerechtigheid vervulde. Een gehuwd man in de buurt, vader van vijf kinderen, moet in een al te vriendschappelijke verhouding staan tot de houdster van een koffiehuis in de straat en gisteren wilde hij de ,/openbare meening", die hem toch al niet goed gezind was, trotseerende de echtelijke woning verlaten en definitief in 't bedoelde koffiehuis zijn intrek nemen, mqfc een deel van het gemeenschappe lijk huisraad. Dit wilde het opgewonden volk belet ten en posteerde zich voor het koffiehuisde eigena res, bemerkende aan welk gevaar zij bloot stond, sloot, toen haar vriend met- zijn huisraad naar binnen wilde komen, de deur. Maar de menigte was niet voldaan en wierp den ontrouwen echtgenoot met keien, zoodat hij, zijn inboedel in de steek latende, het op een loopen zette, gevolgd door de joelende en tieren de menigte. Ook nu was het beleedigd rechtsgevoel van de volkshoop nog niet bevredigdmen begaf zich nu naar 't koffiehuis terug en sloeg daar de ruiten stuk. De politie trachtte wel aau dit tooneel een einde te maken, maar kon daarin niet slagentelkens keerde de menigte terug en eerst toen het in den avond begon te regenen, week zij voor die hoogere macht. Het ougeluk van jl. Maandag op het Noordzee- kauaal met de drie stoorazandpompen voorgevallen zal de maatschappij naar de li. C. verzekert f 50,000 kosteu. Eene der laatste avonden van de vorige week was voor eenige Amsterdammers gewijd aau Algemeen stemrecht. Onder dien naam toch bestaat in de hoofdstad onzes lands oene vereenigiug, welke op den bewusten avond o. a. de volgende wijsheid heeft ver kondigd. Onder algemeen stemrecht moet worden verstaan, het recht van alle mannen die den vijfen twintigjarigen ouderdom hebben bereikt om te stem men, mits zij lezeu en schrijven kunnen en zich niet aan de maatschappij hebben vergrepen. In verband daarmede is leerplicht noodig. De vereeniging be sprak verder punten van algemeen belang o. a. de vraag: Is verhooging van den accijns op het gedis tilleerd wenschelijk. Neen was het antwoord, verla ging van den accijns is zelfs voor zuivere drank beter. De jenever is eene noodzakelijkevolksdrank, die door bier nooit zal verdrongen worden, omdat de werkman jenever noodig heeft. Een der sprekers g'hf het radicale advies om alle belasting op sterken drank af te schatten, opdat de drinkebroers zich door het goedkoope vocht dood drinken zouden, en alzoo tot een afschrikwekkend voorbeeld voor anderen zouden zijn. Een ander meende dat de regeering belang had bij het misbruik van drank, omdat ze daardoor het volk wenschen dom te houden. Hem werd echter aan het verstand gebracht, dat zulke onzin en alge meen stemrecht moeielijk te rijmen waren. Als een eerste stap om tot afschuffiug der ker mis te geraken, is door de Raadscommissie voor de gemeentebegrooting te Gouda voorgesteld, de kramen en tentjes, die tot nu toe op de voornaamste straten stonden, voortaan op een der Stadssingels te plaatsen. B. en W. hebben den raad medegedeeld, zich inet dit voorstci niet te kunnen vereenigeu. Te Philadelphia is eene groote kist aangehouden, bevattende eene geheele verzameling in Europa ver vaardigde valsche doctor-cliploma's, op naam van Amerikaansche universitaire instellingen, die niet be staan, en onderteekend door Amerikaansche professo ren, die nog geboren moeten worden. //Dr." Bucha nan aan wien de kist geadresseerd Avas, is niet te vinden. //Zijn zeer geleerde" heeft zich uit de voeten gemaakt. De Duitsche Vegetarianen plauteneters zijn met woord, schrift en daad werkzaam. Hun ver gadering werd dit jaar te Keulen gehouden. Kort geleden hebben ze te Geusbach, bij Baden-Baden, een goed aangekocht, om daar een vegetariaansche kost school en kolonie te stichten, waarin ook weeskinde ren vegetariaansch opgevoed zullen worden. De naam der kolonie is //Thalysiënhof," naar het werk van een vegetariaansch-leveiiden Franschman, over de plantenkost. De moderne apostel der phytagorisehe leefwijze vond onder zijn landgenooten weinig bijval en aanhangers en richtte daarom zijn blikken naar ^Duitsland, in de hoop en verwachting, dat zijn idea- ^b^zieh in het land der eerste denkers zouden ver- Bk^ven, en die hoop wordt nu vervuld. De :^^«^op de prachtig gelegen ruime villa lieftlijke Murgudal, willenden .^^j^Üjewijzsn, hoe vroolijk, vlijtig, ^^l^nllijk men bij plan- pakte en naar het bassin sleepte, waar hij haar zoo lang onder water hield, totdat zij dood was. Slechts met groote moeite kon men de doode berin uit de klauwen van den beer krijgen. In de ijzerfabriek Ditton Brook bij Liverpool sprong 11. Vrijdag een gloeiende oven. Een groote massa heete kolen kwam tusschen een schaar werklieden, die hun ontbijt gebruikten, terecht. Zes mannen en een klein meisje, dat haren vader brood bracht, werden gedood. Bij de begrafenis van een Spanjaard, die dezer dagen plaats had, werden de plechtigheden beslist geweigerd op grond dat de overledene lid eener vrijmetselaarsloge was geweest. Toch had hij kort voor zijn dood nog aan al zijne kerkelijke plichten voldaan. Niettegenstaande hij voor zich en zijn gezin een geraetselden grafkelder op de;lloomsch-katholieke begraafplaats had laten maken, werd zijn lijk daarin niet toegelaten, en moest er op de Protestantsche begraaf plaats een graf voor hem worden gezocht. Sta ten-Gene raai. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 13 Oct. Door den minister van justitie werd bij den aan vang der zitting een nieuw art. 2 van liet ontwerp regelende de coöperatieve vereenigingen voorgesteld. Dit art., in 'hoofdzaak overeenkomende inet de Duitsche en Oosteurijksche wetten behelsde eene definitie dier veree nigingen, luidendeOnder coöperatieve vereenigingen verstaat de wet die vereenigingen, welke ten doel hebben, hetzij de bevordering van het crediet harer leden door het beginsel vau onderlinge hulp, hetzij de bevordering van het bedrijf of van de huishoude lijke belangen harer leden door voor gemeenschappe lijke rekening verrichte handelingen. De coöperatieve vereeniging ontleent haar naam aan het voorwerp harer onderneming. Aan dien naam worden de woorden coöperatieve vereeniging" toegevoegd. De Minister verklaarde zich verder tegen het amendement v. d. Loeff op art. 3 om de wet van 1855 op de coöperatieve vereenigin gen toepasselijk te verklaren. Bij aanneming van dat amendement zou de intrekking der wet noodzakelijk zijn. De heer van Houten stelde nu eene motie voor o ui de verdere beraadslaging te staken totdat de minister de toegezegde wijzigingen in de overige ar tikelen zou hebben gebracht. Daartegen verzette zich de Minister, nadat de heer v. d. Loeff zijn amendement had ingetrokken, teil einde den onzekeren rechtstoestand der coöperatieve vereenigingen niet op deze wijze te laten voortduren, üe motie van Houten tot verdagen van het debat werd verworpen met 34 tegen 26 stemmen en het debat over art. 2 aangevangen. Over de definitie der vereenigingen openbaarde zich groot verschil vau gevoelen. De heer Kappeijue stelde daar om voor om art. 2 in de sectien te onderzoeken, welk voorstel aangenomen werd. Nadat van orthodoxe zijde op het Geneefsche con gres de ZoEatiagfeiD'HsS, is besproken, is datzelfde onderwerp te Heidelberg besproken van moderne zijde, op den jongsten Protestantendag. Met bijna algemeene stemmen werden deze stellingen aangenomen ,/lo. De protestantendag juicht van heeler harte het streveu toe, om de viering van den Zondag meer en meer algemeen te maken. Van wetten of voor- schriften wacht hij in dit opzicht geen heil, maar alleen van vrije medewerking van velen. De jood- sche sabbath en de engelsche Zondagsviering moeten voor Duitschland (Nederland) geen voor beeld zijn. 2o. De rechte Zondagrust. bestaat niet in de onthouding van een of anderen arbeid en vindt zich daar niet mee voldaan; zij moet leiden tot de herstelling der harmonie van de onderscheidene krach ten in den mensch; vandaar dat een ontzenuwd zin nelijk genot haar evenzeer schaadt als de voortzetting van den dagelij kschen arbeid, of de trage lediggang. 3o. De Zondagsrust krijgt hare wijding door de Zon dagsheiliging. Een volk, dat, te midden der be slommeringen des levens, de behoefte aan godsdien stige opwekking of overpeinzing*verliest, zal dat ver lies met den ondergang van zijne zedelijke krachten moeten boeten. 4o. De Zondagsheiliging berust ove rigens noch op goddelijke slichting, noch op een ge bod van Jezus en de Apostelen, maar is ontstaan uit de godsdienstige behoefte bij de gemeente. 5o. Daar om is alle dwang tot Zondagsheiliging strijdig met het Christendom en met het waarachtig belang van den godsdienst. 6o. Pogingen tot verlevendiging van godsdienstige Zondagsviering zullen dan slechts een zij tot heden doet, zorge voor de vervulling der gods dienstige behoeften in al hare verscheidenheid, zoowel door verandering in de eeredienst te brengen, als door die te vormen naar de eischen van den tijd. So. De godsdienstige viering van den Zondag is af hankelijk van de versterking des godsdienstigen le vens. IVat de eene bevordert of belemmert bevordert of belemmert ook het ander. Geen Zondagsheiliging maakt het volk vroom, maar een vroom rolk heiligt den Zondag." Hoewel, zooals ligt ie begrijpen is, niet instemmende met alles wat hier gezegd is ver blijden we ons toch over het verschijnsel, dat Zon dagsrust een internationaal onderwerp werd, waaraan vele kringen hun aandacht wijden. Geruchten en anders niets kunnen we van de toe stand in het Oosten melden. Keizer Alexander zou de kroon wenschen neer te leggen. Te Konstantinopel zou een opstand uitgebroken zijn waarbij Midhat Pacha gedood is. Deze beide geruchten zijn echter reeds tegengesproken. Voorts heeft ook volgens ge ruchte geen der Mogendheden adhaesic geschonken aan de door de Porte gestelde voorwaarden voor een wapenstilstand. Rusland zou de zinsnede, betreffende de toelating van vrijwilligers naar Servie, als eene rechtstreekscke beschuldiging tegen zich beschouwen. Ook Servie zou verklaard hebben, dat hij de voor waarden voor geen overweging vatbaar acht. Dc toekomst, vrede of oorlog, zegt een ander hangt op dit oogenblik geheel van Rusland af. Indien Rusland de wapenstilstand ernstig wil, dan zal ze komen, zoo niet dan is Rusland de vijand van Europa. Ziedaar eenige speculatieve berichten, aan welke we niets zekers kunnen toevoegen. De tijd zal de toekomst ontsluieren. Graanmarkten enz. Rotterdam 16 Oct. (per telegr). Nieuwe tarwe 25 ets hooger; jarige tarwe 2U ets hoogerrogge lü ets hoo- ger winter en zomergerst 10 ets hoogerhaver en bruine boonen onveranderd paardenboonen prijshou dend;; witte boouen fiauw blauwe erwten 25 ets hooger; koolzaad 50 ets hooger kanariezaad onver anderd. De aanvoer was middelmatig. Amsterdam, 16 Oct. Raapolie op zes weken i é'SJ/4 Lijnolie f 30l/s. Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 16 October 1876.. Nederl. Oer tide. Werkelijke schuld. 21/» pet. 62'/ig dito dito dito 3 75J/g dito dito dito 4 99l5/l6: Loten stad Rotterdam 3 963/4 dito dito Amsterdam .3 9S Rusland Obligation 1798/1816 5 pet. 98l/«. Cortilic. Inscr. 5 serie5 73l/-j Obl. Hope Co.lS55 6e serie 5 84'/s dito 1000 1864. .5 923/, dito L. 100 1S7287% dito L. 100 1S735 8/'/2 Loten 1S645 276% Loten 1866 5 266 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 pet. Obligation 1867-69. 4 73%. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 261'/., dito dito4 Aaiul. Kiew-Brest 5 105 dito Baltisckc spoorweg. 3 123 Oblig. spoorweg Poti-Tillis. 5 pet. 91% dito clito Jelez-Griasi 5 210 dito dito Jelez Orel 5 pet. 90'/» dito dito Charkow Azow. 5 85'/2 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 119 Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 53n/10 dito dito April/Oct. 5 54'/s dito in papier Mei/No v. 5 513/16 dito dito Febr./Aug. 5 50l/2 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 1011/4 Spanje. Obligation Buiten! 3 pet. 121;,/,6 dito Binnenlandsohe 3 Portugal Obligaliën3 51% Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 10% Obligation 1869 - 6 f Egypte, dito 1868 7 pet. dito 1873 7 311 /s Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 103% dito dito dito 18S5. 6 99'/2 Brazilië. Oblig. 1863 41/2 dito 1S655n <j3 Pa»8JzcM vrtu coiafïoans. Amsterdam, 16 Oct. Metall. f20,05; dito zilver f 21,05; Div. Eng. per it f 11,85; Eng. Portugal per it f 11,85; Spaansche piasters fAmerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,46. Amsterdam, '14 Ocfcob. Metall. j 20,2273; dito zilver f 21,Div. Eng. per it /"li,85; Eng. Russen per it 11,S5; Eng. Portugal per it f 11.85; Frans 47,00

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1876 | | pagina 3